Mahalle Schelluinen-Dorp

Schelluinen semtine bağlı mahalle · Molenlanden belediyesi · Zuid-Holland

  • 462 konut
  • 1.070 kişi
  • ort. yapım yılı 1975
  • ort. WOZ değeri € 402.000

Schelluinen-Dorp bölgesinde yaşam: Molenlanden belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 462 konut, 1.070 kişi ve 450 hane barındırıyor. Schelluinen-Dorp bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak ara sıra ev (34%) ve köşe sıra ev (26%) tipinde, çoğunlukla 1945-1969 döneminde inşa edilmiş (%39) ve 78% sahibinin oturduğu konut ve 22% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 402.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %38; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi i̇yi, ortalama gürültü seviyesi 55 dB (orta düzeyde) ve polis, her 1.000 kişi başına 10,3 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 3,3 km, bir ilkokula uzaklık 3,5 km ve çocuklu hanelerin oranı %40. Huisleon'da Schelluinen-Dorp bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Schelluinen-Dorp bölgesindeki konutlar

Konutlar
462
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1975
Ortalama kullanım alanı
125 m²
Konut stoku (CBS)
461
2025

Konut tipi

  • Ara sıra ev 34% 157
  • Köşe sıra ev 26% 121
  • Müstakil ev 22% 102
  • İkiz ev 13% 62
  • Daire 4% 20

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 21% 98
  • B 16% 76
  • C 36% 165
  • D 13% 58
  • E 6% 27
  • F 3% 15
  • G 5% 21
  • Etiket yok 0% 2

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 8% 39
  • 1945–1969 39% 180
  • 1970–1989 26% 122
  • 1990–2009 12% 55
  • 2010 ve sonrası 14% 64
  • Bilinmiyor 0% 2

Nüfus

Nüfus
1.070
1 Ocak 2025
Haneler
450
ortalama 2,4 kişi
Tek kişilik haneler
23%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
40%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
3.088
km² başına kişi
Alan
0,4 km²
Hollanda dışında doğanlar
7%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
1%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
19
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
76%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
60%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 16% 175
  • 15–25 yaş 11% 120
  • 25–45 yaş 26% 275
  • 45–65 yaş 26% 280
  • 65 yaş ve üzeri 21% 220

Köken

  • Nederland 89% 975
  • Avrupa (Hollanda hariç) 4% 45
  • Avrupa dışı 7% 80

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 402.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
78%
Kiralık konutlar
22%
17% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
95%
5% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
8%
Boş konutlar
4%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
1
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.920 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.120 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
900 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
52%
Doğal gazsız
2%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
5%
Isıtma (WarmteAtlas)
%96 bireysel ısıtma, %2 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
3,3 km
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
3,5 km
ort. mesafe
İlkokul
3,5 km
ort. mesafe
Kreş
300 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
0
Kentleşme düzeyi
Kentleşmemiş
km² başına 190 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,3
589 binek otomobil
İş yerleri
150
bunların 5 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
55 dB
belediye genelinde 50 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
28%
13% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
7%
0% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
10%
3% belediyesi

462 konutun gürültü düzeyi

  • 46–50 dB: sessiz 11% 52
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 47% 219
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 31% 144
  • 61–65 dB: gürültülü 9% 43
  • 66–70 dB: çok gürültülü 1% 4

Sel

Sel riski altındaki konutlar
100%
96% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
100%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
75%
En yüksek su derinliği
3,6 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 2,6 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
17,2 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
8,8 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
15,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 18% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Loş
belediye genelinde: karanlık
500 m içindeki yeşil alanlar
76%
belediye genelinde %74

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
43 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
98%
98% belediyesi
Isı adası etkisi
0,2–0,4 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
9%
68% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
100%
93% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
40%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
0%
26% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
6%
12% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
3% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
22% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
10
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
11
önceki yıla göre %-39
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
2,2
1 evden hırsızlık vakası
Belediye
16
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Mishandeling 18% 2
  • Vernieling 18% 2
  • Woninginbraak 9% 1
  • Overval 9% 1

Yıllara göre

  1. 182021
  2. 82022
  3. 192023
  4. 122024
  5. 232025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

İyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
İyi
9 sınıf içinde 7. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,14
ülke ortalamasına göre +0,04
Önceki ölçümden bu yana
+0,02
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,12

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,03 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,02 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,10 yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,06 yeterli düzeyin üzerinde
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,09 İyi

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −1,8 mm
−1,6 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −1,1 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
2 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,1%
zeer laag, 0,7% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,2%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
14,1%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 262.300
İstihdam oranı
76%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
17%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
20,7%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)