Mahalle Vliedberg

Vlijmen semtine bağlı mahalle · Heusden belediyesi · Noord-Brabant

  • 2.085 konut
  • 4.595 kişi
  • ort. yapım yılı 1978
  • ort. WOZ değeri € 356.000

Vliedberg bölgesinde yaşam: Heusden belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 2.085 konut, 4.595 kişi ve 2.065 hane barındırıyor. Vliedberg bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak ara sıra ev (45%) ve köşe sıra ev (23%) tipinde, çoğunlukla 1945-1969 döneminde inşa edilmiş (%47) ve 54% sahibinin oturduğu konut ve 46% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 356.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %39; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi yeterli düzeyin üzerinde, ortalama gürültü seviyesi 56 dB (hareketli) ve polis, her 1.000 kişi başına 29,6 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 700 m, bir ilkokula uzaklık 500 m ve çocuklu hanelerin oranı %37. Huisleon'da Vliedberg bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Vliedberg bölgesindeki konutlar

Konutlar
2.085
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1978
Ortalama kullanım alanı
124 m²
Konut stoku (CBS)
2.026
2025

Konut tipi

  • Ara sıra ev 45% 939
  • Köşe sıra ev 23% 472
  • Daire 15% 319
  • İkiz ev 9% 189
  • Müstakil ev 8% 166

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 23% 484
  • B 14% 298
  • C 24% 508
  • D 12% 240
  • E 12% 247
  • F 9% 181
  • G 2% 49
  • Etiket yok 4% 78

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 1% 15
  • 1945–1969 47% 990
  • 1970–1989 22% 466
  • 1990–2009 17% 363
  • 2010 ve sonrası 12% 251

Nüfus

Nüfus
4.595
1 Ocak 2025
Haneler
2.065
ortalama 2,2 kişi
Tek kişilik haneler
34%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
37%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
585
km² başına kişi
Alan
7,9 km²
su ile kaplı alan: 0,0 km²
Hollanda dışında doğanlar
11%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
3%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
26
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
73%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
55%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 15% 695
  • 15–25 yaş 11% 505
  • 25–45 yaş 27% 1.255
  • 45–65 yaş 29% 1.345
  • 65 yaş ve üzeri 17% 800

Köken

  • Nederland 80% 3.680
  • Avrupa (Hollanda hariç) 8% 375
  • Avrupa dışı 11% 525

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 32% 1.150
  • Havo, vwo, mbo 2–4 43% 1.530
  • Yüksekokul, üniversite 25% 890

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 356.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
54%
Kiralık konutlar
46%
42% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
86%
14% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
7%
Boş konutlar
3%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.940 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
980 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
840 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
37%
Doğal gazsız
8%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
15%
Isıtma (WarmteAtlas)
%90 bireysel ısıtma, %9 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
700 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
1,3 km
ort. mesafe
İlkokul
500 m
ort. mesafe
Kreş
500 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
6
Kentleşme düzeyi
Orta düzeyde kentleşmiş
km² başına 1.057 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,1
2.358 binek otomobil
İş yerleri
630
bunların 100 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle Vliedberg bölgesindeki 2 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Heusden belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
56 dB
belediye genelinde 52 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
20%
16% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
11%
5% belediyesi

2.085 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 0% 3
  • 46–50 dB: sessiz 9% 196
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 39% 804
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 33% 688
  • 61–65 dB: gürültülü 11% 239
  • 66–70 dB: çok gürültülü 7% 147
  • 70 dB üzeri: aşırı gürültülü 0% 8

Sel

Sel riski altındaki konutlar
99%
97% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
99%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
98%
En yüksek su derinliği
3,3 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 2,4 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
12,4 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 98% üzerinde
PM2,5
9,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
14,9 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 5% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Loş
belediye genelinde: loş
500 m içindeki yeşil alanlar
44%
belediye genelinde %54

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
44 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
96%
96% belediyesi
Isı adası etkisi
0,8–1,0 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
58%
78% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
100%
98% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
71%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
99%
68% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
6%
3% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
30
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
136
önceki yıla göre %-9
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
9,1
19 evden hırsızlık vakası
Belediye
33
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Woninginbraak 14% 19
  • Mishandeling 9% 12
  • Vernieling 9% 12
  • Bedreiging 8% 11
  • Fietsdiefstal 7% 9
  • Diefstal uit auto 4% 6
  • Inbraak schuur/garage 2% 3
  • Openlijk geweld 1% 1

Yıllara göre

  1. 1752021
  2. 2182022
  3. 2462023
  4. 1512024
  5. 1382025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Yeterli düzeyin üzerinde Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Yeterli düzeyin üzerinde
9 sınıf içinde 6. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,04
ülke ortalamasına göre −0,07
Önceki ölçümden bu yana
+0,02
2022 ölçümü: Yeterli düzeyin üzerinde
Belediye
İyi
puan: 4,14

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,01 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,00 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,04 zayıf
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar −0,01 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar −0,01 yeterli

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −0,9 mm
−0,8 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −0,2 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
0 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,0%
zeer laag, 0,3% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,0%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
1,0%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Kişi başına ort. gelir
€ 31.400
yılda
Gelir elde eden kişi başına ort. gelir
€ 38.000
yılda
Hanelerin medyan net serveti
€ 117.300
İstihdam oranı
73%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
19%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
15,2%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)