Mahalle Weurt-Zuid

Weurt semtine bağlı mahalle · Beuningen belediyesi · Gelderland

  • 717 konut
  • 1.710 kişi
  • ort. yapım yılı 1969
  • ort. WOZ değeri € 359.000

Weurt-Zuid bölgesinde yaşam: Beuningen belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 717 konut, 1.710 kişi ve 745 hane barındırıyor. Weurt-Zuid bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak ara sıra ev (43%) ve köşe sıra ev (32%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%52) ve 78% sahibinin oturduğu konut ve 22% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 359.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %20; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi i̇yi, ortalama gürültü seviyesi 54 dB (orta düzeyde) ve polis, her 1.000 kişi başına 10,5 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 300 m, bir ilkokula uzaklık 300 m ve çocuklu hanelerin oranı %35. Huisleon'da Weurt-Zuid bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Weurt-Zuid bölgesindeki konutlar

Konutlar
717
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1969
Ortalama kullanım alanı
122 m²
Konut stoku (CBS)
717
2025

Konut tipi

  • Ara sıra ev 43% 306
  • Köşe sıra ev 32% 231
  • İkiz ev 14% 102
  • Müstakil ev 7% 51
  • Daire 4% 27

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 10% 72
  • B 9% 64
  • C 38% 273
  • D 26% 188
  • E 4% 31
  • F 5% 38
  • G 4% 29
  • Etiket yok 3% 22

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 4% 30
  • 1945–1969 41% 291
  • 1970–1989 52% 371
  • 1990–2009 1% 7
  • 2010 ve sonrası 2% 17
  • Bilinmiyor 0% 1

Nüfus

Nüfus
1.710
1 Ocak 2025
Haneler
745
ortalama 2,3 kişi
Tek kişilik haneler
28%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
35%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
3.868
km² başına kişi
Alan
0,4 km²
Hollanda dışında doğanlar
6%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
2%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
18
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
73%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
63%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 16% 280
  • 15–25 yaş 10% 170
  • 25–45 yaş 24% 410
  • 45–65 yaş 28% 475
  • 65 yaş ve üzeri 22% 380

Köken

  • Nederland 87% 1.470
  • Avrupa (Hollanda hariç) 5% 85
  • Avrupa dışı 8% 140

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 29% 360
  • Havo, vwo, mbo 2–4 44% 550
  • Yüksekokul, üniversite 27% 340

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 359.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
78%
Kiralık konutlar
22%
18% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
97%
3% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
2%
Boş konutlar
1%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.900 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.070 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
980 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
48%
Doğal gazsız
3%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
7%
Isıtma (WarmteAtlas)
%99 bireysel ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
300 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
3,1 km
ort. mesafe
İlkokul
300 m
ort. mesafe
Kreş
400 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
1
Kentleşme düzeyi
Kentleşmemiş
km² başına 421 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,1
840 binek otomobil
İş yerleri
155
bunların 15 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle Weurt-Zuid bölgesindeki 1 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Beuningen belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
54 dB
belediye genelinde 49 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
5%
10% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
2% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
0%
3% belediyesi

717 konutun gürültü düzeyi

  • 46–50 dB: sessiz 5% 37
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 76% 546
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 18% 126
  • 61–65 dB: gürültülü 1% 8

Sel

Sel riski altındaki konutlar
100%
99% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
99%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
0%
En yüksek su derinliği
2,1 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 1,6 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
12,4 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
8,7 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
14,5 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Loş
belediye genelinde: loş
500 m içindeki yeşil alanlar
55%
belediye genelinde %59

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
45 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
99%
97% belediyesi
Isı adası etkisi
0,8–1,0 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
98%
80% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
0%
91% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
86%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
100%
28% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
11%
9% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
2%
2% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
11
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
18
önceki yıla göre %-45
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
0,0
0 evden hırsızlık vakası
Belediye
23
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Bedreiging 17% 3
  • Autodiefstal 11% 2
  • Mishandeling 11% 2
  • Inbraak schuur/garage 6% 1
  • Vernieling 6% 1

Yıllara göre

  1. 322021
  2. 252022
  3. 272023
  4. 322024
  5. 242025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

İyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
İyi
9 sınıf içinde 7. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,19
ülke ortalamasına göre +0,09
Önceki ölçümden bu yana
+0,00
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,17

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,03 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,01 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,02 yeterli
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,04 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,09 İyi

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −0,7 mm
−1,0 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda +0,1 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
0 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,1%
zeer laag, 0,3% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,1%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
0,8%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 235.100
İstihdam oranı
73%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
15%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
15,9%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)