Mahalle Wommels

Littenseradiel semtine bağlı mahalle · Súdwest-Fryslân belediyesi · Fryslân (Friesland)

  • 1.030 konut
  • 2.235 kişi
  • ort. yapım yılı 1969
  • ort. WOZ değeri € 277.000

Wommels bölgesinde yaşam: Súdwest-Fryslân belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 1.030 konut, 2.235 kişi ve 995 hane barındırıyor. Wommels bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak müstakil ev (30%) ve ara sıra ev (20%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%33) ve 63% sahibinin oturduğu konut ve 37% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 277.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %50; en yaygın enerji etiketi A. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi i̇yi, ortalama gürültü seviyesi 49 dB (sessiz) ve polis, her 1.000 kişi başına 14,3 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 500 m, bir ilkokula uzaklık 600 m ve çocuklu hanelerin oranı %31. Huisleon'da Wommels bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Wommels bölgesindeki konutlar

Konutlar
1.030
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1969
Ortalama kullanım alanı
130 m²
Konut stoku (CBS)
1.027
2025

Konut tipi

  • Müstakil ev 30% 311
  • Ara sıra ev 20% 201
  • Köşe sıra ev 17% 178
  • İkiz ev 17% 176
  • Daire 16% 164

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 31% 320
  • B 18% 183
  • C 21% 215
  • D 7% 69
  • E 4% 44
  • F 6% 65
  • G 11% 117
  • Etiket yok 2% 17

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 20% 210
  • 1945–1969 15% 152
  • 1970–1989 33% 343
  • 1990–2009 22% 224
  • 2010 ve sonrası 10% 98
  • Bilinmiyor 0% 3

Nüfus

Nüfus
2.235
1 Ocak 2025
Haneler
995
ortalama 2,2 kişi
Tek kişilik haneler
37%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
31%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
2.009
km² başına kişi
Alan
1,1 km²
su ile kaplı alan: 0,0 km²
Hollanda dışında doğanlar
4%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
1%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
13
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
73%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
62%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 16% 370
  • 15–25 yaş 9% 205
  • 25–45 yaş 24% 530
  • 45–65 yaş 23% 510
  • 65 yaş ve üzeri 28% 630

Köken

  • Nederland 92% 2.035
  • Avrupa (Hollanda hariç) 2% 45
  • Avrupa dışı 6% 125

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 23% 340
  • Havo, vwo, mbo 2–4 47% 710
  • Yüksekokul, üniversite 30% 460

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 277.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
63%
Kiralık konutlar
37%
32% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
84%
16% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
6%
Boş konutlar
2%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
11
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.400 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.240 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
930 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
47%
Doğal gazsız
4%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
9%
Isıtma (WarmteAtlas)
%95 bireysel ısıtma, %4 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
30-50%kans >5MWth
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
500 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
700 m
ort. mesafe
İlkokul
600 m
ort. mesafe
Kreş
500 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
2
Kentleşme düzeyi
Kentleşmemiş
km² başına 339 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,1
1.101 binek otomobil
İş yerleri
220
bunların 30 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle Wommels bölgesindeki 3 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Súdwest-Fryslân belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
49 dB
belediye genelinde 50 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
9%
10% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
1% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
0%
3% belediyesi

1.030 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 29% 299
  • 46–50 dB: sessiz 38% 393
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 24% 247
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 8% 81
  • 61–65 dB: gürültülü 1% 10

Sel

Sel riski altındaki konutlar
97%
66% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
36%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
0%
En yüksek su derinliği
1,2 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 0,4 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
5,9 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 0% üzerinde
PM2,5
6,2 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
12,3 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Karanlık
belediye genelinde: karanlık
500 m içindeki yeşil alanlar
73%
belediye genelinde %65

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
45 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
99%
97% belediyesi
Isı adası etkisi
0,2–0,4 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
98%
95% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
1%
0% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
70%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
0%
17% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
7%
7% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
91%
30% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
14
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
32
önceki yıla göre %-11
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
8,7
9 evden hırsızlık vakası
Belediye
30
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Woninginbraak 28% 9
  • Bedreiging 13% 4
  • Fietsdiefstal 6% 2
  • Diefstal uit auto 3% 1
  • Mishandeling 3% 1
  • Vernieling 3% 1

Yıllara göre

  1. 242021
  2. 352022
  3. 232023
  4. 312024
  5. 372025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

İyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
İyi
9 sınıf içinde 7. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,17
ülke ortalamasına göre +0,07
Önceki ölçümden bu yana
+0,05
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,17

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü +0,01 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,06 yeterli düzeyin üzerinde
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,18 oldukça yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,05 yeterli düzeyin üzerinde
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,13 İyi

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −1,0 mm
−1,7 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda +0,0 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
1 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
1,6%
laag, 2,6% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
1,6%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
0,4%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 174.400
İstihdam oranı
73%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
16%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
14,3%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)