Mahalle Workum

Nijefurd semtine bağlı mahalle · Súdwest-Fryslân belediyesi · Fryslân (Friesland)

  • 2.032 konut
  • 4.295 kişi
  • ort. yapım yılı 1967
  • ort. WOZ değeri € 293.000

Workum bölgesinde yaşam: Súdwest-Fryslân belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 2.032 konut, 4.295 kişi ve 2.025 hane barındırıyor. Workum bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak i̇kiz ev (23%) ve müstakil ev (22%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%34) ve 65% sahibinin oturduğu konut ve 35% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 293.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %42; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi yeterli düzeyin üzerinde, ortalama gürültü seviyesi 49 dB (sessiz) ve polis, her 1.000 kişi başına 19,6 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 800 m, bir ilkokula uzaklık 600 m ve çocuklu hanelerin oranı %28. Huisleon'da Workum bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Workum bölgesindeki konutlar

Konutlar
2.032
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1967
Ortalama kullanım alanı
128 m²
Konut stoku (CBS)
2.085
2025

Konut tipi

  • İkiz ev 23% 476
  • Müstakil ev 22% 450
  • Ara sıra ev 22% 439
  • Daire 17% 340
  • Köşe sıra ev 16% 327

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 21% 435
  • B 20% 397
  • C 25% 508
  • D 11% 218
  • E 3% 67
  • F 8% 167
  • G 10% 202
  • Etiket yok 2% 38

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 21% 431
  • 1945–1969 11% 222
  • 1970–1989 34% 692
  • 1990–2009 26% 520
  • 2010 ve sonrası 7% 142
  • Bilinmiyor 1% 25

Nüfus

Nüfus
4.295
1 Ocak 2025
Haneler
2.025
ortalama 2,1 kişi
Tek kişilik haneler
39%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
28%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
1.761
km² başına kişi
Alan
2,7 km²
su ile kaplı alan: 0,2 km²
Hollanda dışında doğanlar
7%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
3%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
19
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
71%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
54%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 15% 625
  • 15–25 yaş 11% 470
  • 25–45 yaş 19% 835
  • 45–65 yaş 27% 1.140
  • 65 yaş ve üzeri 29% 1.225

Köken

  • Nederland 90% 3.835
  • Avrupa (Hollanda hariç) 6% 265
  • Avrupa dışı 4% 180

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 25% 760
  • Havo, vwo, mbo 2–4 49% 1.490
  • Yüksekokul, üniversite 25% 770

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 293.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
65%
Kiralık konutlar
35%
29% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
83%
17% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
5%
Boş konutlar
5%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
4
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.380 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.260 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
900 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
55%
Doğal gazsız
4%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
9%
Isıtma (WarmteAtlas)
%93 bireysel ısıtma, %4 bina bazında merkezi ısıtma, %2 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
>50%kans >5MWth
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
800 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
700 m
ort. mesafe
İlkokul
600 m
ort. mesafe
Kreş
900 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
3
Kentleşme düzeyi
Az kentleşmiş
km² başına 566 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,0
1.957 binek otomobil
İş yerleri
520
bunların 100 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

mahalle Workum bölgesindeki 3 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Súdwest-Fryslân belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
49 dB
belediye genelinde 50 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
5%
10% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
1% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
0%
3% belediyesi

2.032 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 13% 272
  • 46–50 dB: sessiz 58% 1.178
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 24% 478
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 4% 87
  • 61–65 dB: gürültülü 0% 8
  • 66–70 dB: çok gürültülü 0% 9

Sel

Sel riski altındaki konutlar
76%
66% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
36%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
0%
En yüksek su derinliği
1,3 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 0,5 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
5,5 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 0% üzerinde
PM2,5
6,3 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
12,4 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Karanlık
belediye genelinde: karanlık
500 m içindeki yeşil alanlar
64%
belediye genelinde %65

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
45 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
100%
97% belediyesi
Isı adası etkisi
0,2–0,4 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
87%
95% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
0%
0% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
84%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
14%
17% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
6%
7% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
80%
30% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
20
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
84
önceki yıla göre %-11
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
4,4
9 evden hırsızlık vakası
Belediye
30
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Vernieling 20% 17
  • Woninginbraak 11% 9
  • Winkeldiefstal 8% 7
  • Mishandeling 7% 6
  • Bedreiging 5% 4
  • Fietsdiefstal 4% 3
  • Inbraak schuur/garage 2% 2
  • Diefstal uit auto 1% 1

Yıllara göre

  1. 1052021
  2. 982022
  3. 1222023
  4. 982024
  5. 962025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Yeterli düzeyin üzerinde Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Yeterli düzeyin üzerinde
9 sınıf içinde 6. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,09
ülke ortalamasına göre −0,02
Önceki ölçümden bu yana
−0,06
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,17

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü +0,00 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,04 yeterli düzeyin üzerinde
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,16 yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,03 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,07 yeterli düzeyin üzerinde

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −2,0 mm
−1,7 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda −0,5 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
1 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
1,5%
laag, 2,6% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
1,6%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
1,5%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Kişi başına ort. gelir
€ 30.300
yılda
Gelir elde eden kişi başına ort. gelir
€ 36.100
yılda
Hanelerin medyan net serveti
€ 163.800
İstihdam oranı
71%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
20%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
14,3%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)