Semt Baarlo

Peel en Maas belediyesine bağlı semt · Limburg

  • 2.808 konut
  • 6.455 kişi
  • ort. yapım yılı 1974
  • ort. WOZ değeri € 351.000

Baarlo bölgesinde yaşam: Peel en Maas belediyesi sınırları içinde yer alan bu semt, 2.808 konut, 6.455 kişi ve 2.795 hane barındırıyor. Baarlo bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak müstakil ev (30%) ve i̇kiz ev (22%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%43) ve 75% sahibinin oturduğu konut ve 25% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 351.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %41; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi i̇yi, ortalama gürültü seviyesi 52 dB (orta düzeyde) ve polis, her 1.000 kişi başına 26,6 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 800 m, bir ilkokula uzaklık 900 m ve çocuklu hanelerin oranı %35. Huisleon'da Baarlo bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Baarlo bölgesindeki konutlar

Konutlar
2.808
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1974
Ortalama kullanım alanı
156 m²
Konut stoku (CBS)
2.821
2025

Konut tipi

  • Müstakil ev 30% 834
  • İkiz ev 22% 618
  • Ara sıra ev 21% 591
  • Daire 14% 388
  • Köşe sıra ev 13% 377

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 23% 652
  • B 16% 449
  • C 28% 786
  • D 11% 307
  • E 4% 101
  • F 7% 193
  • G 7% 194
  • Etiket yok 4% 126

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 11% 299
  • 1945–1969 19% 526
  • 1970–1989 43% 1.197
  • 1990–2009 22% 605
  • 2010 ve sonrası 6% 181

Nüfus

Nüfus
6.455
1 Ocak 2025
Haneler
2.795
ortalama 2,3 kişi
Tek kişilik haneler
29%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
35%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
378
km² başına kişi
Alan
17,4 km²
su ile kaplı alan: 0,4 km²
Hollanda dışında doğanlar
7%
Hollanda: 16%
Standartlaştırılmış gelir
€ 42.600
hane başına yıllık ortalama · Hollanda: € 42.080
Yoksulluk içinde yaşayanlar
2%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
9
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
75%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
62%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 15% 940
  • 15–25 yaş 10% 615
  • 25–45 yaş 22% 1.435
  • 45–65 yaş 28% 1.775
  • 65 yaş ve üzeri 26% 1.685

Köken

  • Nederland 87% 5.610
  • Avrupa (Hollanda hariç) 8% 500
  • Avrupa dışı 5% 330

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 27% 1.300
  • Havo, vwo, mbo 2–4 44% 2.100
  • Yüksekokul, üniversite 28% 1.350

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 351.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
75%
Kiralık konutlar
25%
19% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
86%
14% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
4%
Boş konutlar
3%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
3.030 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.550 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
1.000 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
59%
Doğal gazsız
2%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
8%

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
800 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
900 m
ort. mesafe
İlkokul
900 m
ort. mesafe
Kreş
1,0 km
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
2
Kentleşme düzeyi
Az kentleşmiş
km² başına 580 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,3
3.541 binek otomobil
İş yerleri
685
bunların 160 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

semt Baarlo bölgesindeki 2 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Peel en Maas belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
52 dB
belediye genelinde 50 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
19%
15% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
8%
7% belediyesi

2.808 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 10% 273
  • 46–50 dB: sessiz 40% 1.121
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 24% 669
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 16% 438
  • 61–65 dB: gürültülü 8% 233
  • 66–70 dB: çok gürültülü 3% 72
  • 70 dB üzeri: aşırı gürültülü 0% 2

Sel

Sel riski altındaki konutlar
38%
6% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
31%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
3%
En yüksek su derinliği
4,7 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 1,1 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
9,9 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 53% üzerinde
PM2,5
8,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
13,4 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Karanlık
belediye genelinde: loş
500 m içindeki yeşil alanlar
53%
belediye genelinde %54

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
46–48 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
98%
97% belediyesi
Isı adası etkisi
0,6–0,8 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
69%
77% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
18%
19% belediyesi
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
94%
96% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
4%
7% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
2%
1% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
27
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
172
önceki yıla göre %+37
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
5,7
16 evden hırsızlık vakası
Belediye
27
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Fietsdiefstal 11% 19
  • Woninginbraak 9% 16
  • Vernieling 6% 10
  • Bedreiging 5% 9
  • Mishandeling 5% 9
  • Diefstal uit auto 3% 6
  • Drugshandel 2% 4
  • Inbraak schuur/garage 1% 2

Yıllara göre

  1. 1492021
  2. 1582022
  3. 1402023
  4. 1622024
  5. 1432025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

İyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
İyi
9 sınıf içinde 7. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,15
ülke ortalamasına göre +0,04
Önceki ölçümden bu yana
−0,01
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,17

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,01 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,05 yeterli düzeyin üzerinde
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,11 yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,04 yeterli düzeyin üzerinde
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,07 yeterli düzeyin üzerinde

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Gelir ve istihdam

Kişi başına ort. gelir
€ 33.200
yılda
Gelir elde eden kişi başına ort. gelir
€ 39.100
yılda
Hanelerin medyan net serveti
€ 249.600
İstihdam oranı
75%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
14%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
16,6%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)

Baarlo mahalleleri 7