Semt Centrum
Dantumadiel belediyesine bağlı semt · Fryslân (Friesland)
- 3.000 konut
- 7.100 kişi
- ort. yapım yılı 1967
- ort. WOZ değeri € 316.000
Centrum bölgesinde yaşam: Dantumadiel belediyesi sınırları içinde yer alan bu semt, 3.000 konut, 7.100 kişi ve 2.985 hane barındırıyor. Centrum bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak müstakil ev (51%) ve i̇kiz ev (16%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%35) ve 68% sahibinin oturduğu konut ve 32% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 316.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %37; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi i̇yi, ortalama gürültü seviyesi 49 dB (sessiz) ve polis, her 1.000 kişi başına 16,3 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 1,1 km, bir ilkokula uzaklık 700 m ve çocuklu hanelerin oranı %36. Huisleon'da Centrum bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.
Harita
Centrum bölgesindeki konutlar
- Konutlar
- 3.000 konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
- Ortalama yapım yılı
- 1967
- Ortalama kullanım alanı
- 144 m²
- Konut stoku (CBS)
- 2.997 2025
Konut tipi
Enerji etiketi
Yapım dönemi
Nüfus
- Nüfus
- 7.100 1 Ocak 2025
- Haneler
- 2.985 ortalama 2,4 kişi
- Tek kişilik haneler
- 31% Hollanda: 40%
- Çocuklu haneler
- 36% Hollanda: 32%
- Nüfus yoğunluğu
- 300 km² başına kişi
- Alan
- 24,1 km² su ile kaplı alan: 0,2 km²
- Hollanda dışında doğanlar
- 3% Hollanda: 16%
- Standartlaştırılmış gelir
- € 37.800 hane başına yıllık ortalama · Hollanda: € 42.080
- Yoksulluk içinde yaşayanlar
- 2% Hollanda: 3%
- Sosyal yardım ödemeleri
- 20 1.000 kişi başına · Hollanda: 22
- İstihdam oranı
- 71% Hollanda: 72%
- Süresiz sözleşmeli çalışanlar
- 58% Hollanda: 56%
Yaş dağılımı
Köken
Eğitim düzeyi (15–75 yaş)
Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.
Konut ve değer
- Ortalama WOZ değeri
- € 316.000 CBS 2024
- Ev sahibinin oturduğu konutlar
- 68%
- Kiralık konutlar
- 32% 28% sosyal konut kuruluşlarına ait
- Tek ailelik konutlar
- 92% 8% apartman dairesi
- Son 10 yılda inşa edilenler
- 4%
- Boş konutlar
- 2%
- Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
- 4 teslim edilen konutlar
WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.
Enerji
- Ort. elektrik tüketimi
- 2.590 kWh konut başına yıllık
- Şebekeye verilen ort. elektrik
- 1.370 kWh konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
- Ort. doğal gaz tüketimi
- 1.000 m³ konut başına yıllık
- Güneş panelleri olan konutlar
- 60%
- Doğal gazsız
- 4%
- Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
- 11%
Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.
Çevredeki olanaklar ve ulaşım
- Büyük süpermarket
- 1,1 km ort. mesafe
- Aile hekimi muayenehanesi
- 1,0 km ort. mesafe
- İlkokul
- 700 m ort. mesafe
- Kreş
- 900 m ort. mesafe
- 3 km içindeki okullar
- 3
- Kentleşme düzeyi
- Kentleşmemiş km² başına 493 adres
- Hane başına otomobil sayısı
- 1,2 3.552 binek otomobil
- İş yerleri
- 755 bunların 175 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe
Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).
Okullar
semt Centrum bölgesindeki 4 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.
- CBS De Sprankeling 321 öğrenci
- Dr. J. Botkeschool 110 öğrenci
- Kindcentrum De Wel 83 öğrenci
- De Wingerd 132 öğrenci · Inspectie van het Onderwijs: Voldoende
Dantumadiel belediyesindeki tüm okullar
DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.
Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar
- Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
- 49 dB belediye genelinde 48 dB
- Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
- 20% 12% belediyesi
- Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
- 0% 0% belediyesi
- Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
- 0% 0% belediyesi
- Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
- 0% 0% belediyesi
- Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
- 6% 3% belediyesi
3.000 konutun gürültü düzeyi
Sel
- Sel riski altındaki konutlar
- 25% 39% belediyesi
- Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
- 6%
- Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
- 0%
- En yüksek su derinliği
- 2,0 m sel altında kalan yerlerde ortalama 0,4 m
Hava, ışık ve yeşil alanlar
- NO₂
- 5,7 µg/m³ WHO'nun önerdiği sınırın (10) 0% üzerinde
- PM2,5
- 6,4 µg/m³ WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
- PM10
- 12,6 µg/m³ WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
- Gece ışık düzeyi
- Karanlık belediye genelinde: karanlık
- 500 m içindeki yeşil alanlar
- 61% belediye genelinde %62
Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.
İklim ve güvenlik
- Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
- 46–48 °C aşırı ısı stresi
- Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
- 98% 97% belediyesi
- Isı adası etkisi
- 0,4–0,6 °C ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
- En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
- 89% 96% belediyesi
- Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
- 0% 0% belediyesi
- 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
- 58% 58% belediyesi
- Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
- 10% 10% belediyesi
- Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
- 0% 0% belediyesi
- Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
- 0% 5% belediyesi
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.
Güvenlik
- 1.000 kişi başına suç sayısı
- 16 eyl 2025 – ağu 2026
- Kayda geçen suçlar
- 116 önceki yıla göre %+3
- 1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
- 2,7 8 evden hırsızlık vakası
- Belediye
- 18 1.000 kişi başına
- Nederland
- 45 1.000 kişi başına
Suç türleri (son 12 ay)
Yıllara göre
Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.
Yaşanabilirlik
İyi Leefbaarometer 2024
çok yetersizmükemmel
- Yaşanabilirlik
- İyi 9 sınıf içinde 7. sınıf, 2024 ölçümü
- Puan
- 4,16 ülke ortalamasına göre +0,05
- Önceki ölçümden bu yana
- +0,03 2022 ölçümü: İyi
- Belediye
- İyi puan: 4,14
Beş boyutta ülke ortalamasından sapma
- Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü +0,04 yeterli düzeyin üzerinde
- Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,04 yeterli düzeyin üzerinde
- Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,18 oldukça yetersiz
- Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,05 yeterli düzeyin üzerinde
- Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,10 İyi
Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.
Gelir ve istihdam
- Kişi başına ort. gelir
- € 27.600 yılda
- Gelir elde eden kişi başına ort. gelir
- € 34.300 yılda
- Hanelerin medyan net serveti
- € 223.400
- İstihdam oranı
- 71% 15–74 yaş arası nüfusta
- Kendi hesabına çalışanlar
- 18% çalışan nüfus içindeki payı
- En yüksek gelirli %20'lik kesim
- 10,7% kişilerin oranı (ülke genelinde %20)