Semt Vaals

Vaals belediyesine bağlı semt · Limburg

  • 4.627 konut
  • 7.440 kişi
  • ort. yapım yılı 1971
  • ort. WOZ değeri € 192.000

Vaals bölgesinde yaşam: Vaals belediyesi sınırları içinde yer alan bu semt, 4.627 konut, 7.440 kişi ve 4.350 hane barındırıyor. Vaals bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak daire (58%) ve ara sıra ev (19%) tipinde, çoğunlukla 1970-1989 döneminde inşa edilmiş (%28) ve 38% sahibinin oturduğu konut ve 60% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 192.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %36; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi yeterli düzeyin üzerinde, ortalama gürültü seviyesi 52 dB (orta düzeyde) ve polis, her 1.000 kişi başına 29,6 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 800 m, bir ilkokula uzaklık 900 m ve çocuklu hanelerin oranı %18. Huisleon'da Vaals bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Vaals bölgesindeki konutlar

Konutlar
4.627
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1971
Ortalama kullanım alanı
109 m²
Konut stoku (CBS)
4.538
2025

Konut tipi

  • Daire 58% 2.677
  • Ara sıra ev 19% 860
  • Köşe sıra ev 10% 455
  • Müstakil ev 8% 358
  • İkiz ev 6% 277

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 17% 775
  • B 11% 515
  • C 23% 1.051
  • D 8% 356
  • E 5% 245
  • F 7% 306
  • G 6% 296
  • Etiket yok 23% 1.083

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 16% 762
  • 1945–1969 25% 1.163
  • 1970–1989 28% 1.301
  • 1990–2009 14% 644
  • 2010 ve sonrası 16% 747
  • Bilinmiyor 0% 10

Nüfus

Nüfus
7.440
1 Ocak 2025
Haneler
4.350
ortalama 1,7 kişi
Tek kişilik haneler
55%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
18%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
2.897
km² başına kişi
Alan
2,6 km²
Hollanda dışında doğanlar
50%
Hollanda: 16%
Standartlaştırılmış gelir
€ 32.400
hane başına yıllık ortalama · Hollanda: € 42.080
Yoksulluk içinde yaşayanlar
8%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
36
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
53%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
64%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 10% 715
  • 15–25 yaş 13% 935
  • 25–45 yaş 20% 1.455
  • 45–65 yaş 28% 2.095
  • 65 yaş ve üzeri 30% 2.240

Köken

  • Nederland 37% 2.750
  • Avrupa (Hollanda hariç) 54% 4.065
  • Avrupa dışı 9% 695

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 33% 1.830
  • Havo, vwo, mbo 2–4 38% 2.130
  • Yüksekokul, üniversite 30% 1.660

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 192.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
38%
Kiralık konutlar
60%
30% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
42%
58% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
13%
Boş konutlar
9%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.150 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
450 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
930 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
22%
Doğal gazsız
2%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
5%

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
800 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
900 m
ort. mesafe
İlkokul
900 m
ort. mesafe
Kreş
900 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
2
Kentleşme düzeyi
Orta düzeyde kentleşmiş
km² başına 1.356 adres
Hane başına otomobil sayısı
0,7
3.117 binek otomobil
İş yerleri
525
bunların 135 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

semt Vaals bölgesindeki 2 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Vaals belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
52 dB
belediye genelinde 50 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
14%
14% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
11%
11% belediyesi

4.627 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 19% 875
  • 46–50 dB: sessiz 29% 1.350
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 33% 1.504
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 8% 385
  • 61–65 dB: gürültülü 8% 369
  • 66–70 dB: çok gürültülü 3% 138
  • 70 dB üzeri: aşırı gürültülü 0% 6

Sel

Sel riski altındaki konutlar
0%
0% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
0%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
0%
En yüksek su derinliği
yok

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
7,3 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 2% üzerinde
PM2,5
7,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
12,1 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Aydınlık
belediye genelinde: loş
500 m içindeki yeşil alanlar
49%
belediye genelinde %57

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
46–48 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
88%
90% belediyesi
Isı adası etkisi
0,6–0,8 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
93%
92% belediyesi
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
100%
100% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
29%
28% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
30
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
220
önceki yıla göre %-13
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
2,8
13 evden hırsızlık vakası
Belediye
34
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Vernieling 10% 22
  • Autodiefstal 7% 16
  • Fietsdiefstal 7% 15
  • Woninginbraak 6% 13
  • Mishandeling 5% 10
  • Winkeldiefstal 5% 10
  • Diefstal uit auto 3% 7
  • Drugshandel 3% 6

Yıllara göre

  1. 2162021
  2. 1792022
  3. 2102023
  4. 2412024
  5. 2442025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Yeterli düzeyin üzerinde Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Yeterli düzeyin üzerinde
9 sınıf içinde 6. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,00
ülke ortalamasına göre −0,10
Önceki ölçümden bu yana
+0,00
2022 ölçümü: Yeterli düzeyin üzerinde
Belediye
Yeterli düzeyin üzerinde
puan: 4,05

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü +0,02 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet −0,02 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,13 yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,00 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,03 yeterli

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Gelir ve istihdam

Kişi başına ort. gelir
€ 28.900
yılda
Gelir elde eden kişi başına ort. gelir
€ 34.500
yılda
Hanelerin medyan net serveti
€ 38.300
İstihdam oranı
53%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
14%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
11%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)

Vaals mahalleleri 1