Voorstraat 232 - E

3311 ET Dordrecht · Centrum, Dordrecht

  • Kerrostaloasunto
  • Rakennusvuosi 1850
  • 124 m² asuinpinta-alaa
  • G energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Voorstraat 232 - E

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Voorstraat 232 - E paikkakunnalla Dordrecht sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1850 , jonka asuinpinta-ala on 124 m² ja energialuokka on G. Sijainti: asuinalue Centrum (kunta: Dordrecht). Asuinpinta-ala nykyisen asuntoilmoituksen mukaan. Suuntaa antava markkina-arvo on € 429.000–€ 526.000. Elinympäristö: melutaso 53 dB (kohtalainen), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 29 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 12 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: melko hyvä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (51.81535, 4.66861). Avatkaa OpenStreetMapissa

Myytävänä

€ 500.000 pyyntihinta · ilmoitus julkaistu 30 lokakuu 2026

Kohteen tarjoaa Stad en Land NVM Makelaars Dordrecht · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.

Lähde: asuntoilmoitukset, päivitetään päivittäin. Huisleon näyttää vain pyyntihinnan, päivämäärän ja ilmoittajan. Yllä oleva suuntaa antava arvohaarukka on niistä riippumaton.

Lähettäkää näyttöpyyntö

Tämä asunto on myytävänä hintaan € 500.000. Huisleonin kautta voitte pyytää näyttöä muutamassa vaiheessa. Laadimme kiinteistönvälittäjälle kattavan viestin, jossa ovat kaikki hänen tarvitsemansa tiedot ja maininta siitä, mitkä tietonne on vahvistettu.

Kirjautukaa sisään ja pyytäkää näyttöä Tilin luominen

Tilin luominen on maksutonta. Löydätte näyttöpyyntönne ja kiinteistönvälittäjän vastauksen Oma tili -osiosta.

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 429.000 – € 526.000 keskiarvo € 478.000 · hintataso syy 2026 € 3.854 / m² · 124 m²

Markkinat

  • +3,8% myyntihinnat Zuid-Holland vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 391.755 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Dordrecht vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 266.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Centrum (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
40 vertailukelpoista asuntoa 390 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 3.557/m² € 441.068 56%
11 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat
Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m²
€ 4.320/m² € 535.680 33%
Keskiarvo, asuinalue: Centrum
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 266.000) / keskiarvo 83 m²
€ 3.205/m² € 486.513
+22,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
11%

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 50)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

Lähialueella on liian vähän vastaavia vuokra-asuntoja vuokra-arvion laatimiseen.

Tämän asunnon ostaminen

€ 2.250 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 478.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.540 ja lyhennys € 700. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Vertailuun tarvitaan sekä vuokra-arvio että suuntaa antava arvohaarukka.

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Kerrostaloasunto
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1850
Asuinpinta-ala
124 m²
Rakennuksen pinta-ala
160 m²
Tontin pinta-ala
158 m²
Energialuokka
G
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0505200000093577
BAG-käyttöyksikkö
0505010000093564
BAG-rakennus
0505100000015889
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Valtakunnallisesti suojeltu rakennus: omaleimaisuutta ja suojelua, mutta myös lupavaatimus lähes kaikille muutostöille, suuremmat ylläpitokulut ja tiukemmat eristysvaatimukset. Vastapainoksi on saatavilla tukia ja suojelukohteille tarkoitettua lainaa. Osalla asuinalueen asunnoista on perustuspaalujen lahoamisriski. Kysykää perustustyypistä ja aiemmista tutkimuksista. Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
158 m² rakennuksen koko tontti
Valtakunnallisesti suojeltu rakennus
numero 13890 · Woningen en woningbouwcomplexen Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed; muutostyöt edellyttävät rakentamis- ja ympäristölupaa
Suojeltu kaupunki- tai kyläympäristö
Dordrecht valtakunnallisesti suojeltu ympäristö (RCE); rakennuksen ulkoasua koskevia lisämääräyksiä
Perustusten vaurioitumisriski alueella Centrum
10,8 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (korkea) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 10,8 %, epätasainen painuminen 0,9 %; kunta Dordrecht: 1,6 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Centrum
−1,4 mm vuodessa pintakerroksissa −0,5 mm; kunta Dordrecht: −1,9 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehoton asunto: suuret energiakulut, talvella vetoa ja kylmät seinät, kesällä usein liian kuuma. Varautukaa kymmenientuhansien eurojen energiaparannuksiin, joihin on saatavilla ISDE-tukea, sekä vuokrattaessa alhaisempaan WWS-pistemäärään. Pankit arvioivat asumiskulut tällaisissa asunnoissa usein suuremmiksi. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 731 suuremmat kuin paikkakunnan Centrum asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

G alustava energialuokka

Energialuokka A tai parempi alueella Centrum
19% asunnoista

Viranomaisen rakennusvuoden ja asuntotyypin perusteella tekemä arvio, ei tarkastukseen perustuva rekisteröity energialuokka; myyntiä tai vuokrausta varten tarvitaan vahvistettu energialuokka.

Energialuokka E, F tai G vähentää asunnon WWS-pisteitä 4–15 pisteellä. Energiatehokkuuden parantamiseen, kuten eristykseen tai lämpöpumppuun, voi saada ISDE-tukea.

Kulutus ja kustannukset

€ 206 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
1.100 m³ vuodessa; asuinalue 680
Sähkö
2.400 kWh vuodessa; asuinalue 1.830
Vuosikustannukset
€ 2.474 kaasu € 1.527, sähkö € 623, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Centrum
€ 1.743 vuodessa
Aurinkopaneelit
10% vastaavista asunnoista; asuinalue 4%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Centrum
92 % asuntokohtainen lämmityskattila, 1 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 2 % sähkölämmitystä 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Centrum

  • A tai parempi 19% 168
  • B 13% 110
  • C 17% 145
  • D 4% 35
  • E 4% 37
  • F 11% 91
  • G 12% 107
  • Ei energialuokkaa 20% 172
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Dordrecht, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0795 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 478.000 eli € 380 vuodessa), jätehuoltomaksu € 374 ja viemärimaksu € 252 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap Hollandse Delta, 2026: asukasmaksu € 126, jätevedenpuhdistusmaksu € 283 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0343 % WOZ-verotusarvosta (€ 164) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
1.100 m³ kaasua ja 2.400 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kauppahinta ylittää NHG-takauksen enimmäisrajan € 470.000 (2026): NHG-takausta ei voi saada.
Suositeltava ennen vuotta 1995 rakennetuissa asunnoissa; tämä asunto on rakennettu vuonna 1850. Tarkastuksessa selvitetään tekemättä jääneet huolto- ja korjaustyöt, perustusten ja katon kunto sekä mahdolliset kosteusongelmat. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Asuinalue

Centrum

Asunnot
865
Asukkaita
1.055
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 266.000
Omistusasunnot
29%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1910
Yleisin
Kerrostaloasunto (76%)
Kaikki tiedot: Centrum →
Kaupunginosa

Binnenstad

Asunnot
6.029
Asukkaita
10.585
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 324.000
Omistusasunnot
50%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1917
Yleisin
Kerrostaloasunto (71%)
Kaikki tiedot: Binnenstad →
Kunta

Dordrecht

Asunnot
58.542
Asukkaita
122.796
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 309.000
Omistusasunnot
58%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1966
Yleisin
Kerrostaloasunto (45%)
Kaikki tiedot: Dordrecht →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.

Suuri ruokakauppa
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
400 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
90 m
Staten-School
Lähin joukkoliikennepysäkki
110 m
Dordrecht, Scheffersplein · bus · 3 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
100 m
85 Cornelis de Wittstraat - City Charging
Lähin lastenhoitopaikka
90 m
Prokino Statenschool POV
Lähin antennimasto
290 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 27,3 m hoog · veilige afstand 6,2 m
Koulut 3 km:n säteellä
16
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
4.086 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

53 dB Kohtalainen

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
51 dB
Junaliikenne
47 dB
Lentoliikenne
alle 40 dB
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
42 dB
Junaliikenne yöllä
40 dB

Alueella Centrum (asuinalue) 40 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 55 dB.

Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (51 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

Ei tulvaa Ei tulvaa

Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Centrum
91%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
67%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
2,71 m

Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 17,3 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 9,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 16,1 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Centrum: NO₂ 17,4, PM2,5 9,4 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Kirkas

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Centrum: kirkas.

Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

29% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Centrum: 28 %.

Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 62 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 78 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

41–43 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
1,4–1,6 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
8–14 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
200–300 m
Keskiarvo alueella Centrum
44 °C koettu lämpötila

Vesi

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Erittäin suuri kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Centrum
97% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Asunnot alueella Centrum, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
2%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
ei yhtään 5 km:n säteellä
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Vervoer gevaarlijke stoffen
Lähin vaaraa aiheuttava yritys
Verboom Installatietechniek 1,3 km

Alueella Centrum sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Centrum (asuinalue)

Melko hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 6 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: tyydyttävä
  • Lähipalvelut: erittäin hyvä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: heikko
  • Häiriöt ja turvattomuus: selvästi riittämätön

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Centrum (asuinalue)

379 1 000 asukasta kohti vuodessa +16% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
400
Kaupunginosa Binnenstad
119 1 000:ta kohti
Kunta Dordrecht
54 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0 0 asuntomurtoa

Yleisin

Winkeldiefstal
115
Fietsdiefstal
83
Vernieling
19
Mishandeling
15
  1. 2312021
  2. 3312022
  3. 3592023
  4. 3052024
  5. 3562025

Selvästi maan keskiarvoa korkeampi. Kyseessä on usein vilkas keskustan tai aseman lähialue, joskus taas asuinalue, jolla on pitkäaikaisia ongelmia. Leefbaarometer ja iltakäynti alueella auttavat selvittämään, kummasta on kyse. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Voorstraat 232 - E? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Voorstraat 232 - E

Millainen asunto on osoitteessa Voorstraat 232 - E?

Osoitteessa Voorstraat 232 - E (Dordrecht) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1850, asuinpinta-ala 124 m². Asuinalue on Centrum ja kunta Dordrecht.

Mikä on osoitteessa Voorstraat 232 - E sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on G. Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 206 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Voorstraat 232 - E sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 429.000 ja yläraja € 526.000 (keskikohta € 478.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Kuinka hiljaista osoitteessa Voorstraat 232 - E on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 53 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 12 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Voorstraat 232 - E tulvia?

Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.

Kuinka turvallista osoitteen Voorstraat 232 - E asuinalueella on?

Alueella Centrum (asuinalue) poliisi kirjasi 379 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 54 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on melko hyvä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Voorstraat 232 - E ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 300 m, yleislääkäri 500 m, alakoulu 400 m, päiväkoti 300 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.