Westerdok 348

1013 BH Amsterdam · Westerdokseiland, Amsterdam

  • Kerrostaloasunto
  • Rakennusvuosi 2008
  • 57 m² asuinpinta-alaa
  • A+ energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Westerdok 348

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Westerdok 348 paikkakunnalla Amsterdam sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 2008 , jonka asuinpinta-ala on 57 m² ja energialuokka on A+. Sijainti: asuinalue Westerdokseiland (kunta: Amsterdam). Suuntaa antava markkina-arvo on € 536.000–€ 606.000. Elinympäristö: melutaso 59 dB (vilkas), ilmanlaatu yli EU:n vuoden 2030 raja-arvon, viheralueiden osuus 49 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 0,4 m. Lentoliikenne: noin 27 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: erinomainen.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (52.38449, 4.89170). Avatkaa OpenStreetMapissa

Suuntaa antava arvohaarukka

Tämän asunnon suuntaa antava markkina-arvo € 536.000 – € 606.000 keskiarvo € 571.000 · hintataso syy 2026 € 10.017 / m² · 57 m²

Markkinat

  • +1,0% myyntihinnat Amsterdam vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
  • € 630.621 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Amsterdam vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 811.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Westerdokseiland (CBS 2024)

Näin arvio on laskettu

LähdeLähtöarvoNykyiseen hintatasoonPainoarvo
Tämän asunnon WOZ-verotusarvo vuodelta 2025
arvostuspäivä 1. tammikuuta 2024
€ 533.000 € 588.648
+10,4% ajankohdasta 2024 K1 lähtien
44%
40 vertailukelpoista asuntoa 210 m:n säteellä
WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m²
€ 10.327/m² € 588.639 37%
3 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat
Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m²
€ 8.241/m² € 469.737 11%
Keskiarvo, asuinalue: Westerdokseiland
CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 811.000) / keskiarvo 102 m²
€ 7.951/m² € 526.730
+16,2% ajankohdasta 2023 K1 lähtien
7%

Tämän asunnon WOZ-verotusarvo eri vuosina

Tämän asunnon WOZ-verotusarvo

Tarkastelkaa WOZ-verotusarvoa vuosittain vuodesta 2014 alkaen ja verratkaa sitä suuntaa antavaan arvohaarukkaan.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 43)

Vertailukelpoiset asunnot

Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.

Vuokrata vai ostaa?

Vastaavan asunnon vuokraaminen

€ 1.700 – € 2.000 kuukaudessa

Markkinatasoinen vuokra: lähialueen 162 samantyyppisen vuokra-asunnon mediaani on € 32,40/m², tässä laskettuna pinta-alalle 57 m².

Tämän asunnon ostaminen

€ 2.680 kuukaudessa

Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 571.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 1.840 ja lyhennys € 840. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.

Kumpi on järkevämpää?

Ostaminen on edullisempaa

Asuntolainan kuukausierästä (€ 2.680) € 1.840 on korkoa (osuus, jota ette saa takaisin) ja € 840 lyhennystä (varallisuuden kartuttamista). Pelkkä korko on pienempi kuin vastaavan asunnon vuokra (€ 1.850).

Voitte käyttää omaa omarahoitusosuuttanne, korkoanne ja vuokraanne Kuukausittaiset asumiskulut -osion laskelmassa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Kerrostaloasunto
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
2008
Asuinpinta-ala
57 m²
Rakennuksen pinta-ala
10.004 m²
Tontin pinta-ala
891 m²
Energialuokka
A+ (4 elokuu 2023)
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0363200000517774
BAG-käyttöyksikkö
0363010001042444
BAG-rakennus
0363100012186086
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
891 m² rakennuksen koko tontti
Perustusten vaurioitumisriski alueella Westerdokseiland
4,8 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (kohtalainen) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 4,8 %, epätasainen painuminen 0,1 %; kunta Amsterdam: 2,7 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Westerdokseiland
−1,4 mm vuodessa pintakerroksissa −0,5 mm; kunta Amsterdam: −1,8 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 656 pienemmät kuin paikkakunnan Westerdokseiland asunnoissa keskimäärin.

Energialuokka

A+ rekisteröity energialuokka (NTA 8800)

Tarkastuspäivä
4 elokuu 2023
Energialuokka A tai parempi alueella Westerdokseiland
79% asunnoista

Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.

Kulutus ja kustannukset

€ 107 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
400 m³ vuodessa; asuinalue 740
Sähkö
1.570 kWh vuodessa; asuinalue 2.280
Vuosikustannukset
€ 1.287 kaasu € 555, sähkö € 407, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Westerdokseiland
€ 1.943 vuodessa
Aurinkopaneelit
3% vastaavista asunnoista; asuinalue 1%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Asuinalueen kaukolämpöverkko
26% asunnoista liitetty verkkoon (2023)

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Westerdokseiland

  • A tai parempi 79% 773
  • B 14% 141
  • C 6% 56
  • E 0% 4
  • F 0% 1
  • Ei energialuokkaa 1% 6
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Amsterdam, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0527 % WOZ-verotusarvosta (€ 533.000 eli € 281 vuodessa), jätehuoltomaksu € 469 ja viemärimaksu € 192 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Waterschap Amstel, Gooi en Vecht, 2026: asukasmaksu € 187, jätevedenpuhdistusmaksu € 278 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0177 % WOZ-verotusarvosta (€ 94) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
400 m³ kaasua ja 1.570 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?

Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.

Ostajan kulut yhteensä—
Prosentteina kauppahinnasta—
Tästä verovähennyskelpoista (kertaluonteisesti)—
Tarvittavat omat varat kulut sekä se osa kauppahinnasta, jota ei rahoiteta lainalla—
Kuluerät (suuntaa antavat summat vuodelta 2026, muokatkaa tarvittaessa)
2 % kauppahinnasta, kun asunto tulee omaan käyttöön.
Sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin ja selvityskulut; hinnat vaihtelevat notaareittain. Ei vähennyskelpoinen.
Vain asuntolainan yhteydessä; sisältää kirjauksen Kadasterin rekisteriin. Vähennyskelpoinen.
Lainanantaja edellyttää varmennettua arvonmääritysraporttia. Vähennyskelpoinen.
Yleensä 2 000–3 500 €, neuvojasta ja tilanteesta riippuen. Vähennyskelpoinen.
Kauppahinta ylittää NHG-takauksen enimmäisrajan € 470.000 (2026): NHG-takausta ei voi saada.
Tämä asunto on rakennettu vuonna 2008; uudemmissa asunnoissa tarkastusta tarvitaan harvemmin, mutta se tuo varmuutta. Ei vähennyskelpoinen.
Usein 1–1,5 % kauppahinnasta tai kiinteä palkkio. Ei vähennyskelpoinen.
Jos ette maksa 10 %:n vakuusmaksua itse, pankkitakaus maksaa noin 1 % vakuusmaksun määrästä. Ei vähennyskelpoinen.
Muuttopalvelu, lattiat, verhot ja pienet muutostyöt; kustannukset vaihtelevat yksilöllisten tarpeiden mukaan.

Suuntaa antavat summat perustuvat tavanomaisiin hintoihin; pyytäkää tarjoukset notaarilta, arvioijalta ja neuvojalta. Vähennyskelpoiset kulut vähennetään kertaluonteisesti tuloverotuksessa ostovuonna. Ei taloudellista neuvontaa.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Kunta

Amsterdam

Asunnot
513.363
Asukkaita
934.526
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 498.000
Omistusasunnot
30%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1958
Yleisin
Kerrostaloasunto (88%)
Kaikki tiedot: Amsterdam →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.

Suuri ruokakauppa
700 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
200 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
1,1 km
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
200 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
280 m
Montessori Basisschool de Eilanden
Lähin joukkoliikennepysäkki
140 m
Westerdoksdijk · bus · 15 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
20 m
Winthontstraat 74 - Van Leeuwen
Lähin lastenhoitopaikka
60 m
IJsterk Westerdok
Lähin antennimasto
310 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 29,2 m hoog · veilige afstand 14 m
Koulut 3 km:n säteellä
14
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
6.858 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

59 dB Vilkas

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
47 dB
Junaliikenne
56 dB
Lentoliikenne
45 dB
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
37 dB
Junaliikenne yöllä
48 dB

Alueella Westerdokseiland (asuinalue) 48 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 61 dB.

Vilkkaan liikenteen melua: ylittää WHO:n tieliikennemelua koskevan suosituksen (53 dB). Liikenteen ääni kuuluu jatkuvasti sekä sisällä että pihalla. Hyvin ääntä eristävät ikkunat ja äänenvaimennetut ilmanvaihtoventtiilit vähentävät melua makuuhuoneissa merkittävästi. Merkittävin melulähde on junaliikenne (56 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

0,35 m Vähäinen

Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 0,35 m.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Westerdokseiland
17%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
6%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
1,39 m

Vähäinen: tulvassa kadulla on vettä polviin asti. Ryömintätilat ja pihat kastuvat, mutta asuinkerrokseen syntyy harvoin vaurioita. Korotettu kynnys ja kuiva ryömintätila auttavat pitämään vahingot pieninä. Tulvan todennäköisyys on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 20,2 µg/m³ yli EU:n vuoden 2030 raja-arvon
  • PM2,5 9,2 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 16,5 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Westerdokseiland: NO₂ 21,7, PM2,5 9,3 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Erittäin kirkas

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Westerdokseiland: erittäin kirkas.

Erittäin valoisa: kuuluu Alankomaiden valoisimpaan 10 prosenttiin, yleensä kasvihuoneiden, teollisuuden, suurten teiden tai kaupungin keskustan lähellä. Varautukaa oranssina hohtavaan yötaivaaseen ja siihen, että pimennysverhot ovat välttämättömät.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

49% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Westerdokseiland: 55 %.

Kasvillisuutta on Alankomaiden asuinalueille tyypillinen määrä: puutarhoja, pieniä viheralueita ja päällystettyjä pintoja. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oleva puisto tai viheralue helpottaa oloa lämpiminä päivinä.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
1,6–1,8 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
8–14 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
300–400 m
Keskiarvo alueella Westerdokseiland
46 °C koettu lämpötila

Vesi

Äärimmäisen pieni tulvan todennäköisyys

Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: alle 1/30 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 0,35 m.

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Erittäin suuri kasvu
Asunnot alueella Westerdokseiland, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
0%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
3,6 km Windturbine 2,0 MW, ashoogte 67 m · rotor 80 m · tässä noin 18 dB
Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
noin 18 dB ei kuulu; arvio lähimmän tuulivoimalan tehon ja etäisyyden perusteella, RIVM-kartan kattaman alueen ulkopuolella
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Vervoer gevaarlijke stoffen

Alueella Westerdokseiland sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Westerdokseiland (asuinalue)

Erinomainen Leefbaarometer 2024, luokka 9 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: tyydyttävä
  • Lähipalvelut: erinomainen
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: riittämätön
  • Häiriöt ja turvattomuus: heikko

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Westerdokseiland (asuinalue)

66 1 000 asukasta kohti vuodessa +2% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
122
Kaupunginosa Haarlemmerbuurt
111 1 000:ta kohti
Kunta Amsterdam
87 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
1,0 1 asuntomurto

Yleisin

Fietsdiefstal
24
Diefstal uit auto
9
Vernieling
9
Mishandeling
6
  1. 1152021
  2. 1492022
  3. 1442023
  4. 1362024
  5. 1302025

Keskimääräistä enemmän rikoksia: tyypillistä keskustoille, asemien lähialueille ja yöelämän keskittymille, joissa suuri kävijämäärä nostaa asukaskohtaisia lukuja. Tarkastelkaa rikoslajikohtaista erittelyä: myymälä- ja polkupyörävarkaudet ovat eri asia kuin murrot ja väkivalta. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Westerdok 348? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Westerdok 348

Millainen asunto on osoitteessa Westerdok 348?

Osoitteessa Westerdok 348 (Amsterdam) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 2008, asuinpinta-ala 57 m². Asuinalue on Westerdokseiland ja kunta Amsterdam.

Mikä on osoitteessa Westerdok 348 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on A+ (rekisteröity 4 elokuu 2023). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 107 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Westerdok 348 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 536.000 ja yläraja € 606.000 (keskikohta € 571.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Mikä on osoitteessa Westerdok 348 sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?

Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 1.850 (€ 32/m², 162 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.

Kuinka hiljaista osoitteessa Westerdok 348 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 59 dB Lden (vilkas). Suurin melulähde on junaliikenne. Päivittäin noin 27 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Westerdok 348 tulvia?

Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 0,35 m (vähäinen). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa).

Kuinka turvallista osoitteen Westerdok 348 asuinalueella on?

Alueella Westerdokseiland (asuinalue) poliisi kirjasi 66 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 87 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on erinomainen.

Mitä lähipalveluja osoitteen Westerdok 348 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 700 m, yleislääkäri 200 m, alakoulu 1,1 km, päiväkoti 200 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.