Asuinalue Luxool

Asuinalue kaupunginosassa Nijkerk-stad · kunta: Nijkerk · Gelderland

  • 109 asuntoa
  • 510 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1938
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 456.000

Asuminen alueella Luxool: asuinalue kunnassa Nijkerk, jossa on 109 asuntoa, 510 asukasta ja 255 kotitaloutta. Alueen Luxool asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (50%) ja omakotitalo (23%), rakennettu pääosin ajanjaksolla ennen vuotta 1945 (63%) ja omistusasuntoja 89% ja vuokra-asuntoja 11%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 456.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 12 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on F. Asumisviihtyvyyden arvosana on erittäin hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 53 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 41,2 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 1,0 km, alakouluun 700 m ja 31 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Luxool sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Luxool

Asunnot
109
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1938
Keskimääräinen asuinpinta-ala
134 m²
Asuntokanta (CBS)
112
2025

Asuntotyyppi

  • Rivitalon keskiasunto 50% 54
  • Omakotitalo 23% 25
  • Paritalo 15% 16
  • Rivitalon päätyasunto 11% 12
  • Kerrostaloasunto 2% 2

Energialuokka

  • A tai parempi 7% 8
  • B 5% 5
  • C 12% 13
  • D 8% 9
  • E 11% 12
  • F 33% 36
  • G 20% 22
  • Ei energialuokkaa 4% 4

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 63% 69
  • 1945–1969 15% 16
  • 1970–1989 16% 17
  • 1990–2009 5% 5
  • Vuodesta 2010 alkaen 2% 2

Asukkaat

Asukkaita
510
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
255
keskimäärin 2,0 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
49%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
31%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
1.201
asukasta/km²
Pinta-ala
0,4 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
49%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
19%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
0
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
75%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
38%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 19% 95
  • 15–25-vuotiaat 13% 65
  • 25–45-vuotiaat 33% 165
  • 45–65-vuotiaat 24% 120
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 12% 60

Syntyperä

  • Nederland 49% 255
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 43% 225
  • Euroopan ulkopuoli 8% 40

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 456.000
CBS 2024
Omistusasunnot
89%
Vuokra-asunnot
11%
0% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
96%
4% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
1%
Tyhjillään olevat asunnot
4%
Vuoden uudisrakentaminen
1
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
3.320 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
950 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
1.150 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
38%
Maakaasuton
4%
Pääosin sähkölämmitteinen
10%
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 95%, 3 % sähkölämmitystä
2022
Geotermisen energian potentiaali
30-50%kans >5MWth
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
1,0 km
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
800 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
700 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
300 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
8
Kaupungistumisaste
Kohtalaisen kaupunkimainen
1.411 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
0,6
148 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
55
joista 10 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

asuinalue Luxool: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.

  • Aeres VMBO Nijkerk Yläkoulu tai toisen asteen oppilaitos 479 oppilasta · Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvio: Onvoldoende

Kaikki koulut kunnassa Nijkerk

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
53 dB
kunnassa 51 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
8%
kunta: 12%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
3%
kunta: 2%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
0%
kunta: 4%

109 asunnon melutaso

  • 46–50 dB: hiljainen 12% 13
  • 51–55 dB: kohtuullinen 79% 86
  • 56–60 dB: melko meluisa 6% 7
  • 61–65 dB: meluisa 3% 3

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 63%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
ei lainkaan

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
10,4 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
15,0 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Hämärä
kunta: hämärä
Viheralueet 500 m:n säteellä
55%
kunnassa 60%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
44 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
96%
kunta: 96%
Lämpösaarekevaikutus
1,0–1,2 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
100%
kunta: 83%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
100%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
0%
kunta: 11%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
28%
kunta: 8%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
41
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
21
+11 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0
0 asuntomurtoa
Kunta
24
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Diefstal uit auto 10% 2
  • Drugshandel 10% 2
  • Fietsdiefstal 5% 1
  • Vernieling 5% 1

Vuosittain

  1. 162021
  2. 132022
  3. 202023
  4. 212024
  5. 142025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Erittäin hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Erittäin hyvä
luokka 8/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,22
+0,12 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,04
mittaus 2022: Hyvä
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,18

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu −0,02 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,04 melko hyvä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne +0,00 tyydyttävä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,03 tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,07 melko hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−0,9 mm vuodessa
kunta: −0,9 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
−0,1 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
0 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,0%
zeer laag, kunta: 0,0%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,0%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
1,0%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 7.300
Työllisyysaste
75%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
12%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
10,9%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)