Asuinalue Mossen

Asuinalue kaupunginosassa Houten Zuid-Oost · kunta: Houten · Utrecht

  • 922 asuntoa
  • 2.420 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 2002
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 543.000

Asuminen alueella Mossen: asuinalue kunnassa Houten, jossa on 922 asuntoa, 2.420 asukasta ja 950 kotitaloutta. Alueen Mossen asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (57%) ja kerrostaloasunto (23%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1990-2009 (96%) ja omistusasuntoja 71% ja vuokra-asuntoja 29%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 543.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 98 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on A. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 50 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 9,5 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 3,7 km, alakouluun 500 m ja 47 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Mossen sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Mossen

Asunnot
922
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
2002
Keskimääräinen asuinpinta-ala
133 m²
Asuntokanta (CBS)
923
2025

Asuntotyyppi

  • Rivitalon keskiasunto 57% 521
  • Kerrostaloasunto 23% 211
  • Rivitalon päätyasunto 11% 103
  • Omakotitalo 7% 61
  • Paritalo 3% 26

Energialuokka

  • A tai parempi 77% 710
  • B 19% 173
  • C 2% 18
  • D 0% 1
  • Ei energialuokkaa 2% 20

Rakennusajankohta

  • 1970–1989 0% 1
  • 1990–2009 96% 884
  • Vuodesta 2010 alkaen 4% 37

Asukkaat

Asukkaita
2.420
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
950
keskimäärin 2,5 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
25%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
47%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
8.246
asukasta/km²
Pinta-ala
0,3 km²
josta vesialuetta 0,1 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
12%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
3%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
4
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
79%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
59%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 18% 425
  • 15–25-vuotiaat 16% 380
  • 25–45-vuotiaat 20% 495
  • 45–65-vuotiaat 32% 765
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 14% 350

Syntyperä

  • Nederland 76% 1.860
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 8% 205
  • Euroopan ulkopuoli 15% 375

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 22% 420
  • Havo, vwo, mbo 2–4 35% 650
  • Hbo, wo 43% 800

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 543.000
CBS 2024
Omistusasunnot
71%
Vuokra-asunnot
29%
17% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
77%
23% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
2%
Tyhjillään olevat asunnot
1%
Vuoden uudisrakentaminen
0
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
3.390 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
1.060 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
450 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
48%
Maakaasuton
39%
Kaukolämpö
3%
Pääosin sähkölämmitteinen
40%
Kaukolämpöverkko
3%
asunnoista on liitetty verkkoon (WarmteAtlas 2023)
Lämmitys (WarmteAtlas)
Huoneistokohtainen keskuslämmitys 62%, Talokohtainen yhteislämmitys 2%, 35 % sähkölämmitystä
2022
Geotermisen energian potentiaali
Ongunstig
Slochteren-muodostuma

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
3,7 km
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
3,3 km
keskim. etäisyys
Alakoulu
500 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
300 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
3
Kaupungistumisaste
Kohtalaisen kaupunkimainen
1.255 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,0
993 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
280
joista 25 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

asuinalue Mossen: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.

Kaikki koulut kunnassa Houten

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
50 dB
kunnassa 50 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
17%
kunta: 13%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 7%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
kunta: 0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
1%
kunta: 4%

922 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 6% 53
  • 46–50 dB: hiljainen 56% 520
  • 51–55 dB: kohtuullinen 24% 225
  • 56–60 dB: melko meluisa 13% 124

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
100%
kunta: 96%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
100%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
1,2 m
keskimäärin 1,0 m tulvivilla alueilla

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
11,2 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
9,0 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
15,1 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Valaistu
kunta: valaistu
Viheralueet 500 m:n säteellä
67%
kunnassa 62%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
46 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
98%
kunta: 97%
Lämpösaarekevaikutus
0,8–1,0 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
12%
kunta: 55%
Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
100%
kunta: 99%
Kuivana pysyvä kerros pahimmassa tulvassa
98%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
14%
kunta: 41%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
8%
kunta: 10%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 4%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
10
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
23
-21 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
0,0
0 asuntomurtoa
Kunta
34
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 22% 5
  • Diefstal uit auto 13% 3
  • Bedreiging 9% 2
  • Mishandeling 9% 2
  • Fietsdiefstal 4% 1

Vuosittain

  1. 472021
  2. 262022
  3. 282023
  4. 312024
  5. 242025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Melko hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Melko hyvä
luokka 6/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,09
−0,01 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,00
mittaus 2022: Melko hyvä
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,15

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu −0,01 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,01 tyydyttävä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,11 riittämätön
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,01 tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,08 melko hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Maaperä ja perustukset

Maanpinnan kokonaispainuminen
−0,6 mm vuodessa
kunta: −1,0 mm
Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
+0,2 mm vuodessa
turpeen ja saven tiivistyminen
Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
1 cm
voimakkaan muutoksen skenaario
Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
0,0%
zeer laag, kunta: 0,3%
Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
0,0%
voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
Epätasainen painuminen vuonna 2050
0,9%
maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski

Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.

Tulot ja työ

Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 359.200
Työllisyysaste
79%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
15%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
30,9%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)