Kaupunginosa Kinderdijk
Kaupunginosa kunnassa Alblasserdam · Zuid-Holland
- 1.674 asuntoa
- 3.815 asukasta
- keskim. rakennusvuosi 1972
- keskim. WOZ-verotusarvo € 321.000
Asuminen alueella Kinderdijk: kaupunginosa kunnassa Alblasserdam, jossa on 1.674 asuntoa, 3.815 asukasta ja 1.600 kotitaloutta. Alueen Kinderdijk asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (38%) ja kerrostaloasunto (32%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (43%) ja omistusasuntoja 60% ja vuokra-asuntoja 40%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 321.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 50 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on A. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 53 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 22,0 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 600 m, alakouluun 600 m ja 39 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Kinderdijk sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.
Kartta
Asunnot alueella Kinderdijk
- Asunnot
- 1.674 asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1972
- Keskimääräinen asuinpinta-ala
- 106 m²
- Asuntokanta (CBS)
- 1.639 2025
Asuntotyyppi
Energialuokka
Rakennusajankohta
Asukkaat
- Asukkaita
- 3.815 1. tammikuuta 2025
- Kotitaloudet
- 1.600 keskimäärin 2,4 henkilöä
- Yhden hengen kotitaloudet
- 34% Alankomaat: 40%
- Lapsiperheet
- 39% Alankomaat: 32%
- Väestötiheys
- 4.003 asukasta/km²
- Pinta-ala
- 1,3 km² josta vesialuetta 0,4 km²
- Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
- 9% Alankomaat: 16%
- Köyhyydessä elävät
- 2% Alankomaat: 3%
- Toimeentulotuet
- 21 1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
- Työllisyysaste
- 76% Alankomaat: 72%
- Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
- 60% Alankomaat: 56%
Ikärakenne
Syntyperä
Koulutustaso (15–75-vuotiaat)
Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.
Asuminen ja asuntojen arvot
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 321.000 CBS 2024
- Omistusasunnot
- 60%
- Vuokra-asunnot
- 40% 35% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
- Pientaloasunnot
- 68% 32% kerrostaloasuntoja
- Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
- 3%
- Tyhjillään olevat asunnot
- 5%
- Vuoden uudisrakentaminen
- 2 valmistuneet asunnot
WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.
Energia
- Keskimääräinen sähkönkulutus
- 2.450 kWh asuntoa kohti vuodessa
- Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
- 530 kWh aurinkosähköä asuntoa kohti
- Keskimääräinen kaasunkulutus
- 730 m³ asuntoa kohti vuodessa
- Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
- 28%
- Maakaasuton
- 2%
- Pääosin sähkölämmitteinen
- 4%
Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
- Suuri ruokakauppa
- 600 m keskim. etäisyys
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,4 km keskim. etäisyys
- Alakoulu
- 600 m keskim. etäisyys
- Päiväkoti
- 400 m keskim. etäisyys
- Koulut 3 km:n säteellä
- 5
- Kaupungistumisaste
- Hieman kaupunkimainen 889 osoitetta / km²
- Autoja kotitaloutta kohden
- 1,0 1.609 henkilöautoa
- Yritysten toimipaikat
- 360 joista 40 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja
Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).
Koulut
kaupunginosa Kinderdijk: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.
- Protestants Christelijke Basisschool Het Kompas 274 oppilasta
Kaikki koulut kunnassa Alblasserdam
DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
- Keskimääräinen melutaso (Lden)
- 53 dB kunnassa 53 dB
- Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
- 26% kunta: 18%
- Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
- 0%
- Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
- 0% kunta: 0%
- Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
- 0%
- Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
- 13% kunta: 7%
1.674 asunnon melutaso
Tulva
- Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
- 92% kunta: 94%
- Näistä veden syvyys yli 0,5 m
- 91%
- Näistä veden syvyys yli 2 m
- 90%
- Veden enimmäissyvyys
- 4,5 m keskimäärin 3,7 m tulvivilla alueilla
Ilma, valo ja viheralueet
- NO₂
- 16,3 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (10)
- PM2,5
- 8,9 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (5)
- PM10
- 15,3 µg/m³ 89% yli WHO:n suosituksen (15)
- Valo yöllä
- Hämärä kunta: valaistu
- Viheralueet 500 m:n säteellä
- 68% kunnassa 54%
Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Ilmasto ja turvallisuus
- Koettu lämpötila kuumana päivänä
- 46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
- Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
- 99% kunta: 93%
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,4–0,6 °C keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
- Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
- 97% kunta: 92%
- Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
- 100% kunta: 99%
- Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
- 5% kunta: 19%
- Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
- 8% kunta: 9%
- Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
- 0% kunta: 0%
- Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
- 0% kunta: 0%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Turvallisuus
- Rikoksia 1 000 asukasta kohti
- 22 syy 2025 – elo 2026
- Kirjatut rikokset
- 84 -10 % edellisvuoteen verrattuna
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 3,6 6 asuntomurtoa
- Kunta
- 28 1 000 asukasta kohti
- Nederland
- 45 1 000 asukasta kohti
Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)
Vuosittain
Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Asumisviihtyvyys
Melko hyvä Leefbaarometer 2024
erittäin heikkoerinomainen
- Asumisviihtyvyys
- Melko hyvä luokka 6/9, mittausvuosi 2024
- Pistemäärä
- 4,05 −0,05 koko maan keskiarvoon verrattuna
- Muutos edellisestä mittauksesta
- +0,02 mittaus 2022: Melko hyvä
- Kunta
- Melko hyvä pistemäärä 4,07
Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta
- Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,02 tyydyttävä
- Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto −0,01 tyydyttävä
- Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,07 heikko
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,00 tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,01 tyydyttävä
Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.
Tulot ja työ
- Keskitulot asukasta kohti
- € 32.000 vuodessa
- Keskitulot tulonsaajaa kohti
- € 39.900 vuodessa
- Kotitalouksien varallisuuden mediaani
- € 130.300
- Työllisyysaste
- 76% 15–74-vuotiaista
- Yrittäjät
- 14% työllisistä
- Suurituloisin 20 %
- 18,5% osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)