Kaupunginosa Stad en Lande

Kaupunginosa kunnassa Huizen · Noord-Holland

  • 1.626 asuntoa
  • 3.810 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1974
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 378.000

Asuminen alueella Stad en Lande: kaupunginosa kunnassa Huizen, jossa on 1.626 asuntoa, 3.810 asukasta ja 1.615 kotitaloutta. Alueen Stad en Lande asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (59%) ja kerrostaloasunto (21%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1945-1969 (48%) ja omistusasuntoja 56% ja vuokra-asuntoja 44%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 378.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 31 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on melko hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 50 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 31,0 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 500 m, alakouluun 700 m ja 38 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Stad en Lande sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Stad en Lande

Asunnot
1.626
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1974
Keskimääräinen asuinpinta-ala
119 m²
Asuntokanta (CBS)
1.613
2025

Asuntotyyppi

  • Rivitalon keskiasunto 59% 952
  • Kerrostaloasunto 21% 347
  • Rivitalon päätyasunto 20% 325
  • Paritalo 0% 2

Energialuokka

  • A tai parempi 18% 289
  • B 13% 217
  • C 49% 801
  • D 14% 223
  • E 3% 41
  • F 1% 20
  • G 1% 17
  • Ei energialuokkaa 1% 18

Rakennusajankohta

  • 1945–1969 48% 776
  • 1970–1989 43% 698
  • 1990–2009 5% 76
  • Vuodesta 2010 alkaen 5% 76

Asukkaat

Asukkaita
3.810
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
1.615
keskimäärin 2,3 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
33%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
38%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
4.834
asukasta/km²
Pinta-ala
0,8 km²
josta vesialuetta 0,0 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
16%
Alankomaat: 16%
Köyhyydessä elävät
3%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
24
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
72%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
55%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 18% 675
  • 15–25-vuotiaat 11% 435
  • 25–45-vuotiaat 22% 835
  • 45–65-vuotiaat 26% 980
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 23% 885

Syntyperä

  • Nederland 69% 2.610
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 6% 240
  • Euroopan ulkopuoli 25% 960

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 27% 730
  • Havo, vwo, mbo 2–4 44% 1.170
  • Hbo, wo 29% 780

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 378.000
CBS 2024
Omistusasunnot
56%
Vuokra-asunnot
44%
38% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
80%
20% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
5%
Tyhjillään olevat asunnot
2%
Vuoden uudisrakentaminen
0
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.400 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
700 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
950 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
43%
Maakaasuton
0%
Pääosin sähkölämmitteinen
2%

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
500 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
1,5 km
keskim. etäisyys
Alakoulu
700 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
700 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
13
Kaupungistumisaste
Hyvin kaupunkimainen
2.395 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,0
1.672 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
515
joista 65 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
50 dB
kunnassa 50 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
15%
kunta: 17%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
8%
kunta: 5%

1.626 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 18% 287
  • 46–50 dB: hiljainen 49% 790
  • 51–55 dB: kohtuullinen 19% 317
  • 56–60 dB: melko meluisa 9% 153
  • 61–65 dB: meluisa 5% 79

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 1%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
ei lainkaan

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
10,4 µg/m³
68% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,3 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
14,5 µg/m³
0% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Valaistu
kunta: valaistu
Viheralueet 500 m:n säteellä
53%
kunnassa 52%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
46–48 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
94%
kunta: 93%
Lämpösaarekevaikutus
1,2–1,4 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
97%
kunta: 92%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
100%
kunta: 100%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
3%
kunta: 3%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
31
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
118
-10 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
3,1
5 asuntomurtoa
Kunta
27
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Vernieling 6% 7
  • Fietsdiefstal 5% 6
  • Woninginbraak 4% 5
  • Autodiefstal 4% 5
  • Mishandeling 3% 4
  • Winkeldiefstal 3% 3
  • Diefstal uit auto 2% 2
  • Bedreiging 2% 2

Vuosittain

  1. 1002021
  2. 972022
  3. 922023
  4. 1242024
  5. 1222025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Melko hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Melko hyvä
luokka 6/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,09
−0,02 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
−0,03
mittaus 2022: Hyvä
Kunta
Erittäin hyvä
pistemäärä 4,19

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,03 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,01 tyydyttävä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,01 tyydyttävä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot −0,02 tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt −0,03 tyydyttävä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Tulot ja työ

Keskitulot asukasta kohti
€ 31.300
vuodessa
Keskitulot tulonsaajaa kohti
€ 38.600
vuodessa
Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 173.200
Työllisyysaste
72%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
19%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
17,6%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)

Asuinalueet – Stad en Lande 1