Nabolag Driehoven

Nabolag i distriktet Loenen aan de Vecht · Stichtse Vecht kommune · Utrecht

  • 514 boliger
  • 1.055 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 1967
  • gj.sn. WOZ-verdi € 388.000

Bo i Driehoven: nabolaget i kommunen Stichtse Vecht har 514 boliger, 1.055 innbyggere og 475 husholdninger. Boligene i Driehoven er hovedsakelig av typen rekkehus i midten (34%) og enderekkehus (23%), hovedsakelig bygget i perioden 1945-1969 (83%) og med 41% eierboliger og 59% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 388.000. Av boligene med registrert energimerke har 32% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er C. Bokvaliteten vurderes som mer enn tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 50 dB (stille) og politiet registrerte 27,5 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 300 m, til en barneskole er den 300 m og 37% av husholdningene har barn. For hver bolig i Driehoven finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i Driehoven

Boliger
514
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
1967
Gjennomsnittlig boareal
102 m²
Boligbestand (CBS)
515
2025

Boligtype

  • Rekkehus i midten 34% 173
  • Enderekkehus 23% 120
  • Leilighet 23% 119
  • Tomannsbolig 13% 65
  • Enebolig 7% 37

Energimerke

  • A eller bedre 25% 128
  • B 6% 33
  • C 31% 157
  • D 25% 128
  • E 5% 26
  • F 6% 31
  • G 1% 6
  • Uten energimerke 1% 5

Byggeperiode

  • Før 1945 2% 8
  • 1945–1969 83% 429
  • 1970–1989 6% 33
  • 1990–2009 7% 38
  • 2010 og senere 1% 6

Beboere

Innbyggere
1.055
1. januar 2025
Husholdninger
475
i snitt 2,1 personer
Énpersonshusholdninger
39%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
37%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
4.739
innbyggere per km²
Areal
0,2 km²
Født utenfor Nederland
12%
Nederland: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
19
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
72%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
55%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 19% 200
  • 15–25 år 8% 85
  • 25–45 år 19% 200
  • 45–65 år 24% 255
  • 65 år og eldre 30% 315

Opprinnelse

  • Nederland 80% 840
  • Europa (unntatt Nederland) 6% 60
  • Utenfor Europa 15% 155

Utdanningsnivå (15–75 år)

  • Grunnskole og grunnleggende yrkesopplæring: vmbo, mbo 1 24% 150
  • Videregående opplæring: havo, vwo, mbo 2–4 37% 230
  • Høyere utdanning: hbo, wo 39% 240

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 388.000
CBS 2024
Eierboliger
41%
Utleieboliger
59%
55% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
77%
23% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
1%
Ubebodde boliger
5%
Nybygg i løpet av året
0
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
2.260 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
630 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
910 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
38%
Uten naturgass
1%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
3%
Oppvarming (WarmteAtlas)
87% sentralvarme, 12% felles varmesentral
2022
Potensial for geotermisk energi
Ongunstig
Slochteren-formasjonen

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
300 m
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
200 m
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
300 m
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
200 m
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
618 adresser per km²
Biler per husholdning
1,0
458 personbiler
Bedrifter
165
hvorav 25 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Skoler

2 skoler i nabolaget Driehoven, med elevtall og vurdering fra Inspectie.

Alle skoler i Stichtse Vecht kommune

Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
50 dB
kommunen: 52 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
12%
21% kommune
Boliger med togstøy over 55 dB
0%
5% kommune
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
0%
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
4%
8% kommune

Støynivå ved de 514 boligene

  • 46–50 dB: stille 68% 349
  • 51–55 dB: moderat støynivå 22% 111
  • 56–60 dB: en del støy 8% 43
  • 61–65 dB: støyende 2% 11

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
100%
92% kommune
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
60%
Hvorav med vanndybde over 2 m
0%
Maksimal vanndybde
1,6 m
gjennomsnittlig 0,6 m der oversvømmelse kan forekomme

Luft, lys og grøntområder

NO₂
12,4 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
8,3 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
14,6 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Dempet
kommunen: dempet
Grøntareal innen 500 m
65%
kommunen: 60%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
44 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
98%
95% kommune
Varmeøyeffekt
0,4–0,6 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
100%
80% kommune
Boliger med middels eller høy sannsynlighet for oversvømmelse
48%
74% kommune
Etasje over vannstanden ved den kraftigste oversvømmelsen
79%
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
40%
27% kommune
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
11%
10% kommune
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
1% kommune
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
0%
1% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
28
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
29
+12% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
5,8
3 innbrudd
Kommune
37
per 1 000 innbyggere
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Fietsdiefstal 24% 7
  • Vernieling 17% 5
  • Bedreiging 14% 4
  • Mishandeling 14% 4
  • Woninginbraak 10% 3
  • Autodiefstal 3% 1

Per år

  1. 272021
  2. 332022
  3. 262023
  4. 272024
  5. 312025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

Mer enn tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
Mer enn tilfredsstillende
klasse 6 av 9, måling 2024
Skår
4,07
−0,03 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
+0,01
måling 2022: Mer enn tilfredsstillende
Kommune
Mer enn tilfredsstillende
skår 4,11

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,01 tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,11 utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,01 tilfredsstillende
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,05 mer enn tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Grunnforhold og fundamenter

Setninger i grunnen (totalt)
−0,6 mm per år
−1,2 mm kommune
Setninger i øvre jordlag
+0,3 mm per år
torv og leire som synker sammen
Forventede setninger frem mot 2050
2 cm
høyscenario
Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
1,4%
laag, 2,2% kommune
Råte i fundamentpeler i 2050
1,4%
høyscenario, tørrere somre
Skjevsetninger i 2050
0,0%
risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.

Inntekt og arbeid

Medianformue for husholdninger
€ 99.800
Sysselsettingsandel
72%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
20%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
17,9%
andel personer (20 % på landsbasis)