Nabolag Gorredijk-Centrum

Nabolag i distriktet Gorredijk · Opsterland kommune · Fryslân (Friesland)

  • 790 boliger
  • 1.360 innbyggere
  • gj.sn. byggeår 1952
  • gj.sn. WOZ-verdi € 253.000

Bo i Gorredijk-Centrum: nabolaget i kommunen Opsterland har 790 boliger, 1.360 innbyggere og 780 husholdninger. Boligene i Gorredijk-Centrum er hovedsakelig av typen enebolig (31%) og leilighet (29%), hovedsakelig bygget i perioden før 1945 (43%) og med 54% eierboliger og 46% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 253.000. Av boligene med registrert energimerke har 31% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er G. Bokvaliteten vurderes som god ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 53 dB (moderat) og politiet registrerte 27,2 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 500 m, til en barneskole er den 700 m og 21% av husholdningene har barn. For hver bolig i Gorredijk-Centrum finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.

Kart

Grense i henhold til CBS' distrikts- og nabolagskart fra 2024. Zoom inn for å se enkeltboliger, og klikk på en bolig for detaljer. Åpne i boligkartet

Boliger i Gorredijk-Centrum

Boliger
790
adresser registrert til boligformål (BAG)
Gjennomsnittlig byggeår
1952
Gjennomsnittlig boareal
116 m²
Boligbestand (CBS)
817
2025

Boligtype

  • Enebolig 31% 241
  • Leilighet 29% 228
  • Tomannsbolig 17% 134
  • Rekkehus i midten 13% 99
  • Enderekkehus 11% 88

Energimerke

  • A eller bedre 20% 158
  • B 9% 71
  • C 15% 119
  • D 8% 65
  • E 4% 33
  • F 11% 85
  • G 25% 201
  • Uten energimerke 7% 58

Byggeperiode

  • Før 1945 43% 339
  • 1945–1969 17% 131
  • 1970–1989 14% 114
  • 1990–2009 16% 123
  • 2010 og senere 11% 83

Beboere

Innbyggere
1.360
1. januar 2025
Husholdninger
780
i snitt 1,8 personer
Énpersonshusholdninger
49%
Nederland: 40%
Husholdninger med barn
21%
Nederland: 32%
Befolkningstetthet
3.655
innbyggere per km²
Areal
0,4 km²
hvorav 0,0 km² er vann
Født utenfor Nederland
6%
Nederland: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederland: 3%
Sosialhjelpsytelser
29
per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
Sysselsettingsandel
71%
Nederland: 72%
Ansatte med fast stilling
56%
Nederland: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 10% 140
  • 15–25 år 9% 125
  • 25–45 år 22% 295
  • 45–65 år 27% 365
  • 65 år og eldre 32% 430

Opprinnelse

  • Nederland 91% 1.300
  • Europa (unntatt Nederland) 4% 55
  • Utenfor Europa 5% 75

Utdanningsnivå (15–75 år)

  • Grunnskole og grunnleggende yrkesopplæring: vmbo, mbo 1 26% 260
  • Videregående opplæring: havo, vwo, mbo 2–4 51% 520
  • Høyere utdanning: hbo, wo 23% 230

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.

Bolig og verdi

Gjennomsnittlig WOZ-verdi
€ 253.000
CBS 2024
Eierboliger
54%
Utleieboliger
46%
31% eid av allmennyttige boligselskaper
Enfamilieboliger
70%
30% flerfamilieboliger
Bygget de siste 10 årene
5%
Ubebodde boliger
6%
Nybygg i løpet av året
0
ferdigstilte boliger

WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.

Energi

Gj.sn. strømforbruk
2.220 kWh
per bolig per år
Gj.sn. innmating til strømnettet
570 kWh
solstrøm per bolig
Gj.sn. gassforbruk
910 m³
per bolig per år
Boliger med solcellepaneler
24%
Uten naturgass
9%
Hovedsakelig elektrisk oppvarming
11%
Oppvarming (WarmteAtlas)
93% sentralvarme, 5% elektrisk oppvarming
2022
Potensial for geotermisk energi
>50%kans >5MWth
Slochteren-formasjonen

Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».

Nærtilbud og tilgjengelighet

Stort supermarked
500 m
gjennomsnittlig avstand
Allmennlegekontor
1,1 km
gjennomsnittlig avstand
Barneskole
700 m
gjennomsnittlig avstand
Barnehage
500 m
gjennomsnittlig avstand
Skoler innen 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
871 adresser per km²
Biler per husholdning
0,9
676 personbiler
Bedrifter
215
hvorav 65 innen handel, overnatting og servering

Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).

Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder

Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
53 dB
kommunen: 47 dB
Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
11%
8% kommune
Boliger med togstøy over 55 dB
0%
Boliger med flystøy over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
0%
0% kommune
Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
1%
2% kommune

Støynivå ved de 790 boligene

  • opptil 45 dB: svært stille 1% 4
  • 46–50 dB: stille 34% 266
  • 51–55 dB: moderat støynivå 39% 309
  • 56–60 dB: en del støy 26% 207
  • 61–65 dB: støyende 1% 4

Oversvømmelse

Boliger som kan rammes av oversvømmelse
0%
9% kommune
Hvorav med vanndybde over 0,5 m
0%
Hvorav med vanndybde over 2 m
0%
Maksimal vanndybde
ingen

Luft, lys og grøntområder

NO₂
5,8 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (10)
PM2,5
6,8 µg/m³
100% over WHOs anbefaling (5)
PM10
13,0 µg/m³
0% over WHOs anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: mørkt
Grøntareal innen 500 m
41%
kommunen: 69%

Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.

Klima og sikkerhet

Følt temperatur på en varm dag
46 °C
ekstremt varmestress
Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
99%
93% kommune
Varmeøyeffekt
0,6–0,8 °C
i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
Boliger med et kjølig sted innen 300 m
94%
96% kommune
Etasje over vannstanden ved den kraftigste oversvømmelsen
100%
Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
0%
18% kommune
Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
1%
5% kommune
Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
0%
0% kommune
Boliger innen 1 km fra en vindturbin
0%
17% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.

Trygghet

Lovbrudd per 1 000 innbyggere
27
sep 2025 – aug 2026
Registrerte lovbrudd
37
+12% sammenlignet med året før
Boliginnbrudd per 1 000 boliger
1,3
1 innbrudd
Kommune
15
per 1 000 innbyggere
Nederland
45
per 1 000 innbyggere

Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)

  • Vernieling 22% 8
  • Fietsdiefstal 11% 4
  • Winkeldiefstal 11% 4
  • Mishandeling 5% 2
  • Woninginbraak 3% 1
  • Openlijk geweld 3% 1

Per år

  1. 302021
  2. 462022
  3. 362023
  4. 392024
  5. 282025

Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.

Bokvalitet

God Leefbaarometer 2024

svært utilfredsstillendeutmerket

Bokvalitet
God
klasse 7 av 9, måling 2024
Skår
4,16
+0,05 sammenlignet med landsgjennomsnittet
Siden forrige måling
+0,00
måling 2022: God
Kommune
Svært god
skår 4,23

Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet

  • Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,06 mer enn tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,03 tilfredsstillende
  • Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,11 utilfredsstillende
  • Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,02 tilfredsstillende
  • Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,06 mer enn tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.

Grunnforhold og fundamenter

Setninger i grunnen (totalt)
−1,1 mm per år
−1,6 mm kommune
Setninger i øvre jordlag
+0,1 mm per år
torv og leire som synker sammen
Forventede setninger frem mot 2050
25 cm
høyscenario
Boliger med risiko for råte i fundamentpeler
1,2%
laag, 0,4% kommune
Råte i fundamentpeler i 2050
1,5%
høyscenario, tørrere somre
Skjevsetninger i 2050
3,5%
risikoutsatte boliger med fundament direkte på grunnen

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): setninger i grunnen basert på satellittmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader per nabolag (Deltares/KCAF, andel risikoutsatte boliger med trepeler eller fundament direkte på grunnen). Tallene er gjennomsnitt for nabolaget og sier ikke noe om den enkelte boligen.

Inntekt og arbeid

Medianformue for husholdninger
€ 92.200
Sysselsettingsandel
71%
i alderen 15 til 75 år
Selvstendig næringsdrivende
19%
av de sysselsatte
De 20 % høyeste inntektene
11,4%
andel personer (20 % på landsbasis)