Distrikt Gorredijk
Distrikt i kommunen Opsterland · Fryslân (Friesland)
- 3.571 boliger
- 7.480 innbyggere
- gj.sn. byggeår 1976
- gj.sn. WOZ-verdi € 285.000
Bo i Gorredijk: distrikt i kommunen Opsterland har 3.571 boliger, 7.480 innbyggere og 3.495 husholdninger. Boligene i Gorredijk er hovedsakelig av typen enebolig (25%) og rekkehus i midten (23%), hovedsakelig bygget i perioden 1970-1989 (29%) og med 62% eierboliger og 38% utleieboliger. Gjennomsnittlig WOZ-verdi er € 285.000. Av boligene med registrert energimerke har 50% energimerke A eller B. Det vanligste energimerket er A. Bokvaliteten vurderes som god ifølge Leefbaarometer, gjennomsnittlig støynivå er 49 dB (stille) og politiet registrerte 17,6 lovbrudd per 1 000 innbyggere (på landsbasis 45,3). Gjennomsnittlig avstand til en dagligvarebutikk er 900 m, til en barneskole er den 700 m og 31% av husholdningene har barn. For hver bolig i Gorredijk finner du verdianslag, energimerke, månedlige boutgifter, informasjon om bomiljøet og gjeldende salgs- og utleieannonser på Huisleon.
Kart
Boliger i Gorredijk
- Boliger
- 3.571 adresser registrert til boligformål (BAG)
- Gjennomsnittlig byggeår
- 1976
- Gjennomsnittlig boareal
- 127 m²
- Boligbestand (CBS)
- 3.584 2025
Boligtype
Energimerke
Byggeperiode
Beboere
- Innbyggere
- 7.480 1. januar 2025
- Husholdninger
- 3.495 i snitt 2,1 personer
- Énpersonshusholdninger
- 37% Nederland: 40%
- Husholdninger med barn
- 31% Nederland: 32%
- Befolkningstetthet
- 573 innbyggere per km²
- Areal
- 13,3 km² hvorav 0,2 km² er vann
- Født utenfor Nederland
- 6% Nederland: 16%
- Standardisert inntekt
- € 36.700 gjennomsnitt per husholdning per år · Nederland: € 42.080
- Personer i fattigdom
- 3% Nederland: 3%
- Sosialhjelpsytelser
- 25 per 1 000 innbyggere · Nederland: 22
- Sysselsettingsandel
- 71% Nederland: 72%
- Ansatte med fast stilling
- 59% Nederland: 56%
Aldersfordeling
Opprinnelse
Utdanningsnivå (15–75 år)
Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Opprinnelse etter CBS' inndeling (fødeland til personen selv eller foreldrene); utdanningsnivå for personer mellom 15 og 75 år; inntekt standardisert etter husholdningens størrelse og sammensetning; CBS publiserer ikke tall for små grupper.
Bolig og verdi
- Gjennomsnittlig WOZ-verdi
- € 285.000 CBS 2024
- Eierboliger
- 62%
- Utleieboliger
- 38% 32% eid av allmennyttige boligselskaper
- Enfamilieboliger
- 82% 18% flerfamilieboliger
- Bygget de siste 10 årene
- 7%
- Ubebodde boliger
- 3%
- Nybygg i løpet av året
- 13 ferdigstilte boliger
WOZ-verdien er gjennomsnittet for alle boliger i området (med verdsettelsesdato 1. januar året før), ikke markedsverdien til en bestemt bolig.
Energi
- Gj.sn. strømforbruk
- 2.560 kWh per bolig per år
- Gj.sn. innmating til strømnettet
- 1.160 kWh solstrøm per bolig
- Gj.sn. gassforbruk
- 860 m³ per bolig per år
- Boliger med solcellepaneler
- 44%
- Uten naturgass
- 11%
- Hovedsakelig elektrisk oppvarming
- 15%
Forbruket er gjennomsnittet for alle boliger med tilknytning i området (CBS). Fordelingen av energimerker vises under «Boliger».
Nærtilbud og tilgjengelighet
- Stort supermarked
- 900 m gjennomsnittlig avstand
- Allmennlegekontor
- 1,2 km gjennomsnittlig avstand
- Barneskole
- 700 m gjennomsnittlig avstand
- Barnehage
- 700 m gjennomsnittlig avstand
- Skoler innen 3 km
- 3
- Urbaniseringsgrad
- Lav urbaniseringsgrad 821 adresser per km²
- Biler per husholdning
- 1,1 3.726 personbiler
- Bedrifter
- 910 hvorav 215 innen handel, overnatting og servering
Avstander langs vei, i gjennomsnitt for alle innbyggerne i området (CBS).
Skoler
4 skoler i distrikt Gorredijk, med elevtall og vurdering fra Inspectie.
- School Loevestein 234 elever
- OBS De Treffer 185 elever · Inspectie: Voldoende
- Christelijke Basisschool De Librije 157 elever
- Burg Harmsma SGM voor VO Mavo Lhno en Lto 397 elever
Alle skoler i Opsterland kommune
Åpne utdanningsdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs. Skolen er knyttet til nabolaget via skolestedets adresse.
Bomiljø: støy, vann, luft, lys og grøntområder
- Gjennomsnittlig støynivå (Lden)
- 49 dB kommunen: 47 dB
- Boliger med veitrafikkstøy over 55 dB
- 4% 8% kommune
- Boliger med togstøy over 55 dB
- 0%
- Boliger med flystøy over 48 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med vindturbinstøy over 40 dB
- 0% 0% kommune
- Veitrafikkstøy over 50 dB om natten
- 0% 2% kommune
Støynivå ved de 3.571 boligene
Oversvømmelse
- Boliger som kan rammes av oversvømmelse
- 0% 9% kommune
- Hvorav med vanndybde over 0,5 m
- 0%
- Hvorav med vanndybde over 2 m
- 0%
- Maksimal vanndybde
- 0,2 m gjennomsnittlig 0,1 m der oversvømmelse kan forekomme
Luft, lys og grøntområder
- NO₂
- 5,7 µg/m³ 0% over WHOs anbefaling (10)
- PM2,5
- 6,7 µg/m³ 100% over WHOs anbefaling (5)
- PM10
- 12,6 µg/m³ 0% over WHOs anbefaling (15)
- Lys om natten
- Mørkt kommunen: mørkt
- Grøntareal innen 500 m
- 52% kommunen: 69%
Støy: støykart fra RIVM (vei og tog 2020, flytrafikk 2022, vindturbiner 2024), årsgjennomsnitt for Lden med 10 m oppløsning, hentet ut for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kart over maksimal vanndybde; dybden sier ingenting om sannsynligheten. Luft: årlige gjennomsnittskonsentrasjoner fra RIVM med 25 m oppløsning. Lys: RIVMs kart over lysutslipp fra 2023. Grøntområder: RIVMs grøntkart fra 2022, andel grøntareal innen 500 m. Slå på støylaget i kartet ovenfor.
Klima og sikkerhet
- Følt temperatur på en varm dag
- 46–48 °C ekstremt varmestress
- Boliger med ekstremt varmestress (41 °C eller mer)
- 98% 93% kommune
- Varmeøyeffekt
- 0,4–0,6 °C i gjennomsnitt varmere enn områdene utenfor tettbebyggelsen
- Boliger med et kjølig sted innen 300 m
- 98% 96% kommune
- Boliger med økt risiko for grunnvannsproblemer i 2050
- 0% 18% kommune
- Boliger med en flomvei for regnvann langs huset
- 6% 5% kommune
- Boliger i magnetfeltsonen til en høyspentledning
- 0% 0% kommune
- Boliger innen 1 km fra en vindturbin
- 0% 17% kommune
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): følt temperatur og varmeøyeffekt 2022, kjølige steder, stedsspesifikk sannsynlighet for oversvømmelse (minst 20 cm vann), etasjer over vannstanden, risiko for grunnvannsproblemer i 2050 (høyt scenario), flomveier ved 70 mm nedbør per time; data hentet ut for hver bolig. Høyspent: RIVM Netkaart med beregnede avstander. Vindturbiner: RIVM. Slå på varmelaget i kartet ovenfor.
Trygghet
- Lovbrudd per 1 000 innbyggere
- 18 sep 2025 – aug 2026
- Registrerte lovbrudd
- 132 -6% sammenlignet med året før
- Boliginnbrudd per 1 000 boliger
- 1,4 5 innbrudd
- Kommune
- 15 per 1 000 innbyggere
- Nederland
- 45 per 1 000 innbyggere
Typer lovbrudd (de siste 12 månedene)
Per år
Kilde: politiet, registrerte lovbrudd per område (åpne data fra CBS/politiet, månedstall). Tall per 1 000 innbyggere er beregnet ut fra innbyggertallet i området. Ikke alle lovbrudd blir anmeldt.
Bokvalitet
God Leefbaarometer 2024
svært utilfredsstillendeutmerket
- Bokvalitet
- God klasse 7 av 9, måling 2024
- Skår
- 4,17 +0,07 sammenlignet med landsgjennomsnittet
- Siden forrige måling
- +0,02 måling 2022: God
- Kommune
- Svært god skår 4,23
Fem dimensjoner, avvik fra landsgjennomsnittet
- Fysiske omgivelser grøntområder, vann, bebyggelse, støy +0,05 mer enn tilfredsstillende
- Boligbestand type, byggeår, eierforhold +0,03 tilfredsstillende
- Nærtilbud butikker, skoler, helsetjenester, kollektivtransport −0,12 utilfredsstillende
- Sosialt samhold befolkningssammensetning, flyttinger +0,03 tilfredsstillende
- Ordensproblemer og utrygghet kriminalitet og ordensforstyrrelser +0,07 mer enn tilfredsstillende
Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), anslag annethvert år basert på over hundre kjennetegn. Skåren viser hvordan beboerne i gjennomsnitt vurderer bokvaliteten. Negativ verdi = under landsgjennomsnittet.
Inntekt og arbeid
- Gj.sn. inntekt per innbygger
- € 29.900 per år
- Gj.sn. inntekt per inntektsmottaker
- € 36.000 per år
- Medianformue for husholdninger
- € 130.300
- Sysselsettingsandel
- 71% i alderen 15 til 75 år
- Selvstendig næringsdrivende
- 16% av de sysselsatte
- De 20 % høyeste inntektene
- 13,3% andel personer (20 % på landsbasis)