Municipalitate Zoeterwoude

Municipalitatea · Zuid-Holland

  • 4.498 locuințe
  • 10.141 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1984
  • valoare fiscală WOZ medie: € 467.000

Viața în Zoeterwoude: municipalitatea în provincia Zuid-Holland, cu 4.498 locuințe, 10.141 locuitori și 4.115 gospodării. Locuințele din Zoeterwoude sunt în principal de tipul apartament (35%) și casă înșiruită intermediară (34%), construite în principal în perioada din 2010 încoace (32%) și cu 69% locuințe ocupate de proprietari și 31% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 467.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 52% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este A. Calitatea vieții are calificativul bună conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 55 dB (moderat) și poliția a înregistrat 28,3 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 700 m, o școală primară la 900 m și 35% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din Zoeterwoude, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în Zoeterwoude

Locuințe
4.498
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1984
Suprafață utilă medie
119 m²
Fond locativ (CBS)
4.142
2025

Tipul locuinței

  • Apartament 35% 1.595
  • Casă înșiruită intermediară 34% 1.543
  • Casă la capăt de șir 15% 671
  • Casă individuală 9% 389
  • Casă duplex 7% 300

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 40% 1.807
  • B 11% 502
  • C 26% 1.175
  • D 8% 353
  • E 4% 178
  • F 3% 147
  • G 6% 273
  • Fără clasă energetică 1% 63

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 10% 460
  • 1945–1969 16% 733
  • 1970–1989 30% 1.348
  • 1990–2009 11% 501
  • Din 2010 încoace 32% 1.455
  • Necunoscut 0% 1

Locuitori

Locuitori
10.141
1 ianuarie 2025
Gospodării
4.115
în medie 2,3 persoane
Gospodării cu o singură persoană
31%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
35%
Nederland: 32%
Densitatea populației
460
locuitori pe km²
Suprafață
22,0 km²
din care 0,8 km² reprezintă suprafețe de apă
Născuți în afara Nederland
8%
Nederland: 16%
Venit standardizat
€ 45.900
medie anuală pe gospodărie · Nederland: € 42.080
Persoane care trăiesc în sărăcie
1%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
7
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
79%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
60%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 15% 1.486
  • 15–25 de ani 11% 1.089
  • 25–45 de ani 26% 2.621
  • 45–65 de ani 26% 2.658
  • 65 de ani și peste 23% 2.287

Origine

  • Nederland 84% 8.161
  • Europa (fără Nederland) 5% 508
  • Din afara Europei 11% 1.063

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 24% 1.790
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 39% 2.900
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 37% 2.700

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 467.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
69%
Locuințe în regim de închiriere
31%
16% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
69%
31% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
21%
Locuințe neocupate
3%
Locuințe noi construite în anul de referință
439
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
2.740 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
890 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
730 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
45%
Fără gaze naturale
12%
Încălzire predominant electrică
17%

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
700 m
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
800 m
distanță medie
Școală primară
900 m
distanță medie
Creșă
800 m
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
2
Grad de urbanizare
Grad scăzut de urbanizare
891 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
1,0
4.193 autoturisme
Unități economice
1.360
dintre care 235 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

2 școli în municipalitatea Zoeterwoude, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
55 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
34%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
36%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
20%

Nivelul de zgomot la cele 4.498 locuințe

  • până la 45 dB: foarte liniștit 2% 94
  • 46–50 dB: liniștit 23% 1.013
  • 51–55 dB: acceptabil 41% 1.825
  • 56–60 dB: zgomot intens 17% 748
  • 61–65 dB: zgomotos 6% 268
  • 66–70 dB: foarte zgomotos 8% 356
  • peste 70 dB: zgomot extrem 4% 194

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
80%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
55%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
0%
Adâncimea maximă a apei
3,9 m
în medie 0,7 m în zonele inundabile

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
18,1 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
8,4 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
15,3 µg/m³
70% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Iluminat
Spații verzi pe o rază de 500 m
59%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
46–48 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
97%
Efect de insulă termică
0,8–1,0 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
89%
Locuințe cu probabilitate medie sau mare de inundație
0%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
13%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
10%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
45%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
28
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
287
+19% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
0,9
4 furturi prin efracție
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Fietsdiefstal 14% 39
  • Vernieling 8% 23
  • Inbraak schuur/garage 3% 10
  • Mishandeling 3% 8
  • Bedreiging 2% 7
  • Winkeldiefstal 2% 6
  • Drugshandel 2% 6
  • Woninginbraak 1% 4

Pe an

  1. 2762021
  2. 2642022
  3. 2632023
  4. 2262024
  5. 2752025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Bună Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Bună
clasa 7 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,16
+0,06 față de media națională
De la evaluarea precedentă
−0,02
evaluarea din 2022: Bună

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot −0,05 slabă
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate +0,02 satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public −0,02 satisfăcătoare
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu +0,03 satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice +0,09 bună

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Sol și fundație

Tasarea solului (totală)
−1,8 mm pe an
Tasarea solului (de suprafață)
−0,9 mm pe an
turbă și argilă care se compactează
Tasare estimată până în 2050
13 cm
scenariu cu impact ridicat
Locuințe cu risc de putrezire a piloților de fundație din lemn
0,3%
zeer laag
Putrezirea piloților de fundație din lemn în 2050
0,5%
scenariu cu impact ridicat, veri mai secetoase
Tasare diferențială în 2050
5,6%
locuințe cu fundații directe expuse riscului

Sursă: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): tasarea solului pe baza măsurătorilor prin satelit (Bodemdalingskaart), risc de deteriorare a fundației pe cartier (Deltares/KCAF, ponderea locuințelor cu fundații pe piloți din lemn sau cu fundații directe expuse riscului). O medie la nivel de cartier, nu o evaluare a unei locuințe individuale.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Venit mediu pe locuitor
€ 38.300
pe an
Venit mediu pe persoană cu venituri
€ 46.000
pe an
Averea mediană a gospodăriilor
€ 312.000
Rata de ocupare a forței de muncă
79%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
17%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
23,4%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)

Districte din Zoeterwoude 7