District De Vecht

District din municipalitatea Voorst · Gelderland

  • 169 locuințe
  • 560 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1963
  • valoare fiscală WOZ medie: € 504.000

Viața în De Vecht: district în municipalitatea Voorst, cu 169 locuințe, 560 locuitori și 680 gospodării. Locuințele din De Vecht sunt în principal de tipul casă individuală (44%) și casă duplex (28%), construite în principal în perioada înainte de 1945 (38%) și cu 70% locuințe ocupate de proprietari și 30% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 504.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 41% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este G. Calitatea vieții are calificativul foarte bună conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 50 dB (liniștit) și poliția a înregistrat 3,6 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 3,9 km, o școală primară la 1,2 km și 38% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din De Vecht, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în De Vecht

Locuințe
169
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1963
Suprafață utilă medie
180 m²
Fond locativ (CBS)
174
2025

Tipul locuinței

  • Casă individuală 44% 75
  • Casă duplex 28% 48
  • Apartament 15% 26
  • Casă înșiruită intermediară 6% 10
  • Casă la capăt de șir 6% 10

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 29% 49
  • B 9% 16
  • C 13% 22
  • D 7% 11
  • E 2% 4
  • F 4% 7
  • G 30% 50
  • Fără clasă energetică 6% 10

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 38% 64
  • 1945–1969 9% 15
  • 1970–1989 14% 24
  • 1990–2009 14% 23
  • Din 2010 încoace 25% 43

Locuitori

Locuitori
560
1 ianuarie 2025
Gospodării
680
în medie 2,4 persoane
Gospodării cu o singură persoană
26%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
38%
Nederland: 32%
Densitatea populației
160
locuitori pe km²
Suprafață
13,5 km²
din care 1,0 km² reprezintă suprafețe de apă
Născuți în afara Nederland
20%
Nederland: 16%
Persoane care trăiesc în sărăcie
2%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
36
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
77%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
56%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 26% 145
  • 15–25 de ani 12% 65
  • 25–45 de ani 22% 125
  • 45–65 de ani 22% 125
  • 65 de ani și peste 19% 105

Origine

  • Nederland 90% 1.795
  • Europa (fără Nederland) 5% 90
  • Din afara Europei 6% 115

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 40% 640
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 39% 630
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 22% 350

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 504.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
70%
Locuințe în regim de închiriere
30%
19% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
87%
13% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
5%
Locuințe neocupate
3%
Locuințe noi construite în anul de referință
27
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
3.300 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
1.310 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
1.080 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
48%
Fără gaze naturale
3%
Încălzire predominant electrică
10%

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
3,9 km
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
1,2 km
distanță medie
Școală primară
1,2 km
distanță medie
Creșă
1,3 km
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
2
Grad de urbanizare
Zonă neurbană
119 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
1,3
872 autoturisme
Unități economice
260
dintre care 50 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

1 școală în district De Vecht, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Toate școlile din municipalitatea Voorst

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
50 dB
municipalitate: 50 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
26%
municipalitatea 17%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
0%
municipalitatea 4%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
0%
municipalitatea 0%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
5%
municipalitatea 6%

Nivelul de zgomot la cele 169 locuințe

  • până la 45 dB: foarte liniștit 20% 34
  • 46–50 dB: liniștit 30% 51
  • 51–55 dB: acceptabil 28% 48
  • 56–60 dB: zgomot intens 19% 32
  • 61–65 dB: zgomotos 2% 4

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
99%
municipalitatea 88%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
97%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
27%
Adâncimea maximă a apei
2,5 m
în medie 1,7 m în zonele inundabile

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
8,7 µg/m³
1% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
7,6 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
13,5 µg/m³
0% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Întunecat
municipalitate: Întunecat
Spații verzi pe o rază de 500 m
80%
municipalitate: 62%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
46–48 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
99%
municipalitatea 95%
Efect de insulă termică
0–0,2 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
94%
municipalitatea 84%
Locuințe cu probabilitate medie sau mare de inundație
39%
municipalitatea 13%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
0%
municipalitatea 23%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
4%
municipalitatea 5%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
municipalitatea 1%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
0%
municipalitatea 1%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
4
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
2
-33% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
11,8
2 furturi prin efracție
Municipalitate
23
la 1.000 de locuitori
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Woninginbraak 100% 2

Pe an

  1. 112021
  2. 62022
  3. 82023
  4. 22024
  5. 22025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Foarte bună Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Foarte bună
clasa 8 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,24
+0,13 față de media națională
De la evaluarea precedentă
−0,02
evaluarea din 2022: Foarte bună
Municipalitate
Foarte bună
scor 4,25

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot +0,02 satisfăcătoare
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate +0,06 pe deplin satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public −0,12 nesatisfăcătoare
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu +0,07 pe deplin satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice +0,11 bună

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Averea mediană a gospodăriilor
€ 323.500
Rata de ocupare a forței de muncă
77%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
20%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
20,4%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)

Cartiere din De Vecht 5