District Oost

District din municipalitatea Hilversum · Noord-Holland

  • 9.656 locuințe
  • 22.340 locuitori
  • anul mediu al construcției: 1956
  • valoare fiscală WOZ medie: € 410.000

Viața în Oost: district în municipalitatea Hilversum, cu 9.656 locuințe, 22.340 locuitori și 10.395 gospodării. Locuințele din Oost sunt în principal de tipul casă înșiruită intermediară (48%) și apartament (31%), construite în principal în perioada înainte de 1945 (56%) și cu 53% locuințe ocupate de proprietari și 47% locuințe închiriate. Valoarea fiscală WOZ medie este de € 410.000. Dintre locuințele cu o clasă energetică înregistrată, 38% au clasa A sau B; cea mai frecventă clasă energetică este A. Calitatea vieții are calificativul bună conform Leefbaarometer, nivelul mediu de zgomot este de 56 dB (aglomerat) și poliția a înregistrat 29,4 infracțiuni la 1.000 de locuitori (la nivel național: 45,3). Un supermarket se află, în medie, la 500 m, o școală primară la 600 m și 36% dintre gospodării au copii. Pentru fiecare locuință din Oost, găsiți pe Huisleon intervalul valoric estimativ, clasa energetică, costurile lunare ale locuinței, informații despre mediul rezidențial și anunțurile actuale de vânzare și închiriere.

Hartă

Limita zonei conform hărții CBS a districtelor și cartierelor din 2024. Măriți harta pentru a vedea locuințele individuale; faceți clic pe o locuință pentru detalii. Deschideți pe harta locuințelor

Locuințe în Oost

Locuințe
9.656
adrese cu destinație rezidențială (BAG)
Anul mediu al construcției
1956
Suprafață utilă medie
97 m²
Fond locativ (CBS)
9.509
2025

Tipul locuinței

  • Casă înșiruită intermediară 48% 4.672
  • Apartament 31% 2.969
  • Casă la capăt de șir 17% 1.653
  • Casă duplex 3% 280
  • Casă individuală 1% 82

Clasă energetică

  • A sau o clasă superioară 27% 2.560
  • B 11% 1.035
  • C 15% 1.481
  • D 7% 711
  • E 7% 696
  • F 19% 1.793
  • G 13% 1.208
  • Fără clasă energetică 2% 172

Perioada construcției

  • Înainte de 1945 56% 5.387
  • 1945–1969 11% 1.028
  • 1970–1989 7% 693
  • 1990–2009 12% 1.206
  • Din 2010 încoace 14% 1.325
  • Necunoscut 0% 17

Locuitori

Locuitori
22.340
1 ianuarie 2025
Gospodării
10.395
în medie 2,1 persoane
Gospodării cu o singură persoană
42%
Nederland: 40%
Gospodării cu copii
36%
Nederland: 32%
Densitatea populației
9.263
locuitori pe km²
Suprafață
2,4 km²
Născuți în afara Nederland
24%
Nederland: 16%
Venit standardizat
€ 38.600
medie anuală pe gospodărie · Nederland: € 42.080
Persoane care trăiesc în sărăcie
5%
Nederland: 3%
Ajutoare sociale
29
la 1.000 de locuitori · Nederland: 22
Rata de ocupare a forței de muncă
73%
Nederland: 72%
Angajați cu contract pe durată nedeterminată
56%
Nederland: 56%

Structura pe vârste

  • 0–15 ani 19% 4.240
  • 15–25 de ani 11% 2.405
  • 25–45 de ani 31% 6.875
  • 45–65 de ani 26% 5.825
  • 65 de ani și peste 13% 2.995

Origine

  • Nederland 61% 13.580
  • Europa (fără Nederland) 13% 2.805
  • Din afara Europei 27% 5.930

Nivel de educație (15–75 de ani)

  • Învățământ primar, secundar preprofesional vmbo, profesional mbo 1 26% 4.400
  • Învățământ liceal havo și vwo, profesional mbo 2–4 36% 6.070
  • Învățământ superior profesional hbo și universitar wo 38% 6.440

Sursa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Originea conform clasificării CBS (țara de naștere a persoanei sau a părinților); nivelul de educație al persoanelor cu vârsta între 15 și 75 de ani; venit standardizat în funcție de mărimea și componența gospodăriei; valorile foarte mici nu sunt publicate de CBS.

Locuințe și valoare

Valoare fiscală WOZ medie
€ 410.000
CBS 2024
Locuințe ocupate de proprietari
53%
Locuințe în regim de închiriere
47%
35% deținute de asociații de locuințe sociale
Locuințe unifamiliale
70%
30% în clădiri cu mai multe locuințe
Construite în ultimii 10 ani
11%
Locuințe neocupate
3%
Locuințe noi construite în anul de referință
45
locuințe finalizate

Valoarea fiscală WOZ reprezintă media valorilor fiscale ale tuturor locuințelor din zonă (la data de referință de 1 ianuarie a anului precedent), nu valoarea de piață a unei anumite locuințe.

Energie

Consum mediu de energie electrică
2.330 kWh
pe locuință pe an
Cantitate medie de energie injectată în rețea
360 kWh
energie electrică solară pe locuință
Consum mediu de gaze
800 m³
pe locuință pe an
Locuințe cu panouri solare
23%
Fără gaze naturale
8%
Termoficare
5%
Încălzire predominant electrică
5%

Consumul reprezintă media tuturor locuințelor racordate din zonă (CBS); distribuția pe clase energetice se află la secțiunea „Locuințe”.

Facilități și servicii în apropiere, accesibilitate

Supermarket mare
500 m
distanță medie
Cabinet de medicină de familie
600 m
distanță medie
Școală primară
600 m
distanță medie
Creșă
400 m
distanță medie
Școli pe o rază de 3 km
18
Grad de urbanizare
Grad foarte ridicat de urbanizare
3.350 adrese pe km²
Autoturisme pe gospodărie
0,7
7.792 autoturisme
Unități economice
3.030
dintre care 320 în comerț și servicii de cazare și alimentație publică

Distanțe rutiere medii pentru toți locuitorii zonei (CBS).

Școli

6 școli în district Oost, cu informații despre numărul de elevi și rezultatele inspecției școlare.

Toate școlile din municipalitatea Hilversum

Date deschise despre educație de la DUO și Inspectie van het Onderwijs; școala este asociată cartierului pe baza adresei sediului.

Mediul rezidențial: zgomot, apă, aer, lumină și spații verzi

Nivel mediu de zgomot (Lden)
56 dB
municipalitate: 54 dB
Locuințe expuse la zgomot rutier de peste 55 dB
24%
municipalitatea 23%
Locuințe expuse la zgomot feroviar de peste 55 dB
1%
municipalitatea 2%
Locuințe expuse la zgomot de peste 48 dB produs de traficul aerian
0%
municipalitatea 0%
Locuințe expuse la zgomot de peste 40 dB produs de turbine eoliene
0%
Zgomot rutier nocturn de peste 50 dB
11%
municipalitatea 11%

Nivelul de zgomot la cele 9.656 locuințe

  • 46–50 dB: liniștit 15% 1.432
  • 51–55 dB: acceptabil 37% 3.536
  • 56–60 dB: zgomot intens 27% 2.575
  • 61–65 dB: zgomotos 17% 1.637
  • 66–70 dB: foarte zgomotos 4% 403
  • peste 70 dB: zgomot extrem 1% 73

Inundație

Locuințe care pot fi inundate
0%
municipalitatea 6%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 0,5 m
0%
Dintre care cu o adâncime a apei de peste 2 m
0%
Adâncimea maximă a apei
absent

Aer, lumină și spații verzi

NO₂
12,7 µg/m³
99% peste nivelul recomandat de WHO (10)
PM2,5
8,8 µg/m³
100% peste nivelul recomandat de WHO (5)
PM10
15,2 µg/m³
70% peste nivelul recomandat de WHO (15)
Lumină pe timpul nopții
Iluminat
municipalitate: iluminat
Spații verzi pe o rază de 500 m
38%
municipalitate: 48%

Zgomot: hărțile de zgomot RIVM (trafic rutier și feroviar 2020, trafic aerian 2022, turbine eoliene 2024), media anuală Lden la o rezoluție de 10 m, cu valori extrase pentru fiecare adresă. Inundații: LIWO (Rijkswaterstaat), harta adâncimii maxime a apei; adâncimea nu indică probabilitatea unei inundații. Aer: concentrațiile medii anuale RIVM la o rezoluție de 25 m. Lumină: harta emisiilor luminoase RIVM 2023. Spații verzi: harta spațiilor verzi RIVM 2022, ponderea acestora pe o rază de 500 m. Activați stratul de zgomot pe harta de mai sus.

Climă și siguranță

Temperatura resimțită într-o zi caniculară
46–48 °C
stres termic extrem
Locuințe expuse unui stres termic extrem (41 °C sau mai mult)
94%
municipalitatea 85%
Efect de insulă termică
1,4–1,6 °C
în medie mai cald decât în afara zonei construite
Locuințe cu un loc răcoros la cel mult 300 m
64%
municipalitatea 76%
Locuințe cu risc sporit de probleme cauzate de apele subterane în 2050
100%
municipalitatea 98%
Locuințe situate de-a lungul unui traseu de scurgere a apelor pluviale
9%
municipalitatea 9%
Locuințe în zona câmpului magnetic al unei linii de înaltă tensiune
0%
municipalitatea 0%
Locuințe la cel mult 1 km de o turbină eoliană
0%
municipalitatea 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura resimțită și efectul de insulă de căldură din 2022, locuri răcoroase, probabilitatea de inundație la nivel local (cel puțin 20 cm de apă), niveluri neinundate, riscul de probleme cauzate de apele subterane în 2050 (scenariul cu valori ridicate), trasee de scurgere la precipitații de 70 mm pe oră; date extrase pentru fiecare locuință. Înaltă tensiune: RIVM Netkaart, cu distanțe calculate. Turbine eoliene: RIVM. Activați afișarea temperaturilor pe harta de mai sus.

Siguranță

Infracțiuni la 1.000 de locuitori
29
sep 2025 – aug 2026
Infracțiuni înregistrate
656
-5% față de anul precedent
Furturi prin efracție din locuințe la 1.000 de locuințe
1,7
16 furturi prin efracție
Municipalitate
44
la 1.000 de locuitori
Nederland
45
la 1.000 de locuitori

Tipuri de infracțiuni (ultimele 12 luni)

  • Vernieling 16% 107
  • Fietsdiefstal 10% 67
  • Mishandeling 6% 38
  • Bedreiging 5% 31
  • Winkeldiefstal 4% 27
  • Diefstal uit auto 4% 23
  • Woninginbraak 2% 16
  • Drugshandel 2% 14

Pe an

  1. 6962021
  2. 6622022
  3. 6982023
  4. 6702024
  5. 6502025

Sursă: poliție, infracțiuni înregistrate pe zone (date deschise CBS/poliție, statistici lunare). Rata la 1.000 de locuitori este calculată pe baza populației zonei; nu toate infracțiunile sunt raportate.

Calitatea vieții

Bună Leefbaarometer 2024

foarte slabexcelent

Calitatea vieții
Bună
clasa 7 din 9, evaluarea din 2024
Scor
4,12
+0,02 față de media națională
De la evaluarea precedentă
−0,02
evaluarea din 2022: Bună
Municipalitate
Bună
scor 4,18

Cinci dimensiuni: abaterea față de media națională

  • Mediul fizic spații verzi, apă, construcții, zgomot −0,01 satisfăcătoare
  • Fond locativ tip, anul construcției, forma de proprietate −0,01 satisfăcătoare
  • Facilități și servicii în apropiere magazine, școli, servicii medicale, transport public +0,12 bună
  • Coeziune socială structura populației, schimbări de domiciliu −0,04 satisfăcătoare
  • Factori de disconfort și nesiguranță criminalitate și tulburarea liniștii publice −0,04 slabă

Sursă: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), estimare realizată o dată la doi ani pe baza a peste o sută de caracteristici; scorul exprimă aprecierea medie a locuitorilor asupra calității vieții. Valorile negative indică un nivel sub media națională.

Venituri și ocuparea forței de muncă

Venit mediu pe locuitor
€ 33.900
pe an
Venit mediu pe persoană cu venituri
€ 43.200
pe an
Averea mediană a gospodăriilor
€ 74.000
Rata de ocupare a forței de muncă
73%
între 15 și 75 de ani
Lucrători independenți
17%
din populația ocupată
Cele mai mari 20% dintre venituri
22,4%
ponderea persoanelor (20% la nivel național)

Cartiere din Oost 6