Område Singels

Område i distriktet Ypenburg · Den Haag kommun · Zuid-Holland

  • 2.029 bostäder
  • 5.435 invånare
  • genomsnittligt byggår 2000
  • genomsnittligt WOZ-värde € 440.000

Bo i Singels: området i Den Haag kommun har 2.029 bostäder, 5.435 invånare och 2.165 hushåll. Bostäderna i Singels är främst av typen radhus i mellanläge (61%) och lägenhet (26%), huvudsakligen byggda under perioden 1990-2009 (100%) och med 61% ägarbostäder och 39% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 440.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 98% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är A. Boendetrivseln bedöms som god enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 53 dB (måttligt bullrigt) och polisen registrerade 26,7 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 600 m, till en grundskola är det 700 m och 48% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Singels.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i Singels

Bostäder
2.029
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
2000
Genomsnittlig boarea
126 m²
Bostadsbestånd (CBS)
2.031
2025

Bostadstyp

  • Radhus i mellanläge 61% 1.234
  • Lägenhet 26% 519
  • Gavelradhus 12% 245
  • Parhus 1% 20
  • Friliggande hus 1% 11

Energiklass

  • A eller bättre 60% 1.224
  • B 37% 743
  • C 2% 38
  • Energiklass saknas 1% 24

Byggperiod

  • 1990–2009 100% 2.019
  • 2010 och senare 0% 10

Invånare

Invånare
5.435
1 januari 2025
Hushåll
2.165
i genomsnitt 2,5 personer
Enpersonshushåll
27%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
48%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
9.887
invånare per km²
Yta
0,6 km²
varav 0,0 km² vatten
Födda utanför Nederländerna
27%
Nederländerna: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
22
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
70%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
58%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 17% 910
  • 15–25 år 15% 790
  • 25–45 år 22% 1.190
  • 45–65 år 33% 1.790
  • 65 år och äldre 14% 750

Härkomst

  • Nederländerna 48% 2.660
  • Europa (exkl. Nederländerna) 11% 580
  • Utanför Europa 41% 2.255

Utbildningsnivå (15–75 år)

  • Grundskola, yrkesförberedande utbildning, yrkesutbildning på nivå 1 25% 1.050
  • Högskoleförberedande gymnasieutbildning, yrkesutbildning på nivå 2–4 42% 1.800
  • Högskola, universitet 33% 1.430

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 440.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
61%
Hyresbostäder
39%
26% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
74%
26% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
0%
Obebodda bostäder
3%
Nybyggnation under året
0
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
2.710 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
670 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
410 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
35%
Naturgasfri
49%
Fjärrvärme
45%
Huvudsakligen eluppvärmda
6%
Fjärrvärmenät
45%
av bostäderna är anslutna (WarmteAtlas 2023)
Uppvärmning (WarmteAtlas)
52% centralvärme, 47% fjärrvärme
2022
Potential för geotermisk energi
Ongunstig
Slochterenformationen

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
600 m
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
700 m
genomsnittligt avstånd
Grundskola
700 m
genomsnittligt avstånd
Förskola
500 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
7
Urbaniseringsgrad
Hög urbaniseringsgrad
1.667 adresser per km²
Bilar per hushåll
1,0
2.164 personbilar
Arbetsställen
640
varav 95 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Skolor

1 skola i området Singels, med elevantal och bedömning från Inspectie van het Onderwijs.

Alla skolor i Den Haag kommun

Öppna utbildningsdata från DUO och Inspectie van het Onderwijs. Skolan kopplas till området utifrån skolenhetens adress.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
53 dB
kommunen 54 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
23%
33% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
0%
3% kommun
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
0%
0% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
0%
0% kommun
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
4%
21% kommun

Bullernivå vid de 2.029 bostäderna

  • 46–50 dB: tyst 22% 449
  • 51–55 dB: måttlig ljudnivå 56% 1.138
  • 56–60 dB: hög ljudnivå 19% 395
  • 61–65 dB: bullrigt 2% 47

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
38%
83% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
4%
Varav med över 2 m vattendjup
0%
Maximalt vattendjup
0,7 m
i genomsnitt 0,2 m där översvämning kan inträffa

Luft, ljus och grönska

NO₂
17,8 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
15,7 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Ljust
kommunen: ljust
Grönområden inom 500 m
49%
kommunen 44%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
47 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
98%
88% kommun
Värmeöeffekt
1,2–1,4 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
43%
71% kommun
Bostäder med medelhög eller hög risk för översvämning
0%
0% kommun
Torrt våningsplan vid den värsta översvämningen
99%
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
11%
64% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
4%
12% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
0% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
0%
0% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
27
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
145
+19 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
2,0
4 inbrott
Kommun
72
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Diefstal uit auto 14% 20
  • Vernieling 11% 16
  • Mishandeling 8% 11
  • Fietsdiefstal 6% 9
  • Bedreiging 4% 6
  • Woninginbraak 3% 4
  • Inbraak schuur/garage 3% 4
  • Autodiefstal 3% 4

Per år

  1. 1402021
  2. 1382022
  3. 1312023
  4. 1052024
  5. 1462025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

God Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
God
klass 7 av 9, mätning 2024
Poäng
4,15
+0,05 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
−0,01
mätning 2022: God
Kommun
God
4,13 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller +0,00 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden +0,01 tillfredsställande
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik +0,10 god
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar −0,03 tillfredsställande
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar −0,03 tillfredsställande

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Mark och grundläggning

Marksänkning (totalt)
−1,0 mm per år
−1,1 mm kommun
Marksänkning (ytliga jordlager)
−0,3 mm per år
torv och lera som sjunker ihop
Förväntad sänkning till 2050
3 cm
högalternativ
Bostäder med risk för röta i grundpålar
0,0%
zeer laag, 0,0% kommun
Röta i grundpålar 2050
0,0%
högalternativ, torrare somrar
Ojämna sättningar 2050
9,1%
riskutsatta bostäder med ytlig grundläggning

Källa: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): marksänkning enligt satellitmätningar (Bodemdalingskaart), risk för grundläggningsskador per område (Deltares/KCAF, andel bostäder med träpålar eller ytlig grundläggning som löper risk). Ett genomsnitt för området, inte en bedömning av en enskild bostad.

Inkomst och arbete

Genomsnittsinkomst per invånare
€ 36.300
per år
Genomsnittsinkomst per inkomsttagare
€ 45.800
per år
Hushållens medianförmögenhet
€ 208.400
Sysselsättningsgrad
70%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
17%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
27,4%
andel personer (20 % i hela landet)