Distrikt Oude Haven

Distrikt i kommunen Zaanstad · Noord-Holland

  • 4.044 bostäder
  • 5.105 invånare
  • genomsnittligt byggår 1989
  • genomsnittligt WOZ-värde € 426.000

Bo i Oude Haven: distrikt i Zaanstad kommun har 4.044 bostäder, 5.105 invånare och 2.575 hushåll. Bostäderna i Oude Haven är främst av typen lägenhet (68%) och radhus i mellanläge (19%), huvudsakligen byggda under perioden från 2010 och framåt (48%) och med 51% ägarbostäder och 49% hyresbostäder. Det genomsnittliga WOZ-värdet är € 426.000. Av bostäderna med registrerad energiklass har 54% klass A eller B. Den vanligaste energiklassen är A. Boendetrivseln bedöms som mer än tillfredsställande enligt Leefbaarometer, den genomsnittliga ljudnivån är 61 dB (bullrigt) och polisen registrerade 183,9 brott per 1 000 invånare (45,3 i hela landet). Det genomsnittliga avståndet till en livsmedelsbutik är 900 m, till en grundskola är det 1,0 km och 29% av hushållen har barn. På Huisleon hittar ni ett uppskattat värdeintervall, energiklass, månatliga boendekostnader, information om boendemiljön och aktuella försäljnings- och uthyrningsannonser för varje bostad i Oude Haven.

Karta

Gräns enligt CBS karta över distrikt och områden 2024. Zooma in för att se enskilda bostäder och klicka på en bostad för mer information. Öppna i bostadskartan

Bostäder i Oude Haven

Bostäder
4.044
adresser registrerade för bostadsändamål (BAG)
Genomsnittligt byggår
1989
Genomsnittlig boarea
85 m²
Bostadsbestånd (CBS)
2.392
2025

Bostadstyp

  • Lägenhet 68% 2.758
  • Radhus i mellanläge 19% 778
  • Gavelradhus 7% 282
  • Parhus 4% 143
  • Friliggande hus 2% 83

Energiklass

  • A eller bättre 19% 769
  • B 14% 552
  • C 10% 416
  • D 2% 100
  • E 2% 89
  • F 4% 175
  • G 8% 324
  • Energiklass saknas 40% 1.619

Byggperiod

  • Före 1945 20% 826
  • 1945–1969 2% 88
  • 1970–1989 13% 539
  • 1990–2009 16% 655
  • 2010 och senare 48% 1.931
  • Okänt 0% 5

Invånare

Invånare
5.105
1 januari 2025
Hushåll
2.575
i genomsnitt 2,0 personer
Enpersonshushåll
43%
Nederländerna: 40%
Hushåll med barn
29%
Nederländerna: 32%
Befolkningstäthet
2.385
invånare per km²
Yta
2,7 km²
varav 0,5 km² vatten
Födda utanför Nederländerna
27%
Nederländerna: 16%
Standardiserad inkomst
€ 40.500
genomsn. per hushåll och år · Nederländerna: € 42.080
Personer i fattigdom
5%
Nederländerna: 3%
Försörjningsstöd
22
per 1 000 invånare · Nederländerna: 22
Sysselsättningsgrad
71%
Nederländerna: 72%
Tillsvidareanställda
52%
Nederländerna: 56%

Åldersfördelning

  • 0–15 år 13% 655
  • 15–25 år 11% 560
  • 25–45 år 30% 1.555
  • 45–65 år 27% 1.365
  • 65 år och äldre 19% 970

Härkomst

  • Nederländerna 57% 2.905
  • Europa (exkl. Nederländerna) 18% 895
  • Utanför Europa 25% 1.285

Utbildningsnivå (15–75 år)

  • Grundskola, yrkesförberedande utbildning, yrkesutbildning på nivå 1 24% 950
  • Högskoleförberedande gymnasieutbildning, yrkesutbildning på nivå 2–4 39% 1.570
  • Högskola, universitet 37% 1.480

Källa: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Härkomst enligt CBS:s indelning (personens eller föräldrarnas födelseland); utbildningsnivå för 15–75-åringar; inkomst standardiserad efter hushållets storlek och sammansättning; uppgifter som bygger på små antal publiceras inte av CBS.

Boende och värde

Genomsnittligt WOZ-värde
€ 426.000
CBS 2024
Ägarbebodda bostäder
51%
Hyresbostäder
49%
30% ägs av icke-vinstdrivande bostadsbolag
Enfamiljshus
53%
47% i flerfamiljshus
Byggda under de senaste 10 åren
8%
Obebodda bostäder
4%
Nybyggnation under året
0
färdigställda bostäder

WOZ-värdet är genomsnittet för alla bostäder i området (värdetidpunkt 1 januari föregående år), inte marknadsvärdet för en enskild bostad.

Energi

Genomsnittlig elförbrukning
2.310 kWh
per bostad och år
Genomsnittlig inmatning till elnätet
350 kWh
solel per bostad
Genomsnittlig gasförbrukning
800 m³
per bostad och år
Bostäder med solpaneler
22%
Naturgasfri
5%
Huvudsakligen eluppvärmda
6%

Förbrukningen är genomsnittet för alla bostäder med anslutning i området (CBS). Fördelningen av energiklasser visas under ”Bostäder”.

Service och kommunikationer

Stor livsmedelsbutik
900 m
genomsnittligt avstånd
Allmänläkarmottagning
1,3 km
genomsnittligt avstånd
Grundskola
1,0 km
genomsnittligt avstånd
Förskola
300 m
genomsnittligt avstånd
Skolor inom 3 km
11
Urbaniseringsgrad
Mycket hög urbaniseringsgrad
2.783 adresser per km²
Bilar per hushåll
0,7
1.817 personbilar
Arbetsställen
1.230
varav 355 inom handel, hotell och restaurang

Vägavstånd, genomsnitt för alla invånare i området (CBS).

Skolor

1 skola i distrikt Oude Haven, med elevantal och bedömning från Inspectie van het Onderwijs.

Alla skolor i Zaanstad kommun

Öppna utbildningsdata från DUO och Inspectie van het Onderwijs. Skolan kopplas till området utifrån skolenhetens adress.

Boendemiljö: buller, vatten, luft, ljus och grönska

Genomsnittlig ljudnivå (Lden)
61 dB
kommunen 57 dB
Bostäder med vägtrafikbuller över 55 dB
39%
28% kommun
Bostäder med tågtrafikbuller över 55 dB
2%
3% kommun
Bostäder med flygtrafikbuller över 48 dB
10%
23% kommun
Bostäder med vindkraftsbuller över 40 dB
1%
0% kommun
Vägtrafikbuller över 50 dB nattetid
20%
13% kommun

Bullernivå vid de 4.044 bostäderna

  • 51–55 dB: måttlig ljudnivå 5% 194
  • 56–60 dB: hög ljudnivå 49% 1.977
  • 61–65 dB: bullrigt 37% 1.502
  • 66–70 dB: mycket bullrigt 8% 323
  • över 70 dB: extremt bullrigt 1% 48

Översvämning

Bostäder som kan översvämmas
76%
76% kommun
Varav med över 0,5 m vattendjup
71%
Varav med över 2 m vattendjup
4%
Maximalt vattendjup
2,2 m
i genomsnitt 1,0 m där översvämning kan inträffa

Luft, ljus och grönska

NO₂
17,2 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (10)
PM2,5
8,7 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (5)
PM10
16,6 µg/m³
100% över WHO:s riktvärde (15)
Ljus nattetid
Ljust
kommunen: upplyst
Grönområden inom 500 m
43%
kommunen 51%

Buller: RIVM:s bullerkartor (väg- och tågtrafik 2020, flygtrafik 2022, vindkraftverk 2024), årsmedelvärde för Lden med 10 m upplösning, avläst vid varje adress. Översvämning: LIWO (Rijkswaterstaat), karta över maximalt vattendjup. Djupet säger inget om sannolikheten. Luft: RIVM:s årsmedelhalter med 25 m upplösning. Ljus: RIVM:s karta över ljusutsläpp 2023. Grönska: RIVM:s grönskekarta 2022, andel grönska inom 500 m. Aktivera bullerlagret på kartan ovan.

Klimat och säkerhet

Upplevd temperatur en het dag
46–48 °C
extrem värmestress
Bostäder med extrem värmestress (41 °C eller mer)
84%
91% kommun
Värmeöeffekt
1,6–1,8 °C
i genomsnitt varmare än den omgivande landsbygden
Bostäder med en sval plats inom 300 m
78%
79% kommun
Bostäder med medelhög eller hög risk för översvämning
1%
0% kommun
Bostäder med ökad risk för grundvattenproblem år 2050
79%
41% kommun
Bostäder med en flödesväg för regnvatten längs huset
13%
8% kommun
Bostäder inom magnetfältszonen kring en högspänningsledning
0%
1% kommun
Bostäder inom 1 km från ett vindkraftverk
15%
5% kommun

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): upplevd temperatur och värmeöeffekt 2022, svala platser, platsspecifik risk för översvämning (minst 20 cm vatten), torra våningsplan, risk för grundvattenproblem 2050 (högscenario), flödesvägar vid 70 mm nederbörd per timme. Värden har hämtats för varje bostad. Högspänning: RIVM Netkaart med beräkningsavstånd. Vindkraftverk: RIVM. Aktivera värmelagret på kartan ovan.

Trygghet

Brott per 1 000 invånare
184
sep 2025 – aug 2026
Registrerade brott
939
-6 % jämfört med föregående år
Bostadsinbrott per 1 000 bostäder
1,0
4 inbrott
Kommun
48
per 1 000 invånare
Nederländerna
45
per 1 000 invånare

Brottstyper (de senaste 12 månaderna)

  • Winkeldiefstal 19% 177
  • Fietsdiefstal 13% 120
  • Mishandeling 11% 100
  • Vernieling 5% 44
  • Bedreiging 2% 21
  • Openlijk geweld 2% 19
  • Diefstal uit auto 2% 18
  • Zakkenrollerij 2% 17

Per år

  1. 6252021
  2. 8272022
  3. 1.0292023
  4. 9832024
  5. 1.0172025

Källa: polisen, registrerade brott per område (öppna data från CBS/polisen, månadsstatistik). Antalet per 1 000 invånare beräknas utifrån områdets invånarantal. Alla brott anmäls inte.

Boendetrivsel

Mer än tillfredsställande Leefbaarometer 2024

mycket bristfälligutmärkt

Boendetrivsel
Mer än tillfredsställande
klass 6 av 9, mätning 2024
Poäng
4,11
+0,01 jämfört med riksgenomsnittet
Sedan föregående mätning
−0,01
mätning 2022: God
Kommun
Mer än tillfredsställande
4,02 poäng

Fem dimensioner, avvikelse från riksgenomsnittet

  • Fysisk miljö grönska, vatten, bebyggelse, buller −0,03 tillfredsställande
  • Bostadsbestånd typ, byggår, ägarförhållanden +0,00 tillfredsställande
  • Service butiker, skolor, vård, kollektivtrafik +0,12 god
  • Social sammanhållning befolkningssammansättning, flyttningar −0,01 tillfredsställande
  • Störningar och otrygghet brottslighet och störningar −0,08 svag

Källa: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), en uppskattning som görs vartannat år utifrån drygt hundra faktorer. Poängen visar hur de boende i genomsnitt bedömer boendetrivseln. Negativt värde = under riksgenomsnittet.

Inkomst och arbete

Genomsnittsinkomst per invånare
€ 36.800
per år
Genomsnittsinkomst per inkomsttagare
€ 43.700
per år
Hushållens medianförmögenhet
€ 71.600
Sysselsättningsgrad
71%
i åldern 15–74 år
Egenföretagare
19%
av den sysselsatta befolkningen
De 20 % med högst inkomst
21,2%
andel personer (20 % i hela landet)

Områden i Oude Haven 6