Mahalle Looiakkers

Oud-Stratum semtine bağlı mahalle · Eindhoven belediyesi · Noord-Brabant

  • 429 konut
  • 685 kişi
  • ort. yapım yılı 1978
  • ort. WOZ değeri € 362.000

Looiakkers bölgesinde yaşam: Eindhoven belediyesi sınırları içinde yer alan bu mahalle, 429 konut, 685 kişi ve 500 hane barındırıyor. Looiakkers bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak daire (88%) ve ara sıra ev (10%) tipinde, çoğunlukla 1945-1969 döneminde inşa edilmiş (%30) ve 33% sahibinin oturduğu konut ve 67% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 362.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %39; en yaygın enerji etiketi C. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi i̇yi, ortalama gürültü seviyesi 57 dB (hareketli) ve polis, her 1.000 kişi başına 113,9 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 600 m, bir ilkokula uzaklık 1,1 km ve çocuklu hanelerin oranı %7. Huisleon'da Looiakkers bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Looiakkers bölgesindeki konutlar

Konutlar
429
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1978
Ortalama kullanım alanı
84 m²
Konut stoku (CBS)
416
2025

Konut tipi

  • Daire 88% 378
  • Ara sıra ev 10% 42
  • Köşe sıra ev 1% 6
  • İkiz ev 1% 3

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 28% 121
  • B 9% 40
  • C 30% 127
  • D 6% 24
  • E 11% 48
  • F 3% 13
  • G 10% 41
  • Etiket yok 3% 15

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 14% 62
  • 1945–1969 30% 128
  • 1970–1989 25% 106
  • 1990–2009 13% 54
  • 2010 ve sonrası 18% 79

Nüfus

Nüfus
685
1 Ocak 2025
Haneler
500
ortalama 1,4 kişi
Tek kişilik haneler
69%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
7%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
3.144
km² başına kişi
Alan
0,2 km²
Hollanda dışında doğanlar
29%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
4%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
0
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
77%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
43%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 5% 35
  • 15–25 yaş 20% 140
  • 25–45 yaş 42% 290
  • 45–65 yaş 15% 105
  • 65 yaş ve üzeri 17% 115

Köken

  • Nederland 64% 455
  • Avrupa (Hollanda hariç) 20% 145
  • Avrupa dışı 16% 115

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 362.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
33%
Kiralık konutlar
67%
9% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
12%
88% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
17%
Boş konutlar
7%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
2.080 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
200 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
660 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
16%
Doğal gazsız
5%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
6%
Isıtma (WarmteAtlas)
%84 bireysel ısıtma, %4 bina bazında merkezi ısıtma, %3 elektrikli ısıtma
2022
Jeotermal enerji potansiyeli
Ongunstig
Slochteren formasyonu

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
600 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
900 m
ort. mesafe
İlkokul
1,1 km
ort. mesafe
Kreş
1,1 km
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
11
Kentleşme düzeyi
Çok yüksek düzeyde kentleşmiş
km² başına 3.399 adres
Hane başına otomobil sayısı
0,5
254 binek otomobil
İş yerleri
190
bunların 35 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
57 dB
belediye genelinde 54 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
56%
28% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
3% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
44%
15% belediyesi

429 konutun gürültü düzeyi

  • 46–50 dB: sessiz 20% 84
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 24% 103
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 19% 81
  • 61–65 dB: gürültülü 35% 149
  • 66–70 dB: çok gürültülü 3% 12

Sel

Sel riski altındaki konutlar
3%
5% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
0%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
0%
En yüksek su derinliği
0,2 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 0,2 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
15,6 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
8,9 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
15,0 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 47% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Parlak
belediye genelinde: parlak
500 m içindeki yeşil alanlar
39%
belediye genelinde %38

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
43 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
96%
91% belediyesi
Isı adası etkisi
1,6–1,8 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
100%
82% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
0%
0% belediyesi
En şiddetli selde su altında kalmayan kat
99%
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
100%
99% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
13%
11% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
2% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
114
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
78
önceki yıla göre %+10
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
2,3
1 evden hırsızlık vakası
Belediye
74
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Fietsdiefstal 31% 24
  • Diefstal uit auto 8% 6
  • Autodiefstal 3% 2
  • Vernieling 3% 2
  • Woninginbraak 1% 1
  • Straatroof 1% 1
  • Drugshandel 1% 1

Yıllara göre

  1. 352021
  2. 502022
  3. 922023
  4. 792024
  5. 652025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

İyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
İyi
9 sınıf içinde 7. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,15
ülke ortalamasına göre +0,05
Önceki ölçümden bu yana
−0,04
2022 ölçümü: İyi
Belediye
Yeterli düzeyin üzerinde
puan: 4,07

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,01 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet −0,03 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma +0,14 İyi
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar −0,02 yeterli
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar −0,03 yeterli

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Zemin ve temel

Zemin çökmesi (toplam)
yılda −0,5 mm
−0,4 mm belediyesi
Zemin çökmesi (sığ katmanlar)
yılda +0,1 mm
turba ve kil tabakalarının sıkışması
2050'ye kadar beklenen çökme
0 cm
yüksek senaryo
Ahşap temel kazıklarında çürüme riski olan konutlar
0,0%
zeer laag, 0,0% belediyesi
2050'de ahşap temel kazıklarında çürüme
0,0%
yüksek senaryo, daha kurak yazlar
2050'de düzensiz temel oturması
1,0%
yüzeysel temelli, risk altındaki konutlar

Kaynak: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): uydu ölçümlerine dayalı zemin çökmesi (Bodemdalingskaart), mahalle bazında temel hasarı riski (Deltares/KCAF, ahşap kazıklı veya yüzeysel temelli olup risk taşıyan konutların oranı). Mahalle ortalamasıdır; tek bir konuta ilişkin değerlendirme niteliği taşımaz.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 23.000
İstihdam oranı
77%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
18%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
27,8%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)