Semt Achterberg

Rhenen belediyesine bağlı semt · Utrecht

  • 568 konut
  • 1.635 kişi
  • ort. yapım yılı 1990
  • ort. WOZ değeri € 495.000

Achterberg bölgesinde yaşam: Rhenen belediyesi sınırları içinde yer alan bu semt, 568 konut, 1.635 kişi ve 565 hane barındırıyor. Achterberg bölgesindeki konutlar ağırlıklı olarak müstakil ev (27%) ve ara sıra ev (27%) tipinde, çoğunlukla 1990-2009 döneminde inşa edilmiş (%49) ve 84% sahibinin oturduğu konut ve 16% kiralık konuttan oluşuyor. Ortalama WOZ değeri € 495.000. Kayıtlı enerji etiketi bulunan konutlarda A veya B etiketi oranı %63; en yaygın enerji etiketi A. Leefbaarometer verilerine göre yaşanabilirlik düzeyi çok iyi, ortalama gürültü seviyesi 47 dB (sessiz) ve polis, her 1.000 kişi başına 8,0 suç kaydetti (ülke genelinde 45,3). Bir süpermarkete ortalama uzaklık 500 m, bir ilkokula uzaklık 400 m ve çocuklu hanelerin oranı %50. Huisleon'da Achterberg bölgesindeki her konutun tahmini değer aralığını, enerji etiketini, aylık konut giderlerini ve yaşam çevresini inceleyebilir, güncel satılık ve kiralık ilanlarını görebilirsiniz.

Harita

Sınırlar, CBS 2024 semt ve mahalle haritasına göredir. Konutları tek tek görmek için yakınlaştırın; ayrıntılar için bir konuta tıklayın. Konut haritasında aç

Achterberg bölgesindeki konutlar

Konutlar
568
konut olarak kayıtlı adresler (BAG)
Ortalama yapım yılı
1990
Ortalama kullanım alanı
144 m²
Konut stoku (CBS)
571
2025

Konut tipi

  • Müstakil ev 27% 153
  • Ara sıra ev 27% 151
  • İkiz ev 21% 120
  • Köşe sıra ev 18% 103
  • Daire 7% 41

Enerji etiketi

  • A veya daha iyi 46% 259
  • B 17% 96
  • C 17% 96
  • D 10% 55
  • E 2% 12
  • F 5% 30
  • G 3% 15
  • Etiket yok 1% 5

Yapım dönemi

  • 1945 öncesi 4% 21
  • 1945–1969 13% 73
  • 1970–1989 22% 124
  • 1990–2009 49% 279
  • 2010 ve sonrası 12% 70
  • Bilinmiyor 0% 1

Nüfus

Nüfus
1.635
1 Ocak 2025
Haneler
565
ortalama 2,9 kişi
Tek kişilik haneler
19%
Hollanda: 40%
Çocuklu haneler
50%
Hollanda: 32%
Nüfus yoğunluğu
4.363
km² başına kişi
Alan
0,4 km²
Hollanda dışında doğanlar
2%
Hollanda: 16%
Yoksulluk içinde yaşayanlar
0%
Hollanda: 3%
Sosyal yardım ödemeleri
0
1.000 kişi başına · Hollanda: 22
İstihdam oranı
78%
Hollanda: 72%
Süresiz sözleşmeli çalışanlar
54%
Hollanda: 56%

Yaş dağılımı

  • 0–15 yaş 21% 340
  • 15–25 yaş 15% 250
  • 25–45 yaş 21% 340
  • 45–65 yaş 25% 410
  • 65 yaş ve üzeri 18% 300

Köken

  • Nederland 95% 1.570
  • Avrupa (Hollanda hariç) 2% 35
  • Avrupa dışı 2% 40

Eğitim düzeyi (15–75 yaş)

  • İlköğretim, vmbo, mbo 1 34% 390
  • Havo, vwo, mbo 2–4 47% 540
  • Yüksekokul, üniversite 20% 230

Kaynak: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Köken, CBS sınıflandırmasına göredir (kişinin veya ebeveynlerinin doğum ülkesi); eğitim düzeyi 15–75 yaş arasındakiler içindir; gelir, hanenin büyüklüğü ve bileşimine göre standartlaştırılmıştır; CBS, sayının düşük olduğu gruplara ait verileri yayımlamaz.

Konut ve değer

Ortalama WOZ değeri
€ 495.000
CBS 2024
Ev sahibinin oturduğu konutlar
84%
Kiralık konutlar
16%
9% sosyal konut kuruluşlarına ait
Tek ailelik konutlar
93%
7% apartman dairesi
Son 10 yılda inşa edilenler
12%
Boş konutlar
2%
Yıl içinde inşa edilen yeni konutlar
0
teslim edilen konutlar

WOZ değeri, bölgedeki tüm konutların ortalamasıdır (değerleme tarihi bir önceki yılın 1 Ocak günüdür); belirli bir konutun piyasa değeri değildir.

Enerji

Ort. elektrik tüketimi
3.340 kWh
konut başına yıllık
Şebekeye verilen ort. elektrik
1.270 kWh
konut başına güneş enerjisinden üretilen elektrik
Ort. doğal gaz tüketimi
1.020 m³
konut başına yıllık
Güneş panelleri olan konutlar
53%
Doğal gazsız
3%
Ağırlıklı olarak elektrikle ısıtılan
9%

Tüketim, bölgedeki bağlantısı olan tüm konutların ortalamasıdır (CBS); enerji etiketi dağılımı için "Konutlar" bölümüne bakın.

Çevredeki olanaklar ve ulaşım

Büyük süpermarket
500 m
ort. mesafe
Aile hekimi muayenehanesi
2,4 km
ort. mesafe
İlkokul
400 m
ort. mesafe
Kreş
400 m
ort. mesafe
3 km içindeki okullar
6
Kentleşme düzeyi
Kentleşmemiş
km² başına 265 adres
Hane başına otomobil sayısı
1,4
782 binek otomobil
İş yerleri
210
bunların 35 kadarı ticaret, konaklama ve yeme içme sektöründe

Bölgede yaşayan tüm kişiler için ortalama kara yolu mesafeleri (CBS).

Okullar

semt Achterberg bölgesindeki 1 okulun öğrenci sayıları ve Inspectie van het Onderwijs değerlendirmeleri.

Rhenen belediyesindeki tüm okullar

DUO açık eğitim verileri ve Inspectie van het Onderwijs; okul, yerleşkesinin adresine göre mahalleyle eşleştirilmiştir.

Yaşam çevresi: gürültü, su, hava, ışık ve yeşil alanlar

Ortalama gürültü düzeyi (Lden)
47 dB
belediye genelinde 51 dB
Kara yolu trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
19% belediyesi
Tren trafiği gürültüsü 55 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Hava trafiği gürültüsü 48 dB'yi aşan konutlar
0%
0% belediyesi
Rüzgâr türbini gürültüsü 40 dB'yi aşan konutlar
0%
Gece kara yolu trafiği gürültüsü 50 dB'nin üzerinde
0%
10% belediyesi

568 konutun gürültü düzeyi

  • 45 dB'ye kadar: çok sessiz 29% 166
  • 46–50 dB: sessiz 61% 346
  • 51–55 dB: kabul edilebilir 10% 55
  • 56–60 dB: orta düzeyde gürültülü 0% 1

Sel

Sel riski altındaki konutlar
68%
10% belediyesi
Bunlardan su derinliği 0,5 m'yi aşanlar
52%
Bunlardan su derinliği 2 m'yi aşanlar
5%
En yüksek su derinliği
2,6 m
sel altında kalan yerlerde ortalama 1,1 m

Hava, ışık ve yeşil alanlar

NO₂
11,5 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (10) 100% üzerinde
PM2,5
8,8 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (5) 100% üzerinde
PM10
14,8 µg/m³
WHO'nun önerdiği sınırın (15) 0% üzerinde
Gece ışık düzeyi
Karanlık
belediye genelinde: loş
500 m içindeki yeşil alanlar
72%
belediye genelinde %66

Gürültü: RIVM gürültü haritaları (kara yolu ve demir yolu 2020, hava trafiği 2022, rüzgâr türbinleri 2024); her adreste örneklenen, 10 m çözünürlükte yıllık ortalama Lden değerleri. Sel: LIWO (Rijkswaterstaat), maksimum su derinliği haritası; derinlik, sel olasılığı hakkında bilgi vermez. Hava: RIVM, 25 m çözünürlükte yıllık ortalama kirletici konsantrasyonları. Işık: RIVM ışık yayılımı haritası 2023. Yeşil alanlar: RIVM yeşil alan haritası 2022, 500 m içindeki yeşil alan oranı. Yukarıdaki haritada gürültü katmanını açın.

İklim ve güvenlik

Sıcak bir günde hissedilen sıcaklık
46–48 °C
aşırı ısı stresi
Aşırı ısı stresine maruz kalan konutlar (41 °C ve üzeri)
100%
95% belediyesi
Isı adası etkisi
0,4–0,6 °C
ortalama olarak kırsal alanlardan daha sıcak
En fazla 300 m mesafede serin bir alan bulunan konutlar
39%
87% belediyesi
Sel olasılığı orta veya yüksek olan konutlar
91%
82% belediyesi
2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı daha yüksek olan konutlar
75%
95% belediyesi
Yanından yağmur suyu akış güzergâhı geçen konutlar
5%
10% belediyesi
Yüksek gerilim hattının manyetik alan bölgesindeki konutlar
0%
0% belediyesi
Bir rüzgâr türbinine en fazla 1 km uzaklıktaki konutlar
0%
0% belediyesi

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): 2022 yılına ait hissedilen sıcaklık ve ısı adası verileri, serin alanlar, konuma bağlı sel olasılığı (en az 20 cm su), su altında kalmayan katlar, 2050'de yer altı suyundan kaynaklanan su baskını olasılığı (yüksek senaryo), saatte 70 mm yağışta su akış yolları; her konut için örnekleme yapılmıştır. Yüksek gerilim: hesaplama mesafeleriyle birlikte RIVM Netkaart. Rüzgâr türbinleri: RIVM. Yukarıdaki haritada ısı katmanını açın.

Güvenlik

1.000 kişi başına suç sayısı
8
eyl 2025 – ağu 2026
Kayda geçen suçlar
13
önceki yıla göre %-48
1.000 konut başına evden hırsızlık sayısı
1,8
1 evden hırsızlık vakası
Belediye
23
1.000 kişi başına
Nederland
45
1.000 kişi başına

Suç türleri (son 12 ay)

  • Vernieling 31% 4
  • Fietsdiefstal 23% 3
  • Woninginbraak 8% 1

Yıllara göre

  1. 142021
  2. 222022
  3. 182023
  4. 172024
  5. 202025

Kaynak: polis, bölgelere göre kayda geçen suçlar (CBS/polis açık verileri, aylık rakamlar). 1.000 kişi başına değerler, bölgenin nüfusu esas alınarak hesaplanır; her suç ihbar edilmez.

Yaşanabilirlik

Çok iyi Leefbaarometer 2024

çok yetersizmükemmel

Yaşanabilirlik
Çok iyi
9 sınıf içinde 8. sınıf, 2024 ölçümü
Puan
4,19
ülke ortalamasına göre +0,09
Önceki ölçümden bu yana
+0,03
2022 ölçümü: İyi
Belediye
İyi
puan: 4,12

Beş boyutta ülke ortalamasından sapma

  • Fiziksel çevre yeşil alanlar, su alanları, yapılaşma, gürültü −0,01 yeterli
  • Konut stoku tür, yapım yılı, mülkiyet +0,03 yeterli
  • Çevredeki olanaklar mağazalar, okullar, sağlık hizmetleri, toplu taşıma −0,09 yetersiz
  • Sosyal bağlar nüfus yapısı, taşınmalar +0,06 yeterli düzeyin üzerinde
  • Rahatsızlık veren olaylar ve güvensizlik suç ve çevreyi rahatsız eden davranışlar +0,10 İyi

Kaynak: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Yüzü aşkın özelliğe dayalı bu tahmin iki yılda bir yapılır. Puan, bölge sakinlerinin yaşanabilirliğe ilişkin ortalama değerlendirmesini yansıtır. Negatif değer = ülke ortalamasının altında.

Gelir ve istihdam

Hanelerin medyan net serveti
€ 398.900
İstihdam oranı
78%
15–74 yaş arası nüfusta
Kendi hesabına çalışanlar
23%
çalışan nüfus içindeki payı
En yüksek gelirli %20'lik kesim
21,7%
kişilerin oranı (ülke genelinde %20)

Achterberg mahalleleri 3