Grotestraat 10

5158 NB Heesbeen · Heesbeen, Heusden

  • Fritliggende hus
  • Byggeår 1978
  • 282 m² boligareal
  • 672 m² grund
  • C energimærke
  • Under ombygning
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Grotestraat 10

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Grotestraat 10 i Heesbeen er af typen fritliggende hus fra 1978 med et boligareal på 282 m² og energimærke C og ligger i kvarteret Heesbeen (Heusden Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 571.000 og € 857.000. Nærmiljø: støj 66 dB (meget støjende), luftkvalitet over WHO's vejledende grænseværdi, 76% grønne arealer inden for 500 m, op til 4,8 m vand ved oversvømmelse. Flytrafik: cirka 17 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km. Kvarterets bokvalitet: god.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (51.73242, 5.12673). Åbn i OpenStreetMap

Anslået værdi

Vejledende markedsværdi for denne bolig € 571.000 – € 857.000 middelværdi € 714.000 · prisniveau sep 2026 € 2.531 pr. m² · 282 m²

Marked

  • +3,3% salgspriser Noord-Brabant på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
  • € 534.587 gennemsnitlig salgspris i Heusden kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 576.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Heesbeen (CBS 2024)

Sådan beregnes den anslåede værdi

KildeUdgangsværdiOmregnet til aktuelt prisniveauVægtning
Boligens WOZ-værdi for 2025
vurderingsdato 1. januar 2024
€ 413.000 € 494.538
+19,7% siden 2024 K1
44%
22 sammenlignelige boliger inden for 2,0 km
Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret
€ 2.861/m² € 806.802 37%
3 udbudspriser for sammenlignelige boliger
Median for udbudspris pr. m², indekseret
€ 4.306/m² € 1.214.292 11%
Gennemsnit for kvarteret: Heesbeen
CBS WOZ 2024 (€ 576.000) / gns. 246 m²
€ 2.341/m² € 821.087
+24,4% siden 2023 K1
7%

Denne boligs WOZ-værdi gennem årene

Boligens WOZ-værdi

Se WOZ-værdien for hvert år siden 2014, og sammenlign den med den anslåede værdi.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Sammenlignelige boliger i nærheden (25 fundet)

Sammenlignelige boliger

Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.

Leje eller køb?

Leje af en tilsvarende bolig

For få sammenlignelige lejeboliger i området til at anslå en husleje.

Køb af denne bolig

€ 3.360 pr. måned

Annuitetslån på € 714.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 2.300 i renter og € 1.050 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.

Hvad kan bedst betale sig?

En sammenligning kræver både en anslået husleje og en anslået værdi.

Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.

Boligoplysninger

Boligtype
Fritliggende hus
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1978
Boligareal
282 m²
Bygningens areal
214 m²
Grundareal
672 m²
Energimærke
C
Brugsenhedens status
Under ombygning
Bygningens status
Under ombygning
BAG-adressebetegnelse
0797200000027562
BAG-brugsenhed
0797010000055934
BAG-bygning
0797100000001287
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

Fundamentsproblemer forekommer sjældent i dette kvarter. Jordbunden er stabil her.

Grundareal (BAG)
672 m²
Risiko for fundamentskader i Heesbeen
0,7 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,7 %, uensartede sætninger 7,1 %; Heusden Kommune: 0,3 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Heesbeen
−0,9 mm om året i de øvre jordlag −0,0 mm; Heusden kommune −0,8 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

Gennemsnitlig for Nederlandene: rimeligt isoleret, men med plads til forbedringer af tag, gulv og ruder. Isolering tjener sig typisk hjem på få år og øger værdien. En tilsvarende bolig bruger årligt cirka € 606 mere på energi end gennemsnitsboligen i Heesbeen.

Energimærke

C foreløbigt energimærke

Energimærke A eller bedre i Heesbeen
9% af boligerne

Myndighedernes skøn ud fra byggeår og boligtype, ikke et energimærke registreret efter en besigtigelse; ved salg eller udlejning kræves et endeligt energimærke.

Forbrug og udgifter

€ 354 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
1.880 m³ om året; kvarteret 1.580
El
5.080 kWh om året; kvarteret 4.350
Årlige udgifter
€ 4.253 gas € 2.611, el € 1.319, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Heesbeen
€ 3.647 om året
Solceller
64% af sammenlignelige boliger
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Opvarmning i Heesbeen
92% centralvarmekedel, 3% elvarme 2022
Potentiale for geotermisk varme
Ugunstig Slochteren-formationen, WarmteAtlas
Fjernvarmenet
intet fjernvarmenet eller kendte planer om fjernvarme i dette kvarter

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Heesbeen

  • A eller bedre 9% 5
  • B 9% 5
  • C 21% 12
  • D 16% 9
  • E 9% 5
  • F 7% 4
  • G 25% 14
  • Intet energimærke 5% 3
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Heusden kommune, 2026: OZB på 0,0820% af WOZ-værdien (€ 413.000, dvs. € 339 om året), renovationsafgift på € 244 og kloakafgift på € 277 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Waterschap Aa en Maas, 2026: beboerafgift på € 91, spildevandsrensningsafgift på € 200 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0309% af WOZ-værdien (€ 128) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
1.880 m³ gas og 5.080 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Hvad koster det at købe denne bolig?

Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.

Købsomkostninger i alt—
I procent af købesummen—
Heraf fradragsberettiget som engangsfradrag—
Nødvendig egenkapital omkostninger plus den del af købesummen, som De ikke låner—
Omkostningsposter (vejledende beløb for 2026, tilpas efter behov)
2% af købesummen for en bolig, som De selv skal bo i.
Inklusive registrering hos Kadaster og undersøgelsesomkostninger; taksterne varierer fra notar til notar. Ikke fradragsberettiget.
Kun ved boliglån; inklusive registrering hos Kadaster. Fradragsberettiget.
Långiveren kræver en valideret vurderingsrapport. Fradragsberettiget.
Typisk € 2.000 til € 3.500 afhængigt af rådgiver og situation. Fradragsberettiget.
Købesummen overstiger NHG's beløbsgrænse på € 470.000 (2026): NHG er ikke mulig.
Anbefales for boliger opført før 1995; denne bolig er fra 1978. En gennemgang afdækker vedligeholdelsesefterslæb og undersøger fundament, tag og fugtforhold. Ikke fradragsberettiget.
Ofte 1 til 1,5 % af købesummen eller et fast honorar. Ikke fradragsberettiget.
Hvis De ikke selv indbetaler depositummet på 10 %: ca. 1 % af dette beløb. Ikke fradragsberettiget.
Flyttefirma, gulve, gardiner og mindre tilpasninger; meget individuelt.

Vejledende beløb baseret på gængse takster; indhent tilbud fra notar, vurderingsmand og rådgiver. De kan få engangsfradrag for de fradragsberettigede omkostninger i købsåret. Dette er ikke finansiel rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Kvarter

Heesbeen

Boliger
57
Indbyggere
185
Gns. WOZ-værdi
€ 576.000
Ejerboliger
86%
Gns. byggeår
1952
Mest almindelig
Fritliggende hus (88%)
Alt om Heesbeen →
Distrikt

Heesbeen

Boliger
57
Indbyggere
185
Gns. WOZ-værdi
€ 576.000
Ejerboliger
86%
Gns. byggeår
1952
Mest almindelig
Fritliggende hus (88%)
Alt om Heesbeen →
Kommune

Heusden

Boliger
19.969
Indbyggere
46.365
Gns. WOZ-værdi
€ 415.000
Ejerboliger
68%
Gns. byggeår
1979
Mest almindelig
Midterrækkehus (36%)
Alt om Heusden →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

Dagligvareindkøb kræver bil eller en længere cykeltur. Der er mere end halvanden kilometer til grundskolen, så børnene skal bringes og hentes. Der er få minutters gang til offentlig transport. Et landligt område: fred og plads, men længere til faciliteter.

Stort supermarked
1,6 km
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
2,2 km
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
1,9 km
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
2,1 km
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste grundskole
1,0 km
BS JPS
Nærmeste stoppested for offentlig transport
550 m
Heesbeen, Grotestraat · bus · 2 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
70 m
Grotestraat 8B - EVBox
Nærmeste børnepasningstilbud
250 m
Brekelmans Maas
Nærmeste sendemast
580 m
Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 31,7 m hoog · veilige afstand 34,5 m
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Ikke urbaniseret
186 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

66 dB Meget støjende

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
44 dB
Togtrafik
ingen
Flytrafik
ingen
Vindmøller
ingen
Vejtrafik, om natten
35 dB
Togtrafik, om natten
ingen

I området Heesbeen (kvarteret) er 0% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 59 dB.

Meget til ekstremt støjende: konstant og kraftig trafikstøj, lige ved en motorvej, jernbane eller indflyvningsrute. Uden omfattende lydisolering er det udelukket at sove med åbne vinduer. Dette støjniveau har stor betydning for, hvordan det opleves at bo her, og for både WOZ-værdien og markedsværdien. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (44 dB).

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

4,76 m Stor

Hvis området oversvømmes, kan vandet ifølge kortet over maksimal vanddybde nå op til 4,76 m her.

Boliger i Heesbeen, der kan blive oversvømmet
96%
Heraf med mere end 0,5 m vand
96%
Maksimal vanddybde i kvarteret
5,05 m

Stor: ved en oversvømmelse står hele stueetagen under vand, og boligen er midlertidigt ubeboelig. I disse områder anbefales evakuering. Tag det med i overvejelserne ved valg af bolig og forsikring. Sandsynligheden for, at det sker, er middelstor (1 ud af 30 til 1 ud af 300 om året): vanddybden viser, hvad der sker i så fald, mens sandsynligheden angiver, hvor ofte det kan ske.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 11,2 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM2,5 8,6 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 14,4 µg/m³ inden for WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Heesbeen: NO₂ 12,3, PM2,5 8,5 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Mørkt

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Heesbeen: mørkt.

Mørkt: blandt de mørkeste steder i Nederlandene. Stjernerne er synlige, og det er nemt at sove uden mørklægning.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

76% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Heesbeen: 83%.

Meget grønt: træer, græs og buske præger området. Grønne områder køler kvarteret på varme dage, dæmper støj, opfanger fine partikler og indbyder til bevægelse. Forskning viser en sammenhæng med mindre stress.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Nuklear sikkerhedszone: Kerncentrale Doel (B) i en afstand af 75 km (zone op til 100 km: jodprofylakse for personer under 18 år og gravide). Beredskabszoner fra den nationale beredskabsplan for strålingshændelser.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen.

Varme

46–48 °C ekstrem varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
0,2–0,4 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
6–7 nætter om året
Afstand til et køligt sted
0–200 m
Gennemsnit i Heesbeen
44 °C oplevet temperatur

Vand

Middelstor sandsynlighed for oversvømmelse

Sandsynlighed for mindst 20 cm vand ved digebrud eller højvande: 1 ud af 30 til 1 ud af 300 om året. Maksimal vanddybde, hvis det sker: 4,76 m.

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
Gener fra grundvand i 2050
Lille sandsynlighed lav grundvandsstand
Tør etage i Heesbeen
20% af boligerne ved den mest alvorlige oversvømmelse
Boliger i Heesbeen med middelstor eller stor sandsynlighed
100%

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
ingen inden for 2 km
Vindmølle
4,2 km Windturbine 1,5 MW, ashoogte 85 m · rotor 77 m · her ca. 14 dB
Vindmøllestøj på denne adresse
ca. 14 dB ikke hørbar; skøn baseret på effekten af og afstanden til den nærmeste vindmølle, uden for RIVM-kortets dækningsområde
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
Propaantank
Nærmeste risikovirksomhed
Van Noorloos Aluminium Constructions B.V. 1,4 km

I Heesbeen ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Heesbeen (kvarteret)

God Leefbaarometer 2024, klasse 7 af 9

  • Fysiske omgivelser: utilfredsstillende
  • Boliger: god
  • Faciliteter: utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft: god
  • Gener og utryghed: fuldt tilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Heesbeen (kvarteret)

11 pr. 1.000 indbyggere om året -67% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
2
Distrikt Heesbeen
11 pr. 1.000
Kommune Heusden
33 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,0 0 indbrud

Mest almindelig

Woninginbraak
0
Inbraak schuur/garage
0
Diefstal uit auto
0
Autodiefstal
0
  1. 82021
  2. 62022
  3. 82023
  4. 32024
  5. 52025

Markant sikrere end gennemsnittet: antallet af forbrydelser pr. indbygger er højst halvdelen af landsgennemsnittet. Det er typisk rolige boligkvarterer med få forbipasserende. Boligindbrud forekommer sjældent her.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Grotestraat 10? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Grotestraat 10

Hvilken type bolig er Grotestraat 10?

Grotestraat 10 i Heesbeen er af boligtypen vrijstaande woning, bygget i 1978, 282 m² boligareal, grund på 672 m². Adressen ligger i kvarteret Heesbeen i Heusden kommune.

Hvilket energimærke har Grotestraat 10?

Det registrerede energimærke er C. I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 354 om måneden.

Hvad er Grotestraat 10 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 571.000 og € 857.000 (midtpunkt € 714.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvor stille er der ved Grotestraat 10?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 66 dB Lden (meget støjende). Den største støjkilde er vejtrafik. Hver dag passerer cirka 17 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.

Kan Grotestraat 10 blive oversvømmet?

Ja, i teorien: Ved en oversvømmelse kan vandet her nå en højde på op til 4,76 m (stor). Sandsynligheden for mindst 20 cm vand er middelstor (1 ud af 30 til 1 ud af 300 om året).

Hvor trygt er kvarteret omkring Grotestraat 10?

I Heesbeen (kvarteret) registrerede politiet 11 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 33 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som god.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Grotestraat 10?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 1,6 km, praktiserende læge 2,2 km, grundskole 1,9 km, daginstitution 2,1 km (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.