Harlingerweg 75

8801 PB Franeker · Franeker Industrieter. West en Kie, Waadhoeke

  • Fritliggende hus
  • Byggeår 1995
  • 226 m² boligareal
  • 1.010 m² grund
  • B energimærke
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Harlingerweg 75

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Harlingerweg 75 i Franeker er af typen fritliggende hus fra 1995 med et boligareal på 226 m² og energimærke B og ligger i kvarteret Franeker Industrieter. West en Kie (Waadhoeke Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 604.000 og € 719.000. Nærmiljø: støj 67 dB (meget støjende), luftkvalitet inden for WHO's vejledende grænseværdi, 56% grønne arealer inden for 500 m, op til 1,3 m vand ved oversvømmelse. Flytrafik: cirka 1 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (53.18401, 5.52619). Åbn i OpenStreetMap

Anslået værdi

Vejledende markedsværdi for denne bolig € 604.000 – € 719.000 middelværdi € 662.000 · prisniveau sep 2026 € 2.929 pr. m² · 226 m²

Marked

  • +5,7% salgspriser Fryslân på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
  • € 337.091 gennemsnitlig salgspris i Waadhoeke kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 350.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Franeker Industrieter. West en Kie (CBS 2024)

Sådan beregnes den anslåede værdi

KildeUdgangsværdiOmregnet til aktuelt prisniveauVægtning
40 sammenlignelige boliger inden for 700 m
Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret
€ 3.011/m² € 680.486 83%
Gennemsnit for kvarteret: Franeker Industrieter. West en Kie
CBS WOZ 2024 (€ 350.000) / gns. 177 m²
€ 1.977/m² € 566.571
+26,8% siden 2023 K1
17%

Sammenlignelige boliger i nærheden (41 fundet)

Sammenlignelige boliger

Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.

Leje eller køb?

Leje af en tilsvarende bolig

For få sammenlignelige lejeboliger i området til at anslå en husleje.

Køb af denne bolig

€ 3.110 pr. måned

Annuitetslån på € 662.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 2.130 i renter og € 980 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.

Hvad kan bedst betale sig?

En sammenligning kræver både en anslået husleje og en anslået værdi.

Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.

Boligoplysninger

Boligtype
Fritliggende hus
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1995
Boligareal
226 m²
Bygningens areal
191 m²
Grundareal
1.010 m²
Energimærke
B (8 februar 2024)
Brugsenhedens status
I brug
Bygningens status
I brug
BAG-adressebetegnelse
0070200000333404
BAG-brugsenhed
0070010000333405
BAG-bygning
0070100000321328
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

Fundamentsproblemer forekommer sjældent i dette kvarter. Jorden sætter sig lidt, som i mange tørve- og lerområder. Derfor må man indimellem fylde jord på i haven og hæve belægningen.

Grundareal (BAG)
1.010 m²
Risiko for fundamentskader i Franeker Industrieter. West en Kie
0,3 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,5 %, uensartede sætninger 0,7 %; Waadhoeke Kommune: 1,7 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Franeker Industrieter. West en Kie
−3,4 mm om året i de øvre jordlag −0,1 mm; Waadhoeke kommune −1,6 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

En energieffektiv bolig: lave energiudgifter, et behageligt indeklima og bedre vilkår for boliglån hos mange banker. Yderligere energiforbedringer giver kun en begrænset gevinst her. En tilsvarende bolig bruger årligt cirka € 250 mere på energi end gennemsnitsboligen i Franeker Industrieter. West en Kie.

Energimærke

B registreret energimærke (NTA 8800)

Besigtiget den
8 februar 2024
Energimærke A eller bedre i Franeker Industrieter. West en Kie
25% af boligerne

Vurderet af en certificeret rådgiver efter den gældende metode.

Forbrug og udgifter

€ 256 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
1.210 m³ om året; kvarteret 1.170
El
4.130 kWh om året; kvarteret 3.380
Årlige udgifter
€ 3.076 gas € 1.680, el € 1.072, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Franeker Industrieter. West en Kie
€ 2.826 om året
Solceller
73% af sammenlignelige boliger
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Opvarmning i Franeker Industrieter. West en Kie
77% centralvarmekedel, 12% elvarme 2022
Potentiale for geotermisk varme
30-50%kans >5MWth Slochteren-formationen, WarmteAtlas
Fjernvarmenet
intet fjernvarmenet eller kendte planer om fjernvarme i dette kvarter

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Franeker Industrieter. West en Kie

  • A eller bedre 25% 7
  • B 25% 7
  • D 14% 4
  • F 14% 4
  • G 21% 6
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Waadhoeke kommune, 2026: OZB på 0,1116% af WOZ-værdien (ingen kendt WOZ-værdi; beregnet ud fra den anslåede værdi på € 662.000, dvs. € 739 om året), renovationsafgift på € 332 og kloakafgift på € 366 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Wetterskip Fryslân, 2026: beboerafgift på € 112, spildevandsrensningsafgift på € 232 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0704% af WOZ-værdien (€ 466) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
1.210 m³ gas og 4.130 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Hvad koster det at købe denne bolig?

Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.

Købsomkostninger i alt—
I procent af købesummen—
Heraf fradragsberettiget som engangsfradrag—
Nødvendig egenkapital omkostninger plus den del af købesummen, som De ikke låner—
Omkostningsposter (vejledende beløb for 2026, tilpas efter behov)
2% af købesummen for en bolig, som De selv skal bo i.
Inklusive registrering hos Kadaster og undersøgelsesomkostninger; taksterne varierer fra notar til notar. Ikke fradragsberettiget.
Kun ved boliglån; inklusive registrering hos Kadaster. Fradragsberettiget.
Långiveren kræver en valideret vurderingsrapport. Fradragsberettiget.
Typisk € 2.000 til € 3.500 afhængigt af rådgiver og situation. Fradragsberettiget.
Købesummen overstiger NHG's beløbsgrænse på € 470.000 (2026): NHG er ikke mulig.
Denne bolig er fra 1995; for nyere boliger er en gennemgang sjældnere nødvendig, men den giver tryghed. Ikke fradragsberettiget.
Ofte 1 til 1,5 % af købesummen eller et fast honorar. Ikke fradragsberettiget.
Hvis De ikke selv indbetaler depositummet på 10 %: ca. 1 % af dette beløb. Ikke fradragsberettiget.
Flyttefirma, gulve, gardiner og mindre tilpasninger; meget individuelt.

Vejledende beløb baseret på gængse takster; indhent tilbud fra notar, vurderingsmand og rådgiver. De kan få engangsfradrag for de fradragsberettigede omkostninger i købsåret. Dette er ikke finansiel rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Distrikt

Franeker

Boliger
6.279
Indbyggere
13.080
Gns. WOZ-værdi
€ 243.000
Ejerboliger
62%
Gns. byggeår
1964
Mest almindelig
Midterrækkehus (30%)
Alt om Franeker →
Kommune

Waadhoeke

Boliger
20.737
Indbyggere
46.857
Gns. WOZ-værdi
€ 256.000
Ejerboliger
68%
Gns. byggeår
1961
Mest almindelig
Fritliggende hus (31%)
Alt om Waadhoeke →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

Dagligvareindkøb kræver bil eller en længere cykeltur. Der er mere end halvanden kilometer til grundskolen, så børnene skal bringes og hentes. Der er et stoppested for offentlig transport lige om hjørnet. Et landligt område: fred og plads, men længere til faciliteter.

Stort supermarked
2,1 km
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
2,6 km
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
2,2 km
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
2,2 km
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste grundskole
960 m
Rooms Katholieke Basisschool De Kabas
Nærmeste stoppested for offentlig transport
150 m
Franeker, Groot Lankum · bus · 0,9 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
70 m
48 Harlingerweg - Shell-Recharge
Nærmeste børnepasningstilbud
780 m
Herrema
Nærmeste sendemast
400 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 38 m hoog · veilige afstand 5 m
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Ikke urbaniseret
235 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

67 dB Meget støjende

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
62 dB
Togtrafik
under 40 dB
Flytrafik
41 dB
Vindmøller
43 dB
Vejtrafik, om natten
53 dB
Togtrafik, om natten
15 dB

I området Franeker Industrieter. West en Kie (kvarteret) er 0% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 63 dB.

Meget til ekstremt støjende: konstant og kraftig trafikstøj, lige ved en motorvej, jernbane eller indflyvningsrute. Uden omfattende lydisolering er det udelukket at sove med åbne vinduer. Dette støjniveau har stor betydning for, hvordan det opleves at bo her, og for både WOZ-værdien og markedsværdien. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (62 dB). Om natten er støjniveauet stadig 53 dB: over WHO's anbefaling på 45 dB for en uforstyrret nattesøvn.

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

1,29 m Betydelig

Hvis området oversvømmes, kan vandet ifølge kortet over maksimal vanddybde nå op til 1,29 m her.

Boliger i Franeker Industrieter. West en Kie, der kan blive oversvømmet
100%
Heraf med mere end 0,5 m vand
100%
Maksimal vanddybde i kvarteret
2,42 m

Betydelig: stueetagen kan blive oversvømmet med skader på gulve, køkken og installationer til følge. En tør etage, man kan søge op på, og et målerskab hævet over gulvet er værdifulde her. Spørg, om der tidligere har været problemer med vand. Sandsynligheden for, at det sker, er lille (1 ud af 300 til 1 ud af 3.000 om året): vanddybden viser, hvad der sker i så fald, mens sandsynligheden angiver, hvor ofte det kan ske.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 5,4 µg/m³ inden for WHO's vejledende grænseværdi
  • PM2,5 6,7 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 13,1 µg/m³ inden for WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Franeker Industrieter. West en Kie: NO₂ 5,4, PM2,5 6,4 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Dæmpet

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Franeker Industrieter. West en Kie: dæmpet.

Dæmpet lys: lidt gadebelysning, men intet lysskær over kvarteret. Godt for nattesøvnen, men Mælkevejen kan De ikke længere se her.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

56% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Franeker Industrieter. West en Kie: 65%.

Gennemsnitligt grønt for et nederlandsk boligkvarter: en blanding af haver, grønne anlæg og befæstede arealer. En park eller et grønt anlæg få minutters gang væk gør en forskel på varme dage.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen. En vindmølle inden for 1 km giver en hørbar susen, når det blæser, og skyggekast i boligen, når solen står lavt.

Varme

46–48 °C ekstrem varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
0,4–0,6 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
4–5 nætter om året
Afstand til et køligt sted
0–200 m
Gennemsnit i Franeker Industrieter. West en Kie
46 °C oplevet temperatur

Vand

Lille sandsynlighed for oversvømmelse

Sandsynlighed for mindst 20 cm vand ved digebrud eller højvande: 1 ud af 300 til 1 ud af 3.000 om året. Maksimal vanddybde, hvis det sker: 1,29 m.

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
Gener fra grundvand i 2050
Lille stigning
Tør etage i Franeker Industrieter. West en Kie
62% af boligerne ved den mest alvorlige oversvømmelse
Boliger i Franeker Industrieter. West en Kie med middelstor eller stor sandsynlighed
0%

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
732 m 110 kV
Vindmølle
336 m Windturbine 900 kW, ashoogte 40 m · rotor 52 m · her ca. 49 dB
Vindmøllestøj på denne adresse
43 dB Lden ifølge RIVM's støjkort for vindmøller
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
Aardgasstation, buisleiding, industrie, propaantank, tanken brandstoffen, windturbine
Nærmeste risikovirksomhed
Gasunie / Liander 186 m

I Franeker Industrieter. West en Kie ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 100% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Franeker (distrikt)

God Leefbaarometer 2024, klasse 7 af 9

  • Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
  • Boliger: fuldt tilfredsstillende
  • Faciliteter: utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft: tilfredsstillende
  • Gener og utryghed: fuldt tilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Franeker (distrikt)

28 pr. 1.000 indbyggere om året -7% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
372
Kommune Waadhoeke
20 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
2,1 13 indbrud

Mest almindelig

Vernieling
38
Winkeldiefstal
38
Fietsdiefstal
34
Mishandeling
29
  1. 3582021
  2. 4002022
  3. 3732023
  4. 4102024
  5. 3772025

Sikrere end gennemsnittet: færre forbrydelser pr. indbygger end på landsplan. Boligindbrud og cykeltyveri er fortsat de typiske forhold at være opmærksom på.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Harlingerweg 75? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Harlingerweg 75

Hvilken type bolig er Harlingerweg 75?

Harlingerweg 75 i Franeker er af boligtypen vrijstaande woning, bygget i 1995, 226 m² boligareal, grund på 1.010 m². Adressen ligger i kvarteret Franeker Industrieter. West en Kie i Waadhoeke kommune.

Hvilket energimærke har Harlingerweg 75?

Det registrerede energimærke er B (registreret 8 februar 2024). I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 256 om måneden.

Hvad er Harlingerweg 75 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 604.000 og € 719.000 (midtpunkt € 662.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvor stille er der ved Harlingerweg 75?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 67 dB Lden (meget støjende). Den største støjkilde er vejtrafik. Hver dag passerer cirka 1 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.

Kan Harlingerweg 75 blive oversvømmet?

Ja, i teorien: Ved en oversvømmelse kan vandet her nå en højde på op til 1,29 m (betydelig). Sandsynligheden for mindst 20 cm vand er lille (1 ud af 300 til 1 ud af 3.000 om året).

Hvor trygt er kvarteret omkring Harlingerweg 75?

I Franeker (distrikt) registrerede politiet 28 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 20 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som god.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Harlingerweg 75?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 2,1 km, praktiserende læge 2,6 km, grundskole 2,2 km, daginstitution 2,2 km (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.