Looijerstraat 34

2512 CK 's-Gravenhage · Zuidwal, Den Haag

  • Lejlighed
  • Byggeår 1985
  • 56 m² boligareal
  • A energimærke
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Looijerstraat 34

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Looijerstraat 34 i 's-Gravenhage er af typen lejlighed fra 1985 med et boligareal på 56 m² og energimærke A og ligger i kvarteret Zuidwal (Den Haag Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 243.000 og € 268.000. Nærmiljø: støj 48 dB (roligt), luftkvalitet over WHO's vejledende grænseværdi, 24% grønne arealer inden for 500 m, op til 1,3 m vand ved oversvømmelse. Flytrafik: cirka 22 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km. Kvarterets bokvalitet: god.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (52.07313, 4.31216). Åbn i OpenStreetMap

Anslået værdi

Vejledende markedsværdi for denne bolig € 243.000 – € 268.000 middelværdi € 256.000 · prisniveau sep 2026 € 4.571 pr. m² · 56 m²

Marked

  • +4,4% salgspriser Den Haag på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
  • € 465.418 gennemsnitlig salgspris i Den Haag kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 284.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Zuidwal (CBS 2024)

Sådan beregnes den anslåede værdi

KildeUdgangsværdiOmregnet til aktuelt prisniveauVægtning
40 sammenlignelige boliger inden for 380 m
Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret
€ 4.426/m² € 247.856 56%
13 udbudspriser for sammenlignelige boliger
Median for udbudspris pr. m², indekseret
€ 4.716/m² € 264.096 33%
Gennemsnit for kvarteret: Zuidwal
CBS WOZ 2024 (€ 284.000) / gns. 72 m²
€ 3.944/m² € 268.132
+21,4% siden 2023 K1
11%

Sammenlignelige boliger i nærheden (53 fundet)

Sammenlignelige boliger

Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.

Leje eller køb?

Leje af en tilsvarende bolig

€ 1.150 – € 1.350 pr. måned

Markedsleje: median på € 22,40 pr. m² for 71 lejeboliger af denne type i området, omregnet til 56 m².

Køb af denne bolig

€ 1.200 pr. måned

Annuitetslån på € 256.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 830 i renter og € 380 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.

Hvad kan bedst betale sig?

Det er billigere at købe

Af boliglånsydelsen på € 1.200 er € 830 renter (den del, De ikke får igen) og € 380 afdrag (formueopbygning). Renterne alene er lavere end huslejen for en tilsvarende bolig (€ 1.250).

Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.

Boligoplysninger

Boligtype
Lejlighed
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1985
Boligareal
56 m²
Bygningens areal
649 m²
Grundareal
1.230 m²
Energimærke
A (17 februar 2020)
Brugsenhedens status
I brug
Bygningens status
I brug
BAG-adressebetegnelse
0518200000768677
BAG-brugsenhed
0518010000768678
BAG-bygning
0518100000208793
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

I et beskyttet by- eller landsbymiljø: gadebilledet bevares, men der gælder ekstra regler for facade, tag og vinduesrammer. Jordbunden er stabil her.

Grundareal (BAG)
1.230 m² hele den grund, bygningen ligger på
Beskyttet by- eller landsbymiljø
's-Gravenhage Uitbreiding nationalt beskyttet by- eller landsbymiljø (RCE); særlige regler for bygningens ydre
Risiko for fundamentskader i Zuidwal
0,0 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,0 %, uensartede sætninger 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Zuidwal
−0,8 mm om året i de øvre jordlag +0,1 mm; Den Haag kommune −1,1 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

En energieffektiv bolig: lave energiudgifter, et behageligt indeklima og bedre vilkår for boliglån hos mange banker. Yderligere energiforbedringer giver kun en begrænset gevinst her.

Energimærke

A registreret energimærke (energiindeks)

Besigtiget den
17 februar 2020
Energimærke A eller bedre i Zuidwal
25% af boligerne

Vurderet efter metoden fra før 2021; siden 2021 gælder NTA 8800.

Forbrug og udgifter

€ 127 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
580 m³ om året; kvarteret 520
El
1.520 kWh om året; kvarteret 1.760
Årlige udgifter
€ 1.524 gas € 805, el € 395, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Zuidwal
€ 1.503 om året
Solceller
8% af sammenlignelige boliger; kvarteret 2%
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Fjernvarmenet i kvarteret
23% af boligerne er tilsluttet (2023)
Opvarmning i Zuidwal
59% centralvarmekedel, 10% fælles centralvarme, 22% fjernvarme, 1% elvarme 2022
Potentiale for geotermisk varme
Ugunstig Slochteren-formationen, WarmteAtlas

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Zuidwal

  • A eller bedre 25% 1.177
  • B 19% 913
  • C 22% 1.063
  • D 11% 508
  • E 5% 234
  • F 4% 190
  • G 12% 559
  • Intet energimærke 3% 149
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Den Haag kommune, 2026: OZB på 0,0505% af WOZ-værdien (ingen kendt WOZ-værdi; beregnet ud fra den anslåede værdi på € 256.000, dvs. € 129 om året), renovationsafgift på € 507 og kloakafgift på € 195 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Hoogheemraadschap van Delfland, 2026: beboerafgift på € 138, spildevandsrensningsafgift på € 346 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0256% af WOZ-værdien (€ 66) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
580 m³ gas og 1.520 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Hvad koster det at købe denne bolig?

Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.

Købsomkostninger i alt—
I procent af købesummen—
Heraf fradragsberettiget som engangsfradrag—
Nødvendig egenkapital omkostninger plus den del af købesummen, som De ikke låner—
Omkostningsposter (vejledende beløb for 2026, tilpas efter behov)
2% af købesummen for en bolig, som De selv skal bo i.
Inklusive registrering hos Kadaster og undersøgelsesomkostninger; taksterne varierer fra notar til notar. Ikke fradragsberettiget.
Kun ved boliglån; inklusive registrering hos Kadaster. Fradragsberettiget.
Långiveren kræver en valideret vurderingsrapport. Fradragsberettiget.
Typisk € 2.000 til € 3.500 afhængigt af rådgiver og situation. Fradragsberettiget.
Engangsbetaling på 0,4% af boliglånet til gengæld for en lavere rente og et sikkerhedsnet ved tvangssalg; muligt op til en købesum på € 470.000 (2026). Fradragsberettiget.
Anbefales for boliger opført før 1995; denne bolig er fra 1985. En gennemgang afdækker vedligeholdelsesefterslæb og undersøger fundament, tag og fugtforhold. Ikke fradragsberettiget.
Ofte 1 til 1,5 % af købesummen eller et fast honorar. Ikke fradragsberettiget.
Hvis De ikke selv indbetaler depositummet på 10 %: ca. 1 % af dette beløb. Ikke fradragsberettiget.
Flyttefirma, gulve, gardiner og mindre tilpasninger; meget individuelt.

Vejledende beløb baseret på gængse takster; indhent tilbud fra notar, vurderingsmand og rådgiver. De kan få engangsfradrag for de fradragsberettigede omkostninger i købsåret. Dette er ikke finansiel rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Kvarter

Zuidwal

Boliger
4.793
Indbyggere
7.435
Gns. WOZ-værdi
€ 284.000
Ejerboliger
13%
Gns. byggeår
1935
Mest almindelig
Lejlighed (91%)
Alt om Zuidwal →
Distrikt

Centrum

Boliger
13.987
Indbyggere
21.920
Gns. WOZ-værdi
€ 346.000
Ejerboliger
20%
Gns. byggeår
1937
Mest almindelig
Lejlighed (91%)
Alt om Centrum →
Kommune

Den Haag

Boliger
281.368
Indbyggere
568.945
Gns. WOZ-værdi
€ 362.000
Ejerboliger
42%
Gns. byggeår
1961
Mest almindelig
Lejlighed (79%)
Alt om Den Haag →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

De kan købe dagligvarer i gåafstand. Der ligger en grundskole i gåafstand, hvilket er praktisk for familier. Der er et stoppested for offentlig transport lige om hjørnet. Et byområde: alt er tæt på, med den travlhed, der følger med.

Stort supermarked
400 m
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
700 m
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
600 m
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
400 m
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste grundskole
160 m
Zuidwalschool
Nærmeste stoppested for offentlig transport
340 m
Grote Markt · tram · 55 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
50 m
Nieuwe Molstraat nabij 298 - EQUANS Den Haag Perceel 1
Nærmeste børnepasningstilbud
160 m
Kindercentrum Zuidwal
Nærmeste sendemast
160 m
Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 28,3 m hoog · veilige afstand 14,6 m
Skoler inden for 3 km
44
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
8.658 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

48 dB Roligt

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
46 dB
Togtrafik
40 dB
Flytrafik
under 40 dB
Vindmøller
ingen
Vejtrafik, om natten
36 dB
Togtrafik, om natten
31 dB

I området Zuidwal (kvarteret) er 68% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 55 dB.

Stille: støjniveauet på en almindelig boligvej. Om dagen kan støjen høres, hvis De lytter efter. Om natten er her stille nok til at sove med åbent vindue. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (46 dB).

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

1,32 m Betydelig

Hvis området oversvømmes, kan vandet ifølge kortet over maksimal vanddybde nå op til 1,32 m her.

Boliger i Zuidwal, der kan blive oversvømmet
99%
Heraf med mere end 0,5 m vand
93%
Maksimal vanddybde i kvarteret
1,72 m

Betydelig: stueetagen kan blive oversvømmet med skader på gulve, køkken og installationer til følge. En tør etage, man kan søge op på, og et målerskab hævet over gulvet er værdifulde her. Spørg, om der tidligere har været problemer med vand. Sandsynligheden for, at det sker, er ekstremt lille (mindre end 1 ud af 30.000 om året): vanddybden viser, hvad der sker i så fald, mens sandsynligheden angiver, hvor ofte det kan ske.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 19,0 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM2,5 9,1 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 16,5 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Zuidwal: NO₂ 18,9, PM2,5 9,1 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Meget lyst

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Zuidwal: meget lyst.

Meget lyst: blandt de 10 % mest oplyste steder i Nederlandene, typisk nær drivhuse, industri, større veje eller en bymidte. Forvent en orange nattehimmel og behov for mørklægning.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

24% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Zuidwal: 20%.

Meget tæt bebygget og befæstet: blandt de mindst grønne steder i Nederlandene. Forvent en mærkbar varmeøeffekt om sommeren og begrænset skygge. En altan eller tagterrasse med planter er guld værd her.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Nuklear sikkerhedszone: Kerncentrale Borssele i en afstand af 82 km (zone op til 100 km: jodprofylakse for personer under 18 år og gravide); Kerncentrale Doel (B) i en afstand af 83 km (zone op til 100 km: jodprofylakse for personer under 18 år og gravide). Beredskabszoner fra den nationale beredskabsplan for strålingshændelser.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen.

Varme

46–48 °C ekstrem varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
mere end 2 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
8–14 nætter om året
Afstand til et køligt sted
200–300 m
Gennemsnit i Zuidwal
45 °C oplevet temperatur

Vand

Ekstremt lille sandsynlighed for oversvømmelse

Sandsynlighed for mindst 20 cm vand ved digebrud eller højvande: mindre end 1 ud af 30.000 om året. Maksimal vanddybde, hvis det sker: 1,32 m.

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
Gener fra grundvand i 2050
Lille sandsynlighed lav grundvandsstand
Tør etage i Zuidwal
97% af boligerne ved den mest alvorlige oversvømmelse
Boliger i Zuidwal med middelstor eller stor sandsynlighed
0%

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
ingen inden for 2 km
Vindmølle
ingen inden for 5 km
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
Aardgasstation

I Zuidwal ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Zuidwal (kvarteret)

God Leefbaarometer 2024, klasse 7 af 9

  • Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
  • Boliger: tilfredsstillende
  • Faciliteter: fremragende
  • Social sammenhængskraft: utilfredsstillende
  • Gener og utryghed: meget utilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Zuidwal (kvarteret)

309 pr. 1.000 indbyggere om året +5% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
2.299
Distrikt Centrum
252 pr. 1.000
Kommune Den Haag
72 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
2,5 12 indbrud

Mest almindelig

Fietsdiefstal
454
Winkeldiefstal
267
Mishandeling
126
Vernieling
125
  1. 1.4632021
  2. 2.0492022
  3. 2.1932023
  4. 2.1692024
  5. 2.2802025

Langt over landsgennemsnittet. Ofte et centralt kvarter eller et stationskvarter med mange besøgende, men undertiden et kvarter med vedvarende problemer. Leefbaarometer og et besøg om aftenen viser, hvad der er tilfældet.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Looijerstraat 34? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Looijerstraat 34

Hvilken type bolig er Looijerstraat 34?

Looijerstraat 34 i 's-Gravenhage er af boligtypen appartement, bygget i 1985, 56 m² boligareal. Adressen ligger i kvarteret Zuidwal i Den Haag kommune.

Hvilket energimærke har Looijerstraat 34?

Det registrerede energimærke er A (registreret 17 februar 2020). I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 127 om måneden.

Hvad er Looijerstraat 34 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 243.000 og € 268.000 (midtpunkt € 256.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvad er huslejen for en bolig som Looijerstraat 34?

Medianhuslejen for sammenlignelige lejeboliger i området er € 1.250 om måneden (€ 22 pr. m², 71 boliger). Pointberegningen på denne side viser, om huslejen er reguleret.

Hvor stille er der ved Looijerstraat 34?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 48 dB Lden (roligt). Den største støjkilde er vejtrafik. Hver dag passerer cirka 22 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.

Kan Looijerstraat 34 blive oversvømmet?

Ja, i teorien: Ved en oversvømmelse kan vandet her nå en højde på op til 1,32 m (betydelig). Sandsynligheden for mindst 20 cm vand er ekstremt lille (mindre end 1 ud af 30.000 om året).

Hvor trygt er kvarteret omkring Looijerstraat 34?

I Zuidwal (kvarteret) registrerede politiet 309 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 72 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som god.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Looijerstraat 34?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 400 m, praktiserende læge 700 m, grundskole 600 m, daginstitution 400 m (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.