Schipholplein 2

6843 BB Arnhem · Elderveld-Noord, Arnhem

  • Enderækkehus
  • Byggeår 1974
  • 99 m² boligareal
  • 690 m² grund
  • A energimærke
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Schipholplein 2

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Schipholplein 2 i Arnhem er af typen enderækkehus fra 1974 med et boligareal på 99 m² og energimærke A og ligger i kvarteret Elderveld-Noord (Arnhem Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 349.000 og € 385.000. Nærmiljø: støj 55 dB (moderat), luftkvalitet over WHO's vejledende grænseværdi, 55% grønne arealer inden for 500 m, op til 2,7 m vand ved oversvømmelse. Kvarterets bokvalitet: svag.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (51.96303, 5.85995). Åbn i OpenStreetMap

Anslået værdi

Vejledende markedsværdi for denne bolig € 349.000 – € 385.000 middelværdi € 367.000 · prisniveau sep 2026 € 3.707 pr. m² · 99 m²

Marked

  • +4,4% salgspriser Gelderland på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
  • € 407.247 gennemsnitlig salgspris i Arnhem kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 230.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Elderveld-Noord (CBS 2024)

Sådan beregnes den anslåede værdi

KildeUdgangsværdiOmregnet til aktuelt prisniveauVægtning
27 sammenlignelige boliger inden for 390 m
Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret
€ 3.740/m² € 370.260 83%
Gennemsnit for kvarteret: Elderveld-Noord
CBS WOZ 2024 (€ 230.000) / gns. 82 m²
€ 2.805/m² € 350.424
+26,2% siden 2023 K1
17%

Sammenlignelige boliger i nærheden (27 fundet)

Sammenlignelige boliger

Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.

Leje eller køb?

Leje af en tilsvarende bolig

€ 1.170 – € 1.370 pr. måned

Markedsleje: median på € 12,80 pr. m² for 3 lejeboliger af denne type i området, omregnet til 99 m².

Køb af denne bolig

€ 1.720 pr. måned

Annuitetslån på € 367.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 1.180 i renter og € 540 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.

Hvad kan bedst betale sig?

Det er billigere at købe

Af boliglånsydelsen på € 1.720 er € 1.180 renter (den del, De ikke får igen) og € 540 afdrag (formueopbygning). Renterne alene er lavere end huslejen for en tilsvarende bolig (€ 1.270).

Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.

Boligoplysninger

Boligtype
Enderækkehus
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1974
Boligareal
99 m²
Bygningens areal
50 m²
Grundareal
690 m²
Energimærke
A (11 oktober 2024)
Brugsenhedens status
I brug
Bygningens status
I brug
BAG-adressebetegnelse
0202200000393799
BAG-brugsenhed
0202010000393800
BAG-bygning
0202100000208682
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

Jordbunden er stabil her.

Grundareal (BAG)
690 m²
Risiko for fundamentskader i Elderveld-Noord
0,0 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,0 %, uensartede sætninger 2,9 %; Arnhem Kommune: 0,2 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Elderveld-Noord
−1,2 mm om året i de øvre jordlag −0,1 mm; Arnhem kommune −1,1 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

En energieffektiv bolig: lave energiudgifter, et behageligt indeklima og bedre vilkår for boliglån hos mange banker. Yderligere energiforbedringer giver kun en begrænset gevinst her. En tilsvarende bolig bruger årligt cirka € 328 mere på energi end gennemsnitsboligen i Elderveld-Noord.

Energimærke

A registreret energimærke (NTA 8800)

Besigtiget den
11 oktober 2024
Energimærke A eller bedre i Elderveld-Noord
28% af boligerne

Vurderet af en certificeret rådgiver efter den gældende metode.

Forbrug og udgifter

€ 185 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
970 m³ om året; kvarteret 730
El
2.100 kWh om året; kvarteret 2.120
Årlige udgifter
€ 2.216 gas € 1.347, el € 545, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Elderveld-Noord
€ 1.888 om året
Solceller
50% af sammenlignelige boliger; kvarteret 18%
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Fjernvarmenet under udvikling
Elderveld-Noord Initiatiefase, MT-net met ZLT-bron, forventet 2028, 804 boliger
Forsøgsområde for naturgasfri boliger
Elderveld-Noord aardgasvrij, planuitwerkingsfase, startet 2020 / 2
Opvarmning i Elderveld-Noord
72% centralvarmekedel, 28% fælles centralvarme 2022
Potentiale for geotermisk varme
Ugunstig Slochteren-formationen, WarmteAtlas

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Elderveld-Noord

  • A eller bedre 28% 348
  • B 10% 126
  • C 31% 383
  • D 9% 104
  • E 14% 176
  • F 7% 81
  • G 0% 4
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Arnhem kommune, 2026: OZB på 0,1044% af WOZ-værdien (ingen kendt WOZ-værdi; beregnet ud fra den anslåede værdi på € 367.000, dvs. € 383 om året), renovationsafgift på € 441 og kloakafgift på € 231 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Waterschap Rivierenland, 2026: beboerafgift på € 147, spildevandsrensningsafgift på € 229 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0378% af WOZ-værdien (€ 139) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
970 m³ gas og 2.100 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Hvad koster det at købe denne bolig?

Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.

Købsomkostninger i alt—
I procent af købesummen—
Heraf fradragsberettiget som engangsfradrag—
Nødvendig egenkapital omkostninger plus den del af købesummen, som De ikke låner—
Omkostningsposter (vejledende beløb for 2026, tilpas efter behov)
2% af købesummen for en bolig, som De selv skal bo i.
Inklusive registrering hos Kadaster og undersøgelsesomkostninger; taksterne varierer fra notar til notar. Ikke fradragsberettiget.
Kun ved boliglån; inklusive registrering hos Kadaster. Fradragsberettiget.
Långiveren kræver en valideret vurderingsrapport. Fradragsberettiget.
Typisk € 2.000 til € 3.500 afhængigt af rådgiver og situation. Fradragsberettiget.
Engangsbetaling på 0,4% af boliglånet til gengæld for en lavere rente og et sikkerhedsnet ved tvangssalg; muligt op til en købesum på € 470.000 (2026). Fradragsberettiget.
Anbefales for boliger opført før 1995; denne bolig er fra 1974. En gennemgang afdækker vedligeholdelsesefterslæb og undersøger fundament, tag og fugtforhold. Ikke fradragsberettiget.
Ofte 1 til 1,5 % af købesummen eller et fast honorar. Ikke fradragsberettiget.
Hvis De ikke selv indbetaler depositummet på 10 %: ca. 1 % af dette beløb. Ikke fradragsberettiget.
Flyttefirma, gulve, gardiner og mindre tilpasninger; meget individuelt.

Vejledende beløb baseret på gængse takster; indhent tilbud fra notar, vurderingsmand og rådgiver. De kan få engangsfradrag for de fradragsberettigede omkostninger i købsåret. Dette er ikke finansiel rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Distrikt

Elderveld

Boliger
4.296
Indbyggere
8.720
Gns. WOZ-værdi
€ 278.000
Ejerboliger
51%
Gns. byggeår
1978
Mest almindelig
Midterrækkehus (46%)
Alt om Elderveld →
Kommune

Arnhem

Boliger
81.995
Indbyggere
169.364
Gns. WOZ-værdi
€ 335.000
Ejerboliger
43%
Gns. byggeår
1968
Mest almindelig
Lejlighed (49%)
Alt om Arnhem →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

De kan købe dagligvarer i gåafstand. Der ligger en grundskole i gåafstand, hvilket er praktisk for familier. Der er et stoppested for offentlig transport lige om hjørnet. Et byområde: alt er tæt på, med den travlhed, der følger med.

Stort supermarked
400 m
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
400 m
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
600 m
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
500 m
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste grundskole
310 m
IKC De Klimboom
Nærmeste stoppested for offentlig transport
230 m
Arnhem, WKC Elderhof · bus · 16 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
60 m
Schipholplein 15 - Allego
Nærmeste børnepasningstilbud
260 m
Hermsen
Nærmeste sendemast
130 m
Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 43,3 m hoog · veilige afstand 3,4 m
Skoler inden for 3 km
9
Urbaniseringsgrad
Høj urbaniseringsgrad
1.644 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

55 dB Moderat

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
54 dB
Togtrafik
48 dB
Flytrafik
ingen
Vindmøller
ingen
Vejtrafik, om natten
44 dB
Togtrafik, om natten
39 dB

I området Elderveld-Noord (kvarteret) er 5% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 51 dB.

Moderat: hørbar trafik som på en gennemgående vej i et boligkvarter. Indendørs mærkes støjen næsten ikke med lukkede vinduer. Man kan sagtens sidde ude, men der er aldrig helt stille. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (54 dB).

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

2,72 m Stor

Hvis området oversvømmes, kan vandet ifølge kortet over maksimal vanddybde nå op til 2,72 m her.

Boliger i Elderveld-Noord, der kan blive oversvømmet
100%
Heraf med mere end 0,5 m vand
100%
Maksimal vanddybde i kvarteret
3,35 m

Stor: ved en oversvømmelse står hele stueetagen under vand, og boligen er midlertidigt ubeboelig. I disse områder anbefales evakuering. Tag det med i overvejelserne ved valg af bolig og forsikring. Sandsynligheden for, at det sker, er middelstor (1 ud af 30 til 1 ud af 300 om året): vanddybden viser, hvad der sker i så fald, mens sandsynligheden angiver, hvor ofte det kan ske.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 11,3 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM2,5 8,8 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 14,7 µg/m³ inden for WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Elderveld-Noord: NO₂ 11,3, PM2,5 8,8 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Dæmpet

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Elderveld-Noord: dæmpet.

Dæmpet lys: lidt gadebelysning, men intet lysskær over kvarteret. Godt for nattesøvnen, men Mælkevejen kan De ikke længere se her.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

55% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Elderveld-Noord: 55%.

Gennemsnitligt grønt for et nederlandsk boligkvarter: en blanding af haver, grønne anlæg og befæstede arealer. En park eller et grønt anlæg få minutters gang væk gør en forskel på varme dage.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen.

Varme

49–50 °C ekstrem varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
0,6–0,8 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
8–14 nætter om året
Afstand til et køligt sted
0–200 m
Gennemsnit i Elderveld-Noord
43 °C oplevet temperatur

Vand

Middelstor sandsynlighed for oversvømmelse

Sandsynlighed for mindst 20 cm vand ved digebrud eller højvande: 1 ud af 30 til 1 ud af 300 om året. Maksimal vanddybde, hvis det sker: 2,72 m.

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
Gener fra grundvand i 2050
Lille stigning
Tør etage i Elderveld-Noord
49% af boligerne ved den mest alvorlige oversvømmelse
Boliger i Elderveld-Noord med middelstor eller stor sandsynlighed
100%

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
690 m 150 kV
Vindmølle
ingen inden for 5 km
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
Mestvergisting, vervoer gevaarlijke stoffen

I Elderveld-Noord ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Elderveld-Noord (kvarteret)

Svag Leefbaarometer 2024, klasse 4 af 9

  • Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
  • Boliger: svag
  • Faciliteter: tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft: svag
  • Gener og utryghed: utilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Elderveld-Noord (kvarteret)

152 pr. 1.000 indbyggere om året +151% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
344
Distrikt Elderveld
61 pr. 1.000
Kommune Arnhem
67 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
4,1 5 indbrud

Mest almindelig

Fietsdiefstal
17
Winkeldiefstal
14
Vernieling
12
Mishandeling
11
  1. 1822021
  2. 1352022
  3. 1572023
  4. 1462024
  5. 3192025

Langt over landsgennemsnittet. Ofte et centralt kvarter eller et stationskvarter med mange besøgende, men undertiden et kvarter med vedvarende problemer. Leefbaarometer og et besøg om aftenen viser, hvad der er tilfældet.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Schipholplein 2? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Schipholplein 2

Hvilken type bolig er Schipholplein 2?

Schipholplein 2 i Arnhem er af boligtypen hoekwoning, bygget i 1974, 99 m² boligareal, grund på 690 m². Adressen ligger i kvarteret Elderveld-Noord i Arnhem kommune.

Hvilket energimærke har Schipholplein 2?

Det registrerede energimærke er A (registreret 11 oktober 2024). I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 185 om måneden.

Hvad er Schipholplein 2 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 349.000 og € 385.000 (midtpunkt € 367.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvad er huslejen for en bolig som Schipholplein 2?

Medianhuslejen for sammenlignelige lejeboliger i området er € 1.270 om måneden (€ 12 pr. m², 3 boliger). Pointberegningen på denne side viser, om huslejen er reguleret.

Hvor stille er der ved Schipholplein 2?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 55 dB Lden (moderat). Den største støjkilde er vejtrafik.

Kan Schipholplein 2 blive oversvømmet?

Ja, i teorien: Ved en oversvømmelse kan vandet her nå en højde på op til 2,72 m (stor). Sandsynligheden for mindst 20 cm vand er middelstor (1 ud af 30 til 1 ud af 300 om året).

Hvor trygt er kvarteret omkring Schipholplein 2?

I Elderveld-Noord (kvarteret) registrerede politiet 152 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 67 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som svag.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Schipholplein 2?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 400 m, praktiserende læge 400 m, grundskole 600 m, daginstitution 500 m (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.