Tulpstraat 72

2282 NS Rijswijk · Oud-Rijswijk, Rijswijk

  • Lejlighed
  • Byggeår 1984
  • 86 m² boligareal
  • C energimærke
Sammenlign
AI-assistent

Spørg om Tulpstraat 72

Stil et spørgsmål om boligen, kvarteret, værdien eller udgifterne. Assistenten svarer ud fra oplysningerne på denne side og søger efter aktuelle oplysninger efter behov.

Svarene er vejledende og udgør ikke rådgivning. Samtaler gemmes for at forbedre assistenten.

Kort fortalt

Boligen på Tulpstraat 72 i Rijswijk er af typen lejlighed fra 1984 med et boligareal på 86 m² og energimærke C og ligger i kvarteret Oud-Rijswijk (Rijswijk Kommune). Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 315.000 og € 359.000. Nærmiljø: støj 52 dB (moderat), luftkvalitet over WHO's vejledende grænseværdi, 41% grønne arealer inden for 500 m, op til 0,1 m vand ved oversvømmelse. Flytrafik: cirka 61 fly om dagen i en højde under 3.000 m inden for 2 km. Kvarterets bokvalitet: fremragende.

Alle oplysninger på denne side stammer fra offentlige registre og kort og er gratis. Det tager timer at indsamle dem selv for hver bolig; her er de samlet på ét sekund. Under hvert afsnit kan De læse, hvad tallene betyder for livet i boligen.

Beliggenhed

Position ifølge BAG (52.05797, 4.33270). Åbn i OpenStreetMap

Anslået værdi

Vejledende markedsværdi for denne bolig € 315.000 – € 359.000 middelværdi € 337.000 · prisniveau sep 2026 € 3.918 pr. m² · 86 m²

Marked

  • +3,8% salgspriser Zuid-Holland på et år (CBS-prisindeks, sep 2026)
  • € 422.771 gennemsnitlig salgspris i Rijswijk kommune i 2025 (CBS/Kadaster)
  • € 358.000 gennemsnitlig WOZ-værdi · kvarteret Oud-Rijswijk (CBS 2024)

Sådan beregnes den anslåede værdi

KildeUdgangsværdiOmregnet til aktuelt prisniveauVægtning
Boligens WOZ-værdi for 2025
vurderingsdato 1. januar 2024
€ 264.000 € 313.995
+18,9% siden 2024 K1
40%
40 sammenlignelige boliger inden for 360 m
Median for WOZ-værdi pr. m², indekseret
€ 3.992/m² € 343.312 33%
9 udbudspriser for sammenlignelige boliger
Median for udbudspris pr. m², indekseret
€ 4.217/m² € 362.662 20%
Gennemsnit for kvarteret: Oud-Rijswijk
CBS WOZ 2024 (€ 358.000) / gns. 103 m²
€ 3.476/m² € 365.943
+22,4% siden 2023 K1
7%

Denne boligs WOZ-værdi gennem årene

Boligens WOZ-værdi

Se WOZ-værdien for hvert år siden 2014, og sammenlign den med den anslåede værdi.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Sammenlignelige boliger i nærheden (49 fundet)

Sammenlignelige boliger

Se de sammenlignelige boliger i kvarteret, som ligger til grund for den anslåede værdi, med pris pr. m² og afstand.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Beregningsmetode: Værdien fra hver kilde er omregnet fra kildens referencedato til det aktuelle prisniveau med CBS' prisindeks for eksisterende ejerboliger (pr. provins, dog pr. by for Amsterdam, Rotterdam, Den Haag og Utrecht; for de seneste måneder anvendes det landsdækkende månedsindeks). Middelværdien er det vægtede gennemsnit. Intervallet er baseret på spredningen mellem kilderne (mindst 5%). Boligens stand, placering på gaden, arvefæste og særlige forhold er ikke medregnet. Dette er ikke en ejendomsvurdering.

Leje eller køb?

Leje af en tilsvarende bolig

€ 1.540 – € 1.800 pr. måned

Markedsleje: median på € 19,50 pr. m² for 50 lejeboliger af denne type i området, omregnet til 86 m².

Køb af denne bolig

€ 1.580 pr. måned

Annuitetslån på € 337.000 (midtpunkt i værdiintervallet) til 3,9% i rente, 30 år, fuldt finansieret: € 1.090 i renter og € 500 i afdrag den første måned. Eksklusive vedligeholdelse, skatter og rentefradrag.

Hvad kan bedst betale sig?

Det er billigere at købe

Af boliglånsydelsen på € 1.580 er € 1.090 renter (den del, De ikke får igen) og € 500 afdrag (formueopbygning). Renterne alene er lavere end huslejen for en tilsvarende bolig (€ 1.670).

Lav en beregning med Deres egen udbetaling, rente og husleje i afsnittet Månedlige boligudgifter.

Boligoplysninger

Boligtype
Lejlighed
Anvendelsesformål
Boligformål
Byggeår
1984
Boligareal
86 m²
Bygningens areal
117 m²
Grundareal
1.974 m²
Energimærke
C (5 februar 2020)
Brugsenhedens status
I brug
Bygningens status
I brug
BAG-adressebetegnelse
0603200000015342
BAG-brugsenhed
0603010000013353
BAG-bygning
0603100000012996
Kilde og metode

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) og energimærkeregistret. Grundarealet er det samlede matrikulære areal; for lejligheder omfatter det hele bygningens grund.

Grund, jordbund og planforhold

Jordbunden er stabil her.

Grundareal (BAG)
1.974 m² hele den grund, bygningen ligger på
Risiko for fundamentskader i Oud-Rijswijk
0,0 % af boligerne har risiko for råd i funderingspæle (meget lav) 2050, højt scenarie: 0,0 %, uensartede sætninger 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Jordsætninger i Oud-Rijswijk
−0,8 mm om året i de øvre jordlag −0,2 mm; Rijswijk kommune −1,3 mm
Kadaster, højde, arealanvendelse, jordbund
hentes…
Kilde og metode

Grund: Kadaster (BRK, via PDOK; grundgrænsen vises på kortet ovenfor). Højde: Actueel Hoogtebestand Nederland. Planforhold: ruimtelijkeplannen.nl (lokalplaner frem til 1-1-2024; nyere regler findes i kommunens samlede plan for de fysiske omgivelser). Jordbund og fundament: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) og RVO/KCAF. Oplysningerne er vejledende og udgør ikke byggeteknisk eller juridisk rådgivning.

Sol og skygge

Hvordan vender facaderne, haven og taget i forhold til solen, og hvor meget skygger de omkringliggende bygninger? Beregnet ud fra solens position og bygningshøjderne i 3D BAG.

Facader, have, tag og dagslys
beregnes…
Solens bane over boligen (lokal tid): højt om sommeren, lavt om vinteren. Midten = lodret over boligen, kanten = horisonten. Grøn prik = havens retning.

denne bolig skygge fra bygninger grund retning mod solen

Bygninger og højder: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; taghøjde = 70-percentilen over terrænniveauet ved denne bolig, fra AHN). Grund: Kadaster (BRK). Solens position: NOAA-algoritme, lokal tid. Luftfoto: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Vejledende: træer, hegn, kviste og terrænvariationer er ikke medregnet.

Energi og varme

Gennemsnitlig for Nederlandene: rimeligt isoleret, men med plads til forbedringer af tag, gulv og ruder. Isolering tjener sig typisk hjem på få år og øger værdien. En tilsvarende bolig bruger årligt cirka € 404 mindre på energi end gennemsnitsboligen i Oud-Rijswijk.

Energimærke

C registreret energimærke (energiindeks)

Besigtiget den
5 februar 2020
Energimærke A eller bedre i Oud-Rijswijk
5% af boligerne

Vurderet efter metoden fra før 2021; siden 2021 gælder NTA 8800.

Forbrug og udgifter

€ 144 pr. måned ved et gennemsnitligt forbrug

Naturgas
670 m³ om året; kvarteret 890
El
1.830 kWh om året; kvarteret 2.210
Årlige udgifter
€ 1.729 gas € 930, el € 475, faste udgifter € 324
Gennemsnitlig bolig i Oud-Rijswijk
€ 2.133 om året
Solceller
7% af sammenlignelige boliger; kvarteret 15%
Kilde og metode

Gennemsnitlig levering til boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode (CBS 2025, temperaturkorrigeret), beregnet med de gennemsnitlige forbrugerpriser fra sep 2026 (CBS: 1,39 pr. m³ og 0,26 pr. kWh inklusive afgifter, med faste gebyrer og nedsættelse af energiafgiften indregnet). Det faktiske forbrug afhænger af beboerne og installationerne.

Omstilling af varmeforsyningen og tilskud

Opvarmning i Oud-Rijswijk
88% centralvarmekedel, 7% fælles centralvarme 2022
Potentiale for geotermisk varme
Ugunstig Slochteren-formationen, WarmteAtlas
Fjernvarmenet
intet fjernvarmenet eller kendte planer om fjernvarme i dette kvarter

ISDE 2026 (€ 500 millioner): tilskud til isolering, varmepumpe (også hybrid), solvarmeanlæg, ventilation og tilslutning til fjernvarmenet (fast beløb på € 3.775); tilskud til varmepumper fra ca. € 500 til over € 13.000 afhængigt af type og effekt. Ansøg hos RVO efter installation. ISDE hos RVO · Energiesubsidiewijzer (også kommunale tilskudsordninger)

Energimærker i Oud-Rijswijk

  • A eller bedre 5% 68
  • B 5% 66
  • C 24% 319
  • D 11% 153
  • E 15% 198
  • F 18% 243
  • G 16% 215
  • Intet energimærke 7% 95
Kilde og metode

Energimærke og fordeling af energimærker: EP-Online (RVO) via vores database; forbrugsprofiler: CBS 85140NED (CC BY 4.0); takster: CBS 85592NED; kvarterets forbrug: CBS Kerncijfers; fjernvarmenet, planer, forsøgsområder og fordeling af opvarmningsformer: WarmteAtlas (RVO, på kvarterniveau; planer er tildelt de kvarterer, hvis midtpunkt ligger i planområdet); ISDE: RVO. Vejledende oplysninger, ikke energirådgivning.

Månedlige boligudgifter: køb eller leje

Beregn boligudgifterne ud fra Deres egen købspris, husleje og forudsætninger. Alle beløb kan ændres. Resultatet er vejledende.

Egenbetaling 10% Opsparing eller friværdi, som De selv lægger i boligen.
Lånetype
Boliglån (brutto) —
heraf afdrag (forbliver en del af Deres formue)
Faste udgifter —
I alt pr. måned —
Faste udgifter pr. måned (gennemsnit, kan tilpasses)
Rijswijk kommune, 2026: OZB på 0,0711% af WOZ-værdien (€ 264.000, dvs. € 188 om året), renovationsafgift på € 546 og kloakafgift på € 234 om året for en husstand med flere personer (COELO).
Hoogheemraadschap van Delfland, 2026: beboerafgift på € 138, spildevandsrensningsafgift på € 346 (tre forureningsenheder) og vandsystemafgift på 0,0256% af WOZ-værdien (€ 68) om året (CBS).
Obligatorisk ved boliglån; gennemsnitlig præmie.
Opsparing til vedligeholdelse; ofte 1 % af boligens værdi om året.
670 m³ gas og 1.830 kWh om året (CBS-gennemsnit for boliger af samme type og størrelse fra samme byggeperiode) til taksterne fra sep 2026.
Kun for lejligheder.
Typisk pakke.

Købe eller leje?

PostKøbLeje
I alt pr. måned——
Heraf afdrag (formueopbygning)——
Boligudgift uden afdrag——
Samlede afdrag efter 10 år——

Uden hensyn til værdiudvikling, rentefradrag på boliglån, beskatning af lejeværdien af egen bolig, boligstøtte eller huslejestigninger. Vejledende, ikke rådgivning.

Hvad koster det at købe denne bolig?

Engangsomkostningerne oven i købesummen: skat, notar, ejendomsvurdering, rådgivning og byggeteknisk gennemgang. Siden 2018 kan De højst låne boligens værdi, så disse omkostninger skal De betale af egen lomme.

Købsomkostninger i alt—
I procent af købesummen—
Heraf fradragsberettiget som engangsfradrag—
Nødvendig egenkapital omkostninger plus den del af købesummen, som De ikke låner—
Omkostningsposter (vejledende beløb for 2026, tilpas efter behov)
2% af købesummen for en bolig, som De selv skal bo i.
Inklusive registrering hos Kadaster og undersøgelsesomkostninger; taksterne varierer fra notar til notar. Ikke fradragsberettiget.
Kun ved boliglån; inklusive registrering hos Kadaster. Fradragsberettiget.
Långiveren kræver en valideret vurderingsrapport. Fradragsberettiget.
Typisk € 2.000 til € 3.500 afhængigt af rådgiver og situation. Fradragsberettiget.
Engangsbetaling på 0,4% af boliglånet til gengæld for en lavere rente og et sikkerhedsnet ved tvangssalg; muligt op til en købesum på € 470.000 (2026). Fradragsberettiget.
Anbefales for boliger opført før 1995; denne bolig er fra 1984. En gennemgang afdækker vedligeholdelsesefterslæb og undersøger fundament, tag og fugtforhold. Ikke fradragsberettiget.
Ofte 1 til 1,5 % af købesummen eller et fast honorar. Ikke fradragsberettiget.
Hvis De ikke selv indbetaler depositummet på 10 %: ca. 1 % af dette beløb. Ikke fradragsberettiget.
Flyttefirma, gulve, gardiner og mindre tilpasninger; meget individuelt.

Vejledende beløb baseret på gængse takster; indhent tilbud fra notar, vurderingsmand og rådgiver. De kan få engangsfradrag for de fradragsberettigede omkostninger i købsåret. Dette er ikke finansiel rådgivning.

Nyttige værktøjer

Ny indretning med AI

Upload et billede af et rum, vælg en stil, og se på under et halvt minut, hvordan rummet kan komme til at se ud. Selve rummet forbliver uændret – kun indretningen ændres.

Dette værktøj kræver, at De er logget ind. Det er gratis at oprette en konto.

Log ind

Kvarter, distrikt og kommune

Distrikt

Wijk 02

Boliger
5.686
Indbyggere
10.440
Gns. WOZ-værdi
€ 316.000
Ejerboliger
52%
Gns. byggeår
1949
Mest almindelig
Lejlighed (79%)
Alt om Wijk 02 →
Kommune

Rijswijk

Boliger
32.214
Indbyggere
60.717
Gns. WOZ-værdi
€ 354.000
Ejerboliger
49%
Gns. byggeår
1975
Mest almindelig
Lejlighed (73%)
Alt om Rijswijk →

Hvem bor i kvarteret?

Hvem bor i kvarteret?

Sammenlign CBS-tallene for kvarteret, distriktet og kommunen med tallene for hele landet: herkomst, uddannelse, indkomst, offentlige ydelser og beskæftigelse.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Faciliteter og transportforbindelser

De kan købe dagligvarer i gåafstand. Der ligger en grundskole i gåafstand, hvilket er praktisk for familier. Der er et stoppested for offentlig transport lige om hjørnet. Et byområde: alt er tæt på, med den travlhed, der følger med.

Stort supermarked
300 m
gns. afstand i kvarteret
Lægepraksis
600 m
gns. afstand i kvarteret
Grundskole
500 m
gns. afstand i kvarteret
Daginstitution
300 m
gns. afstand i kvarteret
Nærmeste grundskole
150 m
De Horizon Christelijke School voor Basisonderwijs
Nærmeste stoppested for offentlig transport
220 m
Broeksloot · tram · 21 vertrekken per uur overdag
Nærmeste ladepunkt
100 m
Doelenstraat 86 - EQUANS SGZH 2.0
Nærmeste børnepasningstilbud
120 m
Dak Paets
Nærmeste sendemast
260 m
Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 28,7 m hoog · veilige afstand 10,9 m
Skoler inden for 3 km
27
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
5.441 adresser pr. km²
Kilde og metode

Afstande ad vej, som gennemsnit for alle beboere i kvarteret (CBS). Skole (DUO), stoppested (OVapi/GTFS, afgange på en hverdag), sendemast (Antenneregister), ladepunkt og børnepasning: afstand i luftlinje fra denne adresse, baseret på vores egen database.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Støj

52 dB Moderat

op til 45 dB meget roligtover 70 dB ekstremt

Vejtrafik
51 dB
Togtrafik
under 40 dB
Flytrafik
under 40 dB
Vindmøller
ingen
Vejtrafik, om natten
41 dB
Togtrafik, om natten
24 dB

I området Oud-Rijswijk (kvarteret) er 28% af boligerne udsat for mere støj end boligen på denne adresse; gennemsnittet dér er 54 dB.

Moderat: hørbar trafik som på en gennemgående vej i et boligkvarter. Indendørs mærkes støjen næsten ikke med lukkede vinduer. Man kan sagtens sidde ude, men der er aldrig helt stille. Den væsentligste støjkilde er vejtrafik (51 dB).

Kilde og metode

Lden: årlig gennemsnitlig støjbelastning over dag, aften og nat (RIVM-støjkort 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024, 10 m-gitter). Et groft skøn, ikke en måling ved facaden. WHO anbefaler højst 53 dB for vejtrafik og 45 dB for flytrafik.

Oversvømmelse

0,05 m Begrænset

Hvis området oversvømmes, kan vandet ifølge kortet over maksimal vanddybde nå op til 0,05 m her.

Boliger i Oud-Rijswijk, der kan blive oversvømmet
6%
Heraf med mere end 0,5 m vand
0%
Maksimal vanddybde i kvarteret
0,33 m

Begrænset: ved en oversvømmelse kan vandet stå i knæhøjde på gaden. Det betyder vand i krybekældre og haver, men sjældent skader på boligens beboelsesarealer. Et forhøjet dørtrin og en tør krybekælder begrænser skaderne.

Kilde og metode

LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde ved oversvømmelse, 25 m-gitter; sandsynlighed for oversvømmelse: Klimaateffectatlas. Dybden siger intet om sandsynligheden for, at det sker; diger og oversvømmelsesværn er dimensioneret efter denne sandsynlighed.

Luftkvalitet

  • NO₂ 18,3 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM2,5 8,8 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi
  • PM10 16,1 µg/m³ over WHO's vejledende grænseværdi

Forurenet luft: over EU's grænseværdier for 2030, som regel på grund af en trafikeret vej, industri eller intensivt husdyrbrug i nærheden. Det er værd at tage med i overvejelserne for personer med luftvejsgener og for små børn. Det hjælper at lufte ud på husets rolige side.

Gennemsnit i Oud-Rijswijk: NO₂ 18,6, PM2,5 8,8 µg/m³.

Kilde og metode

Årsmiddelkoncentrationer i et gitter på 25 m (RIVM, seneste kort). Stregen i søjlen viser WHO's vejledende værdi (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Farven viser niveauet i forhold til WHO's anbefaling og EU's grænseværdi for 2030.

Lys om natten

Lyst

mørktmeget lyst

Gennemsnit i Oud-Rijswijk: lyst.

Lyst: meget kunstigt lys fra veje, virksomheder eller drivhuse. Meget lys om natten er forbundet med dårligere søvn. Vær opmærksom på soveværelsernes placering.

Kilde og metode

Opadrettet kunstigt lys målt af satellitter (RIVM's kort over lysudledning 2023, gitter på 375 m), inddelt i forhold til alle boliger i Nederlandene: Mørkt svarer til de mørkeste 20 %, meget lyst til de lyseste 10 %.

Grønne områder i kvarteret

41% grønne områder inden for 500 m

Gennemsnit i Oud-Rijswijk: 45%.

Gennemsnitligt grønt for et nederlandsk boligkvarter: en blanding af haver, grønne anlæg og befæstede arealer. En park eller et grønt anlæg få minutters gang væk gør en forskel på varme dage.

Kilde og metode

Andel grønne områder (græs, buske og træer) i 500 m-feltet omkring denne adresse (RIVM groenkaart 2022). Halvdelen af boligerne i Nederlandene har mere end 52 % grønne områder inden for 500 m; hver tiende har mindre end 32 %.

Nuklear sikkerhedszone: Kerncentrale Borssele i en afstand af 82 km (zone op til 100 km: jodprofylakse for personer under 18 år og gravide); Kerncentrale Doel (B) i en afstand af 82 km (zone op til 100 km: jodprofylakse for personer under 18 år og gravide). Beredskabszoner fra den nationale beredskabsplan for strålingshændelser.

Flytrafik over denne adresse

Flytrafik over denne adresse

Se, hvor mange fly der passerer her dagligt, hvor lavt de flyver, på hvilke tidspunkter og hvilke lufthavne de flyver til og fra.

Gratis med en konto. Ingen betalingsoplysninger påkrævet.

Opret en gratis konto Log ind

Klima og sikkerhed

Selv på varme dage er varmestressen omkring huset moderat, og omgivelserne køler rimeligt af om aftenen.

Varme

46–48 °C ekstrem varmestress

Oplevet temperatur på en varm sommerdag (2022), 1 m fra huset.

Varmeøeffekt
1,8–2,0 °C varmere end det åbne land
Varme nætter (20 °C eller mere)
8–14 nætter om året
Afstand til et køligt sted
0–200 m
Gennemsnit i Oud-Rijswijk
44 °C oplevet temperatur

Vand

Regnvand ved skybrud (70 mm/time)
ingen afstrømningsvej for regnvand lige ved huset
Gener fra grundvand i 2050
Meget stor stigning
Tør etage i Oud-Rijswijk
99% af boligerne ved den mest alvorlige oversvømmelse

Sikkerhed i omgivelserne

Højspændingsledning
ingen inden for 2 km
Vindmølle
4,0 km Windturbine 3,3 MW, ashoogte 97 m · rotor 112 m · her ca. 19 dB
Vindmøllestøj på denne adresse
ca. 18 dB ikke hørbar; skøn baseret på effekten af og afstanden til den nærmeste vindmølle, uden for RIVM-kortets dækningsområde
Risikofyldte aktiviteter inden for 1 km
ingen registreret

I Oud-Rijswijk ligger 0% af boligerne inden for magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning og 0% inden for 1 km fra en vindmølle.

Kilde og metode

Varme, vand og grundvand: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, sandsynlighed for oversvømmelse og vanddybde fra de landsdækkende oversvømmelsesscenarier, sandsynlighed for gener fra grundvand i 2050 i et højt scenarie, afstrømningsveje ved 70 mm nedbør på en time). Højspænding: RIVM Netkaart med beregnede afstande (magnetfeltzone); vindmøller: RIVM; risikofyldte aktiviteter: Register Externe Veiligheidsrisico's via RIVM Atlas Leefomgeving (aktiviteter med en opmærksomhedszone inden for 1 km). Vejledende oplysninger baseret på kort, ikke målinger.

Tryghed og bokvalitet

Bokvalitet i Oud-Rijswijk (kvarteret)

Fremragende Leefbaarometer 2024, klasse 9 af 9

  • Fysiske omgivelser: tilfredsstillende
  • Boliger: tilfredsstillende
  • Faciliteter: fremragende
  • Social sammenhængskraft: svag
  • Gener og utryghed: tilfredsstillende

Leefbaarometer 3.0 (BZK): anslået vurdering af bokvaliteten i ni klasser med fem dimensioner sammenholdt med landsgennemsnittet. Mere om dette kvarter

Forbrydelser i Oud-Rijswijk (kvarteret)

64 pr. 1.000 indbyggere om året -9% sammenlignet med året før

Registreret sep 2025 – aug 2026
171
Distrikt Wijk 02
53 pr. 1.000
Kommune Rijswijk
59 pr. 1.000
Nederland
45 pr. 1.000
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
5,2 7 indbrud

Mest almindelig

Fietsdiefstal
24
Diefstal uit auto
17
Vernieling
12
Winkeldiefstal
9
  1. 1892021
  2. 1922022
  3. 1822023
  4. 2322024
  5. 1692025

Flere forbrydelser end gennemsnittet: typisk for bymidter, kvarterer omkring stationer og områder med natteliv, hvor mange besøgende trækker antallet pr. indbygger op. Se på fordelingen: butikstyveri og cykeltyveri har en anden betydning end indbrud og vold.

Kilde og metode

Politiet, registrerede forbrydelser pr. kvarter (åbne data fra CBS og politiet, månedstal). Små kvarterer giver små tal; se tallet i sammenhæng med antallet af indbyggere og boliger. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Boligrapport med budrådgivning

Vil De byde på Tulpstraat 72? Få styr på, hvad boligen reelt er værd.

Den gratis side viser fakta. Rapporten besvarer det afgørende spørgsmål: Hvad skal jeg byde? Tre scenarier i euro, underbygget af de faktiske købesummer for sammenlignelige boliger fra Kadaster, den modelberegnede værdi, kommunens tal for bud over udbudsprisen og boligens stand på billederne. Dertil kommer de spørgsmål, De bør stille ejendomsmægleren, før De skriver under.

Regneeksempel: et bud, der er 2% for højt, koster hele € 9.000 ved en bolig til € 450.000. Rapporten koster € 19.

Forsigtigtunder eller omkring udbudsprisen, hvis der er få budgivere
Markedssvarendehvad sammenlignelige boliger her er blevet solgt for de seneste måneder
Gode chancerover markedsværdien, men inden for det anslåede værdiinterval
  • Budstrategi med tre scenarier
    Et forsigtigt bud, et markedssvarende bud og et bud med gode chancer for accept, angivet i euro og beregnet ud fra den modelberegnede værdi, sammenlignelige salg og hvor meget der betales over udbudsprisen i denne kommune.
  • Sammenlignelige salg fra Kadaster
    De faktiske købesummer for boliger i kvarteret, der ligner denne i type, størrelse og byggeperiode, vist på et kort og i en tabel og reguleret til dagens prisniveau.
  • Modelberegnet værdi og tidligere salg
    Den automatiske værdiberegning med et anslået værdiinterval, adressens salgshistorik og WOZ-værdiens udvikling gennem årene.
  • Boligmarkedstal for kommunen
    Salgstid, hvor mange procent der bydes over udbudsprisen, pris pr. m² og en indikator for forholdet mellem udbud og efterspørgsel for denne boligtype (NVM), så De ved, hvor stor konkurrence De kan forvente.
  • Spørgsmål til ejendomsmægleren
    En liste med spørgsmål til fremvisningen, tilpasset boligen ud fra byggeår, energimærke, risici i omgivelserne, annoncen og billedanalysen.
  • Boligens stand ud fra billederne
    En billedanalysemodel vurderer boligens generelle stand, køkken, badeværelse og synlige mangler ud fra annoncebillederne og anslår et vejledende budget til istandsættelse.
  • Månedlige boligudgifter ved hvert bud
    De månedlige udgifter i hvert scenarie: boliglån, købsomkostninger, kommunale skatter og afgifter, energi og vedligeholdelse – sammenlignet med at leje.
  • Alt fra den gratis side er inkluderet
    Bolig, kvarter, energi, nærmiljø, klima, sikkerhed og flytrafik samlet i ét overblik, så det hele er i én PDF.

Vil De sammenligne flere boliger? 5 rapporter for € 39 om måneden, ekstra rapporter til € 6 pr. stk. Ingen ejendomsvurdering eller garanti, men tal, der giver Dem et solidt grundlag for at begrunde Deres bud.

Ofte stillede spørgsmål om Tulpstraat 72

Hvilken type bolig er Tulpstraat 72?

Tulpstraat 72 i Rijswijk er af boligtypen appartement, bygget i 1984, 86 m² boligareal. Adressen ligger i kvarteret Oud-Rijswijk i Rijswijk kommune.

Hvilket energimærke har Tulpstraat 72?

Det registrerede energimærke er C (registreret 5 februar 2020). I en sammenlignelig bolig er udgiften til gas og el i gennemsnit € 144 om måneden.

Hvad er Tulpstraat 72 cirka værd?

Den vejledende markedsværdi ligger mellem € 315.000 og € 359.000 (midtpunkt € 337.000, prisniveau sep 2026), beregnet ud fra WOZ-værdier, udbudspriser og salg af sammenlignelige boliger i kvarteret. Det er en anslået værdi, ikke en ejendomsvurdering.

Hvad er huslejen for en bolig som Tulpstraat 72?

Medianhuslejen for sammenlignelige lejeboliger i området er € 1.670 om måneden (€ 19 pr. m², 50 boliger). Pointberegningen på denne side viser, om huslejen er reguleret.

Hvor stille er der ved Tulpstraat 72?

Det årlige gennemsnitlige støjniveau ved facaden er 52 dB Lden (moderat). Den største støjkilde er vejtrafik. Hver dag passerer cirka 61 fly i en højde under 3.000 m inden for en radius af 2 km.

Kan Tulpstraat 72 blive oversvømmet?

Ja, i teorien: Ved en oversvømmelse kan vandet her nå en højde på op til 0,05 m (begrænset).

Hvor trygt er kvarteret omkring Tulpstraat 72?

I Oud-Rijswijk (kvarteret) registrerede politiet 64 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere om året, mod 59 i kommunen og 45 på landsplan. Leefbaarometer vurderer bokvaliteten som fremragende.

Hvilke faciliteter ligger tæt på Tulpstraat 72?

Gennemsnitlige afstande i kvarteret: stort supermarked 300 m, praktiserende læge 600 m, grundskole 500 m, daginstitution 300 m (CBS). På denne side vises den nærmeste skole, det nærmeste stoppested, den nærmeste ladestander og det nærmeste børnepasningstilbud med afstanden fra denne adresse.

Hvor kommer oplysningerne fra?

Fra offentligt tilgængelige myndighedskilder: BAG og Kadaster (boligoplysninger, grund), EP-Online (energimærke), CBS (kvartersstatistik, prisindeks, energiforbrug), RIVM (støj, luft, lys, grønne områder), Klimaateffectatlas og LIWO (varme, vand), politiets åbne data og Leefbaarometer (sikkerhed) samt ADS-B-netværk (flytrafik). Alle beregninger er vejledende og udgør hverken en ejendomsvurdering eller rådgivning.