Kvarter Biesland

Kvarter i distriktet Vrijenban · Delft kommune · Zuid-Holland

  • 550 boliger
  • 1.400 indbyggere
  • gns. byggeår 1965
  • gns. WOZ-værdi € 246.000

At bo i Biesland: kvarteret i kommunen Delft har 550 boliger, 1.400 indbyggere og 840 husstande. Boligerne i Biesland er især af typen lejlighed (82%) og midterrækkehus (16%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (70%) og med 11% ejerboliger og 89% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 246.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 31 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 59 dB (livligt) og politiet registrerede 27,9 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 500 m, til en grundskole 300 m og 11 % af husstandene har børn. For hver bolig i Biesland kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Biesland

Boliger
550
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1965
Gennemsnitligt boligareal
75 m²
Boligbestand (CBS)
551
2025

Boligtype

  • Lejlighed 82% 450
  • Midterrækkehus 16% 86
  • Enderækkehus 2% 11
  • Fritliggende hus 1% 3

Energimærke

  • A eller bedre 6% 35
  • B 24% 133
  • C 36% 196
  • D 10% 57
  • E 14% 79
  • F 5% 27
  • G 4% 23

Opførelsesperiode

  • 1945–1969 70% 386
  • 1970–1989 5% 26
  • 1990–2009 25% 138

Beboere

Indbyggere
1.400
1. januar 2025
Husstande
840
gns. 1,4 personer
Enpersonshusstande
72%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
11%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
7.280
indbyggere pr. km²
Areal
0,2 km²
Født uden for Nederlandene
15%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
4%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
29
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
63%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
41%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 9% 130
  • 15–25 år 28% 400
  • 25–45 år 32% 445
  • 45–65 år 9% 130
  • 65 år og derover 21% 300

Herkomst

  • Nederland 70% 940
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 8% 110
  • Uden for Europa 22% 290

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 246.000
CBS 2024
Ejerboliger
11%
Lejeboliger
89%
89% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
18%
82% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
0%
Ubeboede boliger
3%
Nybyggeri i det pågældende år
0
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
1.820 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
80 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
580 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
6%
Naturgasfri
0%
Primært elopvarmet
1%
Opvarmning (WarmteAtlas)
93% centralvarme, 1% fælles varmeanlæg
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
500 m
gns. afstand
Lægepraksis
600 m
gns. afstand
Grundskole
300 m
gns. afstand
Daginstitution
300 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
13
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
2.775 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,3
292 personbiler
Arbejdssteder
155
heraf 25 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

2 skoler i kvarteret Biesland med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Delft kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
59 dB
kommunen: 55 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
73%
34% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
1% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
42%
12% kommune

Støjniveau ved de 550 boliger

  • 51–55 dB: moderat støj 27% 151
  • 56–60 dB: en del støj 44% 241
  • 61–65 dB: støjende 16% 88
  • 66–70 dB: meget støjende 13% 70

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
10%
44% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
6%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
0,6 m
i gennemsnit 0,4 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
18,5 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Lyst
kommunen: meget lyst
Grønne områder inden for 500 m
58%
kommunen 50%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
43 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
64%
81% kommune
Varmeøeffekt
1,2–1,4 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
100%
89% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
100%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
0%
40% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
2%
11% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
28
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
39
-15 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
1,8
1 indbrud
Kommune
57
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Fietsdiefstal 38% 15
  • Diefstal uit auto 13% 5
  • Drugshandel 5% 2
  • Woninginbraak 3% 1
  • Bedreiging 3% 1
  • Mishandeling 3% 1

Pr. år

  1. 502021
  2. 562022
  3. 362023
  4. 402024
  5. 422025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,09
−0,01 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,01
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
Fuldt tilfredsstillende
score 4,05

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold −0,02 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,14 god
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,05 svag
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,06 svag

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−0,0 mm om året
−1,5 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
+0,5 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
2 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,0%
zeer laag, 0,2% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,0%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
2,1%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 2.400
Beskæftigelsesfrekvens
63%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
17%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
6,9%
andel af personer (20 % på landsplan)