Kvarter Bomenbuurt Midden

Kvarter i distriktet Noordhoek · Tilburg kommune · Noord-Brabant

  • 1.297 boliger
  • 2.460 indbyggere
  • gns. byggeår 1957
  • gns. WOZ-værdi € 288.000

At bo i Bomenbuurt Midden: kvarteret i kommunen Tilburg har 1.297 boliger, 2.460 indbyggere og 1.470 husstande. Boligerne i Bomenbuurt Midden er især af typen lejlighed (44%) og midterrækkehus (44%), overvejende opført i perioden før 1945 (54%) og med 53% ejerboliger og 47% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 288.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 26 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er F. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 62 dB (støjende) og politiet registrerede 31,3 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 700 m, til en grundskole 400 m og 17 % af husstandene har børn. For hver bolig i Bomenbuurt Midden kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Bomenbuurt Midden

Boliger
1.297
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1957
Gennemsnitligt boligareal
93 m²
Boligbestand (CBS)
1.285
2025

Boligtype

  • Lejlighed 44% 571
  • Midterrækkehus 44% 567
  • Enderækkehus 11% 143
  • Fritliggende hus 1% 10
  • Dobbelthus 0% 6

Energimærke

  • A eller bedre 16% 209
  • B 9% 113
  • C 21% 266
  • D 7% 95
  • E 10% 132
  • F 23% 299
  • G 9% 123
  • Intet energimærke 5% 60

Opførelsesperiode

  • Før 1945 54% 697
  • 1945–1969 3% 38
  • 1970–1989 18% 229
  • 1990–2009 11% 139
  • 2010 og senere 14% 187
  • Ukendt 1% 7

Beboere

Indbyggere
2.460
1. januar 2025
Husstande
1.470
gns. 1,6 personer
Enpersonshusstande
57%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
17%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
10.547
indbyggere pr. km²
Areal
0,2 km²
Født uden for Nederlandene
15%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
12
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
76%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
56%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 9% 220
  • 15–25 år 15% 365
  • 25–45 år 37% 905
  • 45–65 år 21% 520
  • 65 år og derover 18% 450

Herkomst

  • Nederland 78% 1.890
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 13% 305
  • Uden for Europa 10% 240

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 19% 380
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 35% 710
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 46% 920

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 288.000
CBS 2024
Ejerboliger
53%
Lejeboliger
47%
14% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
57%
43% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
13%
Ubeboede boliger
3%
Nybyggeri i det pågældende år
0
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
1.980 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
290 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
740 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
18%
Naturgasfri
7%
Fjernvarme
14%
Primært elopvarmet
4%
Fjernvarmenet
14%
af boligerne er tilsluttet (WarmteAtlas 2023)
Opvarmning (WarmteAtlas)
73% centralvarme, 8% fælles varmeanlæg, 14% fjernvarme, 2% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
700 m
gns. afstand
Lægepraksis
900 m
gns. afstand
Grundskole
400 m
gns. afstand
Daginstitution
400 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
19
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
5.280 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,6
879 personbiler
Arbejdssteder
280
heraf 35 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i kvarteret Bomenbuurt Midden med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Tilburg kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
62 dB
kommunen: 56 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
27%
24% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
2%
5% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
0% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
23%
12% kommune

Støjniveau ved de 1.297 boliger

  • 56–60 dB: en del støj 44% 567
  • 61–65 dB: støjende 33% 428
  • 66–70 dB: meget støjende 23% 302

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
0%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
ingen

Luft, lys og grønne områder

NO₂
14,1 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
9,5 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,7 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Lyst
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
25%
kommunen 39%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
91%
84% kommune
Varmeøeffekt
1,8–2,0 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
69%
79% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
100%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
100%
90% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
1%
6% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
1% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
1% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
31
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
77
-22 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
3,9
5 indbrud
Kommune
58
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Fietsdiefstal 17% 13
  • Vernieling 12% 9
  • Woninginbraak 6% 5
  • Diefstal uit auto 3% 2
  • Inbraak schuur/garage 1% 1
  • Autodiefstal 1% 1
  • Mishandeling 1% 1
  • Drugshandel 1% 1

Pr. år

  1. 972021
  2. 1142022
  3. 1082023
  4. 832024
  5. 992025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,05
−0,06 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,01
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
Fuldt tilfredsstillende
score 4,04

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,05 svag
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,00 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,12 god
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,04 svag
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,08 svag

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−0,5 mm om året
−0,5 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
−0,1 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
0 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,0%
zeer laag, 0,0% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,0%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
1,0%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 47.400
Beskæftigelsesfrekvens
76%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
12%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
19,6%
andel af personer (20 % på landsplan)