Kvarter Diepvoorde

Kvarter i distriktet Wijchen kern · Wijchen kommune · Gelderland

  • 752 boliger
  • 1.330 indbyggere
  • gns. byggeår 1984
  • gns. WOZ-værdi € 246.000

At bo i Diepvoorde: kvarteret i kommunen Wijchen har 752 boliger, 1.330 indbyggere og 730 husstande. Boligerne i Diepvoorde er især af typen midterrækkehus (42%) og lejlighed (39%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (99%) og med 41% ejerboliger og 59% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 246.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 47 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som svag ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 47 dB (roligt) og politiet registrerede 17,3 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 1,1 km, til en grundskole 1,0 km og 25 % af husstandene har børn. For hver bolig i Diepvoorde kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Diepvoorde

Boliger
752
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1984
Gennemsnitligt boligareal
86 m²
Boligbestand (CBS)
736
2025

Boligtype

  • Midterrækkehus 42% 314
  • Lejlighed 39% 296
  • Enderækkehus 18% 132
  • Dobbelthus 1% 6
  • Fritliggende hus 1% 4

Energimærke

  • A eller bedre 7% 56
  • B 39% 297
  • C 45% 336
  • D 2% 16
  • E 5% 34
  • F 2% 13

Opførelsesperiode

  • 1945–1969 0% 1
  • 1970–1989 99% 746
  • 1990–2009 1% 5

Beboere

Indbyggere
1.330
1. januar 2025
Husstande
730
gns. 1,8 personer
Enpersonshusstande
50%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
25%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
6.422
indbyggere pr. km²
Areal
0,2 km²
heraf 0,0 km² vand
Født uden for Nederlandene
15%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
4%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
53
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
66%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
63%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 12% 165
  • 15–25 år 9% 120
  • 25–45 år 30% 400
  • 45–65 år 30% 395
  • 65 år og derover 18% 245

Herkomst

  • Nederland 76% 1.020
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 9% 115
  • Uden for Europa 15% 200

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 33% 360
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 44% 480
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 22% 240

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 246.000
CBS 2024
Ejerboliger
41%
Lejeboliger
59%
51% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
63%
38% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
0%
Ubeboede boliger
2%
Nybyggeri i det pågældende år
0
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.240 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
430 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
630 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
23%
Naturgasfri
1%
Primært elopvarmet
2%
Opvarmning (WarmteAtlas)
88% centralvarme, 11% fælles varmeanlæg
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
1,1 km
gns. afstand
Lægepraksis
900 m
gns. afstand
Grundskole
1,0 km
gns. afstand
Daginstitution
900 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
7
Urbaniseringsgrad
Høj urbaniseringsgrad
1.885 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,9
625 personbiler
Arbejdssteder
105
heraf 15 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
47 dB
kommunen: 50 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
6%
11% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
3% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
0%
3% kommune

Støjniveau ved de 752 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 36% 271
  • 46–50 dB: stille 44% 331
  • 51–55 dB: moderat støj 16% 124
  • 56–60 dB: en del støj 3% 26

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
100%
97% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
100%
Heraf med over 2 m vand
77%
Maksimal vanddybde
2,2 m
i gennemsnit 2,1 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
10,7 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,9 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
14,7 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Dæmpet
kommunen: dæmpet
Grønne områder inden for 500 m
52%
kommunen 59%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
98%
95% kommune
Varmeøeffekt
1,0–1,2 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
98%
84% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
100%
92% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
96%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
100%
81% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
3%
5% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
1% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
17
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
23
-12 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,0
0 indbrud
Kommune
34
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Bedreiging 9% 2
  • Vernieling 9% 2
  • Inbraak schuur/garage 4% 1

Pr. år

  1. 552021
  2. 422022
  3. 352023
  4. 442024
  5. 242025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Svag Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Svag
klasse 4 af 9, måling 2024
Score
3,96
−0,15 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,02
måling 2022: Svag
Kommune
God
score 4,16

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,00 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold −0,02 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,05 svag
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,04 svag
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,03 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−0,7 mm om året
−0,8 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
+0,0 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
0 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,0%
zeer laag, 0,1% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,0%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
0,9%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 25.000
Beskæftigelsesfrekvens
66%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
10%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
11,2%
andel af personer (20 % på landsplan)