Kvarter Doeskwartier

Kvarter i distriktet Wijk 01 · Leiderdorp kommune · Zuid-Holland

  • 394 boliger
  • 840 indbyggere
  • gns. byggeår 1959
  • gns. WOZ-værdi € 422.000

At bo i Doeskwartier: kvarteret i kommunen Leiderdorp har 394 boliger, 840 indbyggere og 390 husstande. Boligerne i Doeskwartier er især af typen midterrækkehus (49%) og enderækkehus (22%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (35%) og med 62% ejerboliger og 38% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 422.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 47 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som meget god ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 52 dB (moderat) og politiet registrerede 16,7 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 1,0 km, til en grundskole 800 m og 33 % af husstandene har børn. For hver bolig i Doeskwartier kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Doeskwartier

Boliger
394
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1959
Gennemsnitligt boligareal
105 m²
Boligbestand (CBS)
399
2025

Boligtype

  • Midterrækkehus 49% 192
  • Enderækkehus 22% 88
  • Lejlighed 22% 85
  • Dobbelthus 4% 15
  • Fritliggende hus 4% 14

Energimærke

  • A eller bedre 24% 93
  • B 23% 92
  • C 12% 49
  • D 9% 35
  • E 7% 26
  • F 14% 57
  • G 10% 41
  • Intet energimærke 0% 1

Opførelsesperiode

  • Før 1945 28% 112
  • 1945–1969 35% 138
  • 1970–1989 3% 11
  • 1990–2009 34% 132
  • Ukendt 0% 1

Beboere

Indbyggere
840
1. januar 2025
Husstande
390
gns. 2,2 personer
Enpersonshusstande
37%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
33%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
8.068
indbyggere pr. km²
Areal
0,1 km²
heraf 0,0 km² vand
Født uden for Nederlandene
13%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
24
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
74%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
59%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 14% 120
  • 15–25 år 11% 90
  • 25–45 år 21% 175
  • 45–65 år 32% 270
  • 65 år og derover 22% 185

Herkomst

  • Nederland 79% 665
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 7% 55
  • Uden for Europa 15% 125

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 23% 150
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 46% 300
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 31% 200

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 422.000
CBS 2024
Ejerboliger
62%
Lejeboliger
38%
35% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
78%
22% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
0%
Ubeboede boliger
3%
Nybyggeri i det pågældende år
0
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.410 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
500 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
830 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
26%
Naturgasfri
0%
Primært elopvarmet
5%
Opvarmning (WarmteAtlas)
98% centralvarme, 1% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
Ongunstig
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
1,0 km
gns. afstand
Lægepraksis
2,0 km
gns. afstand
Grundskole
800 m
gns. afstand
Daginstitution
800 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
5
Urbaniseringsgrad
Moderat urbaniseringsgrad
1.311 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,9
362 personbiler
Arbejdssteder
85
heraf 10 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
52 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
10%
27% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
25%
1% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
2%
11% kommune

Støjniveau ved de 394 boliger

  • 46–50 dB: stille 40% 157
  • 51–55 dB: moderat støj 50% 198
  • 56–60 dB: en del støj 9% 36
  • 61–65 dB: støjende 1% 3

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
2%
69% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
0%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
0,1 m
i gennemsnit 0,1 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
16,3 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,5 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,4 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Oplyst
kommunen: lyst
Grønne områder inden for 500 m
58%
kommunen 52%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
98%
93% kommune
Varmeøeffekt
1,2–1,4 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
48%
91% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
99%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
15%
6% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
12%
12% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
3% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
52%
2% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
17
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
14
-30 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
5,1
2 indbrud
Kommune
36
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Woninginbraak 14% 2
  • Fietsdiefstal 14% 2
  • Bedreiging 14% 2
  • Vernieling 14% 2
  • Diefstal uit auto 7% 1

Pr. år

  1. 222021
  2. 92022
  3. 52023
  4. 202024
  5. 162025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Meget god Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Meget god
klasse 8 af 9, måling 2024
Score
4,20
+0,10 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,02
måling 2022: God
Kommune
God
score 4,18

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,04 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,02 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,00 tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,02 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,09 god

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−1,0 mm om året
−2,6 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
−0,1 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
3 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,1%
zeer laag, 0,1% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,1%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
3,0%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 228.000
Beskæftigelsesfrekvens
74%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
15%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
25,4%
andel af personer (20 % på landsplan)