Kvarter Engelbert

Kvarter i distriktet Meerdorpen · Groningen kommune · Groningen

  • 370 boliger
  • 880 indbyggere
  • gns. byggeår 1972
  • gns. WOZ-værdi € 393.000

At bo i Engelbert: kvarteret i kommunen Groningen har 370 boliger, 880 indbyggere og 370 husstande. Boligerne i Engelbert er især af typen fritliggende hus (44%) og dobbelthus (31%), overvejende opført i perioden 1990-2009 (40%) og med 79% ejerboliger og 20% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 393.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 61 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er B. Bokvaliteten vurderes som meget god ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 51 dB (moderat) og politiet registrerede 15,9 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 4,2 km, til en grundskole 600 m og 39 % af husstandene har børn. For hver bolig i Engelbert kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Engelbert

Boliger
370
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1972
Gennemsnitligt boligareal
147 m²
Boligbestand (CBS)
374
2025

Boligtype

  • Fritliggende hus 44% 163
  • Dobbelthus 31% 116
  • Midterrækkehus 10% 38
  • Enderækkehus 7% 27
  • Lejlighed 7% 26

Energimærke

  • A eller bedre 25% 94
  • B 32% 120
  • C 11% 42
  • D 2% 9
  • E 2% 8
  • F 5% 18
  • G 15% 57
  • Intet energimærke 6% 22

Opførelsesperiode

  • Før 1945 24% 89
  • 1945–1969 14% 51
  • 1970–1989 14% 53
  • 1990–2009 40% 149
  • 2010 og senere 7% 25
  • Ukendt 1% 3

Beboere

Indbyggere
880
1. januar 2025
Husstande
370
gns. 2,4 personer
Enpersonshusstande
27%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
39%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
273
indbyggere pr. km²
Areal
3,4 km²
heraf 0,1 km² vand
Født uden for Nederlandene
6%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
2%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
11
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
77%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
55%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 16% 140
  • 15–25 år 11% 100
  • 25–45 år 22% 190
  • 45–65 år 30% 265
  • 65 år og derover 21% 180

Herkomst

  • Nederland 88% 785
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 6% 50
  • Uden for Europa 7% 60

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 21% 140
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 44% 290
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 35% 230

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 393.000
CBS 2024
Ejerboliger
79%
Lejeboliger
20%
16% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
93%
7% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
1%
Ubeboede boliger
3%
Nybyggeri i det pågældende år
1
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
3.090 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.650 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
1.030 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
69%
Naturgasfri
3%
Primært elopvarmet
13%
Opvarmning (WarmteAtlas)
96% centralvarme, 2% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
>50%kans >5MWth
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
4,2 km
gns. afstand
Lægepraksis
3,3 km
gns. afstand
Grundskole
600 m
gns. afstand
Daginstitution
800 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
1
Urbaniseringsgrad
Ikke urbaniseret
117 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,1
408 personbiler
Arbejdssteder
140
heraf 30 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i kvarteret Engelbert med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Groningen kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
51 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
27%
28% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
1% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
1%
15% kommune

Støjniveau ved de 370 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 10% 36
  • 46–50 dB: stille 51% 188
  • 51–55 dB: moderat støj 20% 75
  • 56–60 dB: en del støj 19% 69
  • 61–65 dB: støjende 1% 2

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
100%
54% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
100%
Heraf med over 2 m vand
95%
Maksimal vanddybde
3,5 m
i gennemsnit 2,5 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
8,4 µg/m³
1% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
6,1 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
11,9 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
85%
kommunen 42%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
44 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
79%
87% kommune
Varmeøeffekt
0–0,2 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
99%
95% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
45%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
34%
53% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
3%
14% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
1%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
1%
2% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
16
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
14
-18 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
2,7
1 indbrud
Kommune
63
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Woninginbraak 7% 1
  • Inbraak schuur/garage 7% 1
  • Diefstal uit auto 7% 1
  • Vernieling 7% 1
  • Leefbaarheid (overig) 7% 1

Pr. år

  1. 202021
  2. 132022
  3. 302023
  4. 262024
  5. 162025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Meget god Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Meget god
klasse 8 af 9, måling 2024
Score
4,26
+0,16 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,02
måling 2022: Fremragende
Kommune
God
score 4,13

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,06 fuldt tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,10 utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,07 fuldt tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,11 god

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−3,1 mm om året
−3,1 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
−0,5 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
15 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,2%
zeer laag, 0,8% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,3%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
6,8%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 277.500
Beskæftigelsesfrekvens
77%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
24%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
22,8%
andel af personer (20 % på landsplan)