Kvarter Everlasting

Kvarter i distriktet Voorhout Oude Dorp · Teylingen kommune · Zuid-Holland

  • 634 boliger
  • 1.275 indbyggere
  • gns. byggeår 1971
  • gns. WOZ-værdi € 483.000

At bo i Everlasting: kvarteret i kommunen Teylingen har 634 boliger, 1.275 indbyggere og 595 husstande. Boligerne i Everlasting er især af typen lejlighed (36%) og midterrækkehus (22%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (39%) og med 75% ejerboliger og 25% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 483.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 34 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som meget god ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 56 dB (livligt) og politiet registrerede 29,8 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 500 m, til en grundskole 900 m og 27 % af husstandene har børn. For hver bolig i Everlasting kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Everlasting

Boliger
634
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1971
Gennemsnitligt boligareal
121 m²
Boligbestand (CBS)
646
2025

Boligtype

  • Lejlighed 36% 230
  • Midterrækkehus 22% 141
  • Enderækkehus 19% 118
  • Dobbelthus 17% 108
  • Fritliggende hus 6% 37

Energimærke

  • A eller bedre 27% 171
  • B 6% 38
  • C 12% 74
  • D 14% 89
  • E 9% 54
  • F 23% 147
  • G 7% 47
  • Intet energimærke 2% 14

Opførelsesperiode

  • Før 1945 15% 97
  • 1945–1969 39% 245
  • 1970–1989 15% 92
  • 1990–2009 26% 165
  • 2010 og senere 5% 34
  • Ukendt 0% 1

Beboere

Indbyggere
1.275
1. januar 2025
Husstande
595
gns. 2,1 personer
Enpersonshusstande
39%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
27%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
5.166
indbyggere pr. km²
Areal
0,3 km²
Født uden for Nederlandene
8%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
1%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
0
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
73%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
53%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 11% 140
  • 15–25 år 10% 130
  • 25–45 år 14% 180
  • 45–65 år 26% 335
  • 65 år og derover 38% 490

Herkomst

  • Nederland 85% 1.085
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 6% 80
  • Uden for Europa 8% 105

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 18% 150
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 42% 350
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 40% 340

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 483.000
CBS 2024
Ejerboliger
75%
Lejeboliger
25%
18% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
63%
37% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
3%
Ubeboede boliger
6%
Nybyggeri i det pågældende år
1
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.570 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
710 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
940 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
32%
Naturgasfri
2%
Primært elopvarmet
5%
Opvarmning (WarmteAtlas)
86% centralvarme, 11% fælles varmeanlæg, 2% elvarme
2022
Potentiale for geotermisk varme
30-50%kans >5MWth
Slochteren-formationen

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
500 m
gns. afstand
Lægepraksis
600 m
gns. afstand
Grundskole
900 m
gns. afstand
Daginstitution
400 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
5
Urbaniseringsgrad
Moderat urbaniseringsgrad
1.378 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,0
583 personbiler
Arbejdssteder
200
heraf 30 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
56 dB
kommunen: 56 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
21%
22% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
15%
5% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
23%
61% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
7%
8% kommune

Støjniveau ved de 634 boliger

  • 51–55 dB: moderat støj 59% 374
  • 56–60 dB: en del støj 27% 171
  • 61–65 dB: støjende 8% 53
  • 66–70 dB: meget støjende 6% 36

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
100%
83% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
60%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
1,9 m
i gennemsnit 0,8 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
12,7 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,1 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,2 µg/m³
86% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Oplyst
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
50%
kommunen 53%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
96%
95% kommune
Varmeøeffekt
0,8–1,0 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
80%
70% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
77%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
1%
42% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
6%
5% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
30
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
38
-17 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
4,7
3 indbrud
Kommune
34
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Winkeldiefstal 34% 13
  • Woninginbraak 8% 3
  • Vernieling 8% 3
  • Diefstal uit auto 3% 1
  • Fietsdiefstal 3% 1
  • Mishandeling 3% 1

Pr. år

  1. 372021
  2. 552022
  3. 572023
  4. 622024
  5. 402025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Meget god Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Meget god
klasse 8 af 9, måling 2024
Score
4,23
+0,13 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,00
måling 2022: Meget god
Kommune
God
score 4,18

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,00 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,02 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,02 tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,02 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,07 fuldt tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−1,3 mm om året
−1,8 mm kommune
Jordsætning (overfladenær)
−0,2 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
1 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,0%
zeer laag, 0,1% kommune
Råd i funderingspæle i 2050
0,0%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
1,0%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 405.300
Beskæftigelsesfrekvens
73%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
22%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
24,9%
andel af personer (20 % på landsplan)