Kvarter Hoek
Kvarter i distriktet Binnenstad · Leeuwarden kommune · Fryslân (Friesland)
- 979 boliger
- 1.380 indbyggere
- gns. byggeår 1915
- gns. WOZ-værdi € 131.000
At bo i Hoek: kvarteret i kommunen Leeuwarden har 979 boliger, 1.380 indbyggere og 1.005 husstande. Boligerne i Hoek er især af typen lejlighed (96%) og midterrækkehus (3%), overvejende opført i perioden før 1945 (47%) og med 3% ejerboliger og 97% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 131.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 26 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er D. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 58 dB (livligt) og politiet registrerede 105,8 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 200 m, til en grundskole 800 m og 2 % af husstandene har børn. For hver bolig i Hoek kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.
Kort
Boliger i Hoek
- Boliger
- 979 adresser med boligformål (BAG)
- Gennemsnitligt byggeår
- 1915
- Gennemsnitligt boligareal
- 56 m²
- Boligbestand (CBS)
- 890 2025
Boligtype
Energimærke
Opførelsesperiode
Beboere
- Indbyggere
- 1.380 1. januar 2025
- Husstande
- 1.005 gns. 1,1 personer
- Enpersonshusstande
- 87% Nederlandene: 40%
- Husstande med børn
- 2% Nederlandene: 32%
- Befolkningstæthed
- 15.038 indbyggere pr. km²
- Areal
- 0,1 km² heraf 0,0 km² vand
- Født uden for Nederlandene
- 19% Nederlandene: 16%
- Personer i fattigdom
- 11% Nederlandene: 3%
- Kontanthjælpsydelser
- 94 pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
- Beskæftigelsesfrekvens
- 67% Nederlandene: 72%
- Lønmodtagere med fast ansættelse
- 27% Nederlandene: 56%
Aldersfordeling
Herkomst
Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.
Boliger og værdi
- Gennemsnitlig WOZ-værdi
- € 131.000 CBS 2024
- Ejerboliger
- 3%
- Lejeboliger
- 97% 45% ejet af almene boligselskaber
- Enfamiliehuse
- 3% 97% boliger i flerfamiliehuse
- Opført inden for de seneste 10 år
- 0%
- Ubeboede boliger
- 7%
- Nybyggeri i det pågældende år
- 24 færdigopførte boliger
WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.
Energi
- Gns. elforbrug
- 1.690 kWh pr. bolig om året
- Gns. levering til elnettet
- 20 kWh solcellestrøm pr. bolig
- Gns. gasforbrug
- 650 m³ pr. bolig om året
- Boliger med solceller
- 1%
- Naturgasfri
- 1%
- Primært elopvarmet
- 2%
- Opvarmning (WarmteAtlas)
- 45% centralvarme, 32% fælles varmeanlæg 2022
- Potentiale for geotermisk varme
- 30-50%kans >5MWth Slochteren-formationen
Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".
Faciliteter og transportforbindelser
- Stort supermarked
- 200 m gns. afstand
- Lægepraksis
- 900 m gns. afstand
- Grundskole
- 800 m gns. afstand
- Daginstitution
- 600 m gns. afstand
- Skoler inden for 3 km
- 17
- Urbaniseringsgrad
- Meget høj urbaniseringsgrad 4.866 adresser pr. km²
- Biler pr. husstand
- 0,2 239 personbiler
- Arbejdssteder
- 200 heraf 45 inden for handel, hotel og restauration
Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).
Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder
- Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
- 58 dB kommunen: 53 dB
- Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
- 56% 20% kommune
- Boliger med togstøj over 55 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
- 0% 3% kommune
- Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
- 0% 0% kommune
- Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
- 35% 8% kommune
Støjniveau ved de 979 boliger
Oversvømmelse
- Boliger med risiko for oversvømmelse
- 0% 26% kommune
- Heraf med over 0,5 m vand
- 0%
- Heraf med over 2 m vand
- 0%
- Maksimal vanddybde
- ingen
Luft, lys og grønne områder
- NO₂
- 8,8 µg/m³ 0% over WHO's anbefaling (10)
- PM2,5
- 6,6 µg/m³ 100% over WHO's anbefaling (5)
- PM10
- 13,0 µg/m³ 0% over WHO's anbefaling (15)
- Lys om natten
- Lyst kommunen: oplyst
- Grønne områder inden for 500 m
- 22% kommunen 47%
Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.
Klima og sikkerhed
- Oplevet temperatur på en varm dag
- 45 °C ekstrem varmestress
- Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
- 77% 93% kommune
- Varmeøeffekt
- 1,2–1,4 °C i gennemsnit varmere end det åbne land
- Boliger med et køligt sted inden for 300 m
- 100% 96% kommune
- Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
- 100%
- Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
- 100% 14% kommune
- Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
- 4% 11% kommune
- Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
- 0% 1% kommune
- Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
- 0% 14% kommune
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.
Sikkerhed
- Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
- 106 sep 2025 – aug 2026
- Registrerede forbrydelser
- 146 +1 % i forhold til året før
- Boligindbrud pr. 1.000 boliger
- 3,1 3 indbrud
- Kommune
- 53 pr. 1.000 indbyggere
- Nederland
- 45 pr. 1.000 indbyggere
Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)
Pr. år
Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.
Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024
meget utilfredsstillendefremragende
- Bokvalitet
- Fuldt tilfredsstillende klasse 6 af 9, måling 2024
- Score
- 4,03 −0,07 i forhold til landsgennemsnittet
- Siden sidste måling
- −0,01 måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
- Kommune
- God score 4,13
Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet
- Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,03 tilfredsstillende
- Boligbestand type, byggeår, ejerforhold −0,02 tilfredsstillende
- Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,17 meget god
- Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,06 svag
- Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,18 klart utilfredsstillende
Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.
Jordbund og fundament
- Jordsætning (samlet)
- −1,4 mm om året −1,9 mm kommune
- Jordsætning (overfladenær)
- −0,1 mm om året tørv og ler, der synker sammen
- Forventet sætning frem til 2050
- 2 cm højt scenarie
- Boliger med risiko for råd i funderingspæle
- 18,2% zeer hoog, 3,1% kommune
- Råd i funderingspæle i 2050
- 18,2% højt scenarie, tørrere somre
- Ujævne sætninger i 2050
- 1,3% risikoudsatte boliger med direkte fundering
Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.
Indkomst og arbejde
- Husstandenes medianformue
- € -500
- Beskæftigelsesfrekvens
- 67% fra 15 til under 75 år
- Selvstændige
- 12% af de beskæftigede
- De 20 % højeste indkomster
- 3,5% andel af personer (20 % på landsplan)