Kvarter Triniteit
Kvarter i distriktet Terneuzen Noord · Terneuzen kommune · Zeeland
- 791 boliger
- 1.505 indbyggere
- gns. byggeår 1981
- gns. WOZ-værdi € 170.000
At bo i Triniteit: kvarteret i kommunen Terneuzen har 791 boliger, 1.505 indbyggere og 730 husstande. Boligerne i Triniteit er især af typen lejlighed (39%) og midterrækkehus (38%), overvejende opført i perioden 1945-1969 (53%) og med 39% ejerboliger og 60% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 170.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 53 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som svag ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 55 dB (moderat) og politiet registrerede 29,9 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 400 m, til en grundskole 300 m og 27 % af husstandene har børn. For hver bolig i Triniteit kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.
Kort
Boliger i Triniteit
- Boliger
- 791 adresser med boligformål (BAG)
- Gennemsnitligt byggeår
- 1981
- Gennemsnitligt boligareal
- 87 m²
- Boligbestand (CBS)
- 791 2025
Boligtype
Energimærke
Opførelsesperiode
Beboere
- Indbyggere
- 1.505 1. januar 2025
- Husstande
- 730 gns. 2,0 personer
- Enpersonshusstande
- 49% Nederlandene: 40%
- Husstande med børn
- 27% Nederlandene: 32%
- Befolkningstæthed
- 6.332 indbyggere pr. km²
- Areal
- 0,2 km²
- Født uden for Nederlandene
- 34% Nederlandene: 16%
- Personer i fattigdom
- 8% Nederlandene: 3%
- Kontanthjælpsydelser
- 60 pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
- Beskæftigelsesfrekvens
- 55% Nederlandene: 72%
- Lønmodtagere med fast ansættelse
- 54% Nederlandene: 56%
Aldersfordeling
Herkomst
Uddannelsesniveau (15–75 år)
Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.
Boliger og værdi
- Gennemsnitlig WOZ-værdi
- € 170.000 CBS 2024
- Ejerboliger
- 39%
- Lejeboliger
- 60% 39% ejet af almene boligselskaber
- Enfamiliehuse
- 61% 39% boliger i flerfamiliehuse
- Opført inden for de seneste 10 år
- 14%
- Ubeboede boliger
- 8%
- Nybyggeri i det pågældende år
- 0 færdigopførte boliger
WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.
Energi
- Gns. elforbrug
- 2.050 kWh pr. bolig om året
- Gns. levering til elnettet
- 410 kWh solcellestrøm pr. bolig
- Gns. gasforbrug
- 730 m³ pr. bolig om året
- Boliger med solceller
- 30%
- Naturgasfri
- 9%
- Primært elopvarmet
- 10%
- Opvarmning (WarmteAtlas)
- 92% centralvarme, 8% fælles varmeanlæg 2022
- Potentiale for geotermisk varme
- Ongunstig Slochteren-formationen
Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".
Faciliteter og transportforbindelser
- Stort supermarked
- 400 m gns. afstand
- Lægepraksis
- 1,2 km gns. afstand
- Grundskole
- 300 m gns. afstand
- Daginstitution
- 300 m gns. afstand
- Skoler inden for 3 km
- 9
- Urbaniseringsgrad
- Moderat urbaniseringsgrad 1.490 adresser pr. km²
- Biler pr. husstand
- 0,8 553 personbiler
- Arbejdssteder
- 75 heraf 10 inden for handel, hotel og restauration
Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).
Skoler
3 skoler i kvarteret Triniteit med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.
- De Oude Vaart 210 elever
- De Argo, locatie Lodewijk College Oude Vaart 8 elever
- Lodewijk College voor Vwo Havo Mavo Vmbo Lwoo 992 elever · Inspectie van het Onderwijs: Voldoende
Alle skoler i Terneuzen kommune
Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.
Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder
- Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
- 55 dB kommunen: 50 dB
- Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
- 22% 13% kommune
- Boliger med togstøj over 55 dB
- 0%
- Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
- 0% 0% kommune
- Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
- 0% 2% kommune
- Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
- 6% 3% kommune
Støjniveau ved de 791 boliger
Oversvømmelse
- Boliger med risiko for oversvømmelse
- 5% 30% kommune
- Heraf med over 0,5 m vand
- 1%
- Heraf med over 2 m vand
- 0%
- Maksimal vanddybde
- 0,6 m i gennemsnit 0,3 m i områder, der kan blive oversvømmet
Luft, lys og grønne områder
- NO₂
- 13,0 µg/m³ 100% over WHO's anbefaling (10)
- PM2,5
- 8,0 µg/m³ 100% over WHO's anbefaling (5)
- PM10
- 14,6 µg/m³ 0% over WHO's anbefaling (15)
- Lys om natten
- Oplyst kommunen: dæmpet
- Grønne områder inden for 500 m
- 38% kommunen 59%
Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.
Klima og sikkerhed
- Oplevet temperatur på en varm dag
- 46 °C ekstrem varmestress
- Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
- 98% 96% kommune
- Varmeøeffekt
- 1,0–1,2 °C i gennemsnit varmere end det åbne land
- Boliger med et køligt sted inden for 300 m
- 100% 88% kommune
- Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
- 0% 0% kommune
- Tør etage ved den mest alvorlige oversvømmelse
- 100%
- Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
- 0% 54% kommune
- Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
- 5% 10% kommune
- Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
- 0% 0% kommune
- Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
- 0% 2% kommune
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.
Sikkerhed
- Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
- 30 sep 2025 – aug 2026
- Registrerede forbrydelser
- 45 -22 % i forhold til året før
- Boligindbrud pr. 1.000 boliger
- 5,1 4 indbrud
- Kommune
- 35 pr. 1.000 indbyggere
- Nederland
- 45 pr. 1.000 indbyggere
Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)
Pr. år
Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.
Bokvalitet
Svag Leefbaarometer 2024
meget utilfredsstillendefremragende
- Bokvalitet
- Svag klasse 4 af 9, måling 2024
- Score
- 3,90 −0,21 i forhold til landsgennemsnittet
- Siden sidste måling
- −0,05 måling 2022: Svag
- Kommune
- Fuldt tilfredsstillende score 4,07
Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet
- Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,01 tilfredsstillende
- Boligbestand type, byggeår, ejerforhold −0,06 svag
- Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,02 tilfredsstillende
- Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,02 tilfredsstillende
- Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,12 utilfredsstillende
Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.
Jordbund og fundament
- Jordsætning (samlet)
- −1,4 mm om året −1,4 mm kommune
- Jordsætning (overfladenær)
- −0,2 mm om året tørv og ler, der synker sammen
- Forventet sætning frem til 2050
- 1 cm højt scenarie
- Boliger med risiko for råd i funderingspæle
- 0,9% laag, 1,4% kommune
- Råd i funderingspæle i 2050
- 0,9% højt scenarie, tørrere somre
- Ujævne sætninger i 2050
- 0,1% risikoudsatte boliger med direkte fundering
Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.
Indkomst og arbejde
- Husstandenes medianformue
- € 37.700
- Beskæftigelsesfrekvens
- 55% fra 15 til under 75 år
- Selvstændige
- 11% af de beskæftigede
- De 20 % højeste indkomster
- 7,3% andel af personer (20 % på landsplan)