Kommune Lopik

Kommunen · Utrecht

  • 5.848 boliger
  • 14.800 indbyggere
  • gns. byggeår 1966
  • gns. WOZ-værdi € 454.000

At bo i Lopik: kommunen i provinsen Utrecht har 5.848 boliger, 14.800 indbyggere og 5.896 husstande. Boligerne i Lopik er især af typen midterrækkehus (31%) og fritliggende hus (25%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (34%) og med 74% ejerboliger og 26% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 454.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 41 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 51 dB (moderat) og politiet registrerede 17,4 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 2,0 km, til en grundskole 1,0 km og 41 % af husstandene har børn. For hver bolig i Lopik kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Lopik

Boliger
5.848
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1966
Gennemsnitligt boligareal
133 m²
Boligbestand (CBS)
5.905
2025

Boligtype

  • Midterrækkehus 31% 1.831
  • Fritliggende hus 25% 1.489
  • Enderækkehus 17% 978
  • Lejlighed 14% 836
  • Dobbelthus 12% 714

Energimærke

  • A eller bedre 24% 1.397
  • B 16% 947
  • C 27% 1.567
  • D 10% 590
  • E 3% 182
  • F 5% 317
  • G 13% 736
  • Intet energimærke 2% 112

Opførelsesperiode

  • Før 1945 16% 958
  • 1945–1969 16% 928
  • 1970–1989 34% 1.987
  • 1990–2009 23% 1.343
  • 2010 og senere 11% 632

Beboere

Indbyggere
14.800
1. januar 2025
Husstande
5.896
gns. 2,5 personer
Enpersonshusstande
27%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
41%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
195
indbyggere pr. km²
Areal
79,0 km²
heraf 3,4 km² vand
Født uden for Nederlandene
7%
Nederlandene: 16%
Ækvivaleret indkomst
€ 46.800
gns. pr. husstand pr. år · Nederlandene: € 42.080
Personer i fattigdom
2%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
12
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
79%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
55%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 16% 2.377
  • 15–25 år 13% 1.921
  • 25–45 år 23% 3.405
  • 45–65 år 29% 4.225
  • 65 år og derover 19% 2.872

Herkomst

  • Nederland 88% 12.905
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 5% 676
  • Uden for Europa 8% 1.143

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 31% 3.490
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 45% 5.070
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 23% 2.590

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 454.000
CBS 2024
Ejerboliger
74%
Lejeboliger
26%
17% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
85%
15% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
9%
Ubeboede boliger
4%
Nybyggeri i det pågældende år
46
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.970 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.220 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
950 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
48%
Naturgasfri
3%
Primært elopvarmet
7%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
2,0 km
gns. afstand
Lægepraksis
1,7 km
gns. afstand
Grundskole
1,0 km
gns. afstand
Daginstitution
1,1 km
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
2
Urbaniseringsgrad
Ikke urbaniseret
368 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,2
7.240 personbiler
Arbejdssteder
2.190
heraf 275 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

9 skoler i kommunen Lopik med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
51 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
18%
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
6%

Støjniveau ved de 5.848 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 20% 1.165
  • 46–50 dB: stille 34% 1.976
  • 51–55 dB: moderat støj 25% 1.488
  • 56–60 dB: en del støj 14% 811
  • 61–65 dB: støjende 6% 334
  • 66–70 dB: meget støjende 1% 69
  • over 70 dB: ekstrem støj 0% 5

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
98%
Heraf med over 0,5 m vand
96%
Heraf med over 2 m vand
34%
Maksimal vanddybde
3,6 m
i gennemsnit 1,8 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
12,1 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
14,7 µg/m³
1% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
Grønne områder inden for 500 m
73%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
99%
Varmeøeffekt
0,2–0,4 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
59%
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
42%
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
6%
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
13%
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
1%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
17
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
257
-16 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,9
5 indbrud
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Vernieling 16% 40
  • Mishandeling 9% 22
  • Fietsdiefstal 6% 16
  • Bedreiging 4% 9
  • Diefstal uit auto 3% 8
  • Woninginbraak 2% 5
  • Winkeldiefstal 2% 4
  • Inbraak schuur/garage 1% 2

Pr. år

  1. 3972021
  2. 3692022
  3. 2802023
  4. 3012024
  5. 2792025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,07
−0,03 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,01
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,03 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,15 utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,04 fuldt tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,05 fuldt tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Jordbund og fundament

Jordsætning (samlet)
−1,2 mm om året
Jordsætning (overfladenær)
−0,5 mm om året
tørv og ler, der synker sammen
Forventet sætning frem til 2050
10 cm
højt scenarie
Boliger med risiko for råd i funderingspæle
0,8%
laag
Råd i funderingspæle i 2050
1,0%
højt scenarie, tørrere somre
Ujævne sætninger i 2050
13,4%
risikoudsatte boliger med direkte fundering

Kilde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): jordsætning baseret på satellitmålinger (Bodemdalingskaart), risiko for fundamentskader pr. kvarter (Deltares/KCAF, andel af boliger med træpæle eller direkte fundering, som er i risikozonen). Et gennemsnit for kvarteret, ikke en vurdering af den enkelte bolig.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 34.800
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 42.300
om året
Husstandenes medianformue
€ 326.200
Beskæftigelsesfrekvens
79%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
22%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
20,4%
andel af personer (20 % på landsplan)

Distrikter i Lopik 1