Distrikt Blaricum

Distrikt i kommunen Blaricum · Noord-Holland

  • 5.320 boliger
  • 12.945 indbyggere
  • gns. byggeår 1977
  • gns. WOZ-værdi € 856.000

At bo i Blaricum: distrikt i kommunen Blaricum har 5.320 boliger, 12.945 indbyggere og 5.370 husstande. Boligerne i Blaricum er især af typen midterrækkehus (25%) og fritliggende hus (24%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (41%) og med 70% ejerboliger og 30% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 856.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 53 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som fremragende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 51 dB (moderat) og politiet registrerede 25,0 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 900 m, til en grundskole 800 m og 38 % af husstandene har børn. For hver bolig i Blaricum kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Blaricum

Boliger
5.320
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1977
Gennemsnitligt boligareal
170 m²
Boligbestand (CBS)
5.374
2025

Boligtype

  • Midterrækkehus 25% 1.346
  • Fritliggende hus 24% 1.280
  • Enderækkehus 20% 1.044
  • Dobbelthus 18% 978
  • Lejlighed 13% 672

Energimærke

  • A eller bedre 41% 2.195
  • B 9% 501
  • C 21% 1.109
  • D 7% 350
  • E 3% 159
  • F 5% 282
  • G 10% 516
  • Intet energimærke 4% 208

Opførelsesperiode

  • Før 1945 16% 851
  • 1945–1969 11% 598
  • 1970–1989 41% 2.173
  • 1990–2009 5% 245
  • 2010 og senere 27% 1.449
  • Ukendt 0% 4

Beboere

Indbyggere
12.945
1. januar 2025
Husstande
5.370
gns. 2,3 personer
Enpersonshusstande
31%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
38%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
1.149
indbyggere pr. km²
Areal
11,1 km²
heraf 0,1 km² vand
Født uden for Nederlandene
13%
Nederlandene: 16%
Ækvivaleret indkomst
€ 93.100
gns. pr. husstand pr. år · Nederlandene: € 42.080
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
10
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
70%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
49%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 20% 2.585
  • 15–25 år 9% 1.195
  • 25–45 år 21% 2.730
  • 45–65 år 26% 3.320
  • 65 år og derover 24% 3.115

Herkomst

  • Nederland 74% 9.415
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 10% 1.240
  • Uden for Europa 16% 2.070

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 20% 1.720
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 36% 3.150
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 44% 3.900

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 856.000
CBS 2024
Ejerboliger
70%
Lejeboliger
30%
21% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
86%
14% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
23%
Ubeboede boliger
5%
Nybyggeri i det pågældende år
5
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
3.690 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
690 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
1.080 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
34%
Naturgasfri
24%
Primært elopvarmet
29%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
900 m
gns. afstand
Lægepraksis
800 m
gns. afstand
Grundskole
800 m
gns. afstand
Daginstitution
600 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
7
Urbaniseringsgrad
Moderat urbaniseringsgrad
1.092 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,2
6.590 personbiler
Arbejdssteder
2.420
heraf 320 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

3 skoler i distrikt Blaricum med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Blaricum kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
51 dB
kommunen: 51 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
21%
21% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
5%
5% kommune

Støjniveau ved de 5.320 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 10% 554
  • 46–50 dB: stille 39% 2.080
  • 51–55 dB: moderat støj 35% 1.886
  • 56–60 dB: en del støj 13% 672
  • 61–65 dB: støjende 2% 128

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
6%
6% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
1%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
1,3 m
i gennemsnit 0,3 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
10,8 µg/m³
79% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,2 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
14,4 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Oplyst
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
64%
kommunen 64%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
44–45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
83%
83% kommune
Varmeøeffekt
0,4–0,6 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
84%
84% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
81%
81% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
3%
3% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
25
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
324
0 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
6,0
32 indbrud
Kommune
25
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Woninginbraak 10% 32
  • Vernieling 10% 32
  • Fietsdiefstal 9% 29
  • Diefstal uit auto 8% 26
  • Mishandeling 4% 14
  • Bedreiging 3% 9
  • Inbraak schuur/garage 2% 6
  • Winkeldiefstal 1% 4

Pr. år

  1. 3412021
  2. 3702022
  3. 3422023
  4. 3402024
  5. 3062025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fremragende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fremragende
klasse 9 af 9, måling 2024
Score
4,28
+0,18 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,00
måling 2022: Fremragende
Kommune
Fremragende
score 4,28

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,06 fuldt tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,01 tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,04 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,07 fuldt tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 48.600
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 63.700
om året
Husstandenes medianformue
€ 451.300
Beskæftigelsesfrekvens
70%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
29%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
31,9%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Blaricum 9