Distrikt Centrum

Distrikt i kommunen Nissewaard · Zuid-Holland

  • 3.779 boliger
  • 6.460 indbyggere
  • gns. byggeår 1986
  • gns. WOZ-værdi € 233.000

At bo i Centrum: distrikt i kommunen Nissewaard har 3.779 boliger, 6.460 indbyggere og 3.390 husstande. Boligerne i Centrum er især af typen lejlighed (70%) og midterrækkehus (19%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (38%) og med 37% ejerboliger og 63% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 233.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 52 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som svag ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 55 dB (moderat) og politiet registrerede 108,2 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 700 m, til en grundskole 1,0 km og 24 % af husstandene har børn. For hver bolig i Centrum kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Centrum

Boliger
3.779
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1986
Gennemsnitligt boligareal
81 m²
Boligbestand (CBS)
3.397
2025

Boligtype

  • Lejlighed 70% 2.648
  • Midterrækkehus 19% 703
  • Enderækkehus 7% 256
  • Dobbelthus 2% 86
  • Fritliggende hus 2% 86

Energimærke

  • A eller bedre 32% 1.213
  • B 16% 619
  • C 29% 1.098
  • D 5% 181
  • E 5% 194
  • F 4% 148
  • G 2% 85
  • Intet energimærke 6% 241

Opførelsesperiode

  • Før 1945 4% 147
  • 1945–1969 20% 773
  • 1970–1989 38% 1.436
  • 1990–2009 17% 657
  • 2010 og senere 20% 766

Beboere

Indbyggere
6.460
1. januar 2025
Husstande
3.390
gns. 1,8 personer
Enpersonshusstande
53%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
24%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
6.414
indbyggere pr. km²
Areal
1,0 km²
heraf 0,0 km² vand
Født uden for Nederlandene
20%
Nederlandene: 16%
Ækvivaleret indkomst
€ 34.700
gns. pr. husstand pr. år · Nederlandene: € 42.080
Personer i fattigdom
5%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
40
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
66%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
58%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 12% 780
  • 15–25 år 10% 660
  • 25–45 år 30% 1.925
  • 45–65 år 24% 1.575
  • 65 år og derover 24% 1.525

Herkomst

  • Nederland 64% 3.985
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 11% 680
  • Uden for Europa 26% 1.610

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 36% 1.780
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 47% 2.330
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 16% 810

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 233.000
CBS 2024
Ejerboliger
37%
Lejeboliger
63%
51% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
32%
68% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
6%
Ubeboede boliger
4%
Nybyggeri i det pågældende år
98
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.110 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
230 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
660 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
14%
Naturgasfri
8%
Primært elopvarmet
10%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
700 m
gns. afstand
Lægepraksis
700 m
gns. afstand
Grundskole
1,0 km
gns. afstand
Daginstitution
900 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
14
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
3.049 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,7
2.463 personbiler
Arbejdssteder
790
heraf 220 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

1 skole i distrikt Centrum med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

  • De Morgenster Grundskole 55 elever · Inspectie van het Onderwijs: Onvoldoende

Alle skoler i Nissewaard kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
55 dB
kommunen: 52 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
30%
16% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
4% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
11%
4% kommune

Støjniveau ved de 3.779 boliger

  • 46–50 dB: stille 13% 489
  • 51–55 dB: moderat støj 48% 1.824
  • 56–60 dB: en del støj 29% 1.110
  • 61–65 dB: støjende 8% 315
  • 66–70 dB: meget støjende 1% 41

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
99%
94% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
95%
Heraf med over 2 m vand
70%
Maksimal vanddybde
3,9 m
i gennemsnit 2,5 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
16,6 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,6 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,4 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Meget lyst
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
33%
kommunen 52%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
94%
95% kommune
Varmeøeffekt
1,4–1,6 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
74%
77% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
33%
18% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
12%
9% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
4% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
108
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
699
0 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
2,6
10 indbrud
Kommune
44
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Fietsdiefstal 10% 67
  • Vernieling 7% 51
  • Mishandeling 6% 44
  • Drugshandel 6% 44
  • Winkeldiefstal 6% 42
  • Bedreiging 6% 39
  • Diefstal uit auto 2% 13
  • Woninginbraak 1% 10

Pr. år

  1. 4962021
  2. 6152022
  3. 6462023
  4. 6382024
  5. 6652025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Svag Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Svag
klasse 4 af 9, måling 2024
Score
3,95
−0,15 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,01
måling 2022: Tilfredsstillende
Kommune
Tilfredsstillende
score 3,98

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,00 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold −0,02 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,01 tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,04 svag
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,10 utilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 32.700
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 38.300
om året
Husstandenes medianformue
€ 17.600
Beskæftigelsesfrekvens
66%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
12%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
16,5%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Centrum 6