Distrikt Dalem

Distrikt i kommunen Gorinchem · Zuid-Holland

  • 363 boliger
  • 870 indbyggere
  • gns. byggeår 1974
  • gns. WOZ-værdi € 456.000

At bo i Dalem: distrikt i kommunen Gorinchem har 363 boliger, 870 indbyggere og 360 husstande. Boligerne i Dalem er især af typen fritliggende hus (31%) og dobbelthus (28%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (48%) og med 86% ejerboliger og 14% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 456.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 26 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som god ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 46 dB (roligt) og politiet registrerede 16,1 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 1,5 km, til en grundskole 1,2 km og 39 % af husstandene har børn. For hver bolig i Dalem kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Dalem

Boliger
363
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1974
Gennemsnitligt boligareal
127 m²
Boligbestand (CBS)
358
2025

Boligtype

  • Fritliggende hus 31% 114
  • Dobbelthus 28% 102
  • Midterrækkehus 26% 93
  • Enderækkehus 15% 54

Energimærke

  • A eller bedre 10% 38
  • B 14% 51
  • C 35% 127
  • D 8% 29
  • E 3% 12
  • F 13% 49
  • G 10% 37
  • Intet energimærke 6% 20

Opførelsesperiode

  • Før 1945 15% 56
  • 1945–1969 21% 78
  • 1970–1989 48% 174
  • 1990–2009 7% 24
  • 2010 og senere 8% 30
  • Ukendt 0% 1

Beboere

Indbyggere
870
1. januar 2025
Husstande
360
gns. 2,4 personer
Enpersonshusstande
21%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
39%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
833
indbyggere pr. km²
Areal
1,5 km²
heraf 0,5 km² vand
Født uden for Nederlandene
3%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
1%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
0
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
75%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
62%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 14% 120
  • 15–25 år 13% 110
  • 25–45 år 17% 145
  • 45–65 år 32% 275
  • 65 år og derover 25% 220

Herkomst

  • Nederland 91% 780
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 4% 35
  • Uden for Europa 5% 40

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 21% 140
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 53% 350
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 26% 170

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 456.000
CBS 2024
Ejerboliger
86%
Lejeboliger
14%
12% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
100%
0% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
4%
Ubeboede boliger
1%
Nybyggeri i det pågældende år
4
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
3.030 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.290 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
920 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
54%
Naturgasfri
3%
Primært elopvarmet
10%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
1,5 km
gns. afstand
Lægepraksis
1,6 km
gns. afstand
Grundskole
1,2 km
gns. afstand
Daginstitution
1,2 km
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
577 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,2
447 personbiler
Arbejdssteder
115
heraf 10 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
46 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
2%
18% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
2% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
0%
6% kommune

Støjniveau ved de 363 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 47% 172
  • 46–50 dB: stille 45% 165
  • 51–55 dB: moderat støj 5% 19
  • 56–60 dB: en del støj 2% 7

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
99%
97% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
98%
Heraf med over 2 m vand
96%
Maksimal vanddybde
5,4 m
i gennemsnit 5,0 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
11,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,7 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
14,6 µg/m³
0% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: oplyst
Grønne områder inden for 500 m
77%
kommunen 56%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
98%
91% kommune
Varmeøeffekt
0,2–0,4 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
48%
78% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
98%
91% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
1%
39% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
6%
12% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
16
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
14
-42 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,0
0 indbrud
Kommune
44
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Diefstal uit auto 14% 2
  • Autodiefstal 14% 2
  • Vernieling 14% 2
  • Inbraak schuur/garage 7% 1
  • Fietsdiefstal 7% 1

Pr. år

  1. 112021
  2. 92022
  3. 152023
  4. 152024
  5. 182025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

God Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
God
klasse 7 af 9, måling 2024
Score
4,19
+0,08 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
+0,04
måling 2022: God
Kommune
Fuldt tilfredsstillende
score 4,08

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj +0,02 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,03 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,09 utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,04 fuldt tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,08 god

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Husstandenes medianformue
€ 318.000
Beskæftigelsesfrekvens
75%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
17%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
23,4%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Dalem 1