Distrikt Stadscentrum

Distrikt i kommunen Zoetermeer · Zuid-Holland

  • 3.513 boliger
  • 4.685 indbyggere
  • gns. byggeår 1996
  • gns. WOZ-værdi € 342.000

At bo i Stadscentrum: distrikt i kommunen Zoetermeer har 3.513 boliger, 4.685 indbyggere og 9.095 husstande. Boligerne i Stadscentrum er især af typen lejlighed (91%) og midterrækkehus (7%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (55%) og med 51% ejerboliger og 49% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 342.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 61 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er A. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 56 dB (livligt) og politiet registrerede 154,1 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 600 m, til en grundskole 600 m og 35 % af husstandene har børn. For hver bolig i Stadscentrum kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Stadscentrum

Boliger
3.513
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1996
Gennemsnitligt boligareal
73 m²
Boligbestand (CBS)
3.217
2025

Boligtype

  • Lejlighed 91% 3.200
  • Midterrækkehus 7% 244
  • Enderækkehus 2% 68
  • Fritliggende hus 0% 1

Energimærke

  • A eller bedre 37% 1.293
  • B 16% 554
  • C 32% 1.132
  • D 2% 63
  • E 0% 3
  • G 0% 1
  • Intet energimærke 13% 467

Opførelsesperiode

  • Før 1945 0% 1
  • 1970–1989 55% 1.941
  • 1990–2009 26% 911
  • 2010 og senere 19% 660

Beboere

Indbyggere
4.685
1. januar 2025
Husstande
9.095
gns. 2,2 personer
Enpersonshusstande
37%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
35%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
6.801
indbyggere pr. km²
Areal
3,2 km²
heraf 0,2 km² vand
Født uden for Nederlandene
76%
Nederlandene: 16%
Ækvivaleret indkomst
€ 39.300
gns. pr. husstand pr. år · Nederlandene: € 42.080
Personer i fattigdom
3%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
120
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
66%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
59%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 10% 460
  • 15–25 år 8% 390
  • 25–45 år 33% 1.560
  • 45–65 år 20% 945
  • 65 år og derover 28% 1.335

Herkomst

  • Nederland 64% 12.760
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 8% 1.550
  • Uden for Europa 28% 5.670

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 27% 3.840
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 41% 5.930
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 32% 4.580

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 342.000
CBS 2024
Ejerboliger
51%
Lejeboliger
49%
39% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
62%
38% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
1%
Ubeboede boliger
3%
Nybyggeri i det pågældende år
0
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.360 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
530 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
800 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
30%
Naturgasfri
0%
Primært elopvarmet
2%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
600 m
gns. afstand
Lægepraksis
1,0 km
gns. afstand
Grundskole
600 m
gns. afstand
Daginstitution
400 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
14
Urbaniseringsgrad
Meget høj urbaniseringsgrad
2.542 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
0,9
8.240 personbiler
Arbejdssteder
1.895
heraf 235 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
56 dB
kommunen: 53 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
60%
29% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
2% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
1% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
26%
9% kommune

Støjniveau ved de 3.513 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 2% 75
  • 46–50 dB: stille 15% 530
  • 51–55 dB: moderat støj 28% 987
  • 56–60 dB: en del støj 31% 1.089
  • 61–65 dB: støjende 19% 661
  • 66–70 dB: meget støjende 5% 171

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
89%
97% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
74%
Heraf med over 2 m vand
35%
Maksimal vanddybde
3,1 m
i gennemsnit 1,5 m i områder, der kan blive oversvømmet

Luft, lys og grønne områder

NO₂
16,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
15,8 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Lyst
kommunen: lyst
Grønne områder inden for 500 m
52%
kommunen 61%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
44–45 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
73%
88% kommune
Varmeøeffekt
1,2–1,4 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
91%
79% kommune
Boliger med moderat eller høj risiko for oversvømmelse
0%
0% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
100%
22% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
8%
12% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
2% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
154
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
722
-3 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
0,6
2 indbrud
Kommune
44
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Winkeldiefstal 16% 113
  • Fietsdiefstal 12% 86
  • Vernieling 6% 43
  • Mishandeling 5% 38
  • Bedreiging 3% 24
  • Drugshandel 1% 10
  • Diefstal uit auto 1% 7
  • Straatroof 1% 5

Pr. år

  1. 6062021
  2. 8032022
  3. 8302023
  4. 8082024
  5. 7502025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,09
−0,02 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,01
måling 2022: Fuldt tilfredsstillende
Kommune
Fuldt tilfredsstillende
score 4,06

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,00 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport +0,03 tilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger −0,03 tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener −0,02 tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 32.900
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 40.800
om året
Husstandenes medianformue
€ 97.600
Beskæftigelsesfrekvens
66%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
13%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
20,1%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Stadscentrum 7