Distrikt Stramproy

Distrikt i kommunen Weert · Limburg

  • 2.335 boliger
  • 5.175 indbyggere
  • gns. byggeår 1981
  • gns. WOZ-værdi € 331.000

At bo i Stramproy: distrikt i kommunen Weert har 2.335 boliger, 5.175 indbyggere og 2.380 husstande. Boligerne i Stramproy er især af typen fritliggende hus (32%) og midterrækkehus (20%), overvejende opført i perioden 1970-1989 (36%) og med 70% ejerboliger og 30% lejeboliger. Den gennemsnitlige WOZ-værdi er € 331.000. Af boligerne med et registreret energimærke har 43 % mærke A eller B; det mest udbredte energimærke er C. Bokvaliteten vurderes som fuldt tilfredsstillende ifølge Leefbaarometer, det gennemsnitlige støjniveau er 52 dB (moderat) og politiet registrerede 18,7 forbrydelser pr. 1.000 indbyggere (på landsplan 45,3). Den gennemsnitlige afstand til et supermarked er 800 m, til en grundskole 600 m og 30 % af husstandene har børn. For hver bolig i Stramproy kan De på Huisleon finde den anslåede værdi, energimærket, de månedlige boligudgifter, oplysninger om nærmiljøet og aktuelle salgs- og lejeannoncer.

Kort

Afgrænsning ifølge CBS' kort over distrikter og kvarterer fra 2024. Zoom ind for at se de enkelte boliger, og klik på en bolig for at se detaljer. Åbn på boligkortet

Boliger i Stramproy

Boliger
2.335
adresser med boligformål (BAG)
Gennemsnitligt byggeår
1981
Gennemsnitligt boligareal
153 m²
Boligbestand (CBS)
2.353
2025

Boligtype

  • Fritliggende hus 32% 751
  • Midterrækkehus 20% 456
  • Dobbelthus 18% 421
  • Lejlighed 16% 382
  • Enderækkehus 14% 325

Energimærke

  • A eller bedre 22% 519
  • B 19% 437
  • C 25% 578
  • D 16% 362
  • E 4% 85
  • F 9% 202
  • G 3% 64
  • Intet energimærke 4% 88

Opførelsesperiode

  • Før 1945 3% 65
  • 1945–1969 28% 659
  • 1970–1989 36% 846
  • 1990–2009 22% 519
  • 2010 og senere 10% 244
  • Ukendt 0% 2

Beboere

Indbyggere
5.175
1. januar 2025
Husstande
2.380
gns. 2,1 personer
Enpersonshusstande
36%
Nederlandene: 40%
Husstande med børn
30%
Nederlandene: 32%
Befolkningstæthed
425
indbyggere pr. km²
Areal
12,1 km²
heraf 0,0 km² vand
Født uden for Nederlandene
11%
Nederlandene: 16%
Personer i fattigdom
2%
Nederlandene: 3%
Kontanthjælpsydelser
8
pr. 1.000 indbyggere · Nederlandene: 22
Beskæftigelsesfrekvens
72%
Nederlandene: 72%
Lønmodtagere med fast ansættelse
60%
Nederlandene: 56%

Aldersfordeling

  • 0–15 år 12% 615
  • 15–25 år 10% 525
  • 25–45 år 21% 1.110
  • 45–65 år 27% 1.395
  • 65 år og derover 30% 1.535

Herkomst

  • Nederland 80% 4.100
  • Europa (ekskl. Nederlandene) 16% 825
  • Uden for Europa 4% 225

Uddannelsesniveau (15–75 år)

  • Grundskole, erhvervsforberedende uddannelse (vmbo), erhvervsuddannelse på niveau 1 (mbo 1) 23% 890
  • Gymnasiale uddannelser (Havo, vwo), erhvervsuddannelser på niveau 2–4 (mbo 2–4) 45% 1.720
  • Professionsrettet videregående uddannelse (Hbo), universitetsuddannelse (wo) 32% 1.210

Kilde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Herkomst efter CBS' inddeling (fødeland for personen selv eller for forældrene); uddannelsesniveau for 15- til 75-årige; indkomst standardiseret efter husstandens størrelse og sammensætning; CBS offentliggør ikke tal for små grupper.

Boliger og værdi

Gennemsnitlig WOZ-værdi
€ 331.000
CBS 2024
Ejerboliger
70%
Lejeboliger
30%
20% ejet af almene boligselskaber
Enfamiliehuse
83%
17% boliger i flerfamiliehuse
Opført inden for de seneste 10 år
5%
Ubeboede boliger
5%
Nybyggeri i det pågældende år
29
færdigopførte boliger

WOZ-værdien er gennemsnittet for alle boliger i området (vurderingsdato 1. januar året før), ikke markedsværdien af en bestemt bolig.

Energi

Gns. elforbrug
2.960 kWh
pr. bolig om året
Gns. levering til elnettet
1.400 kWh
solcellestrøm pr. bolig
Gns. gasforbrug
970 m³
pr. bolig om året
Boliger med solceller
51%
Naturgasfri
4%
Primært elopvarmet
9%

Forbruget er gennemsnittet for alle boliger med en tilslutning i området (CBS). Fordelingen af energimærker vises under "Boliger".

Faciliteter og transportforbindelser

Stort supermarked
800 m
gns. afstand
Lægepraksis
800 m
gns. afstand
Grundskole
600 m
gns. afstand
Daginstitution
700 m
gns. afstand
Skoler inden for 3 km
3
Urbaniseringsgrad
Lav urbaniseringsgrad
550 adresser pr. km²
Biler pr. husstand
1,1
2.645 personbiler
Arbejdssteder
540
heraf 65 inden for handel, hotel og restauration

Afstande ad vej, beregnet som gennemsnit for alle indbyggere i området (CBS).

Skoler

2 skoler i distrikt Stramproy med elevtal og vurdering fra Inspectie van het Onderwijs.

Alle skoler i Weert kommune

Åbne uddannelsesdata fra DUO og Inspectie van het Onderwijs; skolen er knyttet til kvarteret ud fra skolens adresse.

Nærmiljø: støj, vand, luft, lys og grønne områder

Gennemsnitligt støjniveau (Lden)
52 dB
kommunen: 52 dB
Boliger med vejtrafikstøj over 55 dB
17%
18% kommune
Boliger med togstøj over 55 dB
0%
1% kommune
Boliger med støj fra flytrafik over 48 dB
0%
0% kommune
Boliger med vindmøllestøj over 40 dB
0%
0% kommune
Vejtrafikstøj over 50 dB om natten
12%
7% kommune

Støjniveau ved de 2.335 boliger

  • op til 45 dB: meget stille 7% 171
  • 46–50 dB: stille 38% 895
  • 51–55 dB: moderat støj 31% 731
  • 56–60 dB: en del støj 11% 258
  • 61–65 dB: støjende 8% 187
  • 66–70 dB: meget støjende 4% 90
  • over 70 dB: ekstrem støj 0% 3

Oversvømmelse

Boliger med risiko for oversvømmelse
0%
6% kommune
Heraf med over 0,5 m vand
0%
Heraf med over 2 m vand
0%
Maksimal vanddybde
ingen

Luft, lys og grønne områder

NO₂
8,3 µg/m³
5% over WHO's anbefaling (10)
PM2,5
8,1 µg/m³
100% over WHO's anbefaling (5)
PM10
14,3 µg/m³
29% over WHO's anbefaling (15)
Lys om natten
Mørkt
kommunen: dæmpet
Grønne områder inden for 500 m
55%
kommunen 49%

Støj: RIVM's støjkort (vej- og togtrafik 2020, flytrafik 2022, vindmøller 2024), årsgennemsnit for Lden med en opløsning på 10 m, udtrukket for hver adresse. Oversvømmelse: LIWO (Rijkswaterstaat), kort over maksimal vanddybde; dybden siger intet om sandsynligheden. Luft: RIVM's årlige gennemsnitskoncentrationer med en opløsning på 25 m. Lys: RIVM's kort over lysudledning 2023. Grønne områder: RIVM's kort over grønne områder 2022, andel grønne arealer inden for 500 m. Slå støjkortet til på kortet ovenfor.

Klima og sikkerhed

Oplevet temperatur på en varm dag
46–48 °C
ekstrem varmestress
Boliger med ekstrem varmestress (41 °C eller mere)
99%
91% kommune
Varmeøeffekt
0,6–0,8 °C
i gennemsnit varmere end det åbne land
Boliger med et køligt sted inden for 300 m
42%
84% kommune
Boliger med øget risiko for grundvandsproblemer i 2050
95%
97% kommune
Boliger med en strømningsvej for regnvand langs huset
5%
8% kommune
Boliger i magnetfeltzonen omkring en højspændingsledning
0%
0% kommune
Boliger inden for 1 km fra en vindmølle
0%
0% kommune

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): oplevet temperatur og varmeøeffekt 2022, kølige steder, lokal risiko for oversvømmelse (mindst 20 cm vand), tørre etager, risiko for grundvandsproblemer i 2050 (højt scenarie), strømningsveje ved 70 mm nedbør i timen; data udtrukket for hver bolig. Højspænding: RIVM Netkaart med beregningsafstande. Vindmøller: RIVM. Slå varmekortet til på kortet ovenfor.

Sikkerhed

Forbrydelser pr. 1.000 indbyggere
19
sep 2025 – aug 2026
Registrerede forbrydelser
97
-26 % i forhold til året før
Boligindbrud pr. 1.000 boliger
3,0
7 indbrud
Kommune
39
pr. 1.000 indbyggere
Nederland
45
pr. 1.000 indbyggere

Typer af forbrydelser (seneste 12 måneder)

  • Vernieling 15% 15
  • Fietsdiefstal 8% 8
  • Winkeldiefstal 8% 8
  • Woninginbraak 7% 7
  • Diefstal uit auto 3% 3
  • Inbraak schuur/garage 2% 2
  • Autodiefstal 2% 2
  • Bedreiging 2% 2

Pr. år

  1. 1252021
  2. 1232022
  3. 1012023
  4. 1162024
  5. 1302025

Kilde: politiet, registrerede forbrydelser pr. område (åbne data fra CBS/politiet, månedstal). Tallene pr. 1.000 indbyggere er beregnet ud fra områdets indbyggertal. Ikke alle forbrydelser bliver anmeldt.

Bokvalitet

Fuldt tilfredsstillende Leefbaarometer 2024

meget utilfredsstillendefremragende

Bokvalitet
Fuldt tilfredsstillende
klasse 6 af 9, måling 2024
Score
4,10
−0,01 i forhold til landsgennemsnittet
Siden sidste måling
−0,02
måling 2022: God
Kommune
God
score 4,16

Fem dimensioner, afvigelse fra landsgennemsnittet

  • Fysiske omgivelser grønne områder, vand, bebyggelse, støj −0,01 tilfredsstillende
  • Boligbestand type, byggeår, ejerforhold +0,04 tilfredsstillende
  • Faciliteter butikker, skoler, sundhedstilbud, offentlig transport −0,14 utilfredsstillende
  • Social sammenhængskraft befolkningssammensætning, flytninger +0,05 fuldt tilfredsstillende
  • Gener og utryghed kriminalitet og gener +0,05 fuldt tilfredsstillende

Kilde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), skøn hvert andet år baseret på over hundrede faktorer. Scoren viser beboernes gennemsnitlige vurdering af bokvaliteten. Negativ = under landsgennemsnittet.

Indkomst og arbejde

Gns. indkomst pr. indbygger
€ 32.700
om året
Gns. indkomst pr. indkomstmodtager
€ 38.100
om året
Husstandenes medianformue
€ 243.900
Beskæftigelsesfrekvens
72%
fra 15 til under 75 år
Selvstændige
14%
af de beskæftigede
De 20 % højeste indkomster
15,8%
andel af personer (20 % på landsplan)

Kvarterer i Stramproy 2