Boylestraat 1

2563 EH 's-Gravenhage · Valkenboskwartier, Den Haag

  • Kerrostaloasunto
  • Rakennusvuosi 1909
  • 80 m² asuinpinta-alaa
  • A energialuokka
Vertaile
Tekoälyavustaja

Kysykää kohteesta Boylestraat 1

Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.

Vastaukset ovat suuntaa antavia, eikä niitä tule pitää neuvontana. Keskustelut tallennetaan avustajan kehittämistä varten.

Lyhyesti

Osoitteessa Boylestraat 1 paikkakunnalla 's-Gravenhage sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1909 , jonka asuinpinta-ala on 80 m² ja energialuokka on A. Sijainti: asuinalue Valkenboskwartier (kunta: Den Haag). Asuinpinta-ala nykyisen asuntoilmoituksen mukaan. Asunto on tai on äskettäin ollut vuokra-asunto; markkinatasoinen vuokra on noin € 1.900 kuukaudessa. Elinympäristö: melutaso 63 dB (meluisa), ilmanlaatu yli WHO:n ohjearvon, viheralueiden osuus 25 % 500 m:n säteellä, tulvatilanteessa veden syvyys enimmillään 1,5 m. Lentoliikenne: noin 39 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: erittäin hyvä.

Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.

Sijainti

BAG:n mukainen sijainti (52.07195, 4.27517). Avatkaa OpenStreetMapissa

Vuokrattavana

€ 2.350 kuukaudessa kuukausivuokra · ilmoitus julkaistu 4 marraskuu 2026

Kohteen tarjoaa Expat & Real Estate B.V. · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.

Lähde: asuntoilmoitukset, päivitetään päivittäin. Huisleon näyttää vain pyyntihinnan, päivämäärän ja ilmoittajan. Yllä oleva suuntaa antava arvohaarukka on niistä riippumaton.

Lähettäkää näyttöpyyntö

Tämä asunto on vuokrattavana hintaan € 2.350 kuukaudessa. Huisleonin kautta voitte pyytää näyttöä muutamassa vaiheessa. Laadimme kiinteistönvälittäjälle kattavan viestin, jossa ovat kaikki hänen tarvitsemansa tiedot ja maininta siitä, mitkä tietonne on vahvistettu.

Kirjautukaa sisään ja pyytäkää näyttöä Tilin luominen

Tilin luominen on maksutonta. Löydätte näyttöpyyntönne ja kiinteistönvälittäjän vastauksen Oma tili -osiosta.

Onko kuukausivuokra kohtuullinen tällä asuinalueella?

Pyydetty vuokra: € 2.350 kuukaudessa (havaittu 04-11-2026). Kohteen tarjoaa Expat & Real Estate B.V. · Katso kiinteistönvälittäjän sivuilta.

Markkinatasoinen vuokra tälle asunnolle vapailla vuokramarkkinoilla € 1.750 – € 2.050 kuukaudessa mediaani € 1.900 · € 23,80/m² · 67 tämäntyyppistä vuokra-asuntoa lähialueella

Arvio pyydetystä vuokrasta

Yli markkinatason +24% mediaaniin verrattuna

  • Pyydetty vuokra on € 29,38/m², kun lähialueen 67 vertailukelpoisen vuokra-asunnon mediaani on € 23,80/m².
  • Energialuokka A: alhaiset energiakustannukset oikeuttavat hieman korkeampaan vuokraan.
  • Asuinpinta-ala 80 m²; neliömetrihintoja on verrattu samantyyppisten vuokra-asuntojen hintoihin.

Jos asunto ei kuulu vapaille vuokramarkkinoille

Noin 154–184 pisteellä tämä asunto kuuluu luokkaan keskihintainen vuokra-asuminen (säännelty): enimmäisvuokra on tällöin noin € 1.111 kuukaudessa. Pyydetty vuokra on € 1.239 yli tämän enimmäismäärän; säännellyssä vuokra-asunnossa vuokralainen voi kuuden kuukauden kuluessa vuokrasuhteen alkamisesta saattaa vuokran Huurcommissien tarkistettavaksi.

Pisteytys perustuu pinta-alaan, energialuokkaan, WOZ-verotusarvoon ja oletuksiin; tarkemmat tiedot ovat alla olevassa Vuokra-osiossa.

Suuntaa antava arvio, joka perustuu julkisiin tietoihin ja lähialueen viimeaikaisiin vuokriin – ei neuvontaa.

Ominaisuudet

Asuntotyyppi
Kerrostaloasunto
Käyttötarkoitus
Asuinkäyttö
Rakennusvuosi
1909
Asuinpinta-ala
80 m²
Rakennuksen pinta-ala
125 m²
Tontin pinta-ala
179 m²
Energialuokka
A (3 syyskuu 2024)
Käyttöyksikön tila
Käytössä
Rakennuksen tila
Käytössä
BAG-osoitetunnus
0518200001755054
BAG-käyttöyksikkö
0518010001755034
BAG-rakennus
0518100000206530
Lähde ja menetelmä

Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.

Tontti, maaperä ja kaavoitus

Maaperä on täällä vakaa.

Tontin pinta-ala (BAG)
179 m² rakennuksen koko tontti
Perustusten vaurioitumisriski alueella Valkenboskwartier
0,0 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin matala) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 0,0 %, epätasainen painuminen 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
Maan vajoaminen alueella Valkenboskwartier
−0,9 mm vuodessa pintakerroksissa −0,1 mm; kunta Den Haag: −1,1 mm
Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
haetaan…
Lähde ja menetelmä

Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.

Aurinko ja varjot

Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.

Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
lasketaan…
Auringon rata asunnon yllä (paikallista aikaa): kesällä korkealla, talvella matalalla. Keskipiste = suoraan yläpuolella, reuna = horisontti. Vihreä piste = pihan suunta.

tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta

Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.

Energia ja lämmitys

Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä.

Energialuokka

A rekisteröity energialuokka (NTA 8800)

Tarkastuspäivä
3 syyskuu 2024
Energialuokka A tai parempi alueella Valkenboskwartier
14% asunnoista

Sertifioidun asiantuntijan nykyisen menetelmän mukaisesti määrittämä.

Kulutus ja kustannukset

€ 175 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella

Maakaasu
910 m³ vuodessa; asuinalue 850
Sähkö
1.960 kWh vuodessa; asuinalue 1.920
Vuosikustannukset
€ 2.096 kaasu € 1.264, sähkö € 509, kiinteät maksut € 324
Keskimääräinen asunto alueella Valkenboskwartier
€ 2.003 vuodessa
Aurinkopaneelit
6% vastaavista asunnoista; asuinalue 8%
Lähde ja menetelmä

Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.

Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet

Lämmitys alueella Valkenboskwartier
82 % asuntokohtainen lämmityskattila, 5 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys 2022
Geotermisen energian potentiaali
Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
Kaukolämpöverkko
asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla

ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)

Energialuokat alueella Valkenboskwartier

  • A tai parempi 14% 846
  • B 7% 409
  • C 12% 744
  • D 15% 882
  • E 7% 428
  • F 8% 481
  • G 36% 2.150
  • Ei energialuokkaa 1% 70
Lähde ja menetelmä

Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.

Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto

Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.

Omarahoitusosuus 10% Säästöt tai aiemmasta asunnosta vapautuva pääoma, joilla katatte osan kauppahinnasta.
Lainan lyhennystapa
Asuntolainan maksuerä (brutto) —
josta lyhennystä (jää varallisuudeksenne)
Kiinteät kulut —
Yhteensä kuukaudessa —
Kiinteät kulut kuukaudessa (keskiarvoja, muokatkaa tarvittaessa)
Kunta: Den Haag, 2026. Kiinteistövero (OZB) on 0,0505 % WOZ-verotusarvosta (WOZ-verotusarvo ei ole tiedossa, laskennassa on käytetty suuntaa antavaa arvohaarukkaa € 380.000 eli € 192 vuodessa), jätehuoltomaksu € 507 ja viemärimaksu € 195 vuodessa usean hengen kotitaloudelle (COELO).
Hoogheemraadschap van Delfland, 2026: asukasmaksu € 138, jätevedenpuhdistusmaksu € 346 (kolme kuormitusyksikköä) ja vesienhallintamaksu 0,0256 % WOZ-verotusarvosta (€ 97) vuodessa (CBS).
Pakollinen asuntolainan yhteydessä; keskimääräinen vakuutusmaksu.
Kunnossapitovaraus; usein 1 % asunnon arvosta vuodessa.
910 m³ kaasua ja 1.960 kWh sähköä vuodessa (CBS:n keskiarvo: tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot), hinnat: syy 2026.
Vain kerrostaloasunnoissa.
Keskimääräinen liittymäpaketti.

Ostaa vai vuokrata?

KulueräOstaminenVuokraaminen
Yhteensä kuukaudessa——
Josta lyhennystä (varallisuuden karttuminen)——
Asumiskulut ilman lainanlyhennystä——
Lyhennetty 10 vuodessa——

Laskelma ei huomioi arvonkehitystä, asuntolainan korkovähennystä, laskennallista omistusasuntotuloa, asumistukea eikä vuokrankorotuksia. Laskelma on suuntaa antava, ei suositus.

Hyödyllisiä työkaluja

Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä

Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.

Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.

Kirjautukaa sisään

Vuokraus: pisteytys ja tuotto

Pisteytys ja enimmäisvuokra

Tutustukaa asunnon vuokranmääritykseen: pisteisiin, vuokrasegmenttiin, enimmäiskuukausivuokraan ja tuottoon.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Asuinalue, kaupunginosa ja kunta

Kunta

Den Haag

Asunnot
281.368
Asukkaita
568.945
Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 362.000
Omistusasunnot
42%
Keskimääräinen rakennusvuosi
1961
Yleisin
Kerrostaloasunto (79%)
Kaikki tiedot: Den Haag →

Keitä asuinalueella asuu?

Keitä asuinalueella asuu?

Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on kävelymatkan päässä, mikä helpottaa lapsiperheiden arkea. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.

Suuri ruokakauppa
400 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Yleislääkärin vastaanotto
400 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Alakoulu
500 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Päiväkoti
300 m
keskimääräinen etäisyys asuinalueella
Lähin alakoulu
250 m
KC Toermalijn
Lähin joukkoliikennepysäkki
100 m
Weimarstraat · bus · 9 vertrekken per uur overdag
Lähin latauspiste
70 m
Boylestraat nabij 77 - EQUANS Den Haag Perceel 1
Lähin lastenhoitopaikka
140 m
Kinderopvang Liefjes V B.V.
Lähin antennimasto
260 m
Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 19,7 m hoog · veilige afstand 14,6 m
Koulut 3 km:n säteellä
50
Kaupungistumisaste
Erittäin kaupunkimainen
8.568 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä

Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Melu

63 dB Meluisa

enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa

Tieliikenne
63 dB
Junaliikenne
alle 40 dB
Lentoliikenne
alle 40 dB
Tuulivoimalat
ei lainkaan
Tieliikenne yöllä
53 dB
Junaliikenne yöllä
ei lainkaan

Alueella Valkenboskwartier (asuinalue) 10 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 53 dB.

Meluisa: vastaa vilkkaan kaupunkikadun tai lähellä kulkevan moottoritien melutasoa. Ulkona keskusteleminen on hankalaa, ja sisällä äänieristys ratkaisee asumismukavuuden. Pitkäaikainen altistuminen tälle melutasolle on yhteydessä unihäiriöihin ja lisääntyneeseen stressiin. Merkittävin melulähde on tieliikenne (63 dB). Yölläkin melutaso on 53 dB, mikä ylittää WHO:n suosituksen häiriöttömälle yöunelle (45 dB).

Lähde ja menetelmä

Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.

Tulva

1,51 m Huomattava

Jos alue tulvii, veden syvyys voi suurinta tulvasyvyyttä kuvaavan kartan mukaan olla tässä kohdassa jopa 1,51 m.

Tulvalle alttiit asunnot alueella Valkenboskwartier
100%
Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
98%
Suurin tulvasyvyys asuinalueella
2,04 m

Huomattava: maantasokerros voi joutua veden alle, mikä vaurioittaa lattioita, keittiötä ja talotekniikkaa. Kuivana pysyvä ylempi kerros, johon voi siirtyä, ja lattiatason yläpuolelle sijoitettu mittarikaappi ovat täällä tärkeitä. Kysykää aiemmista vesivahingoista. Tulvan todennäköisyys on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa): veden syvyys kertoo, mitä tulvan sattuessa tapahtuu, ja todennäköisyys kertoo, kuinka usein se voi tapahtua.

Lähde ja menetelmä

LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.

Ilmanlaatu

  • NO₂ 17,4 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM2,5 8,9 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
  • PM10 16,5 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon

Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.

Keskimäärin alueella Valkenboskwartier: NO₂ 16,9, PM2,5 8,9 µg/m³.

Lähde ja menetelmä

Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.

Valo yöllä

Kirkas

pimeäerittäin valoisa

Keskiarvo alueella Valkenboskwartier: kirkas.

Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.

Lähde ja menetelmä

Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.

Asuinalueen kasvillisuus

25% kasvillisuutta 500 m:n säteellä

Keskiarvo alueella Valkenboskwartier: 23 %.

Vähän kasvillisuutta: enimmäkseen päällystettyjä pintoja ja kattoja, vain harvoja puutarhoja ja puita. Tällaiset asuinalueet kuumenevat kesällä enemmän ja tuntuvat levottomammilta. Kasvillisuuden lisääminen esimerkiksi seinustaistutuksilla tai puilla auttaa heti.

Lähde ja menetelmä

Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.

Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Borssele, etäisyys 81 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Doel (B), etäisyys 83 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Lentoliikenne tämän osoitteen yllä

Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.

Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.

Luokaa maksuton käyttäjätili Kirjautukaa sisään

Ilmasto ja turvallisuus

Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.

Kuumuus

46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi

Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.

Lämpösaarekevaikutus
yli 2 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
8–14 yötä vuodessa
Etäisyys viileään paikkaan
200–300 m
Keskiarvo alueella Valkenboskwartier
46 °C koettu lämpötila

Vesi

Äärimmäisen pieni tulvan todennäköisyys

Todennäköisyys, että veden syvyys on vähintään 20 cm tulvavallin murtumisen tai korkean vedenpinnan vuoksi: alle 1/30 000 vuodessa. Veden enimmäissyvyys tulvan sattuessa: 1,51 m.

Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
Erittäin suuri kasvu
Kuivana säilyvä kerros alueella Valkenboskwartier
97% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Asunnot alueella Valkenboskwartier, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
0%

Ympäristön onnettomuusriskit

Suurjännitelinja
ei yhtään 2 km:n säteellä
Tuulivoimala
ei yhtään 5 km:n säteellä
Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
Aardgasstation, buisleiding

Alueella Valkenboskwartier sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.

Lähde ja menetelmä

Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.

Turvallisuus ja asumisviihtyvyys

Asumisviihtyvyys alueella Valkenboskwartier (asuinalue)

Erittäin hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 8 / 9

  • Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
  • Asunnot: melko hyvä
  • Lähipalvelut: erinomainen
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: riittämätön
  • Häiriöt ja turvattomuus: riittämätön

Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta

Rikokset alueella Valkenboskwartier (asuinalue)

57 1 000 asukasta kohti vuodessa +2% edellisvuoteen verrattuna

Kirjattu syy 2025 – elo 2026
659
Kaupunginosa Valkenboskwartier
56 1 000:ta kohti
Kunta Den Haag
72 1 000:ta kohti
Nederland
45 1 000:ta kohti
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
2,0 12 asuntomurtoa

Yleisin

Fietsdiefstal
112
Winkeldiefstal
75
Vernieling
60
Mishandeling
44
  1. 6832021
  2. 6312022
  3. 5872023
  4. 5942024
  5. 6462025

Lähellä koko maan keskiarvoa. Lukuun vaikuttavat eniten varkaudet ja ilkivalta. Se kertoo vain vähän siitä, kuinka turvalliseksi kadulla liikkuminen koetaan. Tätä arvioitaessa on huomioitava myös Leefbaarometerin osa-alue ”häiriöt ja turvattomuus”. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.

Lähde ja menetelmä

Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asuntoraportti ja tarjoussuositus

Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Boylestraat 1? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.

Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.

Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.

Varovainenalle pyyntihinnan tai sen tuntumassa, jos tarjoajia on vähän
Markkinatason mukainenmillä hinnalla vastaavia asuntoja on täällä myyty viime kuukausina
Vahva tarjousyli markkinatason mutta arvohaarukan sisällä
  • Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
    Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan.
  • Vertailukaupat Kadasterista
    Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen.
  • Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
    Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella.
  • Kunnan asuntomarkkinatilastot
    Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa.
  • Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
    Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin.
  • Asunnon kunto kuvien perusteella
    Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin.
  • Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
    Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen.
  • Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
    Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.

Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.

Usein kysyttyä: Boylestraat 1

Millainen asunto on osoitteessa Boylestraat 1?

Osoitteessa Boylestraat 1 ('s-Gravenhage) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1909, asuinpinta-ala 80 m². Asuinalue on Valkenboskwartier ja kunta Den Haag.

Mikä on osoitteessa Boylestraat 1 sijaitsevan asunnon energialuokka?

Rekisteröity energialuokka on A (rekisteröity 3 syyskuu 2024). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 175 kuukaudessa.

Mikä on osoitteessa Boylestraat 1 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?

Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 361.000 ja yläraja € 399.000 (keskikohta € 380.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.

Mikä on osoitteessa Boylestraat 1 sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?

Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 1.900 (€ 23/m², 67 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.

Kuinka hiljaista osoitteessa Boylestraat 1 on?

Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 63 dB Lden (meluisa). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 39 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.

Voiko osoitteessa Boylestraat 1 tulvia?

Kyllä, teoriassa: tulvan aikana veden syvyys voi täällä olla jopa 1,51 m (huomattava). Todennäköisyys, että vettä kertyy vähintään 20 cm, on äärimmäisen pieni (alle 1/30 000 vuodessa).

Kuinka turvallista osoitteen Boylestraat 1 asuinalueella on?

Alueella Valkenboskwartier (asuinalue) poliisi kirjasi 57 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 72 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on erittäin hyvä.

Mitä lähipalveluja osoitteen Boylestraat 1 ympäristössä on?

Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 400 m, yleislääkäri 400 m, alakoulu 500 m, päiväkoti 300 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.

Mistä nämä tiedot ovat peräisin?

Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.