Oostmaaslaan 261
3063 AV Rotterdam · Struisenburg, Rotterdam
- Kerrostaloasunto
- Rakennusvuosi 1997
- 203 m² asuinpinta-alaa
- B energialuokka
Kysykää kohteesta Oostmaaslaan 261
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Oostmaaslaan 261 paikkakunnalla Rotterdam sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1997 , jonka asuinpinta-ala on 203 m² ja energialuokka on B. Sijainti: asuinalue Struisenburg (kunta: Rotterdam). Suuntaa antava markkina-arvo on € 974.000–€ 1.101.000. Elinympäristö: melutaso 66 dB (erittäin meluisa), ilmanlaatu yli EU:n vuoden 2030 raja-arvon, viheralueiden osuus 59 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 40 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +2,9% myyntihinnat Rotterdam vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 414.579 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Rotterdam vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 330.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue Struisenburg (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| 7 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m² |
€ 5.200/m² | € 1.055.600 | 75% |
| Keskiarvo, asuinalue: Struisenburg CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 330.000) / keskiarvo 80 m² |
€ 4.125/m² | € 983.382 +17,4% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
25% |
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 10)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
€ 3.650 – € 4.290 kuukaudessa
Markkinatasoinen vuokra: lähialueen 21 samantyyppisen vuokra-asunnon mediaani on € 19,60/m², tässä laskettuna pinta-alalle 203 m².
Tämän asunnon ostaminen
€ 4.880 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 1.038.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 3.350 ja lyhennys € 1.530. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Ostaminen on edullisempaa
Asuntolainan kuukausierästä (€ 4.880) € 3.350 on korkoa (osuus, jota ette saa takaisin) ja € 1.530 lyhennystä (varallisuuden kartuttamista). Pelkkä korko on pienempi kuin vastaavan asunnon vuokra (€ 3.970).
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Kerrostaloasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1997
- Asuinpinta-ala
- 203 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 115 m²
- Tontin pinta-ala
- 115 m²
- Energialuokka
- B (17 kesäkuu 2020)
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0599200000392768
- BAG-käyttöyksikkö
- 0599010000163665
- BAG-rakennus
- 0599100000612509
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Perustusongelmat ovat tällä asuinalueella harvinaisia. Maaperä painuu hieman, kuten monilla turve- ja savialueilla. Pihan ja päällysteiden korottaminen aika ajoin kuuluu asiaan.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 115 m² rakennuksen koko tontti
- Perustusten vaurioitumisriski alueella Struisenburg
- 3,3 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (kohtalainen) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 3,2 %, epätasainen painuminen 0,7 %; kunta Rotterdam: 1,0 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella Struisenburg
- −2,1 mm vuodessa pintakerroksissa −1,1 mm; kunta Rotterdam: −2,4 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Energiatehokas asunto: pienet energiakulut, miellyttävä sisäilmasto ja monissa pankeissa edullisemmat asuntolainaehdot. Energiatehokkuuden lisäparannuksista on enää vähän hyötyä. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 1.351 suuremmat kuin paikkakunnan Struisenburg asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
B rekisteröity energialuokka (energiaindeksi)
- Tarkastuspäivä
- 17 kesäkuu 2020
- Energialuokka A tai parempi alueella Struisenburg
- 21% asunnoista
Määritetty ennen vuotta 2021 käytetyllä menetelmällä; vuodesta 2021 lähtien käytössä on NTA 8800.
Kulutus ja kustannukset
€ 198 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 910 m³ vuodessa; asuinalue 180
- Sähkö
- 3.050 kWh vuodessa; asuinalue 1.750
- Vuosikustannukset
- € 2.379 kaasu € 1.264, sähkö € 792, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella Struisenburg
- € 1.028 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 17% vastaavista asunnoista; asuinalue 1%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Asuinalueen kaukolämpöverkko
- 73% asunnoista liitetty verkkoon (2023)
- Lämmitys alueella Struisenburg
- 22 % asuntokohtainen lämmityskattila, 2 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 69 % kaukolämpöä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- Epäsuotuisa Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella Struisenburg
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
Struisenburg
- Asunnot
- 2.810
- Asukkaita
- 5.970
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 330.000
- Omistusasunnot
- 32%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1970
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (99%)
Kralingen-Crooswijk
- Asunnot
- 28.567
- Asukkaita
- 55.890
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 381.000
- Omistusasunnot
- 25%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1968
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (91%)
Rotterdam
- Asunnot
- 336.770
- Asukkaita
- 672.960
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 334.000
- Omistusasunnot
- 35%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1967
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (75%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Suuralue Kralingen-Crooswijk · Rotterdam · Zuid-Holland
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokakauppa on pyöräilymatkan päässä. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 900 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 1,0 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 600 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 530 m Nieuwe Park Rozenburgschool
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 260 m Willem Ruyslaan · tram · 16 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 30 m Boslandwerf 61 - EQUANS SGZH 1.0
- Lähin lastenhoitopaikka
- 230 m Kaere Kids
- Lähin antennimasto
- 190 m Zendmast 2G, 4G, 5G · 3 antennes · 28 m hoog · veilige afstand 5 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 16
- Kaupungistumisaste
- Erittäin kaupunkimainen 4.902 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
66 dB Erittäin meluisa
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 66 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- alle 40 dB
- Tuulivoimalat
- alle 40 dB
- Tieliikenne yöllä
- 56 dB
- Junaliikenne yöllä
- 13 dB
Alueella Struisenburg (asuinalue) 0 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 57 dB.
Erittäin meluisa tai äärimmäisen meluisa: jatkuvaa, voimakasta liikennemelua aivan moottoritien, rautatien tai lentokoneiden lähestymisreitin varrella. Ilman tehokasta äänieristystä ikkunat auki nukkuminen ei onnistu. Tämä melutaso vaikuttaa huomattavasti asumiskokemukseen sekä WOZ-verotusarvoon ja markkina-arvoon. Merkittävin melulähde on tieliikenne (66 dB). Yölläkin melutaso on 56 dB, mikä ylittää WHO:n suosituksen häiriöttömälle yöunelle (45 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
Ei tulvaa Ei tulvaa
Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella Struisenburg
- 73%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 68%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- 3,32 m
Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 23,1 µg/m³ yli EU:n vuoden 2030 raja-arvon
- PM2,5 9,7 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 17,3 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella Struisenburg: NO₂ 21,4, PM2,5 9,5 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Erittäin kirkas
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella Struisenburg: kirkas.
Erittäin valoisa: kuuluu Alankomaiden valoisimpaan 10 prosenttiin, yleensä kasvihuoneiden, teollisuuden, suurten teiden tai kaupungin keskustan lähellä. Varautukaa oranssina hohtavaan yötaivaaseen ja siihen, että pimennysverhot ovat välttämättömät.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
59% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella Struisenburg: 55 %.
Kasvillisuutta on Alankomaiden asuinalueille tyypillinen määrä: puutarhoja, pieniä viheralueita ja päällystettyjä pintoja. Muutaman minuutin kävelymatkan päässä oleva puisto tai viheralue helpottaa oloa lämpiminä päivinä.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Ydinturvallisuusvyöhyke: Kerncentrale Doel (B), etäisyys 68 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla); Kerncentrale Borssele, etäisyys 77 km (vyöhyke 100 km:n säteellä: joditablettien käyttö alle 18-vuotiailla ja raskaana olevilla). Säteilyvaaratilanteita koskevan kansallisen kriisisuunnitelman mukaiset suojelutoimien vyöhykkeet.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin. Rankkasateella sadevesi virtaa talon vierustaa pitkin. Vesi voi päästä sisään matalan kynnyksen yli tai tulvia osittain maanpinnan alapuolella olevaan kerrokseen tai matalalla sijaitsevalle pihalle.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,4–1,6 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 8–14 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 0–200 m
- Keskiarvo alueella Struisenburg
- 44 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- sadeveden virtausreitti kulkee talon vierestä (alle 10 m:n päässä)
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Erittäin suuri kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella Struisenburg
- 97% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
- Asunnot alueella Struisenburg, joissa todennäköisyys on kohtalainen tai suuri
- 0%
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- ei yhtään 2 km:n säteellä
- Tuulivoimala
- 2,6 km Windturbine 3,0 MW, ashoogte 99 m · rotor 100 m · tässä noin 25 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- 22 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Industrie, tanken brandstoffen, vervoer gevaarlijke stoffen
- Lähin vaaraa aiheuttava yritys
- Hunter Douglas Europe B.V. 1,2 km
Alueella Struisenburg sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella Struisenburg (asuinalue)
Hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 7 / 9
- Fyysinen ympäristö: tyydyttävä
- Asunnot: riittämätön
- Lähipalvelut: erinomainen
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: heikko
- Häiriöt ja turvattomuus: heikko
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella Struisenburg (asuinalue)
60 1 000 asukasta kohti vuodessa -11% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 356
- Kaupunginosa Kralingen-Crooswijk
- 70 1 000:ta kohti
- Kunta Rotterdam
- 79 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 0,4 1 asuntomurto
Yleisin
- Fietsdiefstal
- 59
- Mishandeling
- 23
- Diefstal uit auto
- 16
- Vernieling
- 14
Keskimääräistä enemmän rikoksia: tyypillistä keskustoille, asemien lähialueille ja yöelämän keskittymille, joissa suuri kävijämäärä nostaa asukaskohtaisia lukuja. Tarkastelkaa rikoslajikohtaista erittelyä: myymälä- ja polkupyörävarkaudet ovat eri asia kuin murrot ja väkivalta. Asuntomurrot ovat täällä harvinaisia.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Oostmaaslaan 261? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Oostmaaslaan 261
Millainen asunto on osoitteessa Oostmaaslaan 261?
Osoitteessa Oostmaaslaan 261 (Rotterdam) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1997, asuinpinta-ala 203 m². Asuinalue on Struisenburg ja kunta Rotterdam.
Mikä on osoitteessa Oostmaaslaan 261 sijaitsevan asunnon energialuokka?
Rekisteröity energialuokka on B (rekisteröity 17 kesäkuu 2020). Vastaavan asunnon kaasu- ja sähkökulut ovat keskimäärin € 198 kuukaudessa.
Mikä on osoitteessa Oostmaaslaan 261 sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 974.000 ja yläraja € 1.101.000 (keskikohta € 1.038.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Mikä on osoitteessa Oostmaaslaan 261 sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?
Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 3.970 (€ 19/m², 21 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.
Kuinka hiljaista osoitteessa Oostmaaslaan 261 on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 66 dB Lden (erittäin meluisa). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 40 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Oostmaaslaan 261 tulvia?
Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.
Kuinka turvallista osoitteen Oostmaaslaan 261 asuinalueella on?
Alueella Struisenburg (asuinalue) poliisi kirjasi 60 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 79 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Oostmaaslaan 261 ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 700 m, yleislääkäri 900 m, alakoulu 1,0 km, päiväkoti 600 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.