Poststraat 22 - e
8911 GX Leeuwarden · De Waag, Leeuwarden
- Kerrostaloasunto
- Rakennusvuosi 1906
- 31 m² asuinpinta-alaa
- ? ei rekisteröityä energialuokkaa
Kysykää kohteesta Poststraat 22 - e
Kysykää asunnosta, asuinalueesta, arvosta tai kustannuksista. Avustaja vastaa tämän sivun tietojen pohjalta ja hakee tarvittaessa ajantasaista lisätietoa.
Lyhyesti
Osoitteessa Poststraat 22 - e paikkakunnalla Leeuwarden sijaitsee kerrostaloasunto vuodelta 1906 , jonka asuinpinta-ala on 31 m² ja jonka energialuokkaa ei ole rekisteröity. Sijainti: asuinalue De Waag (kunta: Leeuwarden). Suuntaa antava markkina-arvo on € 91.000–€ 102.000. Elinympäristö: melutaso 54 dB (kohtalainen), ilmanlaatu WHO:n ohjearvon rajoissa, viheralueiden osuus 20 % 500 m:n säteellä, ei kohteeseen soveltuvaa tulvaskenaariota. Lentoliikenne: noin 4 lentokonetta päivässä alle 3 000 m:n korkeudella 2 km:n säteellä. Asuinalueen asumisviihtyvyys: melko hyvä.
Kaikki tämän sivun tiedot ovat peräisin julkisista rekistereistä ja kartoista, ja ne ovat maksuttomia. Tietojen kerääminen itse vie tuntikausia asuntoa kohden – täällä ne ovat koossa sekunnissa. Kunkin osion alta voitte lukea, mitä luvut tarkoittavat täällä asumisen kannalta.
Sijainti
Suuntaa antava arvohaarukka
Markkinat
- +5,7% myyntihinnat Fryslân vuodessa (CBS-hintaindeksi, syy 2026)
- € 319.443 keskimääräinen myyntihinta kunnassa Leeuwarden vuonna 2025 (CBS/Kadaster)
- € 195.000 keskimääräinen WOZ-verotusarvo: asuinalue De Waag (CBS 2024)
Näin arvio on laskettu
| Lähde | Lähtöarvo | Nykyiseen hintatasoon | Painoarvo |
|---|---|---|---|
| 40 vertailukelpoista asuntoa 350 m:n säteellä WOZ-verotusarvon indeksoitu mediaani / m² |
€ 3.220/m² | € 99.820 | 67% |
| 3 vertailukelpoisen asunnon pyyntihinnat Pyyntihinnan indeksoitu mediaani / m² |
€ 2.861/m² | € 88.691 | 20% |
| Keskiarvo, asuinalue: De Waag CBS:n WOZ-verotusarvo 2024 (€ 195.000) / keskiarvo 84 m² |
€ 2.321/m² | € 91.236 +26,8% ajankohdasta 2023 K1 lähtien |
13% |
Vastaavat asunnot lähistöllä (löytyi 42)
Vertailukelpoiset asunnot
Tutustukaa suuntaa antavan arvohaarukan perustana oleviin lähialueen vertailuasuntoihin, niiden neliöhintoihin ja etäisyyksiin.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Laskentatapa: kunkin lähteen arvo on muunnettu arvostuspäivän hintatasosta nykyiseen hintatasoon CBS:n vanhojen omistusasuntojen hintaindeksillä. Indeksi on maakuntakohtainen, mutta kaupungeissa Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ja Utrecht käytetään kaupunkikohtaista indeksiä. Viimeisimpien kuukausien osalta käytetään valtakunnallista kuukausi-indeksiä. Keskiarvo lasketaan painotettuna, ja arvohaarukka perustuu lähteiden väliseen hajontaan (vähintään 5 %). Asunnon kuntoa, sijaintia kadun varrella, maanvuokraoikeutta tai erityispiirteitä ei ole huomioitu. Tämä ei ole kiinteistön arvonmääritys.
Vuokrata vai ostaa?
Vastaavan asunnon vuokraaminen
€ 480 – € 560 kuukaudessa
Markkinatasoinen vuokra: lähialueen 4 samantyyppisen vuokra-asunnon mediaani on € 16,70/m², tässä laskettuna pinta-alalle 31 m².
Tämän asunnon ostaminen
€ 450 kuukaudessa
Annuiteettilyhenteinen asuntolaina € 96.000 (arvohaarukan keskikohta), korko 3,9 %, laina-aika 30 vuotta, koko hinta lainalla: ensimmäisen kuukauden korko € 310 ja lyhennys € 140. Ei sisällä ylläpitokuluja, veroja eikä korkovähennystä.
Kumpi on järkevämpää?
Ostaminen on edullisempaa
Asuntolainan kuukausierästä (€ 450) € 310 on korkoa (osuus, jota ette saa takaisin) ja € 140 lyhennystä (varallisuuden kartuttamista). Pelkkä korko on pienempi kuin vastaavan asunnon vuokra (€ 520).
Ominaisuudet
- Asuntotyyppi
- Kerrostaloasunto
- Käyttötarkoitus
- Asuinkäyttö
- Rakennusvuosi
- 1906
- Asuinpinta-ala
- 31 m²
- Rakennuksen pinta-ala
- 85 m²
- Tontin pinta-ala
- 191 m²
- Energialuokka
- Ei rekisteröity
- Käyttöyksikön tila
- Käytössä
- Rakennuksen tila
- Käytössä
- BAG-osoitetunnus
- 0080200010091746
- BAG-käyttöyksikkö
- 0080010010091809
- BAG-rakennus
- 0080100000496003
Lähde ja menetelmä
Basisregistratie Adressen en Gebouwen (Kadaster) ja energialuokkarekisteri. Tontin pinta-ala tarkoittaa kiinteistörekisteriin merkittyä kokonaispinta-alaa. Kerrostaloasunnoissa se kattaa rakennuksen koko tontin.
Tontti, maaperä ja kaavoitus
Valtakunnallisesti suojeltu rakennus: omaleimaisuutta ja suojelua, mutta myös lupavaatimus lähes kaikille muutostöille, suuremmat ylläpitokulut ja tiukemmat eristysvaatimukset. Vastapainoksi on saatavilla tukia ja suojelukohteille tarkoitettua lainaa. Osalla asuinalueen asunnoista on perustuspaalujen lahoamisriski. Kysykää perustustyypistä ja aiemmista tutkimuksista. Maaperä painuu hieman, kuten monilla turve- ja savialueilla. Pihan ja päällysteiden korottaminen aika ajoin kuuluu asiaan.
- Tontin pinta-ala (BAG)
- 191 m² rakennuksen koko tontti
- Valtakunnallisesti suojeltu rakennus
- numero 24234 · Woningen en woningbouwcomplexen Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed; muutostyöt edellyttävät rakentamis- ja ympäristölupaa
- Suojeltu kaupunki- tai kyläympäristö
- Leeuwarden valtakunnallisesti suojeltu ympäristö (RCE); rakennuksen ulkoasua koskevia lisämääräyksiä
- Perustusten vaurioitumisriski alueella De Waag
- 21,3 %:ssa asunnoista perustuspaalujen lahoamisriski (erittäin korkea) vuoden 2050 voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario 21,3 %, epätasainen painuminen 1,4 %; kunta Leeuwarden: 3,1 % — Klimaateffectatlas (Deltares/KCAF)
- Maan vajoaminen alueella De Waag
- −1,6 mm vuodessa pintakerroksissa −0,2 mm; kunta Leeuwarden: −1,9 mm
- Kadaster, korkeus, kaavoitus, maaperä
- haetaan…
Lähde ja menetelmä
Tontti: Kadaster (BRK, PDOK-palvelun kautta; tontin raja näkyy yllä olevassa kartassa). Korkeus: Actueel Hoogtebestand Nederland. Kaavoitus: ruimtelijkeplannen.nl (asemakaavat 1.1.2024 asti; uudemmat määräykset ovat kunnan elinympäristökaavassa). Maaperä ja perustukset: Klimaateffectatlas (CC BY 4.0) ja RVO/KCAF. Tiedot ovat suuntaa antavia, eivät rakennusteknistä tai oikeudellista neuvontaa.
Aurinko ja varjot
Miten julkisivut, piha ja katto suuntautuvat aurinkoon nähden, ja kuinka paljon ympäröivät rakennukset varjostavat niitä? Laskenta perustuu auringon sijaintiin ja 3D BAG -aineiston rakennuskorkeuksiin.
- Julkisivut, piha, katto ja päivänvalo
- lasketaan…
Rakennustietojen lataaminen epäonnistui.
tämä asunto rakennusten varjot tonttia auringon suunta
Rakennukset ja korkeudet: 3D BAG (TU Delft, CC BY 4.0; katon korkeus = 70. persentiili tämän asunnon maanpinnasta mitatuista korkeuksista, lähde AHN). Tontti: Kadaster (BRK). Auringon sijainti: NOAA-algoritmi, paikallista aikaa. Ilmakuva: PDOK, Beeldmateriaal Nederland (CC BY 4.0). Suuntaa antava: puita, aitoja, kattolyhtyjä ja maastonmuotoja ei ole huomioitu.
Energia ja lämmitys
Ilman rekisteröityä energialuokkaa energiankulutus jää arvailun varaan. Pyytäkää nähtäväksi energian vuositasauslasku ja hankkikaa energiatodistus ennen kauppaa. Usein kyse on vanhoista, eristämättömistä asunnoista. Vastaavan asunnon vuotuiset energiakulut ovat noin € 416 pienemmät kuin paikkakunnan De Waag asunnoissa keskimäärin.
Energialuokka
? Tähän osoitteeseen ei ole rekisteröity energialuokkaa. Energialuokka on pakollinen asuntoa myytäessä tai vuokrattaessa.
Kulutus ja kustannukset
€ 128 kuukaudessa keskimääräisellä kulutuksella
- Maakaasu
- 610 m³ vuodessa; asuinalue 810
- Sähkö
- 1.400 kWh vuodessa; asuinalue 1.930
- Vuosikustannukset
- € 1.534 kaasu € 847, sähkö € 363, kiinteät maksut € 324
- Keskimääräinen asunto alueella De Waag
- € 1.950 vuodessa
- Aurinkopaneelit
- 3% vastaavista asunnoista; asuinalue 3%
Lähde ja menetelmä
Kohteeseen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavat asunnot toimitettu keskimääräinen energiamäärä (CBS 2025, lämpötilakorjattu) ajankohdan syy 2026 keskimääräisillä kuluttajahinnoilla (CBS: 1,39/m³ ja 0,26/kWh veroineen, perusmaksut ja energiaveron hyvitys huomioituina). Todellinen kulutus riippuu asukkaista ja laitteistosta.
Siirtyminen puhtaaseen lämmitykseen ja tuet
- Lämmitys alueella De Waag
- 65 % asuntokohtainen lämmityskattila, 5 % kiinteistökohtainen keskuslämmitys, 2 % sähkölämmitystä 2022
- Geotermisen energian potentiaali
- 30-50%kans >5MWth Slochteren-muodostuma, WarmteAtlas
- Kaukolämpöverkko
- asuinalueella ei ole kaukolämpöverkkoa eikä sellaista ole tiettävästi suunnitteilla
ISDE 2026 (500 miljoonaa €): tukea eristykseen, lämpöpumppuun (myös hybridimalliin), aurinkolämpöjärjestelmään, ilmanvaihtoon ja kaukolämpöverkkoon liittymiseen (kiinteä tuki 3 775 €). Lämpöpumppujen tuet vaihtelevat tyypin ja tehon mukaan noin 500 €:sta yli 13 000 €:oon. Tukea haetaan RVO:lta asennuksen jälkeen. ISDE-tuki RVO:lta · Energiesubsidiewijzer (myös kuntien tuet)
Energialuokat alueella De Waag
Lähde ja menetelmä
Energialuokka ja energialuokkien jakauma: EP-Online (RVO) oman tietokantamme kautta; kulutusprofiilit: CBS 85140NED (CC BY 4.0); hinnat: CBS 85592NED; asuinalueen kulutus: CBS Kerncijfers; kaukolämpöverkot, suunnitelmat, kokeilualueet ja lämmitysmuotojen jakauma: WarmteAtlas (RVO, asuinaluetasolla; suunnitelmat on kohdistettu asuinalueisiin, joiden keskipiste on suunnittelualueella); ISDE: RVO. Suuntaa antavia tietoja, ei energianeuvontaa.
Kuukausittaiset asumiskulut: omistus- vai vuokra-asunto
Käyttäkää laskelmassa omia kauppahinta- ja vuokratietojanne sekä omia oletuksianne. Kaikkia summia voi muuttaa. Tulos on suuntaa antava.
Mitä tämän asunnon ostaminen maksaa?
Kauppahinnan lisäksi maksettavat kertaluonteiset kulut: vero, notaarikulut, kiinteistön arvonmääritys, neuvonta ja kuntotarkastus. Vuodesta 2018 lähtien lainaa on saanut enintään asunnon arvon verran, joten nämä kulut maksetaan omista varoista.
Hyödyllisiä työkaluja
Sisustuksen uudistaminen tekoälyllä
Ladatkaa kuva huoneesta ja valitkaa tyyli, niin näette puolessa minuutissa, miltä huone voisi näyttää. Itse huone pysyy ennallaan, vain sisustus muuttuu.
Tämä työkalu on tarkoitettu kirjautuneille käyttäjille. Tilin luominen on ilmaista.
Asuinalue, kaupunginosa ja kunta
De Waag
- Asunnot
- 836
- Asukkaita
- 1.315
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 195.000
- Omistusasunnot
- 14%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1855
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (80%)
Binnenstad
- Asunnot
- 5.168
- Asukkaita
- 6.980
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 163.000
- Omistusasunnot
- 12%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1915
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (88%)
Leeuwarden
- Asunnot
- 67.208
- Asukkaita
- 129.973
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 249.000
- Omistusasunnot
- 50%
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1965
- Yleisin
- Kerrostaloasunto (38%)
Tämän asuinalueen asunnot kartalla Leeuwarden · Fryslân (Friesland)
Keitä asuinalueella asuu?
Keitä asuinalueella asuu?
Verratkaa CBS:n asuinaluetta, kaupunginosaa ja kuntaa koskevia tietoja koko maan lukuihin: tausta, koulutus, tulot, etuudet ja työllisyys.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
Ruokaostokset hoituvat kävellen. Alakoulu on pyöräilymatkan päässä. Joukkoliikenteen pysäkki on aivan lähellä. Kaupunkimainen ympäristö: kaikki on lähellä, mutta myös vilskettä riittää.
- Suuri ruokakauppa
- 300 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,0 km keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Alakoulu
- 700 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Päiväkoti
- 500 m keskimääräinen etäisyys asuinalueella
- Lähin alakoulu
- 280 m Openbare Basisschool de Oldenye
- Lähin joukkoliikennepysäkki
- 270 m Leeuwarden, Blokhuisplein · bus · 32 vertrekken per uur overdag
- Lähin latauspiste
- 150 m Eewal 77 - Allego
- Lähin lastenhoitopaikka
- 220 m Speelleergroep Sinne Jacobijnerkerkhof
- Lähin antennimasto
- 130 m Zendmast 3G, 4G, 5G · 3 antennes · 16,6 m hoog · veilige afstand 8 m
- Koulut 3 km:n säteellä
- 18
- Kaupungistumisaste
- Erittäin kaupunkimainen 4.761 osoitetta / km²
Lähde ja menetelmä
Tieverkkoa pitkin mitatut etäisyydet ovat asuinalueen kaikkien asukkaiden keskiarvoja (CBS). Etäisyydet kouluun (DUO), joukkoliikennepysäkille (OVapi/GTFS, arkipäivän lähdöt), antennimastoon (Antenneregister), latauspisteelle ja lastenhoitopaikkaan on mitattu linnuntietä tästä osoitteesta oman tietokantamme perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
Melu
54 dB Kohtalainen
enintään 45 dB: erittäin hiljainenyli 70 dB: äärimmäisen meluisa
- Tieliikenne
- 43 dB
- Junaliikenne
- alle 40 dB
- Lentoliikenne
- alle 40 dB
- Tuulivoimalat
- alle 40 dB
- Tieliikenne yöllä
- 34 dB
- Junaliikenne yöllä
- 18 dB
Alueella De Waag (asuinalue) 63 %:ssa asunnoista melutaso on korkeampi kuin tässä osoitteessa. Alueen keskiarvo on 56 dB.
Kohtalainen: liikenne kuuluu kuten asuinalueen läpikulkukadulla. Sisällä sitä tuskin huomaa ikkunoiden ollessa kiinni. Ulkona voi hyvin oleskella, mutta täysin hiljaista ei ole koskaan. Merkittävin melulähde on tieliikenne (43 dB).
Lähde ja menetelmä
Lden: päivä-, ilta- ja yöajan melualtistuksen vuosikeskiarvo (RIVM-melukartat 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024, 10 m:n ruudukko). Karkea arvio, ei rakennuksen julkisivulta mitattu arvo. WHO suosittelee tieliikennemelulle enintään 53 dB:n ja lentoliikennemelulle 45 dB:n tasoa.
Tulva
Ei tulvaa Ei tulvaa
Suurinta tulvasyvyyttä kuvaavassa kartassa ei ole tälle paikalle tulvaskenaariota.
- Tulvalle alttiit asunnot alueella De Waag
- 0%
- Näistä tulvasyvyys yli 0,5 m
- 0%
- Suurin tulvasyvyys asuinalueella
- ei lainkaan
Tälle paikalle ei ole laskettu tulvaskenaariota: alueen odotetaan säilyvän kuivana, vaikka tulvapenger murtuisi tai vedenpinta nousisi korkealle. Tulvavakuutus ei ole täällä välttämätön.
Lähde ja menetelmä
LIWO (Rijkswaterstaat), tulvan suurinta veden syvyyttä kuvaava kartta, 25 m:n ruudukko; tulvan todennäköisyys: Klimaateffectatlas. Veden syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Tulvapenkereet ja muut tulvasuojarakenteet on mitoitettu tämän todennäköisyyden perusteella.
Ilmanlaatu
- NO₂ 8,6 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
- PM2,5 6,6 µg/m³ yli WHO:n ohjearvon
- PM10 12,9 µg/m³ WHO:n ohjearvon rajoissa
Saastunut ilma: ylittää vuoden 2030 eurooppalaiset raja-arvot, yleensä lähellä sijaitsevan vilkkaan tien, teollisuuden tai intensiivisen karjatalouden vuoksi. Tämä on syytä huomioida etenkin hengitystieoireista kärsivien ja pienten lasten kohdalla. Tuulettaminen talon rauhallisemmalta puolelta auttaa.
Keskimäärin alueella De Waag: NO₂ 8,6, PM2,5 6,6 µg/m³.
Lähde ja menetelmä
Pitoisuuksien vuosikeskiarvot 25 m:n tarkkuudella (RIVM, uusin kartta). Palkin viiva osoittaa WHO:n ohjearvon (NO₂ 10, PM2,5 5, PM10 15 µg/m³). Väri kuvaa pitoisuuden suhdetta WHO:n ohjearvoon ja EU:n vuoden 2030 raja-arvoon.
Valo yöllä
Kirkas
pimeäerittäin valoisa
Keskiarvo alueella De Waag: erittäin kirkas.
Valoisa: paljon teiden, yritysten tai kasvihuoneiden keinovaloa. Runsas yöaikainen valo on yhteydessä heikompaan uneen. Kiinnittäkää huomiota makuuhuoneiden sijaintiin.
Lähde ja menetelmä
Satelliittien mittaama ylöspäin suuntautuva keinovalo (RIVM:n valopäästökartta 2023, 375 m:n ruudukko). Luokitus perustuu vertailuun kaikkien Alankomaiden asuntojen kanssa: pimeä tarkoittaa pimeimpään 20 %:iin ja erittäin valoisa valoisimpaan 10 %:iin kuuluvia asuntoja.
Asuinalueen kasvillisuus
20% kasvillisuutta 500 m:n säteellä
Keskiarvo alueella De Waag: 20 %.
Lähes kokonaan rakennettua ja päällystettyä ympäristöä: kuuluu Alankomaiden vähiten vehreisiin paikkoihin. Kesällä on odotettavissa selvä lämpösaarekeilmiö ja vain vähän varjoa. Kasvien vehreyttämä parveke tai kattoterassi on täällä kullanarvoinen.
Lähde ja menetelmä
Kasvillisuuden (ruoho, pensaat, puut) osuus osoitetta ympäröivässä 500 m:n ruudussa (RIVM groenkaart 2022). Puolella Alankomaiden asunnoista kasvillisuuden osuus 500 m:n säteellä on yli 52 % ja joka kymmenennellä alle 32 %.
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Lentoliikenne tämän osoitteen yllä
Katsokaa, kuinka monta lentokonetta alueen yli lentää päivittäin, millä korkeudella, mihin aikaan ja mihin lentoasemiin lennot liittyvät.
Maksutta käyttäjätilillä. Maksutietoja ei tarvita.
Ilmasto ja turvallisuus
Lämpöstressi pysyy talon ympärillä kohtuullisena myös kuumina päivinä, ja ympäristö viilenee illalla melko hyvin.
Kuumuus
46–48 °C äärimmäinen lämpöstressi
Koettu lämpötila kuumana kesäpäivänä (2022), 1 m:n päässä talosta.
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,4–1,6 °C lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla
- Lämpimät yöt (vähintään 20 °C)
- 6–7 yötä vuodessa
- Etäisyys viileään paikkaan
- 200–300 m
- Keskiarvo alueella De Waag
- 45 °C koettu lämpötila
Vesi
- Sadevesi rankkasateella (70 mm tunnissa)
- ei sadeveden virtausreittiä aivan talon vieressä
- Pohjaveden aiheuttamat haitat vuonna 2050
- Erittäin suuri kasvu
- Kuivana säilyvä kerros alueella De Waag
- 100% asunnoista vakavimmassa tulvatilanteessa
Ympäristön onnettomuusriskit
- Suurjännitelinja
- ei yhtään 2 km:n säteellä
- Tuulivoimala
- 2,2 km Windturbine 5 kW, ashoogte 5 m · rotor 5 m · tässä noin 28 dB
- Tuulivoimalamelu tässä osoitteessa
- 19 dB Lden-melutaso RIVM:n tuulivoimaloiden melukartan mukaan
- Vaaraa aiheuttava toiminta 1 km:n säteellä
- Vervoer gevaarlijke stoffen
- Lähin vaaraa aiheuttava yritys
- Liander 370 m
Alueella De Waag sijaitsevista asunnoista 0% on suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä ja 0% enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta.
Lähde ja menetelmä
Kuumuus, vesi ja pohjavesi: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0; koettu lämpötila ja lämpösaarekevaikutus 2022, tulvan todennäköisyys ja veden syvyys valtakunnallisten tulvaskenaarioiden perusteella, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 korkean skenaarion mukaan, sadeveden virtausreitit sademäärän ollessa 70 mm tunnissa). Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet (magneettikenttävyöhyke); tuulivoimalat: RIVM; vaaraa aiheuttava toiminta: Register Externe Veiligheidsrisico's, saatavilla RIVM Atlas Leefomgeving -palvelusta (toiminta, jonka riskien huomiointialue ulottuu 1 km:n säteelle). Karttoihin perustuvia suuntaa antavia arvioita, ei mittauksia.
Turvallisuus ja asumisviihtyvyys
Asumisviihtyvyys alueella De Waag (asuinalue)
Melko hyvä Leefbaarometer 2024, luokka 6 / 9
- Fyysinen ympäristö: melko hyvä
- Asunnot: tyydyttävä
- Lähipalvelut: erittäin hyvä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus: heikko
- Häiriöt ja turvattomuus: erittäin heikko
Leefbaarometer 3.0 (BZK): asumisviihtyvyyden arvio yhdeksässä luokassa. Viittä osa-aluetta verrataan valtakunnalliseen keskiarvoon. Lisätietoa tästä asuinalueesta
Rikokset alueella De Waag (asuinalue)
322 1 000 asukasta kohti vuodessa +5% edellisvuoteen verrattuna
- Kirjattu syy 2025 – elo 2026
- 423
- Kaupunginosa Binnenstad
- 212 1 000:ta kohti
- Kunta Leeuwarden
- 53 1 000:ta kohti
- Nederland
- 45 1 000:ta kohti
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 2,4 2 asuntomurtoa
Yleisin
- Winkeldiefstal
- 91
- Fietsdiefstal
- 47
- Mishandeling
- 17
- Drugshandel
- 13
Selvästi maan keskiarvoa korkeampi. Kyseessä on usein vilkas keskustan tai aseman lähialue, joskus taas asuinalue, jolla on pitkäaikaisia ongelmia. Leefbaarometer ja iltakäynti alueella auttavat selvittämään, kummasta on kyse.
Lähde ja menetelmä
Poliisin kirjaamat rikokset asuinalueittain (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Pienillä asuinalueilla määrät ovat pieniä. Tarkastelkaa lukua suhteessa asukkaiden ja asuntojen määrään. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Aiotteko tehdä tarjouksen kohteesta Poststraat 22 - e? Selvittäkää asunnon todellinen arvo.
Maksuton sivu kertoo faktat. Raportti vastaa ratkaisevaan kysymykseen: paljonko tarjoan? Kolme euromääräistä skenaariota, joiden pohjana ovat Kadasterin tiedot vastaavien asuntojen toteutuneista kauppahinnoista, laskennallinen arvo, kunnan tilastot pyyntihinnan ylittävistä tarjouksista ja asunnon kunto kuvien perusteella. Lisäksi saatte kysymykset, jotka kannattaa esittää kiinteistönvälittäjälle ennen allekirjoittamista.
Laskentaesimerkki: jo 2% liian korkea tarjous tarkoittaa, että 450 000 €:n asunnosta maksetaan 9 000 € liikaa. Raportti maksaa 19 €.
-
Tarjousstrategia: kolme vaihtoehtoa
Kolme euromääräistä tarjousvaihtoehtoa: varovainen tarjous, markkinatasoinen tarjous ja tarjous, jolla on hyvät mahdollisuudet menestyä. Ne perustuvat laskennalliseen arvoon, vertailukelpoisiin asuntokauppoihin ja siihen, kuinka paljon kunnassa maksetaan yli pyyntihinnan. -
Vertailukaupat Kadasterista
Lähialueen tyypiltään, kooltaan ja rakennusajankohdaltaan vastaavien asuntojen toteutuneet kauppahinnat kartalla ja taulukossa, indeksoituina nykyhetkeen. -
Laskennallinen arvo ja aiemmat kaupat
Automaattinen arvonmääritys arvohaarukoineen, tämän osoitteen kauppahistoria ja WOZ-verotusarvon kehitys vuosien varrella. -
Kunnan asuntomarkkinatilastot
Myyntiaika, pyyntihinnan ylitysprosentti, hinta per m² ja tämän asuntotyypin kysynnän ja tarjonnan suhdetta kuvaava mittari (NVM) kertovat, kuinka paljon kilpailua on odotettavissa. -
Kysymyksiä kiinteistönvälittäjälle
Asuntonäyttöä varten räätälöity kysymyslista, joka perustuu rakennusvuoteen, energialuokkaan, ympäristön riskeihin, myynti-ilmoitukseen ja kuva-analyysiin. -
Asunnon kunto kuvien perusteella
Kuvantunnistusmalli arvioi myynti-ilmoituksen kuvista yleiskunnon, keittiön ja kylpyhuoneen sekä näkyvät puutteet ja antaa suuntaa antavan kunnostusbudjetin. -
Kuukausittaiset asumiskulut eri tarjoushinnoilla
Kunkin vaihtoehdon kuukausikulut: asuntolaina, ostajan kaupantekokulut, kunnalliset maksut, energia ja kunnossapito sekä vertailuksi vuokralla asuminen. -
Mukana myös kaikki maksuttoman sivun tiedot
Asunto, asuinalue, energia, elinympäristö, ilmasto, turvallisuus ja lentoliikenne tiiviisti koottuna yhteen PDF-tiedostoon.
Haluatteko vertailla useita asuntoja? 5 raporttia hintaan 39 € kuukaudessa, lisäraportit 6 € kappaleelta. Ei kiinteistön arvonmääritystä eikä takuuta, vaan lukuja, joilla voitte perustella tarjouksenne.
Usein kysyttyä: Poststraat 22 - e
Millainen asunto on osoitteessa Poststraat 22 - e?
Osoitteessa Poststraat 22 - e (Leeuwarden) sijaitseva asunto on appartement, rakennettu vuonna 1906, asuinpinta-ala 31 m². Asuinalue on De Waag ja kunta Leeuwarden.
Mikä on osoitteessa Poststraat 22 - e sijaitsevan asunnon energialuokka?
Tälle osoitteelle ei ole rekisteröity energialuokkaa. Voimassa oleva energiatodistus on pakollinen asuntoa myytäessä tai vuokrattaessa.
Mikä on osoitteessa Poststraat 22 - e sijaitsevan asunnon arvioitu arvo?
Suuntaa antavan markkina-arvon alaraja on € 91.000 ja yläraja € 102.000 (keskikohta € 96.000, hintataso syy 2026). Arvio perustuu asuinalueen vastaavien asuntojen WOZ-verotusarvoihin, pyyntihintoihin ja toteutuneisiin asuntokauppoihin. Kyseessä on suuntaa antava arvio, ei kiinteistön arvonmääritys.
Mikä on osoitteessa Poststraat 22 - e sijaitsevaa asuntoa vastaavan asunnon kuukausivuokra?
Lähialueen vastaavien vuokra-asuntojen kuukausivuokran mediaani on € 520 (€ 16/m², 4 asuntoa). Tämän sivun pisteytyksestä selviää, kuuluuko vuokra sääntelyn piiriin.
Kuinka hiljaista osoitteessa Poststraat 22 - e on?
Melutason vuosikeskiarvo julkisivun kohdalla on 54 dB Lden (kohtalainen). Suurin melulähde on tieliikenne. Päivittäin noin 4 lentokonetta lentää 2 km säteellä asunnosta alle 3 000 m korkeudessa.
Voiko osoitteessa Poststraat 22 - e tulvia?
Valtakunnallisessa tulvaveden enimmäissyvyyskartassa tälle paikalle ei ole esitetty tulvaskenaariota.
Kuinka turvallista osoitteen Poststraat 22 - e asuinalueella on?
Alueella De Waag (asuinalue) poliisi kirjasi 322 rikosta 1 000 asukasta kohden vuodessa, kun koko kunnassa vastaava luku oli 53 ja koko maassa 45. Leefbaarometerin arvio asumisviihtyvyydestä on melko hyvä.
Mitä lähipalveluja osoitteen Poststraat 22 - e ympäristössä on?
Asuinalueen keskimääräiset etäisyydet: suuri ruokakauppa 300 m, yleislääkäri 1,0 km, alakoulu 700 m, päiväkoti 500 m (CBS). Tällä sivulla näkyvät lähin koulu, joukkoliikennepysäkki, latauspiste ja lastenhoitopaikka sekä niiden etäisyydet tästä osoitteesta.
Mistä nämä tiedot ovat peräisin?
Viranomaisten julkisista tietolähteistä: BAG ja Kadaster (asunnon ominaisuudet, tontti), EP-Online (energialuokka), CBS (asuinalueen tilastot, hintaindeksi, energiankulutus), RIVM (melu, ilma, valo, viheralueet), Klimaateffectatlas ja LIWO (kuumuus, vesi), poliisin avoin data ja Leefbaarometer (turvallisuus) sekä ADS-B-verkostot (lentoliikenne). Kaikki laskelmat ovat suuntaa antavia, eivät kiinteistön arvonmäärityksiä tai asiantuntijaneuvontaa.