Kaupunginosa Overhees

Kaupunginosa kunnassa Soest · Utrecht

  • 3.169 asuntoa
  • 7.210 asukasta
  • keskim. rakennusvuosi 1983
  • keskim. WOZ-verotusarvo € 442.000

Asuminen alueella Overhees: kaupunginosa kunnassa Soest, jossa on 3.169 asuntoa, 7.210 asukasta ja 3.170 kotitaloutta. Alueen Overhees asunnot: pääasiassa tyyppiä rivitalon keskiasunto (48%) ja rivitalon päätyasunto (18%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1970-1989 (75%) ja omistusasuntoja 66% ja vuokra-asuntoja 34%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 442.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 43 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 50 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 17,2 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 800 m, alakouluun 600 m ja 35 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Overhees sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.

Kartta

Alueraja perustuu CBS:n vuoden 2024 kaupunginosa- ja asuinaluekarttaan. Lähentäkää karttaa nähdäksenne yksittäiset asunnot. Avatkaa asunnon tiedot napsauttamalla asuntoa. Avatkaa asuntokartalla

Asunnot alueella Overhees

Asunnot
3.169
asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
Keskimääräinen rakennusvuosi
1983
Keskimääräinen asuinpinta-ala
119 m²
Asuntokanta (CBS)
3.128
2025

Asuntotyyppi

  • Rivitalon keskiasunto 48% 1.521
  • Rivitalon päätyasunto 18% 566
  • Kerrostaloasunto 17% 553
  • Omakotitalo 11% 333
  • Paritalo 6% 196

Energialuokka

  • A tai parempi 18% 579
  • B 23% 743
  • C 48% 1.517
  • D 4% 131
  • E 1% 24
  • F 1% 27
  • G 2% 69
  • Ei energialuokkaa 2% 79

Rakennusajankohta

  • Ennen vuotta 1945 4% 119
  • 1945–1969 1% 20
  • 1970–1989 75% 2.389
  • 1990–2009 16% 516
  • Vuodesta 2010 alkaen 4% 124
  • Ei tiedossa 0% 1

Asukkaat

Asukkaita
7.210
1. tammikuuta 2025
Kotitaloudet
3.170
keskimäärin 2,3 henkilöä
Yhden hengen kotitaloudet
31%
Alankomaat: 40%
Lapsiperheet
35%
Alankomaat: 32%
Väestötiheys
1.313
asukasta/km²
Pinta-ala
5,5 km²
josta vesialuetta 0,0 km²
Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
10%
Alankomaat: 16%
Ekvivalentit tulot
€ 44.900
keskim. kotitaloutta kohden vuodessa · Alankomaat: € 42.080
Köyhyydessä elävät
2%
Alankomaat: 3%
Toimeentulotuet
10
1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
Työllisyysaste
70%
Alankomaat: 72%
Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
59%
Alankomaat: 56%

Ikärakenne

  • 0–15-vuotiaat 16% 1.155
  • 15–25-vuotiaat 10% 725
  • 25–45-vuotiaat 20% 1.410
  • 45–65-vuotiaat 27% 1.950
  • 65-vuotiaat ja vanhemmat 27% 1.975

Syntyperä

  • Nederland 80% 5.785
  • Eurooppa (pl. Alankomaat) 5% 385
  • Euroopan ulkopuoli 15% 1.070

Koulutustaso (15–75-vuotiaat)

  • Perusopetus, vmbo, mbo 1 26% 1.330
  • Havo, vwo, mbo 2–4 40% 2.090
  • Hbo, wo 34% 1.790

Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.

Asuminen ja asuntojen arvot

Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
€ 442.000
CBS 2024
Omistusasunnot
66%
Vuokra-asunnot
34%
20% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
Pientaloasunnot
84%
16% kerrostaloasuntoja
Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
1%
Tyhjillään olevat asunnot
1%
Vuoden uudisrakentaminen
3
valmistuneet asunnot

WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.

Energia

Keskimääräinen sähkönkulutus
2.650 kWh
asuntoa kohti vuodessa
Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
770 kWh
aurinkosähköä asuntoa kohti
Keskimääräinen kaasunkulutus
920 m³
asuntoa kohti vuodessa
Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
41%
Maakaasuton
1%
Pääosin sähkölämmitteinen
4%

Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.

Lähipalvelut ja liikenneyhteydet

Suuri ruokakauppa
800 m
keskim. etäisyys
Yleislääkärin vastaanotto
900 m
keskim. etäisyys
Alakoulu
600 m
keskim. etäisyys
Päiväkoti
700 m
keskim. etäisyys
Koulut 3 km:n säteellä
11
Kaupungistumisaste
Hyvin kaupunkimainen
1.767 osoitetta / km²
Autoja kotitaloutta kohden
1,1
3.521 henkilöautoa
Yritysten toimipaikat
760
joista 85 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja

Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).

Koulut

kaupunginosa Overhees: 4 koulua. Tiedot oppilasmääristä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvioista.

Kaikki koulut kunnassa Soest

DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.

Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet

Keskimääräinen melutaso (Lden)
50 dB
kunnassa 52 dB
Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
4%
kunta: 16%
Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
0%
kunta: 1%
Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
0%
kunta: 0%
Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
0%
Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
0%
kunta: 5%

3.169 asunnon melutaso

  • enintään 45 dB: erittäin hiljainen 6% 195
  • 46–50 dB: hiljainen 53% 1.680
  • 51–55 dB: kohtuullinen 35% 1.094
  • 56–60 dB: melko meluisa 6% 187
  • 61–65 dB: meluisa 0% 13

Tulva

Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
0%
kunta: 0%
Näistä veden syvyys yli 0,5 m
0%
Näistä veden syvyys yli 2 m
0%
Veden enimmäissyvyys
ei lainkaan

Ilma, valo ja viheralueet

NO₂
9,3 µg/m³
11% yli WHO:n suosituksen (10)
PM2,5
8,5 µg/m³
100% yli WHO:n suosituksen (5)
PM10
14,6 µg/m³
1% yli WHO:n suosituksen (15)
Valo yöllä
Hämärä
kunta: hämärä
Viheralueet 500 m:n säteellä
66%
kunnassa 63%

Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Ilmasto ja turvallisuus

Koettu lämpötila kuumana päivänä
46–48 °C
äärimmäinen lämpöstressi
Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
92%
kunta: 84%
Lämpösaarekevaikutus
1,0–1,2 °C
keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
99%
kunta: 89%
Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
100%
kunta: 98%
Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
1%
kunta: 3%
Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
0%
kunta: 0%
Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
0%
kunta: 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.

Turvallisuus

Rikoksia 1 000 asukasta kohti
17
syy 2025 – elo 2026
Kirjatut rikokset
124
-19 % edellisvuoteen verrattuna
Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
3,5
11 asuntomurtoa
Kunta
29
1 000 asukasta kohti
Nederland
45
1 000 asukasta kohti

Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)

  • Woninginbraak 9% 11
  • Mishandeling 9% 11
  • Fietsdiefstal 8% 10
  • Vernieling 8% 10
  • Diefstal uit auto 6% 8
  • Bedreiging 6% 7
  • Inbraak schuur/garage 1% 1
  • Autodiefstal 1% 1

Vuosittain

  1. 1682021
  2. 1582022
  3. 1462023
  4. 1472024
  5. 1592025

Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.

Asumisviihtyvyys

Hyvä Leefbaarometer 2024

erittäin heikkoerinomainen

Asumisviihtyvyys
Hyvä
luokka 7/9, mittausvuosi 2024
Pistemäärä
4,13
+0,02 koko maan keskiarvoon verrattuna
Muutos edellisestä mittauksesta
+0,02
mittaus 2022: Melko hyvä
Kunta
Hyvä
pistemäärä 4,14

Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta

  • Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,00 tyydyttävä
  • Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,01 tyydyttävä
  • Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,04 tyydyttävä
  • Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,01 tyydyttävä
  • Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,04 melko hyvä

Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.

Tulot ja työ

Keskitulot asukasta kohti
€ 36.200
vuodessa
Keskitulot tulonsaajaa kohti
€ 43.900
vuodessa
Kotitalouksien varallisuuden mediaani
€ 265.200
Työllisyysaste
70%
15–74-vuotiaista
Yrittäjät
18%
työllisistä
Suurituloisin 20 %
21,2%
osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)

Asuinalueet – Overhees 5