Kunta Soest
Kunta · Utrecht
- 21.671 asuntoa
- 47.999 asukasta
- keskim. rakennusvuosi 1972
- keskim. WOZ-verotusarvo € 454.000
Asuminen alueella Soest: kunta maakunnassa Utrecht, jossa on 21.671 asuntoa, 47.999 asukasta ja 21.251 kotitaloutta. Alueen Soest asunnot: pääasiassa tyyppiä kerrostaloasunto (37%) ja rivitalon keskiasunto (27%), rakennettu pääosin ajanjaksolla 1970-1989 (30%) ja omistusasuntoja 64% ja vuokra-asuntoja 36%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 454.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 37 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on C. Asumisviihtyvyyden arvosana on hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 52 dB (kohtalainen) ja poliisi kirjasi 28,9 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 900 m, alakouluun 700 m ja 34 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Soest sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.
Kartta
Asunnot alueella Soest
- Asunnot
- 21.671 asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1972
- Keskimääräinen asuinpinta-ala
- 118 m²
- Asuntokanta (CBS)
- 21.377 2025
Asuntotyyppi
Energialuokka
Rakennusajankohta
Asukkaat
- Asukkaita
- 47.999 1. tammikuuta 2025
- Kotitaloudet
- 21.251 keskimäärin 2,2 henkilöä
- Yhden hengen kotitaloudet
- 35% Alankomaat: 40%
- Lapsiperheet
- 34% Alankomaat: 32%
- Väestötiheys
- 1.031 asukasta/km²
- Pinta-ala
- 46,4 km² josta vesialuetta 0,2 km²
- Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
- 12% Alankomaat: 16%
- Ekvivalentit tulot
- € 46.900 keskim. kotitaloutta kohden vuodessa · Alankomaat: € 42.080
- Köyhyydessä elävät
- 3% Alankomaat: 3%
- Toimeentulotuet
- 15 1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
- Työllisyysaste
- 73% Alankomaat: 72%
- Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
- 55% Alankomaat: 56%
Ikärakenne
Syntyperä
Koulutustaso (15–75-vuotiaat)
Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.
Asuminen ja asuntojen arvot
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 454.000 CBS 2024
- Omistusasunnot
- 64%
- Vuokra-asunnot
- 36% 22% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
- Pientaloasunnot
- 64% 36% kerrostaloasuntoja
- Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
- 5%
- Tyhjillään olevat asunnot
- 3%
- Vuoden uudisrakentaminen
- 150 valmistuneet asunnot
WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.
Energia
- Keskimääräinen sähkönkulutus
- 2.790 kWh asuntoa kohti vuodessa
- Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
- 700 kWh aurinkosähköä asuntoa kohti
- Keskimääräinen kaasunkulutus
- 930 m³ asuntoa kohti vuodessa
- Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
- 35%
- Maakaasuton
- 5%
- Pääosin sähkölämmitteinen
- 8%
Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
- Suuri ruokakauppa
- 900 m keskim. etäisyys
- Yleislääkärin vastaanotto
- 800 m keskim. etäisyys
- Alakoulu
- 700 m keskim. etäisyys
- Päiväkoti
- 700 m keskim. etäisyys
- Koulut 3 km:n säteellä
- 10
- Kaupungistumisaste
- Kohtalaisen kaupunkimainen 1.478 osoitetta / km²
- Autoja kotitaloutta kohden
- 1,1 23.003 henkilöautoa
- Yritysten toimipaikat
- 7.570 joista 1.125 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja
Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).
Koulut
kunta Soest: 21 koulua. Tiedot oppilasmääristä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arvioista.
- De Werveling Basisschool 345 oppilasta
- St Carolusschool 248 oppilasta
- Protestants Christelijke Basisschool De Postiljon 244 oppilasta
- Ludgerusschool 234 oppilasta
- Basisschool De Bron 229 oppilasta
- Da Costa Basisschool 229 oppilasta
- Openbare basisschool De Egelantier 226 oppilasta
- Rooms Katholieke Montessori-School 226 oppilasta
- 2e van der Huchtschool voor Basisonderwijs 225 oppilasta
- 1e Van der Huchtschool voor Basisonderwijs 220 oppilasta
- Rooms Katholieke Basisschool de Driesprong Dalton-School 214 oppilasta
- 3e van de Huchtschool voor Basisonderwijs 211 oppilasta
Kaikki 21 koulua alueella Soest
DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
- Keskimääräinen melutaso (Lden)
- 52 dB
- Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
- 16%
- Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
- 1%
- Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
- 0%
- Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
- 0%
- Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
- 5%
21.671 asunnon melutaso
Tulva
- Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
- 0%
- Näistä veden syvyys yli 0,5 m
- 0%
- Näistä veden syvyys yli 2 m
- 0%
- Veden enimmäissyvyys
- 0,7 m keskimäärin 0,2 m tulvivilla alueilla
Ilma, valo ja viheralueet
- NO₂
- 10,3 µg/m³ 59% yli WHO:n suosituksen (10)
- PM2,5
- 8,7 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (5)
- PM10
- 14,8 µg/m³ 15% yli WHO:n suosituksen (15)
- Valo yöllä
- Hämärä
- Viheralueet 500 m:n säteellä
- 63%
Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Ilmasto ja turvallisuus
- Koettu lämpötila kuumana päivänä
- 44–45 °C äärimmäinen lämpöstressi
- Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
- 84%
- Lämpösaarekevaikutus
- 1,0–1,2 °C keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
- Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
- 89%
- Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
- 0%
- Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
- 98%
- Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
- 3%
- Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
- 0%
- Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
- 0%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Turvallisuus
- Rikoksia 1 000 asukasta kohti
- 29 syy 2025 – elo 2026
- Kirjatut rikokset
- 1.388 0 % edellisvuoteen verrattuna
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 4,6 99 asuntomurtoa
- Nederland
- 45 1 000 asukasta kohti
Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)
Vuosittain
Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Asumisviihtyvyys
Hyvä Leefbaarometer 2024
erittäin heikkoerinomainen
- Asumisviihtyvyys
- Hyvä luokka 7/9, mittausvuosi 2024
- Pistemäärä
- 4,14 +0,03 koko maan keskiarvoon verrattuna
- Muutos edellisestä mittauksesta
- +0,01 mittaus 2022: Hyvä
Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta
- Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,00 tyydyttävä
- Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,01 tyydyttävä
- Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,01 tyydyttävä
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,01 tyydyttävä
- Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,03 tyydyttävä
Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.
Maaperä ja perustukset
- Maanpinnan kokonaispainuminen
- −0,7 mm vuodessa
- Maanpinnan painuminen (pintakerrokset)
- −0,2 mm vuodessa turpeen ja saven tiivistyminen
- Ennustettu painuminen vuoteen 2050 mennessä
- 0 cm voimakkaan muutoksen skenaario
- Asunnot, joissa on perustuspaalujen lahoamisriski
- 0,1% zeer laag
- Perustuspaalujen lahoaminen vuonna 2050
- 0,1% voimakkaan muutoksen skenaario, kuivemmat kesät
- Epätasainen painuminen vuonna 2050
- 1,0% maanvaraisesti perustetut asunnot, joissa on vaurioriski
Lähde: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): maanpinnan painuminen satelliittimittausten perusteella (Bodemdalingskaart), perustusten vaurioitumisriski asuinalueittain (Deltares/KCAF, vaurioriskissä olevien puupaaluille tai maanvaraisesti perustettujen asuntojen osuus). Luvut ovat asuinalueen keskiarvoja eivätkä kuvaa yksittäisen asunnon tilannetta.
Tulot ja työ
- Keskitulot asukasta kohti
- € 38.500 vuodessa
- Keskitulot tulonsaajaa kohti
- € 46.700 vuodessa
- Kotitalouksien varallisuuden mediaani
- € 251.400
- Työllisyysaste
- 73% 15–74-vuotiaista
- Yrittäjät
- 20% työllisistä
- Suurituloisin 20 %
- 24,2% osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)