Kaupunginosa Schildwolde
Kaupunginosa kunnassa Midden-Groningen · Groningen
- 666 asuntoa
- 1.595 asukasta
- keskim. rakennusvuosi 1967
- keskim. WOZ-verotusarvo € 331.000
Asuminen alueella Schildwolde: kaupunginosa kunnassa Midden-Groningen, jossa on 666 asuntoa, 1.595 asukasta ja 700 kotitaloutta. Alueen Schildwolde asunnot: pääasiassa tyyppiä omakotitalo (67%) ja paritalo (13%), rakennettu pääosin ajanjaksolla ennen vuotta 1945 (41%) ja omistusasuntoja 77% ja vuokra-asuntoja 23%. Keskimääräinen WOZ-verotusarvo on € 331.000. Asunnoista, joille on rekisteröity energialuokka, 40 % kuuluu luokkaan A tai B. Yleisin energialuokka on G. Asumisviihtyvyyden arvosana on hyvä Leefbaarometer-arvion mukaan, keskimääräinen melutaso on 49 dB (hiljainen) ja poliisi kirjasi 15,0 rikosta tuhatta asukasta kohden (koko maassa 45,3). Ruokakauppaan on keskimäärin 800 m, alakouluun 600 m ja 36 % kotitalouksista on lapsiperheitä. Huisleonista löydätte alueella Schildwolde sijaitsevien asuntojen suuntaa antavat arvohaarukat, energialuokat, kuukausittaiset asumiskulut ja elinympäristön tiedot sekä ajantasaiset myynti- ja vuokrausilmoitukset.
Kartta
Asunnot alueella Schildwolde
- Asunnot
- 666 asuinkäyttöön tarkoitetut osoitteet (BAG)
- Keskimääräinen rakennusvuosi
- 1967
- Keskimääräinen asuinpinta-ala
- 168 m²
- Asuntokanta (CBS)
- 712 2025
Asuntotyyppi
Energialuokka
Rakennusajankohta
Asukkaat
- Asukkaita
- 1.595 1. tammikuuta 2025
- Kotitaloudet
- 700 keskimäärin 2,3 henkilöä
- Yhden hengen kotitaloudet
- 29% Alankomaat: 40%
- Lapsiperheet
- 36% Alankomaat: 32%
- Väestötiheys
- 104 asukasta/km²
- Pinta-ala
- 17,8 km² josta vesialuetta 2,1 km²
- Alankomaiden ulkopuolella syntyneet
- 3% Alankomaat: 16%
- Köyhyydessä elävät
- 2% Alankomaat: 3%
- Toimeentulotuet
- 6 1 000 asukasta kohti · Alankomaat: 22
- Työllisyysaste
- 74% Alankomaat: 72%
- Vakituisessa työsuhteessa olevat palkansaajat
- 55% Alankomaat: 56%
Ikärakenne
Syntyperä
Koulutustaso (15–75-vuotiaat)
Lähde: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Syntyperä CBS:n luokituksen mukaan (henkilön itsensä tai hänen vanhempiensa syntymämaa); koulutustaso 15–75-vuotiaiden osalta; tulot standardoitu kotitalouden koon ja rakenteen mukaan; CBS ei julkaise pieniä lukumääriä.
Asuminen ja asuntojen arvot
- Keskimääräinen WOZ-verotusarvo
- € 331.000 CBS 2024
- Omistusasunnot
- 77%
- Vuokra-asunnot
- 23% 16% yleishyödyllisten vuokrataloyhteisöjen omistuksessa
- Pientaloasunnot
- 91% 9% kerrostaloasuntoja
- Viimeisten 10 vuoden aikana rakennetut
- 4%
- Tyhjillään olevat asunnot
- 5%
- Vuoden uudisrakentaminen
- 4 valmistuneet asunnot
WOZ-verotusarvo on alueen asuntojen WOZ-verotusarvojen keskiarvo (arvostuspäivä on edellisen vuoden 1. tammikuuta), ei yksittäisen asunnon markkina-arvo.
Energia
- Keskimääräinen sähkönkulutus
- 3.130 kWh asuntoa kohti vuodessa
- Verkkoon syötetyn sähkön keskimääräinen määrä
- 1.730 kWh aurinkosähköä asuntoa kohti
- Keskimääräinen kaasunkulutus
- 1.110 m³ asuntoa kohti vuodessa
- Asunnot, joissa on aurinkopaneelit
- 60%
- Maakaasuton
- 5%
- Pääosin sähkölämmitteinen
- 13%
Kulutus on kaikkien alueen verkkoon liitettyjen asuntojen keskiarvo (CBS). Energialuokkajakauma on kohdassa ”Asunnot”.
Lähipalvelut ja liikenneyhteydet
- Suuri ruokakauppa
- 800 m keskim. etäisyys
- Yleislääkärin vastaanotto
- 1,2 km keskim. etäisyys
- Alakoulu
- 600 m keskim. etäisyys
- Päiväkoti
- 800 m keskim. etäisyys
- Koulut 3 km:n säteellä
- 2
- Kaupungistumisaste
- Ei kaupunkimainen 180 osoitetta / km²
- Autoja kotitaloutta kohden
- 1,4 948 henkilöautoa
- Yritysten toimipaikat
- 205 joista 30 kaupan sekä majoitus- ja ravitsemisalan toimipaikkoja
Etäisyydet tieverkkoa pitkin, alueen kaikkien asukkaiden keskiarvo (CBS).
Koulut
kaupunginosa Schildwolde: 1 koulu. Tiedot oppilasmäärästä ja Inspectie van het Onderwijs -viranomaisen arviosta.
- Openbare Basisschool De Meent 83 oppilasta
Kaikki koulut kunnassa Midden-Groningen
DUO:n avoimet koulutustiedot ja Inspectie van het Onderwijs; koulu on yhdistetty asuinalueeseen toimipisteen osoitteen perusteella.
Elinympäristö: melu, vesi, ilma, valo ja viheralueet
- Keskimääräinen melutaso (Lden)
- 49 dB kunnassa 51 dB
- Asunnot, joissa tieliikenteen melu ylittää 55 dB
- 28% kunta: 18%
- Asunnot, joissa raideliikenteen melu ylittää 55 dB
- 0% kunta: 1%
- Asunnot, joissa lentoliikenteen melu ylittää 48 dB
- 0% kunta: 0%
- Asunnot, joissa tuulivoimaloiden melu ylittää 40 dB
- 0% kunta: 2%
- Tieliikenteen melu yöllä yli 50 dB
- 9% kunta: 5%
666 asunnon melutaso
Tulva
- Asunnot, jotka voivat jäädä tulvan alle
- 91% kunta: 74%
- Näistä veden syvyys yli 0,5 m
- 86%
- Näistä veden syvyys yli 2 m
- 12%
- Veden enimmäissyvyys
- 3,2 m keskimäärin 1,2 m tulvivilla alueilla
Ilma, valo ja viheralueet
- NO₂
- 6,1 µg/m³ 0% yli WHO:n suosituksen (10)
- PM2,5
- 6,0 µg/m³ 100% yli WHO:n suosituksen (5)
- PM10
- 11,7 µg/m³ 0% yli WHO:n suosituksen (15)
- Valo yöllä
- Pimeä kunta: hämärä
- Viheralueet 500 m:n säteellä
- 72% kunnassa 56%
Melu: RIVM:n melukartat (tie- ja raideliikenne 2020, lentoliikenne 2022, tuulivoimalat 2024), vuotuinen keskimääräinen Lden-arvo 10 m:n tarkkuudella, poimittu kunkin osoitteen kohdalta. Tulvat: LIWO (Rijkswaterstaat), veden enimmäissyvyyden kartta; syvyys ei kerro tulvan todennäköisyydestä. Ilma: RIVM:n vuotuiset keskimääräiset pitoisuudet 25 m:n tarkkuudella. Valo: RIVM:n valopäästökartta 2023. Viheralueet: RIVM:n viheraluekartta 2022, viheralueiden osuus 500 m:n säteellä. Ottakaa melukartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Ilmasto ja turvallisuus
- Koettu lämpötila kuumana päivänä
- 44–45 °C äärimmäinen lämpöstressi
- Äärimmäiselle lämpöstressille altistuvat asunnot (vähintään 41 °C)
- 86% kunta: 92%
- Lämpösaarekevaikutus
- 0,2–0,4 °C keskimäärin lämpimämpi kuin ympäröivä maaseutu
- Asunnot, joista on viileään paikkaan enintään 300 m
- 98% kunta: 97%
- Asunnot, joissa tulvan todennäköisyys on keskisuuri tai suuri
- 0% kunta: 0%
- Asunnot, joissa pohjavesihaittojen todennäköisyys on suurempi vuonna 2050
- 86% kunta: 62%
- Asunnot, joiden vieressä kulkee sadeveden virtausreitti
- 3% kunta: 4%
- Asunnot suurjännitelinjan magneettikenttävyöhykkeellä
- 0% kunta: 1%
- Asunnot enintään 1 km:n päässä tuulivoimalasta
- 17% kunta: 13%
Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): koettu lämpötila ja lämpösaarekeilmiö 2022, viileät paikat, paikallinen tulvan todennäköisyys (vähintään 20 cm vettä), kuivana pysyvät kerrokset, pohjavesihaittojen todennäköisyys vuonna 2050 (voimakkaan ilmastonmuutoksen skenaario), virtausreitit sademäärällä 70 mm tunnissa; tiedot poimittu asuntokohtaisesti. Suurjännitelinjat: RIVM Netkaart ja laskennalliset etäisyydet. Tuulivoimalat: RIVM. Ottakaa lämpökartta käyttöön yllä olevalla kartalla.
Turvallisuus
- Rikoksia 1 000 asukasta kohti
- 15 syy 2025 – elo 2026
- Kirjatut rikokset
- 24 +4 % edellisvuoteen verrattuna
- Asuntomurrot 1 000 asuntoa kohti
- 0,0 0 asuntomurtoa
- Kunta
- 33 1 000 asukasta kohti
- Nederland
- 45 1 000 asukasta kohti
Rikoslajit (viimeiset 12 kuukautta)
Vuosittain
Lähde: poliisi, alueittain kirjatut rikokset (CBS:n ja poliisin avoin data, kuukausitilastot). Luvut 1 000 asukasta kohti on laskettu alueen asukasluvun perusteella. Kaikista rikoksista ei tehdä ilmoitusta.
Asumisviihtyvyys
Hyvä Leefbaarometer 2024
erittäin heikkoerinomainen
- Asumisviihtyvyys
- Hyvä luokka 7/9, mittausvuosi 2024
- Pistemäärä
- 4,12 +0,02 koko maan keskiarvoon verrattuna
- Muutos edellisestä mittauksesta
- −0,05 mittaus 2022: Hyvä
- Kunta
- Melko hyvä pistemäärä 4,08
Viisi osa-aluetta, poikkeama koko maan keskiarvosta
- Fyysinen ympäristö viheralueet, vesistöt, rakennukset, melu +0,02 tyydyttävä
- Asuntokanta asuntotyyppi, rakennusvuosi, hallintamuoto +0,07 melko hyvä
- Lähipalvelut kaupat, koulut, terveyspalvelut, joukkoliikenne −0,19 selvästi riittämätön
- Sosiaalinen yhteenkuuluvuus väestörakenne, muutot +0,06 melko hyvä
- Häiriöt ja turvattomuus rikollisuus ja häiriöt +0,06 melko hyvä
Lähde: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0). Kahden vuoden välein laadittava arvio, joka perustuu yli sataan ominaisuuteen. Pistemäärä kuvaa asukkaiden keskimääräistä arviota asumisviihtyvyydestä. Negatiivinen arvo = alle koko maan keskiarvon.
Tulot ja työ
- Kotitalouksien varallisuuden mediaani
- € 241.600
- Työllisyysaste
- 74% 15–74-vuotiaista
- Yrittäjät
- 18% työllisistä
- Suurituloisin 20 %
- 17,3% osuus henkilöistä (koko maassa 20 %)