Osiedle Dieze-Centrum

Osiedle w dzielnicy Diezerpoort · gmina Zwolle · Overijssel

  • 636 nieruchomości
  • 1.065 mieszkańców
  • śr. rok budowy 1957
  • śr. wartość podatkowa WOZ € 250.000

Życie w Dieze-Centrum: osiedlu w gminie Zwolle liczy 636 nieruchomości, 1.065 mieszkańców i 720 gospodarstw domowych. Nieruchomości w Dieze-Centrum: głównie typu mieszkanie (56%) i dom szeregowy – segment środkowy (28%), pochodzące głównie z okresu 1970-1989 (42%) i z nieruchomościami własnościowymi (24%) i wynajmowanymi (75%). Średnia wartość podatkowa WOZ wynosi € 250.000. Spośród nieruchomości z zarejestrowaną klasą energetyczną 44% ma klasę A lub B; najczęściej występująca klasa energetyczna to A. Jakość życia uzyskała ocenę dobra według Leefbaarometer, średni poziom hałasu wynosi 57 dB (dość głośno) i policja zarejestrowała 96,7 przestępstw na 1000 mieszkańców (w skali kraju: 45,3). Supermarket znajduje się średnio w odległości 200 m, szkoła podstawowa w odległości 700 m i W 13% gospodarstw domowych są dzieci. Dla każdej nieruchomości w Dieze-Centrum na Huisleon znajdą Państwo orientacyjny przedział wartości, klasę energetyczną, miesięczne koszty mieszkaniowe, informacje o otoczeniu nieruchomości oraz aktualne oferty sprzedaży i najmu.

Mapa

Granice według mapy dzielnic i osiedli CBS z 2024 r. Proszę przybliżyć mapę, aby zobaczyć poszczególne nieruchomości, i kliknąć nieruchomość, aby wyświetlić szczegóły. Otwórz na mapie nieruchomości

Nieruchomości w Dieze-Centrum

Nieruchomości
636
adresy nieruchomości o funkcji mieszkalnej (BAG)
Średni rok budowy
1957
Średnia powierzchnia mieszkalna
78 m²
Zasoby mieszkaniowe (CBS)
647
2025

Typ nieruchomości

  • Mieszkanie 56% 357
  • Dom szeregowy – segment środkowy 28% 180
  • Dom szeregowy – segment skrajny 14% 88
  • Dom w zabudowie bliźniaczej 1% 7
  • Dom wolnostojący 1% 4

Klasa energetyczna

  • A lub lepsza 24% 153
  • B 18% 116
  • C 23% 146
  • D 11% 72
  • E 3% 20
  • F 5% 29
  • G 13% 82
  • Brak klasy energetycznej 3% 18

Okres budowy

  • Przed 1945 r. 41% 261
  • 1945–1969 0% 2
  • 1970–1989 42% 264
  • 1990–2009 8% 53
  • 2010 r. i później 8% 52
  • Brak danych 1% 4

Mieszkańcy

Liczba mieszkańców
1.065
1 stycznia 2025 r.
Gospodarstwa domowe
720
średnio 1,5 os.
Jednoosobowe gospodarstwa domowe
67%
Nederland: 40%
Gospodarstwa domowe z dziećmi
13%
Nederland: 32%
Gęstość zaludnienia
7.733
mieszkańców na km²
Powierzchnia
0,1 km²
Osoby urodzone poza Nederland
15%
Nederland: 16%
Osoby żyjące w ubóstwie
5%
Nederland: 3%
Zasiłki z pomocy społecznej
38
na 1000 mieszkańców · Nederland: 22
Wskaźnik zatrudnienia
78%
Nederland: 72%
Pracownicy z umową na czas nieokreślony
50%
Nederland: 56%

Struktura wiekowa

  • 0–15 lat 8% 90
  • 15–25 lat 20% 220
  • 25–45 lat 43% 465
  • 45–65 lat 17% 185
  • 65 lat i więcej 11% 115

Pochodzenie

  • Nederland 76% 805
  • Europa (bez Nederland) 8% 80
  • Spoza Europy 17% 180

Poziom wykształcenia (15–75 lat)

  • Podstawowe, przygotowujące do kształcenia zawodowego vmbo, zawodowe mbo 1 18% 170
  • Średnie ogólnokształcące havo i vwo, zawodowe mbo 2–4 37% 350
  • Wyższe zawodowe hbo, uniwersyteckie wo 45% 430

Źródło: CBS Kerncijfers wijken en buurten 2024. Pochodzenie według klasyfikacji CBS (kraj urodzenia danej osoby lub jej rodziców); poziom wykształcenia osób w wieku od 15 do 75 lat; dochód standaryzowany z uwzględnieniem wielkości i składu gospodarstwa domowego; CBS nie publikuje danych dla małych grup.

Mieszkalnictwo i wartość nieruchomości

Średnia wartość podatkowa WOZ
€ 250.000
CBS 2024
Nieruchomości własnościowe
24%
Nieruchomości na wynajem
75%
31% w zasobach organizacji mieszkalnictwa społecznego
Domy jednorodzinne
41%
59% w budynkach wielorodzinnych
Wybudowane w ostatnich 10 latach
8%
Niezamieszkane nieruchomości
5%
Nowe nieruchomości w danym roku
0
nieruchomości oddane do użytku

Wartość podatkowa WOZ to średnia dla wszystkich nieruchomości na danym obszarze (według stanu na 1 stycznia poprzedniego roku), a nie wartość rynkowa konkretnej nieruchomości.

Energia

Śr. zużycie energii elektrycznej
1.910 kWh
na nieruchomość rocznie
Śr. ilość energii oddanej do sieci
240 kWh
energia elektryczna z fotowoltaiki na nieruchomość
Śr. zużycie gazu
710 m³
na nieruchomość rocznie
Nieruchomości z panelami fotowoltaicznymi
17%
Bez gazu ziemnego
6%
Ogrzewanie głównie elektryczne
8%
Ogrzewanie (WarmteAtlas)
69% indywidualne centralne ogrzewanie, 17% ogrzewanie ze wspólnej kotłowni, 6% – ogrzewanie elektryczne
2022
Potencjał geotermalny
30-50%kans >5MWth
Formacja Slochteren

Zużycie to średnia dla wszystkich nieruchomości z przyłączem na danym obszarze (CBS); rozkład klas energetycznych znajduje się w sekcji „Nieruchomości”.

Lokalna infrastruktura i dostępność komunikacyjna

Duży supermarket
200 m
śr. odległość
Gabinet lekarza rodzinnego
800 m
śr. odległość
Szkoła podstawowa
700 m
śr. odległość
Żłobek
600 m
śr. odległość
Szkoły w promieniu 3 km
18
Stopień urbanizacji
Obszar bardzo silnie zurbanizowany
3.787 adresów na km²
Samochody na gospodarstwo domowe
0,5
379 samochodów osobowych
Siedziby i oddziały firm
200
w tym 55 w handlu, gastronomii i hotelarstwie

Odległości mierzone wzdłuż dróg, uśrednione dla wszystkich mieszkańców danego obszaru (CBS).

Otoczenie nieruchomości: hałas, woda, powietrze, światło i zieleń

Średni poziom hałasu (Lden)
57 dB
gmina: 54 dB
Nieruchomości narażone na hałas drogowy powyżej 55 dB
40%
gmina 19%
Nieruchomości narażone na hałas kolejowy powyżej 55 dB
0%
gmina 1%
Nieruchomości narażone na hałas lotniczy powyżej 48 dB
0%
gmina 0%
Nieruchomości narażone na hałas turbin wiatrowych powyżej 40 dB
0%
gmina 0%
Nocny hałas drogowy powyżej 50 dB
22%
gmina 6%

Poziom hałasu w otoczeniu 636 nieruchomości

  • 51–55 dB: umiarkowanie 56% 355
  • 56–60 dB: głośno 23% 147
  • 61–65 dB: hałaśliwie 21% 132
  • 66–70 dB: bardzo hałaśliwie 0% 2

Powódź

Nieruchomości zagrożone powodzią
100%
gmina 98%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 0,5 m
100%
W tym zagrożone zalaniem na głębokość ponad 2 m
100%
Maksymalna głębokość wody
3,1 m
średnio 2,7 m na obszarach zalewanych

Powietrze, światło i zieleń

NO₂
11,1 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (10)
PM2,5
7,7 µg/m³
100% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (5)
PM10
13,7 µg/m³
0% powyżej poziomu zalecanego przez WHO (15)
Światło w nocy
Umiarkowanie jasno
gmina: umiarkowanie jasno
Tereny zielone w promieniu 500 m
36%
gmina: 43%

Hałas: mapy hałasu RIVM (ruch drogowy i kolejowy 2020, ruch lotniczy 2022, turbiny wiatrowe 2024), średnioroczny poziom Lden w siatce 10 m, odczytywany dla każdego adresu. Powódź: LIWO (Rijkswaterstaat), mapa maksymalnej głębokości zalania; głębokość nie określa prawdopodobieństwa powodzi. Powietrze: średnioroczne stężenia RIVM w siatce 25 m. Światło: mapa emisji światła RIVM 2023. Zieleń: mapa zieleni RIVM 2022, udział zieleni w promieniu 500 m. Warstwę hałasu można włączyć na mapie powyżej.

Klimat i bezpieczeństwo

Temperatura odczuwalna w upalny dzień
45 °C
ekstremalny stres cieplny
Nieruchomości narażone na ekstremalny stres cieplny (41 °C lub więcej)
83%
gmina 91%
Efekt miejskiej wyspy ciepła
1,4–1,6 °C
średnio cieplej niż na terenach pozamiejskich
Nieruchomości z dostępem do chłodnego miejsca w promieniu 300 m
58%
gmina 78%
Nieruchomości na obszarach o średnim lub wysokim prawdopodobieństwie powodzi
100%
gmina 77%
Kondygnacja niezalewana nawet podczas najpoważniejszej powodzi
44%
Nieruchomości o podwyższonym ryzyku podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r.
100%
gmina 76%
Nieruchomości, obok których przebiega trasa spływu wód opadowych
7%
gmina 7%
Nieruchomości w strefie pola magnetycznego linii wysokiego napięcia
0%
gmina 0%
Nieruchomości w promieniu 1 km od turbiny wiatrowej
0%
gmina 0%

Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): temperatura odczuwalna i miejska wyspa ciepła z 2022 r., chłodne miejsca, lokalne prawdopodobieństwo powodzi (co najmniej 20 cm wody), niezalewane kondygnacje, ryzyko podtopień spowodowanych wodami gruntowymi w 2050 r. (scenariusz wysoki), trasy spływu wody przy opadach 70 mm na godzinę; dane odczytane dla każdej nieruchomości. Linie wysokiego napięcia: RIVM Netkaart z odległościami obliczeniowymi. Turbiny wiatrowe: RIVM. Na powyższej mapie można włączyć warstwę upałów.

Bezpieczeństwo

Przestępstwa na 1000 mieszkańców
97
wrz 2025 – sie 2026
Zarejestrowane przestępstwa
103
+6% względem poprzedniego roku
Włamania do domów lub mieszkań na 1 000 nieruchomości
3,1
2 włamania
Gmina
56
na 1000 mieszkańców
Nederland
45
na 1000 mieszkańców

Rodzaje przestępstw (ostatnie 12 miesięcy)

  • Fietsdiefstal 20% 21
  • Mishandeling 10% 10
  • Bedreiging 6% 6
  • Vernieling 5% 5
  • Winkeldiefstal 5% 5
  • Inbraak schuur/garage 4% 4
  • Diefstal uit auto 3% 3
  • Woninginbraak 2% 2

Według lat

  1. 1152021
  2. 1012022
  3. 1272023
  4. 962024
  5. 1092025

Źródło: policja, zarejestrowane przestępstwa według obszaru (otwarte dane CBS i policji, dane miesięczne). Wskaźnik na 1000 mieszkańców obliczono na podstawie liczby ludności danego obszaru. Nie każde przestępstwo jest zgłaszane.

Jakość życia

Dobra Leefbaarometer 2024

bardzo zładoskonała

Jakość życia
Dobra
klasa 7 z 9, pomiar z 2024 r.
Wynik
4,13
+0,03 względem średniej krajowej
Od poprzedniego pomiaru
+0,04
pomiar z 2022 r.: W pełni zadowalająca
Gmina
Dobra
wynik 4,13

Pięć wymiarów — odchylenie od średniej krajowej

  • Otoczenie fizyczne zieleń, woda, zabudowa, hałas +0,02 zadowalająca
  • Zasoby mieszkaniowe typ, rok budowy, forma własności +0,00 zadowalająca
  • Lokalna infrastruktura sklepy, szkoły, opieka zdrowotna, transport publiczny +0,15 dobra
  • Spójność społeczna struktura ludności, przeprowadzki −0,04 zadowalająca
  • Uciążliwości i brak bezpieczeństwa przestępczość i uciążliwości −0,10 niedostateczna

Źródło: Leefbaarometer 3.0 (Ministerie van BZK, CC0), szacunek sporządzany co dwa lata na podstawie ponad stu cech. Wynik odzwierciedla średnią ocenę jakości życia wśród mieszkańców. Wartość ujemna = poniżej średniej krajowej.

Grunt i fundamenty

Całkowite osiadanie gruntu
−1,2 mm rocznie
gmina −1,3 mm
Osiadanie gruntu (warstwy przypowierzchniowe)
−0,1 mm rocznie
zagęszczanie się torfu i gliny
Przewidywane osiadanie do 2050 r.
0 cm
scenariusz pesymistyczny
Nieruchomości zagrożone gniciem drewnianych pali fundamentowych
0,0%
zeer laag, gmina 0,2%
Gnicie drewnianych pali fundamentowych w 2050 r.
0,0%
scenariusz pesymistyczny, bardziej suche okresy letnie
Nierównomierne osiadanie w 2050 r.
1,0%
zagrożone nieruchomości na fundamentach bezpośrednich

Źródło: Klimaateffectatlas 2026 (CC BY 4.0): osiadanie gruntu na podstawie pomiarów satelitarnych (Bodemdalingskaart), ryzyko uszkodzenia fundamentów według osiedli (Deltares/KCAF, odsetek zagrożonych nieruchomości na drewnianych palach lub fundamentach bezpośrednich). Są to średnie dla osiedla, a nie ocena konkretnej nieruchomości.

Dochody i praca

Mediana majątku gospodarstw domowych
€ 7.500
Wskaźnik zatrudnienia
78%
w wieku od 15 do 75 lat
Osoby samozatrudnione
10%
wśród osób pracujących
Osoby o najwyższych dochodach (górne 20%)
11,7%
odsetek osób (w skali kraju 20%)